Modelism - RHC Forum: Lipo: pot face din 3 celule, doar 2? - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Lipo: pot face din 3 celule, doar 2? -vreau sa o dezmembrez-

#1 Useril este offline   Zeus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2455
  • Inregistrat: 15-January 09
  • Gender:Male
  • Location:iasi

Postat 31 May 2010 - 04:39 PM

Va salut, iar apelez la dumneavostra, nu vreau sa fac prostia si apoi sa imi para rau
Intrebarea este daca pot dezmembra un pack de 3 celule, sa imi ramana doar 2 celule, ma gandesc ca sunt niste fire acolo si vreau sa stiu daca pot face asa ceva sau nu.
Si ca sa nu mai deschid alt topic,
as putea monta pe un avion 2 baterii, una pentru servo si alta pentru motor? Ce anume imi trebuie sa pot face aceasta treaba ca nu cred ca o baterie se monteaza la esc si alta la receptor, imi mai trebuie o piesa ceva ca sa pot face aceasta treaba, si daca cineva a facut, rog sa imi spuna si mie cum s-a descurcat.
Multumesc frumos.

Aceasta postare a fost editata de Zeus: 31 May 2010 - 04:48 PM

Why Drink and Drive,When you can Smoke and Fly?
0

#2 Useril este offline   Bogdan B 

  • ex ad525
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 948
  • Inregistrat: 25-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti/Botosani

Postat 31 May 2010 - 05:09 PM

1. Da se poate sa faci din pack de 3 celule 2 celule, insa sa fii atent cum tai folia aia care inconjoara celulele caci daca ai atins cu cutterul vreo celula s-a cam dus ! Trebuie sa refaci si mufa de egalizare ! Ai o poza mai jos ca cum ar trebuie facute legaturile !

2. Da se poate ! Pui un pack de receptie ( 4.8 v ) pt servo si pt motor pui lipo sau ce ai tu ! Sa nu pui direct lipo la receptor ca il strici ! Salutare..

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: pack_wiring_taps_conv.jpg
  • Imagine atasata: diagram1.jpg

Aceasta postare a fost editata de ad525: 31 May 2010 - 05:10 PM

0

#3 Useril este offline   motzu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 775
  • Inregistrat: 23-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 31 May 2010 - 05:40 PM

Daca nu ai mai vazut vreodata o celula Li-po desfacuta te rog nu te apuca de modificare

Poti sa faci un scurt sau sa impungi celula si risti o frumoasa explozie flacara gaze toxice si multe altele, drept in fata ta

Scoate din buzunar alti bani si las-o pe mai incolo dupa ce vei avea mai multe experienta

Este exclusiv pentru sanatatea ta - restul e poezie

Succes
0

#4 Useril este offline   d4nu17 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 359
  • Inregistrat: 08-August 09
  • Gender:Male

Postat 09 June 2010 - 10:54 AM

Am si eu aceeasi problema...Am un pack de 3s si din cauza lipo-stopper-ului acum incarcatorul imi citeste doar 2s. Se mai poate repara? Sau il pot folosi ca 2s?
0

#5 Useril este offline   Zeus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2455
  • Inregistrat: 15-January 09
  • Gender:Male
  • Location:iasi

Postat 09 June 2010 - 11:40 AM

Vezi postareamotzu, la May 31 2010, 06:40 PM, a spus:

Este exclusiv pentru sanatatea ta - restul e poezie

Succes

Am preferat sa cumpar un motor pt 3s. Multumesc de sfaturi.
Why Drink and Drive,When you can Smoke and Fly?
0

#6 Useril este offline   ZOD 

  • Flightaddicted member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2766
  • Inregistrat: 12-March 03

Postat 09 June 2010 - 12:50 PM

Vezi postareaZeus, la May 31 2010, 05:39 PM, a spus:

Va salut, iar apelez la dumneavostra, nu vreau sa fac prostia si apoi sa imi para rau
Intrebarea este daca pot dezmembra un pack de 3 celule, sa imi ramana doar 2 celule, ma gandesc ca sunt niste fire acolo si vreau sa stiu daca pot face asa ceva sau nu.
Si ca sa nu mai deschid alt topic,
as putea monta pe un avion 2 baterii, una pentru servo si alta pentru motor? Ce anume imi trebuie sa pot face aceasta treaba ca nu cred ca o baterie se monteaza la esc si alta la receptor, imi mai trebuie o piesa ceva ca sa pot face aceasta treaba, si daca cineva a facut, rog sa imi spuna si mie cum s-a descurcat.
Multumesc frumos.



Merge frumos cu grija. Ma indoiesc ca te vei apuca direct sa impungi celulele si sa faci scurcircuit. Nu e mare filozofie.. Celulele au niste lamele + si - . Alea ori sunt lipite pe o placa acolo ori sunt puse direct intre ele sa puna celulele in serie. Io am combinat celule ca aveam o celula umflata , am spart un pac de 6 celule in 2 pacuri de 3 si urmeaza acum sa imi fac pacuri de 3 celule din 3 pacuri de 2 celule.. Pistol de lipit/letcon ce ai tu.. atentie si gata. Vezi cu mufa de egalizare ce faci. Criza.. n-ai ce sa ii faci .. mai reciclam din pacurile vechi.



asa cum ti-a raspuns ad525 poti sa pui un pac de 4.8 v (4 celule nimh/nicd) eftin si rapid sau 2 celule lipo cu regulator/bec . E un montaj mic care transforma 7.4 in 4.8 sau 6 v . La receptie daca avionu nu e prea mare de 3A -5 A e de ajuns.
DT
0

#7 Useril este offline   sergiu 4wd 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1553
  • Inregistrat: 20-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC

Postat 16 June 2010 - 05:22 PM

Ai mare grija daca vrei sa le desfaci.
Cel mai bun lucru ar fi sa cumperi alt Li-PO cu 2 celeule asa cum iti trebuie tie.
Asa cu a spus si *motzu* risti sa ia foc si sigur nu vrei asta.

Bafta!
Scurtu Sergiu - 0766301990
0

#8 Useril este offline   tetea 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 759
  • Inregistrat: 04-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 16 June 2010 - 09:17 PM

Am facut asta si nu-i nicio problema daca lucrezi cu grija..... m-a durut sufletul sa arunc un LiPo din care mi-a cazut o celula....

Aceasta postare a fost editata de tetea: 16 June 2010 - 09:19 PM

0

#9 Useril este offline   adioperator 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1356
  • Inregistrat: 12-November 09
  • Gender:Male
  • Location:Tulcea
  • Interests:aeromodelism

Postat 21 June 2010 - 10:56 AM

Am si eu un pack de 2 celule din care una e moarta, o sa-l dezmembrez sa-l fac doar cu o celula pentru a alimenta sistemul de semnalizare luminoasa cu LED-uri de pe Easy Star.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro