Modelism - RHC Forum: Mikado New Mini V-Bar, 5.0 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

Mikado New Mini V-Bar, 5.0 Blueline

#31 Useril este offline   patrocle 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 319
  • Inregistrat: 07-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 August 2010 - 01:13 PM

palele FBL sunt diferite, mai grele in general si neutre sau usor 'leading'. Greutatea face rotorul mai stabil, se pierde ceva din agilitate, dar nu e deloc o problema fiindca e de unde sa scazi.

pe 500 am palele stoc de ESP, e ok, dar se vede ca nu sunt pentru FBL, are un mic tremurici in hover cu ture putine (cam 65% spre ESC). Am incercat edge si e mai bine sensibil, dar nu m-au dat pe spate. Tremuriciul a disparut complet cu niste SAB-uri rosii, desi nu erau FBL

sigur conteaza ce pale ai, care exact e mai greu de zis :D
Mircea

Blade 400 3D, Gaui 200V2, Spektrum DX6i 2,4 GHz
Trez 450 Pro FBL, Mikado 400 FBL
0

#32 Useril este offline   Primus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3026
  • Inregistrat: 14-June 07
  • Gender:Male
  • Location:FR

Postat 04 August 2010 - 01:20 PM

Citeaza

are un mic tremurici in hover cu ture putine (cam 65% spre ESC)


Am sesizat si eu acest tremurici, jos in autorotatie, cand e aproape de pamant si turatia scade considerabil.
0

#33 Useril este offline   nen77 

  • --tadadam--
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1566
  • Inregistrat: 08-March 06

Postat 04 August 2010 - 02:21 PM

eu am pe protos pale saab simple care parca merg mai decent ca cele reddevil 3d edition ..am iteles ca au aparut si niste saab de fbl o sa vreau sa vad daca se simte asa mare diferenta..
West Hobby Team
Van kit conversie T-rex 250e in 700Nitro
0

#34 Useril este offline   patrocle 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 319
  • Inregistrat: 07-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 August 2010 - 02:28 PM

palele 3D 'extreme' sunt de obicei foarte usoare, si asta nu e bine pentru FBL. Ca sunt tari e foarte ok.
La SAB n-am gasit decat pale FBL pentru Logo 500, sau n-am cautat bine

Reveninf la "trenurici" el prvine din faptul ca heliul reactioneaza mai lent decat se astepta vbarul si atunci electronica face 'over correction'. E oarecum normal la turatii prea mici, in rest se recomanda pentru rezolvare dumpere mai tari, lipsa jocuri, pale "stiff", servouri bune.
Mircea

Blade 400 3D, Gaui 200V2, Spektrum DX6i 2,4 GHz
Trez 450 Pro FBL, Mikado 400 FBL
0

#35 Useril este offline   Primus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3026
  • Inregistrat: 14-June 07
  • Gender:Male
  • Location:FR

Postat 16 August 2010 - 08:04 AM

In urma unui exercitiu logisitic rar intalnit pe meleagurile noastre, a doua unitate de MiniVBar 5.0E va fi azi la oficiul postal, expediata vineri de la ReadyHeli. :)

Astept cu nerabdare versiunea standard a lui Mikado 5.0E, pentru 600N.
Cica pana la sfarsitul lui septembrie ar fi gata.

Aceasta postare a fost editata de Primus: 16 August 2010 - 08:05 AM

0

#36 Useril este offline   Primus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3026
  • Inregistrat: 14-June 07
  • Gender:Male
  • Location:FR

Postat 21 October 2010 - 03:56 PM

In urma cu 10 minute, versiunea Full Size a versiunii 5.0 V-Bar a aparut pe stoc la ReadyHeli.com

Spor la cumparaturi! :)
0

#37 Useril este offline   morph 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 951
  • Inregistrat: 18-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 November 2010 - 04:27 PM

Cum e cu nivelul de vibratii pe versiunea express? Cat inseamna mult, cat putin? Pe alte forumuri unii zic de 1800 in medie. Eu am avut 37 valoarea maxima pe protos. Mi se pare exagerat de putin. Am facut si un test, i-am dat un bobarnac la vbar crezant ca datele de acolo sunt false. E adevarat, a sarit in peste 2000 aproape 3000, dar totusi 37 in zbor? Ce masoara exact?
Tic-tocurile, hard stopurile nu influenteaza?

Un plus pentru vbar care este de apreciat, nu mai simti vantul in figuri.
0

#38 Useril este offline   Primus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3026
  • Inregistrat: 14-June 07
  • Gender:Male
  • Location:FR

Postat 15 November 2010 - 05:11 PM

Vezi postareamorph, la Nov 15 2010, 04:27 PM, a spus:

Cum e cu nivelul de vibratii pe versiunea express? Cat inseamna mult, cat putin? Pe alte forumuri unii zic de 1800 in medie. Eu am avut 37 valoarea maxima pe protos. Mi se pare exagerat de putin. Am facut si un test, i-am dat un bobarnac la vbar crezant ca datele de acolo sunt false. E adevarat, a sarit in peste 2000 aproape 3000, dar totusi 37 in zbor? Ce masoara exact?
Tic-tocurile, hard stopurile nu influenteaza?

Un plus pentru vbar care este de apreciat, nu mai simti vantul in figuri.


Ca sa vezi vibratiile care au fost in timpul zborului, trebuie sa il conectezi la calculator inainde de a deconecta packul.

Ca sa vezi vibratiile maxime, poti sa scoti palele principale si sa deconectezi sliderul de coada de la tija de comanda ( rotorul de coada sa se centreze singur), il pui pe masa, tii cu mana de tren si ii dai ful gaz.

Eu am reusit sa aduc nivelul lor pe la 250 la Trex 500. Din ce am vazut, ce e sub 4-500 este acceptabil.

Aceasta postare a fost editata de Primus: 15 November 2010 - 05:12 PM

0

#39 Useril este offline   Primus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3026
  • Inregistrat: 14-June 07
  • Gender:Male
  • Location:FR

Postat 16 November 2010 - 04:08 PM

Ieri am primit primul V-Bar Fullsize generatia Blueline. :rolleyes: Abia astept sa il pun pe Logo.
Morph, iar ma apuc sa mut unitatile! <_<

Partea care imi place cel mai tare e ca am satelitul binduit, doar copiez programul in noua unitate si gata!


Mikado a lansat un beta testing pentru governor. Cu aceasta unitate, fost inclus si eu in acest grup, sper sa apuc sa il testez inainte sa se puna vremea rea.
Inca nu am apucat sa vad ce parametrii pot fi setati in interfata de governor, aseaza mi-au validat serialul.

Pe seara pun niste poze.

PS. EMS iar s-a intrecut pe sine. Comandat vineri seara din US, am ridicat pachetul luni la pranz.

Aceasta postare a fost editata de Primus: 16 November 2010 - 04:10 PM

0

#40 Useril este offline   Primus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3026
  • Inregistrat: 14-June 07
  • Gender:Male
  • Location:FR

Postat 17 November 2010 - 07:38 PM

Fiindca ultima unitate FBl Align si-a gasit un alt stapan, azi a plecat din US si a doua unitate V-Bar fullsize, care va echipa 600N.
Daca se intampla la fel ca saptamana trecuta, si ajunge in 2 zile, vineri ar trebui sa il am, as vrea sa zbor 600N cu V-bar in weekend.

Nu prea sunt lamurit cu setarile noi de la governorul V-Bar ( beta test) dar o sa incerc sa folosesc senzorul deja montat, de la governorul align.

Aceasta postare a fost editata de Primus: 17 November 2010 - 07:39 PM

0

#41 Useril este offline   Primus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3026
  • Inregistrat: 14-June 07
  • Gender:Male
  • Location:FR

Postat 12 January 2011 - 08:12 PM

Se pregateste lansarea versiunii de software si firmware 5.1, cu optiunea de Governor, pentru unitatile fullsize. Acetsta va fi un upgrade gratuit pentru cei care au versiunea 5.

In ultimele luni, au fost cateva versiuni intermediare, care au fost imbunatatite treptat.
Cu ajutorul unui grup destul de important de betatesteri, inregistrati pe un subforum separat "hidden", pe VStabi Forum, s-a ajuns la o versiune definitiva.
Nu pot pune nici un screenshot deocamdata, Ulrich Rohr ne roaga sa mai asteptam un pic pana la lansarea oficiala, doar cateva detalii.

In principiu functioneaza cu un senzor de governor normal, este confirmata compatibilitatea cu senzorii Spektrum, Align ( schimare de polaritate), Futaba.
De asemenea se are in vedere dezvoltarea unui senzor pentru motoarele brushless. Din ce am citit se poate folosi si cel de la Eagle Tree.

Canalul de TH se va calibra similar celorlalte canale de la TX calibration.
Va exista un tab separat in Setup, pentru Governor, si un ecran distinct in Main Window.

Ca parametrii principali vor trebui introduse Gear ratio si pragul maxim de turatie urmarit. Vor exista si niste setari suplimentare in cazul in care se va utiliza governorul pe un heli electric (si nu se utilizeaza un senzor magnetic).

Are doua moduri distincte de functionare. Unul pentru cei ce utilizeaza sateliti Spektrum sau Single line, si altul pentru cei care utilizeaza un receptor separat.

Se anunta un governor bun, care anticipeaza incarcarea pe rotor, prin urmarirea input-ului. Sunt mai multi parametri care seteaza dinamica buclei de governor.
Mai multe in scurt timp zic eu.

Aceasta postare a fost editata de Primus: 12 January 2011 - 08:23 PM

0

#42 Useril este offline   Primus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3026
  • Inregistrat: 14-June 07
  • Gender:Male
  • Location:FR

Postat 15 January 2011 - 07:17 AM

Un mic update aici, se pare ca senzorii brushless de la Hyperion merg bine, in cazul in care governorul se va folosi pe un heli electric.
Firul rosu se leaga la una din cele trei conexiuni ale motorului. Celalalt capat se va conecta la intrarea Sensor II din V-Bar.

In soft se va introduce numarul de poli ai motorului.

http://www.hyperion.hk/dn/em2/HP-EM2-TACHBL-L.jpg

Aceasta postare a fost editata de Primus: 15 January 2011 - 07:22 AM

0

#43 Useril este offline   Primus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3026
  • Inregistrat: 14-June 07
  • Gender:Male
  • Location:FR

Postat 30 January 2011 - 02:25 PM

Governorul de la Mikado e aproape de a fi lansat. Versiunea finala va fi gata in jur de 15 februarie.
In acest moment versiunea beta a ajuns la 5.1.5 si mai sunt putine lucruri de pus la puct.

Governorul de pe unitatile V-Bar, poate fi folosit atat pe modele electrice cat si nitro. Doar unitatile V-Bar full size pot avea governor ( si asta pentru ca doar ele au port pentru al doilea senzor).

Pentru heli electrice, senzorii de la Hyperion functioneaza foarte bine conectati la unul din firele care merg la motor.
Pentru nitro, senzorii de la Spektrum sau Align ( aici trebuiesc inversate in conector - cu +).

In functie de tipul de model, electric sau nitro, parametrii sunt diferiti.

A aparut si o interfata noua, inca nu se pot pune screenshot-uri.
In partea de setare, au aparut si doua tab-uri destinate GOV.
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro