Modelism - RHC Forum: Skywalker, Cularis, XCopter sau... altceva - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

Skywalker, Cularis, XCopter sau... altceva Cea mai potrivita platforma pentru filmare si FPV

#1 Useril este offline   Biciclistu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 140
  • Inregistrat: 24-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:fotografie, motocross, bjj, chitara clasica, modelism, vinul rosu

Postat 16 June 2010 - 10:41 AM

Presupun ca toti ne-am intrebat la un mom dat care tip de aparat e mai potrivit pentru filmare/fotografie aeriana, planorul, avionul sau elicopterul. Fiecare are (dez)avantajele sale si fiecare poate indeplini acest rol. Totusi, cu un buget decent (sa zicem pana in 1000$) nu putem spera la scule profi, dar optimizand totul pentru scopul respectiv presupun ca se obtine o platforma decenta (precum bugetul).
In viziunea mea, planorul are avantajul autonomiei de zbor, avionul pe cel al cursivitatii imaginii iar elicopterul (cu oricate elici) pe cel al vitezei f mici de deplasare. Cei cu experienta in FPV restrang cautarea unei zburatoare potrivite la numai cateva modele iar eu aplicand restrictiile mele (de buget sau pitici pe creier) am restrans-o la cele din titlu. In aceeasi viziune personala, planorul are dezavantajul unui zbor zbuciumat fiind influentat de orice adiere de vant, avionul are dezavantajul vitezei prea mari de deplasare, iar elicopterul pe cel al unei autonomii mici (plus costuri mai mari si dependenta crescuta fata de vreme). Am deja un TRex450Sport dar nu stiu daca-l pot transforma din aparat 3D in UAV cu functii depline si capacitate de incarcare mare, probabil ca nu!
Skywalker reprezinta o combinatie interesanta intre avion si planor, preluand parti bune de la ambele, plus o capacitate de incarcare legendara. Cularis-ul Multiplexului este iarasi un candidat serios pentru job datorita stabilitatii si autonomiei, capabil sa atinga altitudini mari si pretabil la electronica de stabilizare... QuadroCopterul este ca in vorba aia "mica mica da' ridica": daca nu e vant si daca nu vrei sa zbori f sus, poate fi chiar candidatul ideal (trebuie facut ceva cu autonomia totusi). Mai sunt si alte aparate dar cred ca exemplele mentionate sunt reprezentative pentru genul din care ar proveni orice alt candidat...
Ce parere aveti, cine castiga postul de "UAV of the year"???
CELE MAI URATE AEROMODELE SUNT CELE CARE NU INCAP IN LIFT!
0

#2 Useril este offline   Ahernar 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 739
  • Inregistrat: 20-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 June 2010 - 11:45 AM

Cine are bani si doreste (semi) profesionalism si siguranta ar fi bine sa mearga pe oktocopter :
https://www.mikrocontroller.com/index.php?m...e858f0598e8024b
Avantaje : Sarcina , stabilitate , redundanta
Dezavantaje : Autonomie relativ redusa .
HK500GT ,EZGlider twin ,Mini Tricopter
0

#3 Useril este offline   kempo 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 670
  • Inregistrat: 17-October 08
  • Gender:Male
  • Location:no man's land

Postat 16 June 2010 - 12:32 PM

Daca ar fi sa aleg din nou tot Magneto Wing as alege http://www.rcgroups.com/forums/showpost.ph...mp;postcount=12 .

Aceasta postare a fost editata de kempo: 16 June 2010 - 12:32 PM

"What you want to do today ? Same thing I do every day, try to take over the world !"
0

#4 Useril este offline   Biciclistu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 140
  • Inregistrat: 24-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:fotografie, motocross, bjj, chitara clasica, modelism, vinul rosu

Postat 16 June 2010 - 03:39 PM

Da, microcopter, m-am gandit ceva la varianta asta... care e diferenta intre 3, 4, 6 si 8 copter la stabilitate? Nu am vazut filme mai "nemiscate" ca cele trase din XCopter insa nu stiu cum se comporta pe vant, functioneaza diferit cumva fata de elicopterul clasic - creierul controleaza turatia motoarelor si inteleg ca deplasarea de-a lungul sau in jurul celor 3 axe e un rezultat al diferentelor dintre aceste turatii... mai am de studiat, dar sunt de acord, e un candidat serios.
Despre buget Laur73 are un quadro si zice ceva de 350$. Acesta ridica 700g peste greutatea lui, dar daca mai pui acumulatorul si altele nu mai ramane f mult. Insa sunt convins ca se poate mai bine de atat, ramane de vazut daca mai ramane in buget.
Intrebari:
-problema puterii (forta de ridicare) se poate rezolva cu motoare mai puternice si/sau elici mai mari?
-problema autonomiei se poate rezolva cu mai multe baterii on board?
CELE MAI URATE AEROMODELE SUNT CELE CARE NU INCAP IN LIFT!
0

#5 Useril este offline   Laur73 

  • fotograf aerian
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1855
  • Inregistrat: 26-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Filmari si fotografie aeriana

Postat 16 June 2010 - 03:51 PM

i-ti recomand din proprie experienta Easy Glider . Eu am reusit sa fac filme foarte frumoase cu el si este foarte bun pentru Fpv . Cu heli sa cu Quadul nu poti filma la fel . Ele sunt mai mult statice.
Uite un filmulet facut cu Easyglider



si unul facut cu heli


http://www.vimeo.com/5493958
Fotografie Aeriana
0

#6 Useril este offline   mad.rottwailer 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 327
  • Inregistrat: 15-May 08

Postat 16 June 2010 - 03:58 PM

Domnule, sint de mult timp pe acest forum, dar ramin mut atunci cind vad filmele tale.
Respect domnule, esti extraordinar!
Cel putin filmul din 2009 la mare este superb.....
La mai mare!
0

#7 Useril este offline   Biciclistu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 140
  • Inregistrat: 24-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:fotografie, motocross, bjj, chitara clasica, modelism, vinul rosu

Postat 16 June 2010 - 04:34 PM

Vezi postareamad.rottwailer, la Jun 16 2010, 04:58 PM, a spus:

Domnule, sint de mult timp pe acest forum, dar ramin mut atunci cind vad filmele tale.
Respect domnule, esti extraordinar!
Cel putin filmul din 2009 la mare este superb.....
La mai mare!


Asa este, la el pe site sunt cateva filme superbe! Montajele sunt si ele reusite :blink:
Dezavantajul planorului fata de avion sau (mai ales) microcopter este ca tremura foarte tare, se zbate in vant, are o traiectorie precum pishu de bou, nepredictiva si in zigzag pe toate axele. In rest numai avantaje, mai ales daca il urci sus sus sus de tot. Quadro filmeaza smooth, incet sau rapid, urmeaza subiectul (om, masina, cladire, munte) exact asa cum il asezi, filmul are cursivitate si nu oboseste ochiul, etc, dar e mai scump si seaca bateria in draci!
CELE MAI URATE AEROMODELE SUNT CELE CARE NU INCAP IN LIFT!
0

#8 Useril este offline   Laur73 

  • fotograf aerian
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1855
  • Inregistrat: 26-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Filmari si fotografie aeriana

Postat 16 June 2010 - 04:58 PM

Vezi postareamad.rottwailer, la Jun 16 2010, 04:58 PM, a spus:

Domnule, sint de mult timp pe acest forum, dar ramin mut atunci cind vad filmele tale.
Respect domnule, esti extraordinar!
Cel putin filmul din 2009 la mare este superb.....
La mai mare!

Multumesc , e pilotat cu statia ce am luat-o de la tine.
Fotografie Aeriana
0

#9 Useril este offline   mad.rottwailer 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 327
  • Inregistrat: 15-May 08

Postat 16 June 2010 - 06:14 PM

am zis eu atunci ca o dau cui trebuie si se pricepe mai bine ca mine.... :blink:
0

#10 Useril este offline   Biciclistu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 140
  • Inregistrat: 24-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:fotografie, motocross, bjj, chitara clasica, modelism, vinul rosu

Postat 18 June 2010 - 07:57 AM

Am vazut ca pe microdrone se practica un cadru pentru aparatul de pozat care stie mai mult decat clasicul pan & tilt. Este montat f destept cu amortizoare de vibratii si in plus are giro montate pe axele x si y care impiedica (binisor) preluarea pe film a miscarilor zburaciunii. Cool...
Acu' nu pot sa nu recunosc ca mi-a trecut prin minte intrebarea "cat de greu o fi sa construiesti una", dar fiind limitat de cunostintele mele in electronica zic sa nu fie un puzzle peste nivelul meu. Partea mecanica nu va fi o problema, precum nici partea de programare a microcontroler-elor (daca va fi cazul), iar componente electronice vad ca sunt la vanzare... deci pare fezabil la o prima vedere, numai sa inteleg eu fiecare element unde se aseaza si la ce e bun :unsure:
Nu stiu daca pentru scopul propus (filmarea documentar) sa iau un aparat gen Skywalker - combinatie de planor cu avion cu cala mare - sau sa incep documentatia pentru un proiect tip quadro mai puternic. O sa mai caut proiecte de gen sa ma inspir inainte sa ma apuc sa bag bani in componente...
Voi ce ziceti?

Aceasta postare a fost editata de Biciclistu: 18 June 2010 - 08:00 AM

CELE MAI URATE AEROMODELE SUNT CELE CARE NU INCAP IN LIFT!
0

#11 Useril este offline   Biciclistu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 140
  • Inregistrat: 24-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:fotografie, motocross, bjj, chitara clasica, modelism, vinul rosu

Postat 22 June 2010 - 07:24 PM

Exista oare o modalitate de a creste forta de ridicare a unui TRex450 Sport? Poate un motor mai puternic, poate pale mai lungi/late la ambele rotoare, poate baterie mai strong, o ramforsare a cadrului, poate toate la un loc??? As putea ridica 1kg aducand ceva modificari aparatului? O camera de filmat Sony DCR-SR190 are cam 650g cu tot cu baterie, daca mai pun si un cadru de care s-o prind ajung din pacate la 1Kg... iar momentan asta e tot ce am si vreau sa filmez de sus :blink:

Pentru viitor mi-am comandat 2 bare rectangulare de aluminiu 20x40x1000 si tabla de aluminiu, iar pana fac corpul dronei mai vin alti bani pentru electronice. Ce spuneti de motoarele de aici? Costa 60$ 4 bucati si imi par potrivite pt dracia mea care va avea in jur de 1m intre axele a doua motoare.
CELE MAI URATE AEROMODELE SUNT CELE CARE NU INCAP IN LIFT!
0

#12 Useril este offline   Biciclistu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 140
  • Inregistrat: 24-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:fotografie, motocross, bjj, chitara clasica, modelism, vinul rosu

Postat 22 June 2010 - 10:38 PM

UAU, mai apare o minunatie specializata aici.

Imagine atasata: hugin_uav.jpg
CELE MAI URATE AEROMODELE SUNT CELE CARE NU INCAP IN LIFT!
0

#13 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 23 June 2010 - 11:21 AM

Sa inteleg ca nu ai vizitat RV niciodata ? Sta acolo in homepage de peste 2 ani...
Ce ai pus tu este o variatiune de Shadow 200, UAV real, este build log pe rcgroups de mult timp.
Pt cei care nu au timp, exista si o implementare bazata pe spuma unui EG.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 23 June 2010 - 11:22 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#14 Useril este offline   Biciclistu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 140
  • Inregistrat: 24-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:fotografie, motocross, bjj, chitara clasica, modelism, vinul rosu

Postat 23 June 2010 - 12:16 PM

Am intrat acum si am vazut, sigur ca ai dreptate. Dar eu am deschis ochii in aceasta lume abia acum 30 de zile (in Cora langa un heli toy), acorda-mi putina bunavointa si nu ma judeca aspru, e foarte greu sa retin fiecare model, sunt mii... nici nu prea stiu ce vreau (dupa cum observi)!
Experienta de "mecanic" si diy am f multa, practic toata viata am mesterit diverse iar universul aeromodelismului nu ma gaseste nepotrivit total ci numai nepregatit, surprins, mirat, entuziasmat, curios... sunt coplesit, informatia este practic infinita si bruta, sunt informatii care acum imi scapa si cunostinte care-mi lipsesc dar ma stradui sa pricep macar la limita bunului simt.
Am un TRex450 gata de decolare (in we urmator merg la bal sau la spital cu el) pe care din entuziasm l-am comandat in vartejul primelor zile ale descoperirii mele. Dupa ce l-am montat s-au mai calmat apele, am iesit pe camp si am vazut baietii si pasaricile lor, am aflat ca se poate fpv, am aflat ca elicica mea e prea mica si zbuciumata pt filmari si uite-asa m-am trezit comandand componente pt un quadrocopter. Il voi face ca nu-i asta greutatea, dar ce incerc eu sa explic (scuz) aici este caracterul braunian al posturilor mele care intr-un timp scurt ating multe extreme, precum si mirarile copilaresti precum cea depistata de tine. Ca fi-mea de 2.5 ani "maaamiii, ia uite floaiaaa flumooaasaa, blaaavooo" iar in mana avea minunata "basina porcului"!
CELE MAI URATE AEROMODELE SUNT CELE CARE NU INCAP IN LIFT!
0

#15 Useril este offline   Biciclistu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 140
  • Inregistrat: 24-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:fotografie, motocross, bjj, chitara clasica, modelism, vinul rosu

Postat 06 July 2010 - 08:56 AM

HA!! (Anakin) Skywalker died, long live new (Luke) Skywalker :rolleyes: ... cica apare unul nou!

Aceasta postare a fost editata de Biciclistu: 06 July 2010 - 08:57 AM

CELE MAI URATE AEROMODELE SUNT CELE CARE NU INCAP IN LIFT!
0

#16 Useril este offline   pccdtk 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1747
  • Inregistrat: 09-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Chitila
  • Interests:Aeromodelism ; Simulatoare RC ; Modelare 3D

Postat 06 July 2010 - 09:13 AM

Modelele lui power de pe RCG le-ai remarcat ? Sau Scimitar Aurora ? Cel putin modelele lui power se pot construi cu un buget mai mult decat decent . Dupa mine, unicul dezavantaj ( al oricarui model - power ) rezida chiar din principalul atu : incarcare alara mica / viteza redusa de zbor ; asa incat nu prea face fata intr-o zi cu vant .

Aceasta postare a fost editata de pccdtk: 06 July 2010 - 09:25 AM

0

#17 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 06 July 2010 - 10:03 AM

Vezi postareaBiciclistu, la Jul 6 2010, 09:56 AM, a spus:

HA!! (Anakin) Skywalker died, long live new (Luke) Skywalker :rolleyes: ... cica apare unul nou!


Vezi, ca anakin nu a devenit luke... ci ceva mai intunecat, sa avem grija ce ne dorim...
L-am semnalat in topicul lui worms de cateva zile.
Si mie imi place asta mai mult si cred ca il voi lua.
Nu mai are aspectul ala de balena obeza, niciodata nu mi-a trebuit atata spatiu.

pccdtk, simtul estetic al biciclistului nu va rezista la o vizionare power's Monsters Inc :rolleyes:

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 06 July 2010 - 10:05 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#18 Useril este offline   pccdtk 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1747
  • Inregistrat: 09-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Chitila
  • Interests:Aeromodelism ; Simulatoare RC ; Modelare 3D

Postat 06 July 2010 - 11:00 AM

Vezi postarearenatoa, la Jul 6 2010, 11:03 AM, a spus:

pccdtk, simtul estetic al biciclistului nu va rezista la o vizionare power's Monsters Inc :blink:


Touche !!! Ai dreptate ....insa calitatea filmuletelor postate atat de power cat si de alti ( multi de altfel ) m-au facut sa trec cu vederea design-ul dpdv. estetic...

Aceasta postare a fost editata de pccdtk: 06 July 2010 - 11:01 AM

0

#19 Useril este offline   tetea 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 759
  • Inregistrat: 04-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 06 July 2010 - 11:32 AM

La Iasi s-a zburat, FPV cu un EZ cu aripi de EG si motor voinic.......pot sa spun ca este o combinatie foarte reusita si nici foarte scumpa.....
0

#20 Useril este offline   Biciclistu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 140
  • Inregistrat: 24-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:fotografie, motocross, bjj, chitara clasica, modelism, vinul rosu

Postat 06 July 2010 - 11:57 AM

Dom' profesor, la final sithlordul si-a revenit bre, deci e politic corect: binele invinge!
Il caut pe domnu pauar ala de 25 de minute si nu dau de el, iar pt aurica am gasit numai un film pe youtube dintr-un simulator, dar mi-am facut o idee. Cum ziceam, port lamaia in geam in sportu asta, dar am reflexe bune :blink:
CELE MAI URATE AEROMODELE SUNT CELE CARE NU INCAP IN LIFT!
0

#21 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 06 July 2010 - 12:03 PM

May the power be with you :blink:

http://www.rcgroups.com/forums/search.php?...nduser_%20power
... cu picioarele pe pamant ...
0

#22 Useril este offline   pccdtk 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1747
  • Inregistrat: 09-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Chitila
  • Interests:Aeromodelism ; Simulatoare RC ; Modelare 3D

Postat 06 July 2010 - 06:27 PM

Link-ul de mai sus nu pare sa mearga . Incearca si :

http://www.rcgroups.com/forums/search.php?...nduser_%20power

Cateva modele:

http://www.rcgroups....d.php?t=1102867

http://www.rcgroups....ad.php?t=909844

http://www.rcgroups....d.php?t=1032687

http://www.rcgroups....d.php?t=1024238

.....pe forumul KnifeEdge poti gasi si modelele respective pentru simulatorul RealFlight.

Aceasta postare a fost editata de pccdtk: 06 July 2010 - 06:31 PM

0

#23 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 06 July 2010 - 06:50 PM

Nu merge nici unul, pentru ca rcgroups trateaza cererile noastre ca search-uri, care expira pentru alti useri.

pagina lui power este aici, asta e link static fara probleme
http://www.rcgroups....ber.php?u=16756

Defilezi putin in jos si in dreapta ai "Find all threads started by power".
Asta este link-ul care nu se poate copia si pasa la alt user.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#24 Useril este offline   Biciclistu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 140
  • Inregistrat: 24-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:fotografie, motocross, bjj, chitara clasica, modelism, vinul rosu

Postat 03 August 2010 - 05:38 PM

Am studiat in detaliu modelele lui Mike... ORBu e cel mai haios, passive e cel mai reusit (spune chiar el), iar mie personal imi place heptadu, de gustibus... mai sunt o gramada, toate interesante, chiar si bimotoare, dar eu am decis sa (incerc sa) fac - yes indeed http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/cool.gif - pasivul. Evident ca am incercat niste schite personale, nu m-a rabdat imaginatia, dar stiu ca e mai mult de atat. Adica nu inteleg inca toate componentele, unghiurile, distantele (proportiile), etc. Deci prima mea incercare va fi o copie a pasivului si daca imi reuseste si zboara macar 20 de metri, voi incerca si ceva creatie personala spre disperarea (dar si bucuria interioara, cred eu, a) lui dom' profesor ;)
Cand ma apuc de treaba o sa deschid un topic dedicat, pana atunci am printat planurile, am donat 5Eur la om ca asa e frumos, am procurat o parte din scule si mai caut altele, am studiat problema taierii/decuparii polistirenului, mi-am facut propriile schite de detaliu cu prinderile si intariturile de pe model, etc... sunt oarecum pregatit sa ma inham la treaba asta, mai ales ca nu costa mare lucru.
Multumesc celor care au pomenit de POWER si m-au trimis sa-i vizitez lucrarile (de arta)!!!
CELE MAI URATE AEROMODELE SUNT CELE CARE NU INCAP IN LIFT!
0

#25 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 03 August 2010 - 07:14 PM

Vezi postareaBiciclistu, la Aug 3 2010, 06:38 PM, a spus:

...spre disperarea (dar si bucuria interioara, cred eu, a) lui dom' profesor :blush: ...


May the power be with you !

Aici nu ai nimerit-o, caci sunt fan power http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/tongue.gif
Dar si mai mare fan Macboffin, am un kit taiat chiar de el manual, care asteapta pensia ( a mea, el e de vreo ... ani multi) ca sa fie asamblat.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#26 Useril este offline   Biciclistu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 140
  • Inregistrat: 24-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:fotografie, motocross, bjj, chitara clasica, modelism, vinul rosu

Postat 05 November 2010 - 09:36 AM

A sosit pe stoc la HK multasteptatul avion FPV: xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Dati un search pe HK dupa "EPP-CF FPV 1.8M Ultra-Strong"

PS: Asta e kiar culmea, pe cine protejati fratilor mascand numele firmelor straine?

Aceasta postare a fost editata de Biciclistu: 05 November 2010 - 09:43 AM

CELE MAI URATE AEROMODELE SUNT CELE CARE NU INCAP IN LIFT!
0

#27 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 05 November 2010 - 11:10 AM

Nu stiu de cine asteptat...
Nu pricep de ce FPV-ul trebuie neaparat asociat cu uratzenii din astea si necesitatea de a cara juma de kil... cand exista echipmente care pot face azi totul in sub 100 grame, inclusiv HD. mania long range, hai sa punem 2*5000mAh pe avion? Nu, merci.
Eu astept mai curand EagleWing.

PS: esti sigur ca incape in lift ? :unsure:
... cu picioarele pe pamant ...
0

#28 Useril este offline   Biciclistu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 140
  • Inregistrat: 24-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:fotografie, motocross, bjj, chitara clasica, modelism, vinul rosu

Postat 05 November 2010 - 12:54 PM

Pai ala de la HK are 1800 anvergura, aripi demontabile, si sub 1Kg ARF.
Cel din linkul tau (noul Skywalker) are aceeasi greutate si 1500 anvergura iar aripile par fixe. Chiar daca sunt demontabile, tot e mai rezonabil (si mai ieftin :wub: ) celalalt.
Ambele au burta mare si pot ridica o vacuta mai slabuta, ambele sunt pushere, frati aproape gemeni... adica ce te face sa spui ca cel de la HK e inferior si uratenie?
Iar de asteptat, eu personal nu am nevoie de el ca mi-am facut propriul avion pentru scopul desemnat (si mai fac unul, bimotor), insa e febra mare prin zona FPV si lumea zice de bine de intrarea HK in zona asta, ieftineala, treaba buna in general... Iar acu fu primul val, epuizat deja in 2 ore :)

PS: Ma incapatanez sa nu pricep ce treaba are "reclama" la HK cu acest site si pe cine incomodeaza :unsure: .. mai bine s-ar mai repara niste buguri decat sa se implementeze aiureli, scuzati de parere dar e cu intentie buna!

Aceasta postare a fost editata de Biciclistu: 05 November 2010 - 01:00 PM

CELE MAI URATE AEROMODELE SUNT CELE CARE NU INCAP IN LIFT!
0

#29 Useril este offline   takeoff 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1029
  • Inregistrat: 25-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Calarasi
  • Interests:Elicoptere,elicoptere,elicoptere si apoi tot ce zboara...

Postat 05 November 2010 - 02:09 PM

Vezi postarearenatoa, la Nov 5 2010, 11:10 AM, a spus:

Nu stiu de cine asteptat...
Nu pricep de ce FPV-ul trebuie neaparat asociat cu uratzenii din astea si necesitatea de a cara juma de kil... cand exista echipmente care pot face azi totul in sub 100 grame, inclusiv HD. mania long range, hai sa punem 2*5000mAh pe avion? Nu, merci.
Eu astept mai curand EagleWing.

PS: esti sigur ca incape in lift ? :unsure:

A aparut si acesta.
0

#30 Useril este offline   Biciclistu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 140
  • Inregistrat: 24-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:fotografie, motocross, bjj, chitara clasica, modelism, vinul rosu

Postat 12 November 2010 - 11:32 AM

A mai venit o data pe stoc si de data asta l-am prins, al meu e !
O sa pun aici detalii/imagini/impresii cand soseste musiu...

PS: e vorba de EPP-CF FPV 1.8M Ultra-Strong de la HK, desigur :unsure:
CELE MAI URATE AEROMODELE SUNT CELE CARE NU INCAP IN LIFT!
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro