Modelism - RHC Forum: HK600 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

HK600 - clona la mai mare -

#31 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 January 2011 - 10:17 PM

Pai te joci, noi umblam cu chestii de mana a II-a ?

Normal ca are 3 rulmenti, si vin perfect, e un kit de calitate. E clona de primul Trex 600 (non ESP)

Vezi postareanen77, la Jan 18 2011, 08:33 PM, a spus:

al 3-lea rulment e din kit?

0

#32 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 January 2011 - 11:36 AM

E cam gata. Nu mai am ce face la el pana nu vine motorul si unitatea 3g. Servo de coada sta ciudat pentru ca am pus o tija mai scurta de la HK500. Daca o sa fie greu de bot din cauza bateriilor si motorului asa il las, daca nu o sa pun tija lunga.

Parti pozitive:

- coada (in special case-ul) bine facuta. Coada se blocheaza cu un pin pe boom, a intrat prin apasare, nu o sa iasa usor. Boom-ul este aliniat perfect, nu ca la Protos unde a trebuit sa pilesc.

- frame-ul din carbon taiat si aliniat perfect. Axul principal a intrat prin cei 3 rulmenti la fix, fara pic de joc, fara frecari.

Ramane de vazut daca main-gear-ul e oval sau rotund. Gear-ul 2 care antreneaza cureaua e perfect. Rotita care antreneaza cureua pare bine fixata, am tras de ea cu patentul si nu a miscat.

In general fata de modelul original (la care am studiat manualul) HK600 are unele modificari care l-au facut si mai simplu. De pilda suruburile au capul mare si nu mai trebuie washer-e pentru prins pe frame-ul de carbon.

Toate suruburile cu cap hex intre in metal si au nevoie de loctite, toate cu cap in cruce intra in plastic.

- tot ce trebuia sa se imbine s-a imbinat perfect.. Cel mai slab ca prelucrare e plasticul dar e putin. Linkurile din plastic nu arata bine dar sunt turnate precis, sunt ori fixe ori sunt o idee stranse.

- canopia a venit perfect si imi place. Cred ca o voi vopsii in rosu caci am vazut ca celelalte canopii facute de mine rosu sunt foarte apreciate pe camp.

- servo Hyperion sunt foarte smooth, presimt ca imi vor aduce satisfactii.

Dupa cum se vede am folosit exclusiv piese din kit, nu am schimbat absolut nimic, singurul punct unde a trebuit sa improvizez a fost la prinderea servo..

Cand o sa fie gata trebuie sa ii gasesc un loc ca pe dulapul unde e acum nu o sa mai incapa ca e prea inalt.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_1556.jpg
  • Imagine atasata: IMG_1558.jpg

0

#33 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 February 2011 - 06:43 PM

Si e gata, zboara. Acest heli are zile. Dupa primul zbor reusit l-am verificat putin inainte sa ii pun pak-uri. Surpriza majora, bratul de la un servo nu avea surub si statea sa cada. Cred ca in primul minut de zbor o lua razna si se facea praf.


Cum zboara ? De vis, parca nu e cu Align 3g. Nu are nici o tendinta, piruetele si in zbor si in hover sunt fara repros. Are pinion de 13 si e prea mic pentru acest motor, turatia este de doar 1800. O sa incerc si pinioane mai mari.

In final e cu ESC Align de 75A (cel CC HV85 e defect), BEC HV Turnigy (cel scump de 20 USD), receptor minuscul Spektrum 6110E, servo de coada Futaba 9251.

Initial am pus Hyperion GMD dar nu tine coada deloc, pe Protos facea la fel deci sigur acest servo nu e bun de coada. Ciudat e ca pe Raptor E550 cu Futaba GY401, alt servo de acelasi tip tine perfect. Suspectez ca e prost etichetat si de fapt nu e un GMD ci alt servo mai lent - mai studiez.

BEC-ul e cu intrerupator, inutil pentru mine. Am prins si intrerupatorul de frame si soricelul il impiedica sa se inchida.

Capul RJX e perfect, o placere sa il asamblezi. Palele sunt de top (si scumpe) Spin Blades FBL. Cu 2 pakuri de 2200, 2650 in paralel se echilibreaza perfect si consuma 3000 mah in zbor de placere 6 minute. O mare reusita.

Daca ma incordez cumpar axul principal nou FBL de la Align si mai cobor capul cu 1cm.

Sa nu uit, am fost nevoit sa tai frame-ul sa incapa motorul. Nu e bine dar asta e. Cel putin se taie cu dremelul de zici ca e hartie.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCF7938.jpg
  • Imagine atasata: DSCF7937.jpg
  • Imagine atasata: DSCF7936.jpg
  • Imagine atasata: DSCF7935.jpg
  • Imagine atasata: DSCF7934.jpg
  • Imagine atasata: DSCF7933.jpg
  • Imagine atasata: DSCF7932.jpg
  • Imagine atasata: DSCF7931.jpg
  • Imagine atasata: DSCF7930.jpg

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 08 February 2011 - 06:44 PM

0

#34 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 February 2011 - 06:48 PM

Pentru obsedati:

greutatea este de 2,48 KG fara pak-uri.

2 pak-uri de 2200 au 700g si 2 pak-uri de 2650 au 850 g.
0

#35 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 February 2011 - 09:41 PM

Nu mai zboara ca un vis. Nu mai tin minte daca a fost brusc sau treptat dar acum nu zboara bine. Mai precis da din coada.

Inca nu i-am dat de cap desi am tras de el o gramada:

- am refacut coada cu mare atentie, am schimbat palele de coada, am schimbat palele principale.
- m-am jucat cu setariel de coada la 3g (fara PC)

- enervat de vibratia la turatii joase am luat la mana si axul principal. Am luat un ax cu maingear-ul aferent imprumut (originale Align) si le-am pus - merge foarte frumos, nu mai vibreaza dar tot da din coada. Cu ocazia asta am descoperit ca axul de la HK e usor stramb (si de aici vibratii). Am descoperit ca shaft-ul rulmentului unisesns e din mamaliga si deja are santuri pe el. Cele 2 gearuri din plastic de la HK oricum sunt strambe dar asta nu pare sa aibe nici o influenta.

- am umblat la tensiunea curelei;

- am pus alt ESC si alt BEC (acum are pe el 2 BEC si 2 ESC) tot la fel face.

Maine o sa-i pun alt gyro. As pune si alt servo de coada dar nu am altul liber. Servoul de coada actual e luat din USA second, e un Futaba 9251 si e posibil sa fie obosit.

Am muncit la el de mi-au satir ochii si inca nu am dat de cap cozii. Trebuie sa il dovedesc pana la urma. In mod normal este o piese, una singura, care face sa se balangane coada. Cel mai dificil e sa o identific fara sa cumpar inca un heli sub forma de piese.

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 25 March 2013 - 11:47 PM

0

#36 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 February 2011 - 05:42 PM

Inca nu merge bine:

uite cum arata an ax nou de la HK600:



am luat imprumut un ax nou, original Align si, incredibil, si acela era stamb (e drept nu atat de rau). Pana la urma am gasit un ax Align drept.

Coada inca nu merge bine dar ma apropii. electronica nu are nimic, mecanic e fara repros. Asta inseamna ca tot batranul 3g e cel care face probleme. Am ajuns cu gain-ul la 130% (travel end point pe JR). E ciudat rau.

Stefan
0

#37 Useril este offline   mihai3d 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 256
  • Inregistrat: 10-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 February 2011 - 06:54 PM

ai rezolvat cu coada ? cum mere 3G ul?
0

#38 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 February 2011 - 07:50 PM

Nu pot sa zic ca am rezolvat-o dar merge mult mai bine. Cu axul nou, drept, toarce, nu mai vibreaza deloc.

Pana acum am avut pinion de 14 si aveam 1900 ture la 100%, in seara asta am pus pinion de 17T (foarte grasut) si ar trebui sa fie pe undeva la 2300 la 100%.

In acest WE daca nu ploua fara pauza sper sa il probez.


Vezi postareamihai3d, la 18 February 2011 - 06:54 PM, a spus:

ai rezolvat cu coada ? cum mere 3G ul?

0

#39 Useril este offline   furios 

  • RAPTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1168
  • Inregistrat: 30-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bragadiru
  • Interests:Heli

Postat 18 February 2011 - 09:32 PM

PAI...si la clasa asta nu e bine 1900?...idea e cat de drastic scade turatia cand dai 12-13 grade sa zicem.....la 2300 cred ca e deja racheta(daca sustine bine)
T-REX 500 PRO
T-REX 600N/OS55HZ-R
T-REX 700X
T-REX 800 TOURBINE
RAPTOR 90 SE gasser
HENSELEIT 3DNT
Save the flybar !!

---------Alexe Gabriel----------
0

#40 Useril este offline   nen77 

  • --tadadam--
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1566
  • Inregistrat: 08-March 06

Postat 18 February 2011 - 10:28 PM

Vezi postareafurios, la 18 February 2011 - 09:32 PM, a spus:

PAI...si la clasa asta nu e bine 1900?...idea e cat de drastic scade turatia cand dai 12-13 grade sa zicem.....la 2300 cred ca e deja racheta(daca sustine bine)

1900 e lenes , 2200 parca e recomandat 2400 e chiar misto.
West Hobby Team
Van kit conversie T-rex 250e in 700Nitro
0

#41 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 21 February 2011 - 12:03 PM

Cum a zburat duminica la tura a II a ? - mai are probleme pe coada sau cresterea turatiei a ajutat ?
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#42 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 February 2011 - 06:58 PM

Azi sunt campion la posturi - uhuuu.

A zburat mult mai bine dar nu stiu de ce. Am dat si azi un zbor la intoarcerea acasa dar mi-au inghetat oasele.

Turaria nu am masurat-o ca iphone-ul are nevoie de conditii bune ca sa masoare ceva.

Am zburat la 100%, sta bine in vant coada nu e perfecta dar e OK. Consumul a crescut in mod evident dar si puterea a crescut, e mult mai vioi si motorul nu se mai inneaca. Acum are palele SAB de 550 mm.

Inca are joc mai mult decat imi place mie in sliderul de coada, poate conteaza si asta.

Daca vremea e buna si nu il stric o sa il vedeti cam in fiecare WE pe Chitila.

Vezi postareaREAL DESIGN, la 21 February 2011 - 12:03 PM, a spus:

Cum a zburat duminica la tura a II a ? - mai are probleme pe coada sau cresterea turatiei a ajutat ?

0

#43 Useril este offline   nen77 

  • --tadadam--
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1566
  • Inregistrat: 08-March 06

Postat 21 February 2011 - 07:37 PM

varianta eftina la rc-boya pentru fizarea canopiei
2 canopy mount mai late gaurite ca la 700 si siguranta.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: canopy-1.jpg
  • Imagine atasata: canopy-2.jpg

West Hobby Team
Van kit conversie T-rex 250e in 700Nitro
0

#44 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 March 2011 - 05:11 PM

Multam nen pentru indicatii. Am mai mesterit la HK600. In primul rand am primit o canopie Align - acum arata a heli. Am luat un slider de coada Align si am facut o combinatie cu sliderul din kit. Merge bine, nu mai are joc. Am schimbat shaftul rulmentului unisens cu unul Align. Cel vechi era varza (dar asta nu influenta zborul). Zilele urmatoare dau o fuga sa vad daca coada se comporta mai bine.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_1952.jpg
  • Imagine atasata: IMG_1954.jpg
  • Imagine atasata: IMG_1957.jpg

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 01 March 2011 - 05:11 PM

0

#45 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 March 2011 - 06:42 PM

Gata, in sfarsit merge bine. Mergea bine si pana acum dar avea o usoara balanganeala in coada care ma supara major. Nu era din 3g caci la fel a facut si cu GY601.

Dupa ce am schimbat/probat o multime de piese, inclusiv un alt head complet am schimbat tailrotor-ul cu unul original Align, cel mai ieftin, din platic.

Minune, acum coada sta bat. Mai mult, tot heli sta mai bine in zbor.

Deci, pana la urma am gasit piesa care nu era buna. Coada.

Tragand linie am schimbat urmatoarele:

- axul principal (stramb)
- tot headul (ca am pus FBL)
- one way bearing shaft (mancat)
- tail rotor (descentrat dar nu se vedea)
- tail slider (asta nu avea nimic).

In final e bine. O sa pun din nou servo de coada Hyperion GMD20 care initial nu e mers deloc. Daca acum o sa mearga bine a sa fie o dovada clara ca coada era praf (si ca servo Futaba e totusi superior)

Acu nu am ce face cu V-bar :)

Si intradevar, precum a zis nen, canopia atinge main gear la viteze mari/vant puternic. La canopia de plastic moale nu-i problema ca sa toaca repede in contact cu maingear.

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 14 March 2011 - 06:44 PM

0

#46 Useril este offline   soldyman 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 325
  • Inregistrat: 28-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Turda
  • Interests:Aeromodelism
    Motociclism
    ÅŸi tot ,ceea ce nu-mi permit...

Postat 02 July 2011 - 07:52 AM

Mi-am terminat si eu HK600 si merge de minune.Nu a trebuit sa schimb nimic la el din fericire.Putin se aude pe main gear ca nu e chiar perfect rotund si are o foarte mica bataie, dar nu afecteaza zborul cu nimic.L-am construit in urmatoarea configuratie:
-Kit HK600GT
-motor Align RCM600BL
-regulator Align RCE-BL100G
-BEC Align RCE-B6X
-3x BMS-621DMG+HS High Speed Digital Servo (MG)
-1x BMS-621DMG+HS High Speed Digital Servo (MG)
-HobbyKing GA-250 MINI-MEMS Gyro
-Turnigy 1300mAh 2S 20C
-ZIPPY Flightmax 5000mAh 6S1P 20C
-Hobby King Battery Monitor 6S
La mine canopia nu atinge de main gear la nicio turatie din fericire.
Poze si filmulete aici
Align T-rex 450
Homebuilt Izicraft
Hobbyking Bixler v1.1 EPO 1400mm
AlignT-rex 600
J3 Cub Balsa/Ply EP 1190mm
HK 600 GT

HK 250 GT
Easy Fly Glider EPO
Turnigy 9X
0

#47 Useril este offline   soldyman 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 325
  • Inregistrat: 28-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Turda
  • Interests:Aeromodelism
    Motociclism
    ÅŸi tot ,ceea ce nu-mi permit...

Postat 06 July 2011 - 12:26 PM

Corectez!Pe coada am BMS-661DMG+HS Super Fast Digital Servo (MG)
Align T-rex 450
Homebuilt Izicraft
Hobbyking Bixler v1.1 EPO 1400mm
AlignT-rex 600
J3 Cub Balsa/Ply EP 1190mm
HK 600 GT

HK 250 GT
Easy Fly Glider EPO
Turnigy 9X
0

#48 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 January 2012 - 06:01 PM

Cateva noutati despre HK600.

Are pe el V-bar versiunea full, adusa la pro, governor (cu senzor Hyperion). E cam maximul posibil. Da de zburat nu zbura perfect. Avea o usoara oscilatie fata/spate la mersul rapid (facea ca un delfin) - foarte putin, foarte subtil dar foarte suparator.

Am pus pale de coada SAB - nici o schimbare.

Am umblat la toti parametrii (care sunt extrem de putini) - mai bine dar nu suficient.

Am pus pe coada un Futaba 9254 (in locul Hyperion GMD20) - coada e acum beton (la Hyperion a fost un chin) dar tot oscileaza.

Inainte sa cumpar 3 servo Align 610 am facut o ultima incercare.

Am schimbat palele cu unele FBL - SpinBlades (imprumutate). Minune, a mers perfect. Asa ca am dat fuga pe Sf.Voievozi, Sector 1 si am cumparat o pereche de pale SAB.

Azi nu am rezistat si l-am probat. Merge perfect, parca chiar mai frumos decat cu SpinBlades, parca sunt mai silentioase.

Concluzia vesela/trista. La heli palele conteaza (cel putin la cele mari) - palele de 14 USD sunt minunate dar nu se impaca cu V-BAr.

Palele de firma sunt in jur de 70 EUR (daca le cumperi de afara sunt mai scumpe ca se adauga transportul) - la orice crash se duc - cu alte cuvinte te ustura la buzunar da (in unele cazuri) nu se poate fara.
0

#49 Useril este offline   takeoff 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1029
  • Inregistrat: 25-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Calarasi
  • Interests:Elicoptere,elicoptere,elicoptere si apoi tot ce zboara...

Postat 19 January 2012 - 06:33 PM

Nu am multa experienta cu fbl,dar cu privire la pale am observat ca nu trebuie sa fie musai de firma,trebuie sa fie cat mai grele,bineinteles
drepte si echilibrate.Ar fi bine sa deschidem un topic despre FBL,unde sa mai facem schimb de pareri.
0

#50 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 January 2012 - 07:00 PM

SB - 282 g - fibra de sticla
HK - 256 g - carbon
SAB - 290 g - carbon

Si 2 poze cu CG-ul. Cele de la HK nu au CG-ul centrat, asa sunt palele clasice pentru flybar.

Calitatea executiei:

SB - 8.5 - gelcoat sarit pe ici pe colo
SAB - 9.9 - gelcoat perfect dar una are o portiune mata
HK - 9 - executie fara repros (da nu pot sa dau 10 ca e ieftinaciune china)

SB si SAB sunt echilibrate dinamic in fabrica, HK sunt potrivite dupa greutate. E posibil ca oscilatia sa vina de la un usor dezechilibru dinamic. La vara o sa incerc cu perechea numarul 2 de la HK.

HK - 14 USD + transport
SB - 62 EUR + transport
SAB - 70 EUR in tara

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_3438.jpg
  • Imagine atasata: IMG_3440.jpg

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 19 January 2012 - 07:01 PM

0

#51 Useril este offline   HELIFAN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3605
  • Inregistrat: 06-June 05
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Elicoptere

Postat 18 April 2012 - 12:19 AM

Sa va zic si experienta mea cu HK 600

Am vandut unui prieten un Trex 600E Align pe care intentionam sa-l folosesc ptr antrenament. Nici nu am zburat cu el primele zboruri au fost de reglaj si am ramas fara.
Cu scale nu zbor ptr antrenament ci doar asa de placere.
Asa ca imi mai trebuia unul de antrenament - si pentru ca imi trebuia de fapt doar frameuri-le de carbon care sunt insa 110 euro am zis hai sa incerc si calitatea HK

Asa ca am cumparat un frame complet - ansamblu gear complet - ansamblu coada complet (multumiri Tantar ptr comansa)

Azi am inceput montajur - prin demontarea completa a lor (am zis ca mai bine pica din vina mea decat din vina “lor“

Frameul de carbon este de 2 mm si l-am luat la tesit muchiile cu un cuter cu varf in asa fel incat sa nu mai aibe marginile taioase.
Din cei trei rulmenti la axul principal a trebui sa schimb unul pentru ca era cam gripat...
Restul partlor de plastic le-am pus de la Align.
A trebui sa schimb tail Drive gear cu toate ca la prima vedere arata OK.
M-am uitat cu o lupa de tipograf la partea de matal cu canelurile frezate pentru curea si m-am inspaimintat - in partle exterioare metalul era cu franjuri adica neindepartat total de freza - asta inseamna ca in timp cureaua se facea cu franjuri pe extremitati.

Din ansamblul maingear 1 si 2 am pastrat doar partea de metal deoarece maingear 1 are urme de nefinisare la dantura iar main gear 2 avea o miscare sus jos care ma supara - si am pus piese Align.

Swashplate-ul este un gunoi - are un joc vertical sesizabil si este prost finisat pe ambele parti - daca nu dadeam decat 8 dolari pe el ma enervam mai tare.

Ansamblul de coada arata bine maine o sa-l verific in amanunt.. Am pastrat si cureaua lor care mi se pare cam scurta - adica e deja intinsa fara sa ma lase sa o fac mai slaba

Rotorul principal o sa fie 100% Align asa ca nu o sa am probleme.

CONCLUZIA - In lucrurile de finete prelucrarea lasa de dorit - am comparat cu lupa dantura main gear Align-HK si nu sufera vreo comparatie - Align impecabil - HK naspa
Pozitiv - pretul foarte mic - negativ calitatea - nu cred ca mai comand la ei piese care necesita calitate deoasebita :clapping:

Dar vorba aia nu se poate si ieftin si bun...

TX - Futaba T-10CAP 2,4 Ghz - Radio
HELI:
Spirit L16 Robbe in fuselaj Agusta 109 | Spirit L16 Robbe - clasa 550 | Taurus 50 electric clasa 600 |
Trex 600E FBL Custom Frame V.2 | Trex 600E FBL Custom Frame V.3 | Trex 600E FBL Custom Frame V.4 |
AUTO:
2buc. Buggy - ANSMANN Master Smacker 1:10 4WD electic
3buc. Truggy - ANSMANN Royal Flash 1:10 4WD electic
TX - RadioLink RC3S 2.4GHz

Proiectele mele:
Trex600E custom frame V1 - http://www.rhcforum....e/page__st__240 --- --- --- Trex600E custom frame V2 - http://www.rhcforum....e/page__st__480
Trex600E custom frame V3 - http://www.rhcforum....e/page__st__570 --- --- --- Trex600E custom frame V4
- http://www.rhcforum....e/page__st__600
0

#52 Useril este offline   luci25gold 

  • T-REX Helii
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2124
  • Inregistrat: 05-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Tecuci-Galati
  • Interests:DOAR Elicoptere

Postat 18 April 2012 - 04:12 PM

ALign-e ALign.
clona e clona .
de aia e ieftina. :drinks:
Ne traim viata in mare viteza, incercam sa rascumparam timpul,
insa de cele mai multe ori deciziile pe care le luam in pripa nu sunt cele mai bune!
07470130360
0

#53 Useril este offline   max500 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 489
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Gender:Male
  • Location:TECUCI UNDEVA LANGA GALATI

Postat 18 April 2012 - 07:11 PM

uite ce trebuie schimbat in rest zboara bine asa


0

#54 Useril este offline   max500 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 489
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Gender:Male
  • Location:TECUCI UNDEVA LANGA GALATI

Postat 18 April 2012 - 07:12 PM

eu am avut peste 100 de zboruri cu clona pana sa schimb ceva
0

#55 Useril este offline   HELIFAN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3605
  • Inregistrat: 06-June 05
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Elicoptere

Postat 18 April 2012 - 07:33 PM

Am vazut filmuletul - si am schimbat ce zice acolo dar swashul... tot porcarie ramane, cel putin la mine, poate la voi au fost bune :good:
TX - Futaba T-10CAP 2,4 Ghz - Radio
HELI:
Spirit L16 Robbe in fuselaj Agusta 109 | Spirit L16 Robbe - clasa 550 | Taurus 50 electric clasa 600 |
Trex 600E FBL Custom Frame V.2 | Trex 600E FBL Custom Frame V.3 | Trex 600E FBL Custom Frame V.4 |
AUTO:
2buc. Buggy - ANSMANN Master Smacker 1:10 4WD electic
3buc. Truggy - ANSMANN Royal Flash 1:10 4WD electic
TX - RadioLink RC3S 2.4GHz

Proiectele mele:
Trex600E custom frame V1 - http://www.rhcforum....e/page__st__240 --- --- --- Trex600E custom frame V2 - http://www.rhcforum....e/page__st__480
Trex600E custom frame V3 - http://www.rhcforum....e/page__st__570 --- --- --- Trex600E custom frame V4
- http://www.rhcforum....e/page__st__600
0

#56 Useril este offline   Ice9 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1361
  • Inregistrat: 06-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC Helicopters

Postat 18 April 2012 - 07:36 PM

Vezi postareaIonel, la 18 April 2012 - 07:33 PM, a spus:

Am vazut filmuletul - si am schimbat ce zice acolo dar swashul... tot porcarie ramane, cel putin la mine, poate la voi au fost bune :D


Pai schimba-l si pe ala... :) ...si tot ce mai trebuie... :good:
0

#57 Useril este offline   HELIFAN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3605
  • Inregistrat: 06-June 05
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Elicoptere

Postat 18 April 2012 - 07:47 PM

L-am pus deja in cutia cu piese defecte de unde mai iei una alta... Am dat comanda ptr unul de Align - mi se pare prea importanta piesa sa pun ciurucuri :good:
TX - Futaba T-10CAP 2,4 Ghz - Radio
HELI:
Spirit L16 Robbe in fuselaj Agusta 109 | Spirit L16 Robbe - clasa 550 | Taurus 50 electric clasa 600 |
Trex 600E FBL Custom Frame V.2 | Trex 600E FBL Custom Frame V.3 | Trex 600E FBL Custom Frame V.4 |
AUTO:
2buc. Buggy - ANSMANN Master Smacker 1:10 4WD electic
3buc. Truggy - ANSMANN Royal Flash 1:10 4WD electic
TX - RadioLink RC3S 2.4GHz

Proiectele mele:
Trex600E custom frame V1 - http://www.rhcforum....e/page__st__240 --- --- --- Trex600E custom frame V2 - http://www.rhcforum....e/page__st__480
Trex600E custom frame V3 - http://www.rhcforum....e/page__st__570 --- --- --- Trex600E custom frame V4
- http://www.rhcforum....e/page__st__600
0

#58 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 18 April 2012 - 10:01 PM

Si uite asa se intareste ideea ca cine isi ia clona pana la urma nu mai are nimic clonat pe ea !
Si ... nu mai bine luam original din prima ?!
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#59 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 April 2012 - 10:43 PM

Oare ?

Cu tristete trebuie sa spun ca toate crashurile mele din ultimii 4 ani s-au datorat numai componentelor de firma, scumpe (servo, regulatoare, suruburi, etc).

La fel pot sa raportez ca nu am avut nici un crash datorat unor piese chinezesti desii o caut cu lumanarea. Pe HK450, vechi de mai mult de 3 ani cureaua este tot cea cu care a venit si are muulte zboruri.

Ca la orice model casti ochii si daca o piesa pare dubioasa o inlocuiesti. Faptul ca nu arata bine nu e motiv suficient de inlocuire pentru mine

Concret pe HK600 am inlocuit coada cu coada de Align din plastic caci imi parea ca nu merge suficient de frumos coada china din metal si am pus un maingear original caci Dragos il avea in stoc si nu am mai avut rabdare sa astept din HK.

Multe piese "critice" sunt ieftine la Align, multe piese necritice (de exemplu frame-ul de carbon) sunt scumpe la Align.

Vezi postareaREAL DESIGN, la 18 April 2012 - 10:01 PM, a spus:

Si uite asa se intareste ideea ca cine isi ia clona pana la urma nu mai are nimic clonat pe ea !
Si ... nu mai bine luam original din prima ?!

0

#60 Useril este offline   HELIFAN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3605
  • Inregistrat: 06-June 05
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Elicoptere

Postat 18 April 2012 - 11:23 PM

Multe piese "critice" sunt ieftine la Align, multe piese necritice (de exemplu frame-ul de carbon) sunt scumpe la Align.
[/quote]

CORECT ce spune Stefan - eu am luat de la HK pentru frame care ere f scump la Align - si frame-ul este super -restul socotesc ca bonus bune sau rele, scopul meu a fost atins :D
Si intr-adevar ce mi s-a parut dubios am schimbat - de fapt asa era planul, aveam celelalte piese Align, dar nu aveam frame-ul.
Nu blamez HK-ul dar nici orb nu sunt... :D

au chestii reusite si mai putin reusite - am impartasit ce probleme am avut eu...

Azi am pus coada si trenul de aterizare, maine termin cu rotorul principal - astept servourile si restul, motorul il am de la Tantar

Paate ar fi o varianta sa il fac FBL ca restul le am cu flybar - dar trebuie sa cerem fonduri europene - chiar... se poate? :)
TX - Futaba T-10CAP 2,4 Ghz - Radio
HELI:
Spirit L16 Robbe in fuselaj Agusta 109 | Spirit L16 Robbe - clasa 550 | Taurus 50 electric clasa 600 |
Trex 600E FBL Custom Frame V.2 | Trex 600E FBL Custom Frame V.3 | Trex 600E FBL Custom Frame V.4 |
AUTO:
2buc. Buggy - ANSMANN Master Smacker 1:10 4WD electic
3buc. Truggy - ANSMANN Royal Flash 1:10 4WD electic
TX - RadioLink RC3S 2.4GHz

Proiectele mele:
Trex600E custom frame V1 - http://www.rhcforum....e/page__st__240 --- --- --- Trex600E custom frame V2 - http://www.rhcforum....e/page__st__480
Trex600E custom frame V3 - http://www.rhcforum....e/page__st__570 --- --- --- Trex600E custom frame V4
- http://www.rhcforum....e/page__st__600
0

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro