Modelism - RHC Forum: Roboti Sumo - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Roboti Sumo Concurs national de roboti de sumo la Cluj

#1 Useril este offline   Bughy 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 188
  • Inregistrat: 09-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Cluj
  • Interests:Robotica, Electronica, Mecanica

Postat 15 June 2010 - 09:42 PM

Buna ziua,


Am placerea sa va anunt ca in saptamana 6-11 Decembrie la Cluj va avea loc BattleLab ROBOTICA. Fiind prima editie incercam sa popularizam si in Romania acest gen de concursuri cu robotei de sumo. Nu este primul eveniment de acest gen in Bucuresti in cadrul Politehnicii au mai avut loc astfel de concursuri.

Daca exista oameni interesati de acest gen de robotei, sa scrie sa discutam pe aceasta tema si de ce nu sa ne vedem la Cluj. Mai multe detalii o sa scriu pe masura ce le am,(Regulament, conditii de participare..) evident daca exista persoane interesate( in special studenti).



De asemenea propun discutarea pe acest topic si detalii tehnice de realizare a acestor roboti, idei piese etc. O sa incep eu si vreau sa va intreb daca stie cineva unde pot sa gasesc niste motoare cu reductor planetar si nu numai, pentru a-l folosi la acest robot.( angrenajul planetar este cel folosit la masinile de gaurit/insurubat cu acumulator). http://www.bosch-do-it.co.nz/mam/bosch-pt-...ngetriebe1.jpeg
"I reject the reality and substitute my own"
Bogdan
0742 796 172
0

#2 Useril este offline   the rc boy 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 184
  • Inregistrat: 10-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Robotica

Postat 16 June 2010 - 10:07 AM

Salut

In primul rand in legatura cu motorul ..poti cumpara de pe shop.turuga.ro si iti poate aduce la comanda de pe marile site-uri de robotica.

In legatura cu concursul:

1.Cine il organizeaza?
2.Daca nu sunt la facultate pot sa particip?

Daca ai intrebari in legatura cu roboteii astia ma gasesti la takko.freerun@yahoo.com
EMAIL : robopitorg@gmail.com
0741336735
0

#3 Useril este offline   Sebathorus 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 196
  • Inregistrat: 06-June 02

Postat 16 June 2010 - 10:07 AM

Poti incerca aici www.robofun.ro/mecanice.
Ce controller folosesti?
Logica te va duce din punctul A in punctul B. Imaginatia te va duce oriunde vei vrea.
0

#4 Useril este offline   Bughy 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 188
  • Inregistrat: 09-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Cluj
  • Interests:Robotica, Electronica, Mecanica

Postat 17 June 2010 - 12:59 PM

Salut

@the rc boy In primul rand: Concursul este organizat de catre Universitatea Tehnica Cluj, Catedra de Masurari electrice si senzori.

Al doilea rand In principiu da cred ca poti participa linistit daca nu esti la facultate, dar o sa intreb
De turuga stiam si eu.. dar sunt cam "subtirele" motoarele care le are pe acolo

@Sebathorus Ms de link, ceea ce este acolo este similar cu cele de pe turuga care aduce de la sparkfun. Eu caut ceva in genul unui motor seria 380. Evident stiu si de "marile" siteuri de robotica dar preturile sunt cam maricele.
Primul robot, l-am facut cu un Arduino mega care este cam over-kill. Nu am folosit softul de la Arduino, care este bun dar pt incepatori, am pus direct soft in C. Urmatorul o sa fie conceput cu un controller facut de mine, si probabil bazat pe PIC 18f4550.
"I reject the reality and substitute my own"
Bogdan
0742 796 172
0

#5 Useril este offline   the rc boy 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 184
  • Inregistrat: 10-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Robotica

Postat 17 June 2010 - 11:26 PM

Apropo de motoare , azi am uitat sa iti zic, de ce nu folosesti direct motorul cu tot cu reductor de la surubelnite electrice? Sunt unele chiar micute care au ceva putere si cred ca le poti folosi cu succes.Poti sa iesi in functie de alegere mai ieftin ca un motor special conceput pentru robotica la calitate apropiata.
EMAIL : robopitorg@gmail.com
0741336735
0

#6 Useril este offline   casper20 

  • Lifetime Beginner
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3598
  • Inregistrat: 09-June 07
  • Gender:Male
  • Location:TG-MURES

Postat 17 June 2010 - 11:41 PM

Pot sa iti fac rost de asa ceva, daca nu mergi pe Calea Turzii la Baumax si iei bormasina cu acumulatori sau surubelnita cu acumulatori la preturi foarte mici.
Prima are motor seria 600 iar a 2-a are motor seria 400 ambele cu angrenaje planetare.
Eu pot sa iti fac rost de oricare dintre ele (motor si reductor doar, fara restul sculei).
Prabusirea este o aterizare necontrolata..................sau nu?

FPV is not a crime!

Hitec Optic 6 Spectra 35MHz sinteza
FrSky 2.4GHz modul
Easy Glider BL
FW 190 A8
P 51D Mustang
IAR 80
ME 163

Tel: 0741-931.767
0

#7 Useril este offline   Bughy 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 188
  • Inregistrat: 09-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Cluj
  • Interests:Robotica, Electronica, Mecanica

Postat 17 June 2010 - 11:46 PM

@casper20 Ma intereseaza asa ceva... desigur doar motor+reductor, desi am impresia ca sunt prea lente. M-am gantit si eu la o astfel de chestie. Cel de masina de gaurit cred totusi ca este bun. Daca ai ceva concret de oferit astept http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/smile.gif.
"I reject the reality and substitute my own"
Bogdan
0742 796 172
0

#8 Useril este offline   Bughy 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 188
  • Inregistrat: 09-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Cluj
  • Interests:Robotica, Electronica, Mecanica

Postat 21 June 2010 - 06:12 AM

Revin cu informatii despre regulamentul concursului. Incercam sa respectam regulile concursurilor internationale, in consecinta regulile sunt urmatoarele :

1. Robotul trebuie sa incapa intr-un patrat cu latura de 20cm, fara limita de inaltime, si sa nu cantareasca mai mult de 3kg.
2. Dupa start are voie sa se extinda cu maxim 20 de cm.
3. Robotul trebuie sa aiba buton de start/stop usor accesibil.(Dupa ce se apasa butonul de start asteapta 5 secunde si incepe)
4. Se va face stiky paper test. Asta inseamna ca se aseaza robotul peste o foaie de hartie si se ridica. Aceasta are voie sa stea maxim 1 secunda lipita de robot.
(pentru a nu avea adezivi sau alte chestii pe roti)
5. Orice stricaciune adusa suprafetei de joc va provoca descalificarea robotului.
6. Nu se admin arme, puls-magnetic sau cine stie ce alte trucuri :unsure:.
7. Nu se permite bruiajul de nici o natura al sezorilor adversi.
8. Nu se va permite programarea robotilor in timpul concursului.

Cam atat deocamdata... daca o sa mai intervina alte reguli si/sau informatii o sa completez. Deocamdata vad ca nu este asa mare interesul, dar sunt optimist si sper sa se mai stranga pasionati.
"I reject the reality and substitute my own"
Bogdan
0742 796 172
0

#9 Useril este offline   MADIAN 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 06-November 05

Postat 21 June 2010 - 10:06 PM

Vezi postareaBughy, la Jun 21 2010, 06:12 AM, a spus:

Revin cu informatii despre regulamentul concursului. Incercam sa respectam regulile concursurilor internationale, in consecinta regulile sunt urmatoarele :

1. Robotul trebuie sa incapa intr-un patrat cu latura de 20cm, fara limita de inaltime, si sa nu cantareasca mai mult de 3kg.
2. Dupa start are voie sa se extinda cu maxim 20 de cm.
3. Robotul trebuie sa aiba buton de start/stop usor accesibil.(Dupa ce se apasa butonul de start asteapta 5 secunde si incepe)
4. Se va face stiky paper test. Asta inseamna ca se aseaza robotul peste o foaie de hartie si se ridica. Aceasta are voie sa stea maxim 1 secunda lipita de robot.
(pentru a nu avea adezivi sau alte chestii pe roti)
5. Orice stricaciune adusa suprafetei de joc va provoca descalificarea robotului.
6. Nu se admin arme, puls-magnetic sau cine stie ce alte trucuri ;).
7. Nu se permite bruiajul de nici o natura al sezorilor adversi.
8. Nu se va permite programarea robotilor in timpul concursului.

Cam atat deocamdata... daca o sa mai intervina alte reguli si/sau informatii o sa completez. Deocamdata vad ca nu este asa mare interesul, dar sunt optimist si sper sa se mai stranga pasionati.



si in primul rand sunt autonomi. La prima editie nu vom avea RC ;) (paranteza ... bogdane, vezi ca nu mai avem cuplu deloc pe unul dintre motoare :D
0

#10 Useril este offline   bld 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 21
  • Inregistrat: 17-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 30 June 2010 - 10:00 AM

Categoria minisumo nu intra in concurs?
Eu am deja un robotel minisumo si incerc sa mai construiesc unul. Asa ca as veni pana la Cluj-Napoca in decembrie daca ar mai fi participanti pe categoria minisumo...
Robotii mei minisumo
0

#11 Useril este offline   Bughy 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 188
  • Inregistrat: 09-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Cluj
  • Interests:Robotica, Electronica, Mecanica

Postat 02 July 2010 - 10:29 PM

Din pacate nu exista minisumo. Ne-am axat pe categoria de 3kg pentru ca am crezut noi ca este mai spectaculoasa si in general cam astea sunt cele mai dezvoltate categorii (sper sa nu gresesc) si in strainatate. Oricum de ce nu construiesti un robotel de sumo obisnuit si sa vii cu el :). Ar fi o experienta noua si pentru tine la fel cum este si pentru noi.
"I reject the reality and substitute my own"
Bogdan
0742 796 172
0

#12 Useril este offline   Bughy 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 188
  • Inregistrat: 09-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Cluj
  • Interests:Robotica, Electronica, Mecanica

Postat 02 July 2010 - 10:30 PM

UPDATE:

Concursul se va muta in martie 2011. Sa fie timp suficient si sa putem oferi premii consistente.
"I reject the reality and substitute my own"
Bogdan
0742 796 172
0

#13 Useril este offline   Sebathorus 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 196
  • Inregistrat: 06-June 02

Postat 07 July 2010 - 09:44 AM

Salutare

Am si eu vreo 2 intrebari referitor la concurs, nu am mai participat la asa ceva dar pare interesant.

2. Dupa start are voie sa se extinda cu maxim 20 de cm.
- 20 cm in ce directie? Lungime? Latime? Perimetru?

5. Orice stricaciune adusa suprafetei de joc va provoca descalificarea robotului.
- daca de exemplu in urma "luptei" se indoaie ceva care zgarie suprafata de joc ce se intampla? La un robot cu o greutate de 3kg cred ca se poate intampla asa ceva.


7. Nu se permite bruiajul de nici o natura al sezorilor adversi.
- in urma documentarii de pe net, am vazut ca unii roboti deschid niste paravane mai deschise la culoare cu scopul evident de-a dezorienta adversarul. Asa ceva este permis?

- Ce dimensiune si culoare are si din ce este facut ringul?

Multumesc anticipat
Logica te va duce din punctul A in punctul B. Imaginatia te va duce oriunde vei vrea.
0

#14 Useril este offline   Sebathorus 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 196
  • Inregistrat: 06-June 02

Postat 07 July 2010 - 12:54 PM

Am gasit aici - http://robogames.net...es/all-sumo.php - o posibila descriere a ringului. Se folosesc aceleasi dimensiuni?
Logica te va duce din punctul A in punctul B. Imaginatia te va duce oriunde vei vrea.
0

#15 Useril este offline   Bughy 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 188
  • Inregistrat: 09-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Cluj
  • Interests:Robotica, Electronica, Mecanica

Postat 07 July 2010 - 11:11 PM

Intradevar nu am fost destul de clar.

1. 20 de centimetri cumulati, adica spre exeplu 10cm in fata si 10cm in spate, sau 5cm pe fiecare parte.

2. Robotul trebuie astefel construit sa nu se indoaie. Daca stricaciunea este facuta intradevar accidental atunci da, nu este descalificat concurentul desi sunt foarte rare aceste cazuri.

3. Atat timp cat paravanele respective se incadreaza in dimensiuni, adica sa nu extinda robotul cu mai mult de 20 de cm sunt permise, si nu este cosiderat bruiaj.Prin bruiaj inteleg generatoare de ultra-sunete, sau leduri infrarosii care sa "prosteasca" senzorii sau alte inventii gen EMP.

4. Ringul este confectionat din PAL de 160 cm diametru acoperit cu autocolant negru si o dunga alba de 6cm latime pe margine.
"I reject the reality and substitute my own"
Bogdan
0742 796 172
0

#16 Useril este offline   Sebathorus 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 196
  • Inregistrat: 06-June 02

Postat 08 July 2010 - 09:04 AM

Ok. Multumesc.
Logica te va duce din punctul A in punctul B. Imaginatia te va duce oriunde vei vrea.
0

#17 Useril este offline   Sebathorus 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 196
  • Inregistrat: 06-June 02

Postat 11 September 2010 - 10:20 AM

Salutare

Pana la urma pot participa la competitie si cei care nu mai sunt studenti?
Logica te va duce din punctul A in punctul B. Imaginatia te va duce oriunde vei vrea.
0

#18 Useril este offline   simii 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 66
  • Inregistrat: 25-September 07

Postat 07 October 2010 - 10:06 PM

Salut.

Imi pare bine ca aud de un concurs din asta la noi si as vrea sa particip si eu. Ai vreun link la siteul celor care se ocupa de organizare sau locul si data exacta la care se tine?
0

#19 Useril este offline   robochallenge 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 07-February 11

Postat 11 February 2011 - 11:26 AM

In cadrul univeristatii Politehnica Bucuresti are loc si in acest an un concurs de robotica in data de 16 martie editia pe Bucuresti iar in 16,17 aprilie editia nationala. Detalii pe www.robochallenge.ro
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro