Modelism - RHC Forum: Angel 300 - coaxial - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3

Angel 300 - coaxial Angel 300 - cati posesori suntem si pareri !

#61 Useril este offline   OldDan 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 104
  • Inregistrat: 26-February 11
  • Gender:Male
  • Location:Pucioasa
  • Interests:Sa zbor cat cuprinde!

Postat 15 March 2011 - 05:22 PM

Vezi postareaionut EZ, la 27 February 2011 - 05:37 PM, a spus:

Bun olddan dar la mine in prima faza nu s-a ars dioda ci un mosfet :unsure: , dupa ce am inlocuit mosfetul ars cu alt mosfet,atunci mi s-a ars dioda si problema mai este ca atunci cand dioda s-a ars , a facut urat =@ si a ars si cablajul
Cat despre folia de carton ,ai dreptate :good: , nu stiu dc o mai puso, pentru ca oricum placa aia are nevoie de ventilatie.
Acuma dupa aproape jumatate de an da cand Angel-ul meu este dezmembrat, m-am gandit sa il reasamblez :unsure: , mecanica este ok doar PCB-ul mai trebuie
Cat depre postul ala de mai sussss :blush: :blush: :blush: imi cer scuze tuturor pentru ca am spus ce am spus dar eram atat de suparat pentru chestia aia :wacko: ca se arsese dupa ce l-am refacut ...
Asadar revine si Angel-ul meu printre voi dupa ce a stat pe tusa -_-

Deci ma primiti in club? :drinks:

Diodele cand se ard in proportie de 98% din ele, devin SARMA, adica pune in scurt montajul, logic ca va arde finalul, oricare ar fi el si bipolar daca este il arde.
CopterX class 450 FBL + FUTABA T-6EX
Belt CP CX class 450 RTF + flymentor
Walkera CB180Q class 370 RTF
Power Starr 1 V977 RTF
Angel 300 class 300 RTF
0

#62 Useril este offline   OldDan 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 104
  • Inregistrat: 26-February 11
  • Gender:Male
  • Location:Pucioasa
  • Interests:Sa zbor cat cuprinde!

Postat 15 March 2011 - 05:30 PM

Vezi postareamarius11, la 27 February 2011 - 07:24 PM, a spus:

Daaaaa....Ionuteeee te primim si cu PCB -ul ars !
Treaca de la noi.

Pt. OLDDAN !

Bine grait ....sa stii ca de fapt in tura a doua la Ionut s-a parjit exact dioda de "intoarcere " de pe motor !
Buna ideea cu schimbarea diodelor preventiv .
Ce fel de dioda este initial si ce se poate pune pentru a evita distrugerea lor ?
Dioda cu curent mai mare, sau dioda de comutatie mai rapida ?
Ce a-ti folosit la modificare ?
Un PCB pentru noi nu se gaseste ?
Multumesc


Mai am 3 sau 4 PCB noi de REDWOLF daca te intereseaza , zmeulbun@yahoo.com (cand ceri accept in list precizeaza cine esti, sa nu dau ignore). NU sunt comerciant, dar pot sa le vand daca ai nevoie, mie imi sunt de prisos, vreau sa vand tot ce am (si sunt cam multe,nu postez aici ce vreau sa vand sa nu supar pe cineva am vazut discutii pe tema asta, daca mi se va permite sa postez voi poasta tot ce vand, inclusiv ce pot da si gratis) sa-mi iau un model pe 7 canale pas colectiv.
CopterX class 450 FBL + FUTABA T-6EX
Belt CP CX class 450 RTF + flymentor
Walkera CB180Q class 370 RTF
Power Starr 1 V977 RTF
Angel 300 class 300 RTF
0

#63 Useril este offline   OldDan 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 104
  • Inregistrat: 26-February 11
  • Gender:Male
  • Location:Pucioasa
  • Interests:Sa zbor cat cuprinde!

Postat 15 March 2011 - 05:32 PM

Vezi postareaOldDan, la 15 March 2011 - 05:30 PM, a spus:

Mai am 3 sau 4 PCB noi de REDWOLF daca te intereseaza , zmeulbun@yahoo.com (cand ceri accept in list precizeaza cine esti, sa nu dau ignore). NU sunt comerciant, dar pot sa le vand daca ai nevoie, mie imi sunt de prisos, vreau sa vand tot ce am (si sunt cam multe,nu postez aici ce vreau sa vand sa nu supar pe cineva am vazut discutii pe tema asta, daca mi se va permite sa postez voi poasta tot ce vand, inclusiv ce pot da si gratis) sa-mi iau un model pe 7 canale pas colectiv.

Nu e nevoie cred de dinamicitate mare la diode , eu personal am folosit diode Philips de 1 amper la PCB de la REDWOLF si de 0,75 amperi la 4 in 1 controler
CopterX class 450 FBL + FUTABA T-6EX
Belt CP CX class 450 RTF + flymentor
Walkera CB180Q class 370 RTF
Power Starr 1 V977 RTF
Angel 300 class 300 RTF
0

#64 Useril este offline   OldDan 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 104
  • Inregistrat: 26-February 11
  • Gender:Male
  • Location:Pucioasa
  • Interests:Sa zbor cat cuprinde!

Postat 19 March 2011 - 01:52 AM

Vezi postareaionut EZ, la 27 February 2011 - 05:37 PM, a spus:

Bun olddan dar la mine in prima faza nu s-a ars dioda ci un mosfet :nea: , dupa ce am inlocuit mosfetul ars cu alt mosfet,atunci mi s-a ars dioda si problema mai este ca atunci cand dioda s-a ars , a facut urat =@ si a ars si cablajul
Cat despre folia de carton ,ai dreptate :good: , nu stiu dc o mai puso, pentru ca oricum placa aia are nevoie de ventilatie.
Acuma dupa aproape jumatate de an da cand Angel-ul meu este dezmembrat, m-am gandit sa il reasamblez :nea: , mecanica este ok doar PCB-ul mai trebuie
Cat depre postul ala de mai sussss :blush: :blush: :blush: imi cer scuze tuturor pentru ca am spus ce am spus dar eram atat de suparat pentru chestia aia :unsure: ca se arsese dupa ce l-am refacut ...
Asadar revine si Angel-ul meu printre voi dupa ce a stat pe tusa -_-

Deci ma primiti in club? :drinks:

Cartonul pe montaj este pus pentru protectia componentelor electronice, cum a scris un utilizator sunt mosfet-uri adica componente cu efect de camp, se poat arde si la atingerea cu mana, daca esti incarcat electrostatic si se descarca in componente sigur se ard.Sau in prezenta campurilor electromagnetice se pot arde, sunt ele foarte bune dar au si anumite dezavantaje.Daca esti cu bagare de seama si il manvrezi cu putina grija si il montezi la locul lui unde nu mai pui mana pe el, este destul de protejat de fuselaj si nu mai pateste nimic si chiar se ventileaza mai bine.
Bafta!
CopterX class 450 FBL + FUTABA T-6EX
Belt CP CX class 450 RTF + flymentor
Walkera CB180Q class 370 RTF
Power Starr 1 V977 RTF
Angel 300 class 300 RTF
0

#65 Useril este offline   marius11 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1384
  • Inregistrat: 30-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Fagaras _ Brasov
  • Interests:Aeroclub Fagaras - Facebook
    Aero, Heli, Navo , RC cars , and drone

Postat 10 April 2011 - 10:08 PM

Salut !
Am dat add in lista pentru acele PCB - uri !
Sper sa putem comunica sa discutam .
Multumesc
0

#66 Useril este offline   ionut EZ 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 928
  • Inregistrat: 28-November 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:Modelism

Postat 23 April 2011 - 12:52 PM

Vad ca nu prea se gaseste nimeni care sa aibe un PCB pentru mine asa ca m-am hotarat sa il pun la vanzare.Fuselajul,mecanica,servo,tot mai putin statia shi pcb deci pentru piese :clapping: ... .
Il gasiti la sectiunea vanzari diseara :good:

Numa bine -_-
Robbe SZD-54
Yak 55 Telink
Ansmann Virus 4.1cc
Thunder Tiger E-MTA



Aeroclub Fagaras
0

#67 Useril este offline   Flavy 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 29-June 11
  • Gender:Male
  • Location:Pe langa Iesi

Postat 09 July 2011 - 01:07 PM

Heloo all sunt un viitor posesor de angel 300 (imi vand cessna 182 ca nu prea ne-am imprietenit :)) si vreau sa stiu si eu ce este PBC- ul ala , placa electronica principala :mellow: ? ca sa stiu sa-mi iau rezerve ca acuma pe sierra am vazut ca sunt de toate pentru acest elicopter
0

#68 Useril este offline   costash 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 331
  • Inregistrat: 19-July 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, zona Berceni
  • Interests:Crazy ass truck builds

Postat 16 July 2011 - 05:51 PM

Dap. PCB = placa electronica principala.
Eu am unul de cateva luni bune si nu am ars nimic la el. Am taiat gazul de fiecare data la crash sa nu fortez rotoarele sa mearga blocate, si totul func perfect si acum.
I-am strambat ambele shafturi la un crash, le-am inlocuit si acum zboara iar bucuros -_-
I-am luat pale de carbon, tot de la magazinul din botosani, zboara si raspunde la comenzi mult mai bine acum.
Iti recomand sa iei un buretel micut si sa ii fixezi bateria cu el.. o impingi in fata si pui buretelul in celalalt capat inainte sa inchizi capacelul ala de locasul bateriei. Asa bateria o sa stea intr-un loc fix si nu o sa se miste deloc cand il zbori.
Doar 10% din modelism se vede, restul e in mintea si imaginatia noastra

-->> My YouTUBE channel <<--
0

#69 Useril este offline   marius11 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1384
  • Inregistrat: 30-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Fagaras _ Brasov
  • Interests:Aeroclub Fagaras - Facebook
    Aero, Heli, Navo , RC cars , and drone

Postat 21 September 2011 - 09:11 PM

Si al meu merge inca excelent ...sigur cu masurile de precautie de voi mentionate mai sus !

Noroc
0

#70 Useril este offline   lazardominte 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 658
  • Inregistrat: 13-September 11
  • Gender:Male
  • Location:Cimpulung Moldovenesc

Postat 22 September 2011 - 07:22 AM

Inca un posesor de Angel 300. Este primul meu elicopter. Daca voi va laudati ca e super stabil ... hm, parerea mea nu e aceeasi. Am incercat sa il stabilizez din trimmere dar tot nu sta fix. Ba o ia in spate, ba se roteste in jurul axei sale ... deja am reusit sa ii stric un rand de pale, acum zbor cu cele de rezerva. Cu rotitul in jurul axei sale am reusit sa il stabilizez din trimmer dar cu datul in spate nu - desi trimmerul e dat la maxim, trebuie sa il tin putin si din mansa. Am senzatia ca al meu nu este chiar bine reglat. Oare este cineva de aici de pe forum care se pricepe la reglat elicoptere (cica se fac niste reglaje din servo-uri)?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCF0125.JPG
  • Imagine atasata: DSCF0124.JPG
  • Imagine atasata: DSCF0123.JPG

Modele montate:
Aeromodele: Cessna 182 Arttech, Wing Dragon 3 Arttech, Hobby King Bixler Epo 1400,Hobby King EPO Seaplane, Thunder Tiger Dragon Fly .15;
Navomodele: Robbe Sea Diamond;
Automodele: Turnigy 1/16 Brushless 4WD Short Course Truck;
Modele aproape montate: Sedona-Black Horse;
Modele nemontate(in cutie):Extra 300S-Electrifly;
Statie: Turnigy 9X, Hobbyking HK310 (navo si auto);
Simulator Real Flight Basic (original) pentru antrenament;
0

#71 Useril este offline   costash 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 331
  • Inregistrat: 19-July 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, zona Berceni
  • Interests:Crazy ass truck builds

Postat 23 September 2011 - 11:19 PM

Chiar daca e coaxial, in hover n-o sa stea niciodata total nemiscat. Daca ai trimmerul la maxim si el tot merge in spate, incearca sa impingi bateria mai in fata - cat iti permite locasul ala.
Eu la al meu i-am luat niste pale de carbon... Au avut un efect mirific la stabilitate si raspuns la comenzi. Zboara super bine acum. Palele le-am luat tot de la magazinul din Botosani, dar acum nu le-am mai vazut pe site.
E destul de complicos de desfacut carcasa si umblat la bratele de la servo. Sunt atatea surubele mici si greu de bagat la loc, ca mai bine il zbori si il tii din stick :lol:
Doar 10% din modelism se vede, restul e in mintea si imaginatia noastra

-->> My YouTUBE channel <<--
0

#72 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 03 March 2013 - 05:52 PM

Sa stergem putin praful de aici.Il mai are careva?Intentionez sa il fac cadou si i-am mai luat 2 seturi de pale,un set motor si un stabilizator si un lipo 2s 1000mah.Respectivul a mai avut coaxiale de supermarket pe care le zbura chiar bine.
0

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro