Modelism - RHC Forum: accesorii pt barca de nadit.... - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

accesorii pt barca de nadit....

#1 Useril este offline   roro 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 04-July 10
  • Gender:Male
  • Location:ILFOV

Postat 05 July 2010 - 10:54 PM

Am si eu nevoie de ajutor ce unde sa cumpar piesele pentru a dota o barca pt momit.....imi trebuie toate accesoriile de la telecomanda cu receptor pana la ax de motor si ce stiti voi ca este nevoie pt a termina barca......va rog ajutor.....
Am cautat pe #$%&%#$$.ro dar nu mai au RC pe 6 ch.....si nici nu stiu cand aduc.....poate cineva ar putea sa-mi recomanda pe cineva care m-ar putea ajuta cu tot ce-mi trebuie pe barca......mentionez ca barca are L-85,l-35......si am 2 cuve ....multam
0

#2 Useril este offline   Bill 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 100
  • Inregistrat: 12-May 09
  • Gender:Male

Postat 06 July 2010 - 07:57 AM

Vezi postarearoro, la Jul 5 2010, 10:54 PM, a spus:

Am si eu nevoie de ajutor ce unde sa cumpar piesele pentru a dota o barca pt momit.....imi trebuie toate accesoriile de la telecomanda cu receptor pana la ax de motor si ce stiti voi ca este nevoie pt a termina barca......va rog ajutor.....
Am cautat pe #$%&%#$$.ro dar nu mai au RC pe 6 ch.....si nici nu stiu cand aduc.....poate cineva ar putea sa-mi recomanda pe cineva care m-ar putea ajuta cu tot ce-mi trebuie pe barca......mentionez ca barca are L-85,l-35......si am 2 cuve ....multam


deci toate piesele motorase eu le-am cumparat de la arreis intradevar nu au avut radiocomanda dar am asteptat caci nu ma grabeam daca te grabesti incearca cu search in google si sigur vei gasi.
tel: 0767 488 406
mail: bill77se@yahoo.se
0

#3 Useril este offline   roro 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 04-July 10
  • Gender:Male
  • Location:ILFOV

Postat 06 July 2010 - 10:22 PM

Vezi postareaBill, la Jul 6 2010, 07:57 AM, a spus:

deci toate piesele motorase eu le-am cumparat de la arreis intradevar nu au avut radiocomanda dar am asteptat caci nu ma grabeam daca te grabesti incearca cu search in google si sigur vei gasi.

ama gasit multam tare mult......cata2....m-a ajutat....si multam tuturor de pe acest site.....o sa incep in curand dotarea barcii......toata stima
0

#4 Useril este offline   roro 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 04-July 10
  • Gender:Male
  • Location:ILFOV

Postat 07 July 2010 - 07:56 PM

Vezi postareastelian, la Jul 7 2010, 11:59 AM, a spus:

hai cu poze ,filmulete ... detalii !

URAAAAAAA AZI MI-A VENIT RADIO COMANDAAAAAAAAAA

Stelian toata stima mea pt tine ai avut o rabdare de aur in privinta constructie barcii tale........si postarii aici in forum......dar daca m-ai ajuta in cateva necunoscute pt mine ar fi ceva foarte extraordinar pt mine.....barca este cea din avatar..
asta e prima mea barca pe care incerc sa o construiesc,,,,,,nu singur ,cu un veci care este de meserie electronist ...din fericire....o intrebare am la tine daca nu deranjez foarte tare.
Ce se monteaza prima oara pe o barca.......cu ce sa incep....maine imi vor veni toate piesele mai putin acumulatorul pe care inca nu-l am pt ca bugetul s-a lichidat de mult.....dar saptamana viitoare sper sa-l iau si pe ala.....deci sa revin ...cu ce sa incep montajul pe barca ,adica ce se monteaza prima si prima oara pe o barca de nadit...?

Aceasta postare a fost editata de roro: 07 July 2010 - 08:01 PM

0

#5 Useril este offline   roro 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 04-July 10
  • Gender:Male
  • Location:ILFOV

Postat 08 July 2010 - 06:25 AM

Vezi postareastelian, la Jul 7 2010, 08:03 PM, a spus:

Merci ! NO PROBLEM , te ajut cu cea mai mare placere din ce am invatat si eu ...ce nu stiu mai cautam pe aici pe la colegi de pe forum ! eu prima data am montat tubul pupa ,iar dupa accea m-am ocupat de sistemul de cuvare .... restul cum am facut rost de ele !
BAFTA ! :D

am inteles.....dar eu voi avea toate piesele mai putin acumulatorul pt barca ........si vroiam sa stiu daca este vreo regula sau ordine de montaj.....ma gandeam sa montez prima oara carma dupa care tubul de pupa cu motor,sa pot regla distanta intre ele care am inteles ca nu trebuie sa fie nici mai mica nici mai mare de 3cm intre ele am mai citit printre randuri pe forum.......si inca o chestie....nu a avut rokkie 35....si a trbuit sa iau rokkie 25 cu ssistem de racire pe apa ca am inteles ca se kam incalzeste daca nu e racit......ce zici am procedat bine...?
0

#6 Useril este offline   roro 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 04-July 10
  • Gender:Male
  • Location:ILFOV

Postat 08 July 2010 - 06:30 AM

aha si mai am o nelamurire..........cum alimentez receptorul nu am o schema detaliata de alimentare a receptorului de la radio comanda....am ceva in carte dar nu pot intelege acolo arata ca pe mufa 6 de la receptor dar nu-mi pot da seama daca trebuie sa-l alimentez din regulator sau din bec.......pt ca eu am gasit niste scheme electrice aici dar doar 2 sau 3 cu bec dar nici in nici una nu am inteles cum ar tebui alimentat......
0

#7 Useril este offline   Navi 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 35
  • Inregistrat: 16-February 10
  • Gender:Male
  • Location:S5

Postat 08 July 2010 - 06:42 AM

Vezi postarearoro, la Jul 8 2010, 07:30 AM, a spus:

aha si mai am o nelamurire..........cum alimentez receptorul nu am o schema detaliata de alimentare a receptorului de la radio comanda....am ceva in carte dar nu pot intelege acolo arata ca pe mufa 6 de la receptor dar nu-mi pot da seama daca trebuie sa-l alimentez din regulator sau din bec.......pt ca eu am gasit niste scheme electrice aici dar doar 2 sau 3 cu bec dar nici in nici una nu am inteles cum ar tebui alimentat......

In cazul tau daca nu ai BEC separat alimentezi receptorul din rokkie 25, prin conectorul cu trei contacte.
0

#8 Useril este offline   roro 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 04-July 10
  • Gender:Male
  • Location:ILFOV

Postat 08 July 2010 - 06:46 AM

Vezi postareaNavi, la Jul 8 2010, 06:42 AM, a spus:

In cazul tau daca nu ai BEC separat alimentezi receptorul din rokkie 25, prin conectorul cu trei contacte.

am bec......dar am vaz in niste scheme ca unul din fire se taie parca.........adica din regulator vii doar cu + si -.........fara semnal ...
si am vaz la tine sistemul de basculare de unde ai procurat acele axuri cu suruburi si tuburi....caci este el mai inteligent sistem pe bune si mai simplist care l-am vaz paici....vreau sa iau si eu.....
0

#9 Useril este offline   roro 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 04-July 10
  • Gender:Male
  • Location:ILFOV

Postat 08 July 2010 - 06:48 AM

am bec......dar am vaz in niste scheme ca unul din fire se taie parca.........adica din regulator vii doar cu + si -.........fara semnal ...
si am vaz la tine sistemul de basculare de unde ai procurat acele axuri cu suruburi si tuburi....caci este el mai inteligent sistem pe bune si mai simplist care l-am vaz paici....vreau sa iau si eu.....si inca ceva de care nu sunt amurit....am vaz la sistemul tau de racire ca ai scos acel tub afara langa elice .....sa inteleg ca pe-acolo intra apa pt racire prin acel tub (teava) dar nu am vaz pe unde l-ai scos afara......ca pe undeva trebuie sa iasa apa .....este tot in apa sau trebuie sa fie deasupra apei?[/quote]

Aceasta postare a fost editata de roro: 08 July 2010 - 06:49 AM

0

#10 Useril este offline   roro 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 04-July 10
  • Gender:Male
  • Location:ILFOV

Postat 08 July 2010 - 06:56 AM

ok acum tebuie sa fug la munca.....poate mai vb deseara ......daca esti paici....toata stima....si o zi buna
0

#11 Useril este offline   Adistul 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1490
  • Inregistrat: 26-September 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, in 4 la ala Grasu'

Postat 08 July 2010 - 11:46 AM

Vezi postarearoro, la Jul 8 2010, 07:48 AM, a spus:

am bec......dar am vaz in niste scheme ca unul din fire se taie parca.........adica din regulator vii doar cu + si -.........fara semnal ...


ramane semnal (~) si minus (-) ... se elimina plus (+) de la regulator. in aceeasi mufa pui + de la BEC si - comun ( BEC+regulator)

ai AICI schema de cuplare BEC extern.
Intai ar trebui sa citesti mai mult si sa salvezi ce te intereseaza.

Apoi intrebi daca nu intelegi.
Cand esti mort, nu stii ca esti mort: e greu doar pt ceilalti.
La fel e si cand esti prost.


tel: 0771 088 207

adistul@yahoo.com
0

#12 Useril este offline   roro 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 04-July 10
  • Gender:Male
  • Location:ILFOV

Postat 08 July 2010 - 04:41 PM

Vezi postareastelian, la Jul 8 2010, 02:36 PM, a spus:

La Hornbach gastesti tot ce iti trebuie tija de dural la un metru si o tai tu cat ai nevoie si ii dai filete pt bucsi daca nu te descurci da-mi un tel .
0723 517 319
bafta !

o sa te sun.....toata stima mea.....

Vezi postarearoro, la Jul 8 2010, 05:41 PM, a spus:

o sa te sun.....toata stima mea.....

mi-au venit toate piesele....azi abia astept sa ma apuc de montaj......
0

#13 Useril este offline   roro 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 04-July 10
  • Gender:Male
  • Location:ILFOV

Postat 09 July 2010 - 09:50 PM

Super ......sa stii ca imi sunt de mare folos....mai ales cele cu racirea....pt motor ......multam fain....
0

#14 Useril este offline   roro 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 04-July 10
  • Gender:Male
  • Location:ILFOV

Postat 11 July 2010 - 08:25 AM

99% este gata....ma chinui un pic la sis de cuvare ca tebuie sa pun servo pe capacul barcii......si este complicat .......acum ma duc pana in hornbach......sa vad ce pot gasi....o sa-ti dau poze.......cu finalul si vreau sa fac un filmulet pe balta cu proba......sper sa ma duc azi.....toata stima
0

#15 Useril este offline   roro 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 04-July 10
  • Gender:Male
  • Location:ILFOV

Postat 12 July 2010 - 06:14 AM

este gata dar nu am reusit sa merg la balta sa-i fac proba pt ca nu am antena inca......nu stiu ce antena sa-i pun pt ca nu as vrea sa-ipun antena telescopica.......ma gandescla altceva......poate ai tu o idee si mai am sa o etansez.......sa-i torn 800g de plumb pe chila jos unde este axul la motor.....cam are tangaj ...am probat-o in cada.....si mai am suportul pt motor....si e gata.....nu stiu cum sa bag pozele aici cum ai facut tu.....

Aceasta postare a fost editata de roro: 12 July 2010 - 06:29 AM

0

#16 Useril este offline   roro 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 04-July 10
  • Gender:Male
  • Location:ILFOV

Postat 12 July 2010 - 06:45 AM

uite poze....nu am reusit sa le bag cum le-ai bagat tu.....sa poti da click pe ele sa se mareasca....

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de roro: 12 July 2010 - 06:46 AM

0

#17 Useril este offline   roro 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 04-July 10
  • Gender:Male
  • Location:ILFOV

Postat 12 July 2010 - 06:50 AM

am o intrebare.....cum fac etansarea la capac.........la tine am vazut ca ai pus suruburi de jur imprejur......dar o etansezi cu ceva?/.....

Aceasta postare a fost editata de roro: 12 July 2010 - 06:56 AM

0

#18 Useril este offline   BillyBoy32 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 756
  • Inregistrat: 18-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste

Postat 12 July 2010 - 09:43 AM

Vezi postarearoro, la Jul 12 2010, 07:45 AM, a spus:

uite poze....nu am reusit sa le bag cum le-ai bagat tu.....sa poti da click pe ele sa se mareasca....

Tu poti da click pe ele si sa le maresti?
Cred ca le-ai salvat la rezolutie prea mica,fa-le in 800 cu 600 si incarca-le iar.
Spor!
0

#19 Useril este offline   roro 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 04-July 10
  • Gender:Male
  • Location:ILFOV

Postat 12 July 2010 - 11:05 PM

poza

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de roro: 12 July 2010 - 11:15 PM

0

#20 Useril este offline   green2oo4 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 25-July 10
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti-anl-brancusi

Postat 11 August 2010 - 04:11 AM

Vezi postarearoro, la Jul 12 2010, 07:45 AM, a spus:

uite poze....nu am reusit sa le bag cum le-ai bagat tu.....sa poti da click pe ele sa se mareasca....

sa-i pui si protectie la elice...daca crezi ca vrei s-o folosesti
0

#21 Useril este offline   roro 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 04-July 10
  • Gender:Male
  • Location:ILFOV

Postat 11 August 2010 - 06:30 AM

Vezi postareagreen2oo4, la Aug 11 2010, 05:11 AM, a spus:

sa-i pui si protectie la elice...daca crezi ca vrei s-o folosesti

I-am pus si protectie antibradish,dar m-am impotmolit la etansare nu stiu de unde sa gasesc suruburi inoxidabile sa nu rugineasca pt ca vreau sa o pot desface daca mai am unele de facut la ea si nu vreau sa o lipesc definitiv.....poate cineva sa ma ajute de unde sa gasesc ceva de inox sau de aluminiu.....alama sau orice .....stima
0

#22 Useril este offline   laurcon 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 804
  • Inregistrat: 26-October 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Voluntari

Postat 13 August 2010 - 11:14 AM

Vezi postarearoro, la Aug 11 2010, 07:30 AM, a spus:

I-am pus si protectie antibradish,dar m-am impotmolit la etansare nu stiu de unde sa gasesc suruburi inoxidabile sa nu rugineasca pt ca vreau sa o pot desface daca mai am unele de facut la ea si nu vreau sa o lipesc definitiv.....poate cineva sa ma ajute de unde sa gasesc ceva de inox sau de aluminiu.....alama sau orice .....stima

Poti folosi nituri. Sunt si de alama si de aluminiu.
Cand ai nevoie s-o desfaci le poti scoate gaurindu-le cu spiralu' .
"o barca face cat o mie de posturi" - skipper
0

#23 Useril este offline   ionica 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 04-January 10
  • Gender:Male
  • Location:bihor alesd

Postat 13 August 2010 - 07:05 PM

sau poti folosi TB se folosesc la profillele de ghips carton si sunt zincate
0

#24 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 28 February 2011 - 12:14 AM

...etansarea o faci cu keeplinguri pt tabla si mastic daca vrei sa lipesti puntea de coca, pt a etansa cabine sau capace folosesti silicon sanitar, pe punte aplici scotch sau celofan, pe cabina sau capace pui silicon si le proptesti pe pozitie, dupa aprox 10-12 ore ai o garnitura perfecta cu amprenta puntii , ramane doar sa debavurezi surplusul de silicon de pe margini cu un cuter bine ascutit!!!
...tabula crasa, mortua est!
0

#25 Useril este offline   roro 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 04-July 10
  • Gender:Male
  • Location:ILFOV

Postat 28 February 2011 - 12:28 AM

[quote name='ipsihi' timestamp='1298844869' post='463296']
...etansarea o faci cu keeplinguri pt tabla si mastic daca vrei sa lipesti puntea de coca, pt a etansa cabine sau capace folosesti silicon sanitar, pe punte aplici scotch sau celofan, pe cabina sau capace pui silicon si le proptesti pe pozitie, dupa aprox 10-12 ore ai o garnitura perfecta cu amprenta puntii , ramane doar sa debavurezi surplusul de silicon de pe margini cu un cuter bine ascutit!!!
[/qu

Multam tare mult.....dar am trecut de faza asta,asta vara.....acum am alta problema,mai delicata,dar mai intai am sa pun niste poze ca sa va luminati mai bine despre ce este vorba.....am facut 2 decupaturi in capacul de sus si vreau sa fac 2 capace dupa forma decupaturilor si unde am gaurile vreau sa fac cate o margine in sus....nu stiu daca se intelege,sa pun capace....dar mai bine pun poze sa vedeti despre ce este vorba....toata stima.
0

#26 Useril este offline   roro 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 04-July 10
  • Gender:Male
  • Location:ILFOV

Postat 28 February 2011 - 01:15 AM

Uite si pozele despre care vorbeam.......

Fisiere atasate


0

#27 Useril este offline   roro 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 04-July 10
  • Gender:Male
  • Location:ILFOV

Postat 28 February 2011 - 01:17 AM

Vezi postarearoro, la 28 February 2011 - 01:15 AM, a spus:

Uite si pozele despre care vorbeam.......

Fisiere atasate


0

#28 Useril este offline   roro 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 04-July 10
  • Gender:Male
  • Location:ILFOV

Postat 28 February 2011 - 01:19 AM

Aici am facut niste modificari,1.am facut o aripioara pt stabilitate si la bot am prelungit un pic sa taie apa mai bine...nu stiu daca e ceva reusit o sa aud de la voi......si niste sfaturi sunt bine venite...
0

#29 Useril este offline   casapumrs 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 440
  • Inregistrat: 07-March 09
  • Gender:Male
  • Location:chiajna

Postat 28 February 2011 - 10:06 AM

Roro, eu cred, ca ai inclinat cam mult tubul la elice. Cel putin asa vad in poza asta.
0

#30 Useril este offline   roro 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 04-July 10
  • Gender:Male
  • Location:ILFOV

Postat 28 February 2011 - 12:11 PM

Vezi postareacasapumrs, la 28 February 2011 - 10:06 AM, a spus:

Roro, eu cred, ca ai inclinat cam mult tubul la elice. Cel putin asa vad in poza asta.Atasament 27022011134.jpg


La ce te referi la gaura pe care intra tubul pupa sau aripioara,daca este vb de gaura pe care intra tubul....e posibil sa ai dreptate dar oricum gaura va fi astupata cu chit dupa care voi da alta gaura........
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro