Modelism - RHC Forum: haker servomecanime - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

haker servomecanime ajutai un aviator sarman...

#1 Useril este offline   aedrin 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 267
  • Inregistrat: 02-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti

Postat 18 July 2010 - 01:23 AM

oameni buni, cum pot face ca un servomecanism sa se invirta intr-un sens cu viteza lui normala, si in sens invers muuult mai incet? servomecanism care se afla in interiorul unui aeromodel...

Aceasta postare a fost editata de aedrin: 18 July 2010 - 01:25 AM


0

#2 Useril este offline   Bughy 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 188
  • Inregistrat: 09-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Cluj
  • Interests:Robotica, Electronica, Mecanica

Postat 18 July 2010 - 02:00 AM

Teoretic la ce ma gandesc eu ar fi sa montezi in serie cu motorul din servo un grup format dintr-o dioada si o rezistenta de putere. Desigur aici se pierde cuplu.
Rezistenta aia nu stiu exact ce valoare ar trebui, trebuie determinata prin incercari. Evident ca se va incalzi si va avea un gabarit destul de mare. Depinde cat de mult folosesti servou in directia aia.

O alta solutie ar fi un regulator de tensiune (gen LM317) reglat undeva la 3v 2,5v depinde cat de incet sa mearga motoru, si asta de asemenea strapat cu o dioda pentru sensul in care vrei sa mearga tare. (Si aici se pierde cuplu)

Oricare din metodele pe care le-am explicat au un dezavantaj, caderea de tensiune pe dioda si anume aprox 0.6v. Asta ar putea afecat putin viteza "normala" a sevoului. Desigur nu stiu cat de semnificativ, dar am specificat si acest aspect.

Ceea ce am spus acuma sunt versiuni mai hardiste, care ar cam trebui sa functioneze. (Daca nu intelegeti exact cum functioneaza ceea ce am scris va rog intrebati).

Ma gandesc acuma si la alte metode, eventual ceva setari din statie,nu stiu sa fie, dar nu sunt in masura sa zic mai multe nu ma pricep la aero.
Probabil ca exista ceva si mai elegant, ceva modificari in controller la servo, dar astea sunt mai de studiat si zic eu ca nu merita.

Spor si asteptam feedback,
Bogdan

Aceasta postare a fost editata de Bughy: 18 July 2010 - 02:01 AM

"I reject the reality and substitute my own"
Bogdan
0742 796 172
0

#3 Useril este offline   aedrin 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 267
  • Inregistrat: 02-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti

Postat 18 July 2010 - 02:12 AM

am desfacut servo-ul si motorul are doar doua fire. practic sensul de rotatie este dat din electronica lui, deci aplicarea "hard" cade din simplul fapt ca va avea aceeasi viteza de rotatie in ambele sensuri...
(asa pot sa-l incetinesc din telecomanda!)
practic, problema mea este in felul urmator: am un tren de aterizare escamontabil, si licasul lui din fuselaj este inchis de o trapa(usa) din ratiuni aerodinamice. la coborire, usa se deschide prima si coboara trenul in urma ei (fiind mai lent); pina aici toate faine . la ridicare insa usa "da navala" peste tren si amindoua se blocheaza din cauza ca usa este mai rapida decit trenul, si amindoua merg pe aceeasi code aceea spuneam ca in sensul de intoarcere viteza sa fie mult mai mica

0

#4 Useril este offline   Calin 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 11-June 07

Postat 18 July 2010 - 06:55 AM

sunt unele statii care permit asemenea ajustari, ce statie ai? As sugera inainte sa verifici manualul statiei inainte de a modifica hardware-ul servoului... in special daca e pt avioane.


0

#5 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 18 July 2010 - 08:00 AM

Vezi postareaaedrin, la Jul 18 2010, 03:12 AM, a spus:

...practic, problema mea este in felul urmator: am un tren de aterizare escamontabil, si licasul lui din fuselaj este inchis de o trapa(usa) din ratiuni aerodinamice. la coborire, usa se deschide prima si coboara trenul in urma ei (fiind mai lent); pina aici toate faine . la ridicare insa usa "da navala" peste tren si amindoua se blocheaza din cauza ca usa este mai rapida decit trenul, si amindoua merg pe aceeasi code aceea spuneam ca in sensul de intoarcere viteza sa fie mult mai mica


Pentru asta exista o cutiuta care permite ca dintr-o singura comanda sa controlezi pana la 3 servo-uri, cu diverse grade de intarziere.
A mai fost pomenita pe aici pe undeva. Nu costa mult.
Am gasit ceva similar aici, dar nu de asta vorbeam: http://www.tradepar.co.uk/details/servo-de...20234-2096.html

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 18 July 2010 - 08:04 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#6 Useril este offline   takeoff 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1029
  • Inregistrat: 25-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Calarasi
  • Interests:Elicoptere,elicoptere,elicoptere si apoi tot ce zboara...

Postat 18 July 2010 - 09:48 AM

Nu cred ca esti pe calea cea buna,un mecanism trebuie sa execute o anumita miscare indiferent de viteza de executie,exemplul care imi vine acum in minte,este un pistol automat si la foc cu foc si la foc automat elementele de armare,percutie fac aceeasi miscare,numai ca la viteze diferite.Deci rezolvarea la problema ta ,este mecanica,nu din viteza diferita de executie a servo.

spor
0

#7 Useril este offline   Bughy 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 188
  • Inregistrat: 09-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Cluj
  • Interests:Robotica, Electronica, Mecanica

Postat 18 July 2010 - 10:09 AM

:rolleyes: Poi nu cade solutia hard. Tocmai asta e ideea. Motoru are doua fie. Daca tu pui rezistoru in paralel cu o dioda atunci intr-un sens curentu trece prin dioada, si in celalalt sens curentu trece prin rezistentza. Atata vreme cat dimensionezi rezistentza corect merge. Cred ca asta ar fi singura solutie pe care merita sa o incerci.

PS. Scurta lectie : Motoru din servo este un motor de curent continuu cu perii. Prin inversarea polaritatii motorului se inverseaza sensu. Prin inversarea polaritatii se schimba practic locul firelor. Asta face electronica din el. Arunca o privire pe gogu dupa "Brushed dc motors".

Dioda este un semiconductor care "lasa" curentu sa treaca intr-un singur sens. Deci daca motoru tau se invarte incet in sensul in care nu trebe intoarce dioada. Fii convind ca atunci cand ti-am spus treaba asta am stiut ce zic, si eram constient ca motorul este unul cu 2 fire.
"I reject the reality and substitute my own"
Bogdan
0742 796 172
0

#8 Useril este offline   aedrin 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 267
  • Inregistrat: 02-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti

Postat 18 July 2010 - 10:28 AM

Vezi postareaCalin, la Jul 18 2010, 07:55 AM, a spus:

sunt unele statii care permit asemenea ajustari, ce statie ai? As sugera inainte sa verifici manualul statiei inainte de a modifica hardware-ul servoului... in special daca e pt avioane.

O Aurora 9... Catalin problema mea este in felul urmator: ambele servo-uri sunt pe aceeasi comanda, unul este retract celalat proportional. In plus telecomanda nu face separarea intre sensurile cursei, deci cind incetineste o face unilateral... adica nu am facut nimic asa

Aceasta postare a fost editata de aedrin: 18 July 2010 - 10:35 AM


0

#9 Useril este offline   Bughy 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 188
  • Inregistrat: 09-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Cluj
  • Interests:Robotica, Electronica, Mecanica

Postat 18 July 2010 - 10:32 AM

Ui aici: ti-am atasat o schema.

Zi si mie te rog ce fel de servomecanism folosesti sa te ajut eventual in dimensionarea unei rezistente. Daca ai destul loc pe avion(Aici cred k orice gram conteaza) poti sa iti faci versiunea cu regulator. O sa ai si posibilitatea sa ajustezi cu ajutorul unui potentiometru viteza. O sa postez o schema si la varianta cu regulator, in masura in care cineva este interesat.

Daca stau sa ma gandesc mai bine, in locul rezistentei poti pune o grupare de diode in serie, orientate invers decat cea de jos. Daca pui 4 diode de exemplu, o sa ai o cadere de tensiune de 0.6*4=2,4v. asta inseamna ca motorul o sa fie alimentat cu Vbec-2.4v. o sa fie incetinit. Acuma cat de considerabil nu stiu pentru ca nu cunosc exact ce ai nevoie. Daca nu mai adauga diode. Cred ca poti folosi diode din seria 1N4000 la 1A sau mai mult in functie de specificatiile servoului.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: schema.gif

Aceasta postare a fost editata de Bughy: 18 July 2010 - 10:40 AM

"I reject the reality and substitute my own"
Bogdan
0742 796 172
0

#10 Useril este offline   aedrin 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 267
  • Inregistrat: 02-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti

Postat 18 July 2010 - 10:32 AM

Vezi postareaBughy, la Jul 18 2010, 11:09 AM, a spus:

:blink: Poi nu cade solutia hard. Tocmai asta e ideea. Motoru are doua fie. Daca tu pui rezistoru in paralel cu o dioda atunci intr-un sens curentu trece prin dioada, si in celalalt sens curentu trece prin rezistentza. Atata vreme cat dimensionezi rezistentza corect merge. Cred ca asta ar fi singura solutie pe care merita sa o incerci.

PS. Scurta lectie : Motoru din servo este un motor de curent continuu cu perii. Prin inversarea polaritatii motorului se inverseaza sensu. Prin inversarea polaritatii se schimba practic locul firelor. Asta face electronica din el. Arunca o privire pe gogu dupa "Brushed dc motors".

Dioda este un semiconductor care "lasa" curentu sa treaca intr-un singur sens. Deci daca motoru tau se invarte incet in sensul in care nu trebe intoarce dioada. Fii convind ca atunci cand ti-am spus treaba asta am stiut ce zic, si eram constient ca motorul este unul cu 2 fire.

zdrang! asta a fost zgomotul fisei.... merita incercata si figura asta... te tin la ... curent

0

#11 Useril este offline   aedrin 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 267
  • Inregistrat: 02-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti

Postat 18 July 2010 - 10:45 AM

Vezi postareaBughy, la Jul 18 2010, 11:32 AM, a spus:

Ui aici: ti-am atasat o schema.

Zi si mie te rog ce fel de servomecanism folosesti sa te ajut eventual in dimensionarea unei rezistente. Daca ai destul loc pe avion(Aici cred k orice gram conteaza) poti sa iti faci versiunea cu regulator. O sa ai si posibilitatea sa ajustezi cu ajutorul unui potentiometru viteza. O sa postez o schema si la varianta cu regulator, in masura in care cineva este interesat

ma, loc ar fi, ca e o zburatoare de fro` 10 kg in doua motoare, proiectata sa mai care un cargo de vreo 3 kg. nici consumul de curent nu ar fi o problema pentru ca motoarele au primit cadou cite un generator de 12 v . insa sa nu crape servo-ul, ca e nonane de 20 de lei( ce vrei am ajuns la fundul buzunarului!)

0

#12 Useril este offline   atro 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 168
  • Inregistrat: 10-February 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodele

Postat 18 July 2010 - 10:48 AM

Iti recomand:

http://www3.towerhobbies.com/cgi-bin/wti00...LXPNV2&P=OW

Are o intrare si trei iesiri, doua normale si una inversata. Cu ajutorul a doua semireglabile setezi viteza pe fiecare sens.

Bafta,

Adrian
0

#13 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 18 July 2010 - 10:57 AM

Acu, dupa ce posta atro, am reusit sa il gasesc si eu pe cel de care vorbeam.
http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/u...?idProduct=8863
... cu picioarele pe pamant ...
0

#14 Useril este offline   Bughy 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 188
  • Inregistrat: 09-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Cluj
  • Interests:Robotica, Electronica, Mecanica

Postat 18 July 2010 - 11:11 AM

Vezi postarearenatoa, la Jul 18 2010, 11:57 AM, a spus:

Acu, dupa ce posta atro, am reusit sa il gasesc si eu pe cel de care vorbeam.
http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/u...?idProduct=8863


Ai citit un pic ce scriu utilizatorii despre el ?. Unu cica a cumparat 2 si nici unu nu merg. Recunosc nu stiam de solutiile propuse de voi. Astea se incadreaza la ce ziceam eu solutii elegante, dar raportat la pretu la care is + transport... alegeti voi ce sa faceti.

@aedrin nu prea ai cum sa parlesti servou daca esti atent. Atat doar sa nu faci scurt. Fa o proba!
"I reject the reality and substitute my own"
Bogdan
0742 796 172
0

#15 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 18 July 2010 - 11:18 AM

Vezi postareaBughy, la Jul 18 2010, 12:11 PM, a spus:

Ai citit un pic ce scriu utilizatorii despre el ?. Unu cica a cumparat 2 si nici unu nu merg. ...


Asta e ceva normal la HK, volumul vanzarii este imens, si controlul calitatii chinezesc.
Evident ca mai sunt defecte, si nu o sa scrie aia carora le-a mers...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#16 Useril este offline   aedrin 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 267
  • Inregistrat: 02-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti

Postat 18 July 2010 - 11:50 AM

Vezi postareaatro, la Jul 18 2010, 11:48 AM, a spus:

Iti recomand:

http://www3.towerhobbies.com/cgi-bin/wti00...LXPNV2&P=OW

Are o intrare si trei iesiri, doua normale si una inversata. Cu ajutorul a doua semireglabile setezi viteza pe fiecare sens.

Bafta,

Adrian

sunt circotas.... in sensul ca ma tem ca face cdoar ce fac si ate servo delay... spun asta pentru ca in prezentarea lui spune "Servo speed is independently adjustable in each direction from full speed to as slow as 15 seconds" ceea ce ar fi super dar nu uit contextul, adica sunt pe iesire mai multe servo care pot fi independent reglate...
ai folosit asa ceva? stii sigur ca pot regla viteza pe sens?

0

#17 Useril este offline   Bughy 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 188
  • Inregistrat: 09-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Cluj
  • Interests:Robotica, Electronica, Mecanica

Postat 18 July 2010 - 12:07 PM

Teoretic asa ar fi. Nu vad de ce ar avea altfel 2 potentiometre:D
"I reject the reality and substitute my own"
Bogdan
0742 796 172
0

#18 Useril este offline   aedrin 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 267
  • Inregistrat: 02-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti

Postat 18 July 2010 - 12:13 PM

Vezi postareaBughy, la Jul 18 2010, 01:07 PM, a spus:

Teoretic asa ar fi. Nu vad de ce ar avea altfel 2 potentiometre:D

le trimit mail sa-i intreb, si daca este asa ,URAAA am rezolvat problema!
oricum va tin la curent... 220 este o.k.? serviti mai mult?

0

#19 Useril este offline   aedrin 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 267
  • Inregistrat: 02-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti

Postat 18 July 2010 - 12:15 PM

@takeoff
am incercat o abordare mecanica, ca asta a fost prima oara in mintea mea, dar nu merge...

0

#20 Useril este offline   aedrin 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 267
  • Inregistrat: 02-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti

Postat 18 July 2010 - 12:42 PM

oameni buni, hash84 a trintit o solutie pe masa de discutii: http://www.rhcforum....c...&hl=charlie

0

#21 Useril este offline   Bughy 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 188
  • Inregistrat: 09-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Cluj
  • Interests:Robotica, Electronica, Mecanica

Postat 18 July 2010 - 12:46 PM

Vezi postareaaedrin, la Jul 18 2010, 01:42 PM, a spus:

oameni buni, hash84 a trintit o solutie pe masa de discutii: http://www.rhcforum....c...&hl=charlie

Nu pot accesa linku. Adica ma trimite direct spre pagina principala a rhc. Oricum solutia care ti-am spus-o eu te salveaza de multe batai de cap si cheltuieli. De aici ceea ce faci ramane alegerea ta.
"I reject the reality and substitute my own"
Bogdan
0742 796 172
0

#22 Useril este offline   aedrin 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 267
  • Inregistrat: 02-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti

Postat 18 July 2010 - 12:52 PM

Vezi postareaBughy, la Jul 18 2010, 01:46 PM, a spus:

Nu pot accesa linku. Adica ma trimite direct spre pagina principala a rhc. Oricum solutia care ti-am spus-o eu te salveaza de multe batai de cap si cheltuieli. De aici ceea ce faci ramane alegerea ta.

mai incerc o data ... http://www.rhcforum.ro/index.php?showtopic...&hl=charlie
topicul este in tehnice se numeste "Device Charlie macheta, 1switch comanda TREN, BECHIE, TRAPA, FLAPSURI" si pare o solutie eleganta la ce am eu de facut.
oricum Bughy ca sa fac figura aia pe fir am nevoie de cineva care sa aiba piese la indemina...
servo-ul pe care-l folosesc este asta : servo-micro-sv50-masa-moment-11kgcm

Aceasta postare a fost editata de aedrin: 18 July 2010 - 01:00 PM


0

#23 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 18 July 2010 - 01:50 PM

Vezi postareaaedrin, la Jul 18 2010, 01:52 PM, a spus:

...si pare o solutie eleganta la ce am eu de facut...


Doar ca... costa mai mult decat solutiile propuse anterior :blink:
... cu picioarele pe pamant ...
0

#24 Useril este offline   aedrin 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 267
  • Inregistrat: 02-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti

Postat 18 July 2010 - 02:51 PM

Vezi postarearenatoa, la Jul 18 2010, 02:50 PM, a spus:

Doar ca... costa mai mult decat solutiile propuse anterior :)

yeap... sa vedem cit

0

#25 Useril este offline   atro 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 168
  • Inregistrat: 10-February 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodele

Postat 18 July 2010 - 03:06 PM

Vezi postareaaedrin, la Jul 18 2010, 12:50 PM, a spus:

sunt circotas.... in sensul ca ma tem ca face cdoar ce fac si ate servo delay... spun asta pentru ca in prezentarea lui spune "Servo speed is independently adjustable in each direction from full speed to as slow as 15 seconds" ceea ce ar fi super dar nu uit contextul, adica sunt pe iesire mai multe servo care pot fi independent reglate...
ai folosit asa ceva? stii sigur ca pot regla viteza pe sens?


Viteza e reglabila independent pe fiecare sens, dar reglajul este comun pentru toate iesirile.
Acel "device Charlie" a fost facut la cererea mea. Merge ireprosabil la 4.8V. Avantajul lui e ca are secventiere pentru retract si inchiderea usilor. Din cate am Inteles de la Charlie, se mai pot adauga inca doua functii.

Am cumparat montajul din link-ul prezentat pentru ca functioneaza si la 6V.
ATENTIE!
Nu functioneaza cu servo retract (totul sau nimic) ci numai cu servo proportionale

Despre montajul din HK nu stiu nimic (nu il am) asa ca nu pot sa ma pronunt.
La un momentdat era si o oferta de goslow la Botosani, la un pret modic.

Spor la lucru,

Adrian

Aceasta postare a fost editata de atro: 18 July 2010 - 03:07 PM

0

#26 Useril este offline   Bughy 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 188
  • Inregistrat: 09-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Cluj
  • Interests:Robotica, Electronica, Mecanica

Postat 18 July 2010 - 03:22 PM

@aedrin solutia lui Charlie e intradevar cea mai eleganta. Nu stiu daca el mai are asa ceva dar pot spune din experienta ca acel montaj costa suficient. Undeva la 50lei probabil numai costurile de realiztare fara a mai pune la socotela programarea si alte cate si mai cate. Am urmarit posturile lui Charlie si pot spune ca face lucruri profesionale. Cel putin eu as putea realiza asa ceva, probabil nu asa de profesional, dar sincer nu l-as da pe mai putin de 100 de lei. Daca dai o fuga la un magazin de electronice, gen celebrul magazin de pe Maica Domnului cu o suma modica de max 5 lei ti-ai cumparat tot ce ai nevoie pentru a pune in aplicare ceea ce am scris eu.
"I reject the reality and substitute my own"
Bogdan
0742 796 172
0

#27 Useril este offline   aedrin 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 267
  • Inregistrat: 02-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti

Postat 18 July 2010 - 03:28 PM

"device Charlie" este interesant, mai ales ca am combinatie de retact cu proportionale.. cit a costat?

0

#28 Useril este offline   aedrin 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 267
  • Inregistrat: 02-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti

Postat 18 July 2010 - 03:34 PM

Vezi postareaBughy, la Jul 18 2010, 04:22 PM, a spus:

@aedrin solutia lui Charlie e intradevar cea mai eleganta. Nu stiu daca el mai are asa ceva dar pot spune din experienta ca acel montaj costa suficient. Undeva la 50lei probabil numai costurile de realiztare fara a mai pune la socotela programarea si alte cate si mai cate. Am urmarit posturile lui Charlie si pot spune ca face lucruri profesionale. Cel putin eu as putea realiza asa ceva, probabil nu asa de profesional, dar sincer nu l-as da pe mai putin de 100 de lei. Daca dai o fuga la un magazin de electronice, gen celebrul magazin de pe Maica Domnului cu o suma modica de max 5 lei ti-ai cumparat tot ce ai nevoie pentru a pune in aplicare ceea ce am scris eu.

bughy tata am pus la incins letconul, an ceva rezistente si niste zenner... ce valoare ar trebui sa aiba rezistentele?
oricum am de lipit niste fire asa ca de ce sa nu incerc si ce spui tu...

Aceasta postare a fost editata de aedrin: 18 July 2010 - 03:36 PM


0

#29 Useril este offline   Bughy 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 188
  • Inregistrat: 09-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Cluj
  • Interests:Robotica, Electronica, Mecanica

Postat 19 July 2010 - 04:54 AM

Nu ai nevoie de zenner. Diode redresoare normale. Iar ca rezistenta nu stiu dar o sa fac azi cateva probe aici la mine si incerc sa-ti dau de veste.e
"I reject the reality and substitute my own"
Bogdan
0742 796 172
0

#30 Useril este offline   charlie 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 765
  • Inregistrat: 31-May 04

Postat 20 July 2010 - 08:47 PM

S-a rezolvat. Mai jos ai un device care primeste input de la un switch de pe telecomanda si comanda 2 servo retract si doua servo pentru trape cu delay intre ele ca sa nu se inchida trapa cand rotile sunt inca afara.

Aici puteti vedea si un filmulet cu modul de functionare: Device Charlie retract

Orice sugestie este apreciata.



Succes

Aceasta postare a fost editata de charlie: 20 July 2010 - 08:49 PM

0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro