Modelism - RHC Forum: Noul motor pentru clasa 500 si ceva electronica de la HK - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Noul motor pentru clasa 500 si ceva electronica de la HK

#1 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 June 2010 - 02:42 PM

Am primit pachetul cu electronica de la HK (venit prin posta elvetiana). Pun o poza si cateva impresii:

- motorul pentru clasa 500 cu kv 1300 (au si cu 1600 ca la Trex) - foarte frumos lucrat putin mai mic decat motorul standard. fara conectori dar cu suruburi si saibe necesare prinderii

- servo pentru HK450. Sunt defapt PowerHD, arata ca servo Esky. Se misca usor si frumos, urechile de prindere foarte subtiri.

- ESC Turnigy 40A, aparent ESC Mystery rebranduit. Arata bine merge la 6s si are BEC in comutatie - daca tine face toti banii.

Am mai luat si 2 motoare pentru aero dar alea nu au ce cauta aici. Toate astea arata bine dar mai important e sa tine bine, asta o sa o vad in urmatoarele luni/ani. Stefan

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCF7184.jpg

0

#2 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 June 2010 - 03:18 PM

Am testat motorul pe HK500. Merge excelent. Cu pinion de 13 si idle-up flat la 100% am avut 2500 ture la inceput si 2300 dupa ce s-a mai muiat baterie. Heli toarce, nu mai e la fel de iinfricosator. Pentru cine vrea un 500 mai docil si mai cuminte este perfect.

ESC a venit usor caldut (35-40grade) , motorul o idee mai cald si cam la fel si pak-ul, afara erau 23 grade si vant. Consumul parca e o idee mai mic. Motorul are firele mai rigide si axul e mai scurt. Tesitura de ax e facuta unde trebuie.
0

#3 Useril este offline   Liviu Bena 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 05-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bragadiru, Ilfov

Postat 26 June 2010 - 04:10 PM

Sa-l stapanesti sanatos ! Si la cat mai multe zboruri ;)

La ce te-ai referit cand ai spus ca pachetul a venit cu posta elvetiana ?

Cam la ce pret te-a dus electronica de pe HK500 ?
0

#4 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 June 2010 - 09:28 PM

Pachetele de la HK au venit un timp cu tracking number de la Posta Elvetiana. Evident ca e o smecherie dar nu stiu cum functioneaza. Din punctul nostru de vedere nu e nici o schimbare si ultima comanda care e pe drum are tracking number normal de Hong Kong.

Despre HK500 am vorbit aici:
http://www.rhc.ro/fo...showtopic=26236

Am pe el servo TP930MG, ESC 70A-20 USD, motorul de care vorbim si gyro Spartan DS760/MKS8910 - gyro + servo e mai mult decat tot heli. Cel mai frica mi-a fost de servo dar dupa mai mult de 100 zboruri se tin bine. De fapt tot heli se tine bine, nu am avut nici un crash.

Vezi postareaLiviu Bena, la Jun 26 2010, 05:10 PM, a spus:

Sa-l stapanesti sanatos ! Si la cat mai multe zboruri :unsure:

La ce te-ai referit cand ai spus ca pachetul a venit cu posta elvetiana ?

Cam la ce pret te-a dus electronica de pe HK500 ?

0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro