Modelism - RHC Forum: In-Out runner Brushles - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

In-Out runner Brushles Explicatii

#1 Useril este offline   Milet 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 370
  • Inregistrat: 15-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Oradea
  • Interests:Electronic ,Auto,mecanica,Navomodele

Postat 05 July 2010 - 10:12 AM

Doresc sa trec de la periate la brushles si am vazut ca sunt doua tipuri:in si out.Ce inseamna,cum influienteaza alegerea unui astfel de motor si daca sunt diferente semnificative in a-l alege pentru navo sau aero...Alta nelamurire este : "ce" anume imi mai trebuie intre ESC si brushless,caci banuiesc ca este ceva controler intre ele,sau ESC-ul dedicat pentru brushelss "stie" sa-l comande.
In prima faza intentionez sa-l folosesc pe un navomodel de distractie,nu nadit sau viteza...

Multumesc anticipat.
“Rareori ne gândim la ceea ce avem, dar mereu la ceea ce ne lipseşte.”
tel. 0764 917 006
0

#2 Useril este offline   CornelP 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 538
  • Inregistrat: 13-June 09
  • Location:Bucuresti

Postat 05 July 2010 - 11:17 AM

Diferentele sunt destul de mari intre cele doua tipuri... Traditional, inrunner era preferat pentru barci, outrunner pentru aero. Avantajul outrunner-ului este ca in general este mai mic pentru a obtine acelasi cuplu, avand practic diametrul rotorului mai mare. Dezavantajul consta in faptul ca, la o utilizare pentru navo, nu se poate face o racire eficienta (se poate raci doar partea fixa cu un suport motor cu racire integrata). Cu cat barca este mai mica, cu atat mai greu va fi, neavand destul volum interior de aer pentru a raci motorul.
Acum au inceput sa apara modele de outrunner cu racire, dar si cele standard sunt mai eficiente si mai usor de utilizat la navo.
Pentru ESC este foarte simplu: un ESC pentru brushless face toata treaba, e acelasi lucru ca la brushed (fizic vorbind, electronic e alta poveste), doar ca ai trei fire catre motor in loc de doua.
Daca dai ceva dimensiuni ale barcii, eventual o poza ceva, putem sa te ajutam si cu alegerea...
0

#3 Useril este offline   Milet 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 370
  • Inregistrat: 15-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Oradea
  • Interests:Electronic ,Auto,mecanica,Navomodele

Postat 05 July 2010 - 11:26 AM

am inteles...mersi foarte mult.Pai nu am inca un plan bine determinat pentru barca.in general vreau sa ma axez pe o barca de o lungime de maxim 50-60cm,iar motorul sa fie cat de cat versatil,adica daca ma apuca microbul de aero,sa se preteze pe ceva zburator in conditii modeste,deci nu perfomante.Deci as opta pentru un out si sa vad cum fac racirea in cazul montarii pe navo....cam asa m-am gandit eu.Deci ce motor mi-ati indica?

pentru inceput,asa cat sa vad cum sta treaba,ce spuneti de acesta:Motor BL Outrunner C2830/ 21 ?
costa 55 de lei...e versatil....m-ar satisface in prima faza cred eu.

Mersi,

Aceasta postare a fost editata de Milet: 05 July 2010 - 11:40 AM

“Rareori ne gândim la ceea ce avem, dar mereu la ceea ce ne lipseşte.”
tel. 0764 917 006
0

#4 Useril este offline   CornelP 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 538
  • Inregistrat: 13-June 09
  • Location:Bucuresti

Postat 05 July 2010 - 11:43 AM

50-60 e cam vag si te arunca un pic... Pentru 50 as merge pe ceva din seria 500 (vorbim de OR tip heli, pentru un kv mai ridicat), pentru peste 60 merge mai curand un 600, dar la limita si 500 e ok.
Cam asa ceva ar merge:
http://www.hobbyking.com/hobbycity/store/u...utrunner_2200KV
cu un regulator cam asa:
http://www.hobbyking.com/hobbycity/store/u...ater_Cooled_ESC
0

#5 Useril este offline   Milet 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 370
  • Inregistrat: 15-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Oradea
  • Interests:Electronic ,Auto,mecanica,Navomodele

Postat 05 July 2010 - 11:48 AM

deci total aprox 70 euro si am ceva super pentru inceput...nu?dar cum se cumpara? accepta plati/livrari in Romania?
Dar de ce spui ca "cam arunca un pic"...nu inteleg...scuze.
eu mai gasisem acest regulator:Regulator Brushless Roxxy BL-Control 908 (cu reverse optional programabil) tot de la Si...rra,ma ajunge mult mai ieftin.
“Rareori ne gândim la ceea ce avem, dar mereu la ceea ce ne lipseşte.”
tel. 0764 917 006
0

#6 Useril este offline   andriu 

  • Membru
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 884
  • Inregistrat: 06-March 07
  • Gender:Male
  • Location:iasi

Postat 05 July 2010 - 12:03 PM

eu unul am avut experienta asta.
am facut un catamaran de 45 cm pe care l-am motorizat cu un motor outruner de heli, si regulator de mai mult de 2x consumul motorului.
sincer nu recomand outruner decat daca este scos afara din barca, ceea ce nu e ok.
la mine s-au pajit ambele (motor si reg) in 30-40 de secunde de mers (adevarat ca la maxim) conditii in care aveam racire si pe suportul motorului si pe regulator.
o barca de 50 de centimetri clar nu va avea volumul de aer necesar racirii unui outruner.
din experienta mea, nu incerca sa faci "improvizatii" la navo ca nu merge.
navo e destul de pretentios si pe langa outrunerul pe care mai vrei sa-l si refolosesti la aero mai este si hardwareul care nici ala nu e foarte ieftin.
parerea mea este sa-ti cumperi un navo gata setat.
manufactura si experimentele sunt doar pt cei ce au o experienta destul de consistenta in domeniu, parerea mea.
eu unul nu am reusit sa ma bucur de ea si am prins un fel de frica in a schimba regulatorul si motorul la fiecare iesire.
la aceeasi bani as fi putut probabil sa iau una gata facuta din comert si sa vad cu ce se mananca, dar, na, mesterul din mine ... "batman, batman".
e frumos sa construiesti, e placut sa-ti faci singur jucarelele, dar e mai frumos sa practici, sa faci ce ar trebui sa faci , cu modelul.
vorba cuiva de pe forum ... "trebuie sa pilotezi modelul, nu sa corectezi greselle lui"

sper ca nu am fost prea pesimist, eu doar am impartasit din experienta proprie cu navo.
spor.

"That's sooo oshemmm !!!!!"
0

#7 Useril este offline   Milet 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 370
  • Inregistrat: 15-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Oradea
  • Interests:Electronic ,Auto,mecanica,Navomodele

Postat 05 July 2010 - 12:11 PM

e foarte bine venita parerea ta...ai dreptate.cred ca ar trebui sa ma axez pe motor si regulator dedicat pe fiecare tip:navo,aero,etc.Si cred ca o sa caut second hand ceva...sa vad ce preturi ar fi acolo.Dar chiar asa mare este caldura degajata de motor si esc???
“Rareori ne gândim la ceea ce avem, dar mereu la ceea ce ne lipseşte.”
tel. 0764 917 006
0

#8 Useril este offline   CornelP 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 538
  • Inregistrat: 13-June 09
  • Location:Bucuresti

Postat 05 July 2010 - 12:23 PM

Dupa un concurs de 6 minute de mers in full, chiar cu racire bine pusa la punct, motorul si esc-ul trec de 80 grade...
0

#9 Useril este offline   Milet 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 370
  • Inregistrat: 15-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Oradea
  • Interests:Electronic ,Auto,mecanica,Navomodele

Postat 05 July 2010 - 12:53 PM

super...no,o sa iau atunci de la Sierr a un motor si regulator dedicat pentru navo si cand o sa fie cazul ,pentru aero.
Multu mult de lamuriri.
“Rareori ne gândim la ceea ce avem, dar mereu la ceea ce ne lipseşte.”
tel. 0764 917 006
0

#10 Useril este offline   bogdan_minitehnicus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1275
  • Inregistrat: 20-April 07
  • Gender:Male

Postat 04 December 2010 - 10:27 AM

Vezi postareaMilet, la Jul 5 2010, 12:53 PM, a spus:

super...no,o sa iau atunci de la Sierr a un motor si regulator dedicat pentru navo si cand o sa fie cazul ,pentru aero.
Multu mult de lamuriri.


Fratele meu nu lua regulator de la ######, nu sunt ok, motoarele sunt bune insa iti recomand varianta cea mai buna (si ieftina in timp) regulator turnigi, creda-ma e lucrarea buna. Da o privire la topicul meu http://www.rhcforum....showtopic=34890, iar daca ai nevoie te pot ajuta si cu o coca <_<
Valoarea unui modelist adevarat nu se masoara in numarul de posturi ci in realizarile sale...
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro