Modelism - RHC Forum: scule pentru facut CNC - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

scule pentru facut CNC scule pentru taiat lemn

#1 Useril este offline   alexvid 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1494
  • Inregistrat: 30-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 June 2010 - 04:11 PM

Salut,
dupa multe incercari esuate de a taia placi de lemn aproape de perfectiune,
apelez la recomandarile voastre pentru o scula de precizie capabila sa taie in placa de lemn la 90grade atat pe orizontala (pe lungimea placii) cat si pe adancime.
Din toate pe care le-am cumparat toate au torsiuni in axe si ori ies taieturile strambe pe suprafata, ori pe verticala.

Am cumparat tot felul de scule incepand de la ferestrau manual cu ghidaj pe verticala si de unghi, cat si masinarii electrice de
taiat pe suprafata plana sau cu coborat discul peste placa.

Am bagat o gramada de bani in scule ieftine si nu am reusit sa obtin ceea ce imi doresc.
La bricolaj, cei care asigura servicii de taiere, nu pot sa taie pe distante mai mici de 150mm.

Deci, ma intereseaza o masinarie de taiat lemn cu care sa pot taia drept precis si 90grade sa fie 90grade.

Are cineva asa ceva? O marca si o sursa de unde pot cumpara asa ceva ?

Multumesc frumos pentru orice informatie sau idee...

Vreau sa cumpar ceva sa pot taia singur nu sa apelez la serviciile unui tert pentru ca nu sunt stapan pe programul meu si daca ma apuca sa tai noaptea sa pot sa o fac.

Aceasta postare a fost editata de alexvid: 16 June 2010 - 04:13 PM

0

#2 Useril este offline   znecula 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 845
  • Inregistrat: 03-April 05
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 16 June 2010 - 10:42 PM

Vezi postareaalexvid, la Jun 16 2010, 05:11 PM, a spus:

Salut,
dupa multe incercari esuate de a taia placi de lemn aproape de perfectiune,
apelez la recomandarile voastre pentru o scula de precizie capabila sa taie in placa de lemn la 90grade atat pe orizontala (pe lungimea placii) cat si pe adancime.
Din toate pe care le-am cumparat toate au torsiuni in axe si ori ies taieturile strambe pe suprafata, ori pe verticala.

Am cumparat tot felul de scule incepand de la ferestrau manual cu ghidaj pe verticala si de unghi, cat si masinarii electrice de
taiat pe suprafata plana sau cu coborat discul peste placa.

Am bagat o gramada de bani in scule ieftine si nu am reusit sa obtin ceea ce imi doresc.
La bricolaj, cei care asigura servicii de taiere, nu pot sa taie pe distante mai mici de 150mm.

Deci, ma intereseaza o masinarie de taiat lemn cu care sa pot taia drept precis si 90grade sa fie 90grade.

Are cineva asa ceva? O marca si o sursa de unde pot cumpara asa ceva ?

Multumesc frumos pentru orice informatie sau idee...

Vreau sa cumpar ceva sa pot taia singur nu sa apelez la serviciile unui tert pentru ca nu sunt stapan pe programul meu si daca ma apuca sa tai noaptea sa pot sa o fac.



Iti trebuie un fierastrau circular.
Daca e pt hobby nu cred ca-ti da mana sa-l cumperi.
Nou costa de pela 12000 euro in sus.
Poate sh, dar nu stii cat va fi de precis ca vad ca esti pretentios :lol:
Ca si marca vezi Griggio. Asta mi-a venit acum in minte cu toate ca nu e cea mai stralucita.

Stima.

Aceasta postare a fost editata de znecula: 16 June 2010 - 10:45 PM

0

#3 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 16 June 2010 - 11:37 PM

O sa fiu putin offtopic din simplul fapt ca doresti un sistem la cheie si eu raspund altceva. E greu de raspuns, din moment ce spui ca ai inceput cu scule de gen " ferestrau manual cu ghidaj pe verticala si de unghi". Personal, dupa lupte seculare si ceva munca, am vrut sa tai profile din aluminiu. Dar am inceput cu o scula de aproape de 2000 ron, de care nu am fost multumit. Si pe buna dreptate, ca sculele bune sunt ceva mai scumpe. Nu ca nu se poate altfel, ci ca asa e moda. Pana la urma am rezolvat-o rezonabil, cum trebuie, si cred ca am trecut prin ce treci tu acum. Scule bune nu gasesti neaparat in Cora sau Carrefour, e putin mai mult de sapat pentru ele.

Fiind pe un site de modelism si avand peste 1000 postari, nu pot sa-mi imaginez ca esti strain de tehnica. Daca nu esti multumit cu ce ai gasit in comert la un pret rezonabil, ramane varianta sa-ti construiesti singur scula de taiere.

Nu vreau sa par optimist, dar poti iesi mai ieftin sau aproape de varianta varianta comerciala, ca pret, oricare ar fi aia, daca iti construiesti singur scula de taiere. Macar asa poti aprecia cantitatea de munca depusa pentru o scula buna si performantele ei.
Un arbore bine facut si o panza buna, sigur iti va taia perpendicular pe masa de taiere, daca o ai corect reglata sau/si montata. Adica pe o directie e rezolvata. Cum deplasezi pe a doua directie a alta treaba, dar si asta e problema inventata de om si rezolvata tot de el. Adica e simplu, ca altfel nu stim. Un ghidaj bine facut pentru a doua directie nu-i chiar un capat de tara. Adica e rezolvata taierea conventionala...
Reglajul pe a treia directie il faci fie deplasand arborele cu panza, fie masa. Cum crezi ca este mai simplu pentru tine.
Nu vreau sa par carcotas, dar rezultate bune, daca dai o mana de ajutor, scoti si dintr-o masina de taiat faianta, de maxim 200 ron. Vorbesc de cutiuta ai din tabla prezenta in toate magazinele. Folosesti de acolo doar motorul si sistemul de prindere al panzei, restul modifici acasa...
Zic si eu nu dau cu parul, vad ca anul asta e liber la debitat prostii...
Spor la treaba!
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#4 Useril este offline   katalinhr 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 57
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 17 June 2010 - 11:18 AM

Cred ca cea mai simpla solutie este sa gaseti pe cineva care are un cnc de calitate si bine reglat, faci desenele in autocad si cu siguranta o sa iasa cum trebuie. Din titlu daca am intles bine ai nevoie de ele entru executia unui cnc asa ca efortul cred ca se justifica. Nu are rost sa bagi muli bani in tot felul de scule deorece cu acei bani i-ai putea inesti in cnc iar la finalul proiectului vei avea o scula care taie corect.

Bitex ne poti da mai multe detalii despre soltuia pentru debitat aluminiu si problemele pe care le-ai intalnit(poate intr-un alt subiect ca sa nu fim offtopic).
0

#5 Useril este offline   alexvid 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1494
  • Inregistrat: 30-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 June 2010 - 01:59 PM

Multumesc frumos de raspunsuri....
Am incercat sa si construiesc o masinarie de taiat dezamagit fiind de ceea ce am cumparat din comert....in fine ma mai straduiesc.

Am folosit 2 bare de ghidaj 20mm pe care am pus un carucior cu freza pe el (pe rulmenti capsulati) si imping manual caruciorul sa tai.
Normal ca si acolo am intampinat o mica problema in sensul ca am nevoie de o adancime de taiere mai mare decat imi permite freza si daca pun bit mai mare in lungime incepe freza sa bata la varf (freza adica aparatul, nu bitul, e si ea la randul ei proasta normal), dar sper sa reusesc in final sa fiu multumit de treaba.
M-am chinuit cu o freza de 6mm. Am si stricat una HSS cu 4 taisuri in MDF (nu mai pun asa ceva pe MDF niciodata)
Astept sa imi vina unele mai groase cu 2 taisuri sa le incerc si p'alea.

Cautam sa vad daca investesc intr-o freza serioasa sau intr-un dispozitiv de taiere la care nu m-am gandit pana acum gata facut cu care sa obtin rezultate acceptabile...

Aceasta postare a fost editata de alexvid: 17 June 2010 - 02:00 PM

0

#6 Useril este offline   ctc 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 15-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti sector 1
  • Interests:camioane 1 / 16 si 1/14

Postat 17 June 2010 - 03:50 PM

Salut , daca nu te descurci sa tai drept la 90 grade fata de orizontala si mai ai nevoie ,
pot sa te ajut eu cu o freza clasica , fara vibratii , sa tai perfect drept .
Pot realiza dintr-o singura prindere , taiere pe axa x =1600 mm.

bafta la construit ,

ctc
camioane 1/16 - 1/14
0

#7 Useril este offline   eidtools 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 05-February 11

Postat 05 February 2011 - 02:01 PM

Vezi postareaalexvid, la Jun 16 2010, 05:11 PM, a spus:

Salut,
dupa multe incercari esuate de a taia placi de lemn aproape de perfectiune,
apelez la recomandarile voastre pentru o scula de precizie capabila sa taie in placa de lemn la 90grade atat pe orizontala (pe lungimea placii) cat si pe adancime.
Din toate pe care le-am cumparat toate au torsiuni in axe si ori ies taieturile strambe pe suprafata, ori pe verticala.

Am cumparat tot felul de scule incepand de la ferestrau manual cu ghidaj pe verticala si de unghi, cat si masinarii electrice de
taiat pe suprafata plana sau cu coborat discul peste placa.

Am bagat o gramada de bani in scule ieftine si nu am reusit sa obtin ceea ce imi doresc.
La bricolaj, cei care asigura servicii de taiere, nu pot sa taie pe distante mai mici de 150mm.

Deci, ma intereseaza o masinarie de taiat lemn cu care sa pot taia drept precis si 90grade sa fie 90grade.

Are cineva asa ceva? O marca si o sursa de unde pot cumpara asa ceva ?

Multumesc frumos pentru orice informatie sau idee...

Vreau sa cumpar ceva sa pot taia singur nu sa apelez la serviciile unui tert pentru ca nu sunt stapan pe programul meu si daca ma apuca sa tai noaptea sa pot sa o fac.

Salut

desi sunt nou pe aici as putea sa-ti transmit sa folosesti un ferastrau radial.
aceste masini au capacitate buna de taiere si cu ceva SDV-uri poti sa tai si inclinat axial si radial.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: radialarm.jpg

0

#8 Useril este offline   b38lea 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 404
  • Inregistrat: 29-June 05
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 July 2011 - 04:10 PM

Buna
incearca asa ceva
Cu stima

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 25665-02-500.jpg

0

#9 Useril este offline   b38lea 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 404
  • Inregistrat: 29-June 05
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 July 2011 - 04:13 PM

poza

poza

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 30644-01-500.jpg
  • Imagine atasata: 25665-02-500.jpg

0

#10 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 23 July 2011 - 12:09 AM

Vezi postareaalexvid, la 17 June 2010 - 01:59 PM, a spus:

Multumesc frumos de raspunsuri....
Am incercat sa si construiesc o masinarie de taiat dezamagit fiind de ceea ce am cumparat din comert....in fine ma mai straduiesc.

Am folosit 2 bare de ghidaj 20mm pe care am pus un carucior cu freza pe el (pe rulmenti capsulati) si imping manual caruciorul sa tai.
Normal ca si acolo am intampinat o mica problema in sensul ca am nevoie de o adancime de taiere mai mare decat imi permite freza si daca pun bit mai mare in lungime incepe freza sa bata la varf (freza adica aparatul, nu bitul, e si ea la randul ei proasta normal), dar sper sa reusesc in final sa fiu multumit de treaba.
M-am chinuit cu o freza de 6mm. Am si stricat una HSS cu 4 taisuri in MDF (nu mai pun asa ceva pe MDF niciodata)
Astept sa imi vina unele mai groase cu 2 taisuri sa le incerc si p'alea.

Cautam sa vad daca investesc intr-o freza serioasa sau intr-un dispozitiv de taiere la care nu m-am gandit pana acum gata facut cu care sa obtin rezultate acceptabile...



Oricum cu freze deget nu o sa reusesti niciodata sa tai mdf dintr-o singura trecere. Daca iti faci un dispozitiv cu reglarea adancimii, si al avansului, atunci este alta treaba si nici freza(motorul) nu o sa mai vibreze.
Nu stiu de ce te complici cu freze groase la taiere. Gandeste logic, cu cat freza este mai groasa, cu atat motorul forteaza mai mult.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro