Modelism - RHC Forum: Intalnire Hobby CNC? - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Intalnire Hobby CNC? propunere pt intalnire hobby CNC

#1 Useril este offline   iselro 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 04-April 08
  • Gender:Male

Postat 15 June 2010 - 11:05 AM

Va salut,

vin cu propunerea organizarii unei intalniri hobby CNC genul celei din ungaria.

spatiul propus:

UPB Bucuresti - corp CK - showroom ISEL (hala de la parter + spatiul de prezentare de la etaj) circa 600 mp din care circa 350 mp in hala mare de jos.

e loc suficient pt toata lumea sa isi prezinte realizarile fizic in hala de jos iar sus se pot tine prezentari, discutii etc. capacitate circa 100 locuri, proiector (beamer) + plasma si sistem sonorizare pus la dispozitie.

pt discutii individuale exista si o sala de seminar de ca. 15 locuri disponibila.

avem loc si afara daca va fi vreme frumoasa (merge chiar si un gratar in curtea interioara daca exista doritori)

termen: 1 weekend in August sau Septembrie

exista doritori? sugestiile si propunerile sunt binevenite!
cei care doresc sa ajute la organizat sunt bineveniti!!!
sunt binevenite firmele interesate de acest eveniment!!!

daca se gasesc sponsori (din cauza crizei si a scaderii drastice a comenzilor din mediul industrial noi nu avem capacitatea de a sponsoriza foarte multe) putem organiza si un concurs de construit cnc-uri :rolleyes:

spor la mesterit!
0

#2 Useril este offline   blackwind 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 283
  • Inregistrat: 06-October 08
  • Gender:Male
  • Location:ploiesti
  • Interests:cnc ,modelism

Postat 15 June 2010 - 07:17 PM

o idee intradevar buna.multi cred ca vrem sa vedem si alte idei sau pur si simplu sa cautam surse de inspiratie,
solutii high end sau pentru buzunarul multora low cost. personal ma gandesc la un week-end in septembrie (poate este mai racoare).
oricum este de apreciat ideea si subscriu la ea. daca pot ajuta, o fac cu placere

numai bine
0

#3 Useril este offline   iselro 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 04-April 08
  • Gender:Male

Postat 25 June 2010 - 10:42 AM

ok,

vad ca exista ceva interes dar nu vine nimeni cu propuneri concrete?

atunci imi permit sa propun tot eu:

termene:
organizam in al doi-lea weekend din octombrie (8-11.octombrie 2010) ca sa poata participa fara costuri mari si studentii care vin din provincie iar pentru multi studneti mai ales de la automatica si imst cred ca acest eveniment ar fi ceva deosebit si mult mai important decat orice curs din facultate, multi dintre cei care ne vor vizita isi vor gasi o pasiune in cnc si robotei si eu sper sa vada apoi si scoala cu alti ochi si cel putin anumite cursuri sa le faca apoi placere si sa participe cu interes la ele.

program:
saptamana 40 (3-8 octombrie) se pot aduce la UPB cnc-urile celor care doresc sa le expuna. Paza este asigurata non stop prin Civis, (alarma care suna direct in dispecerat) iar CNC-urle se inchid intr-o sala separata pana in 8 dimineata cand le expunem).
in 8 octombrie
intre 10.00 si 16.00 fiecare isi poate aranja si monta CNC-ul si isi poate aranja un mic stand de prezentare, mese si scaune exista suficiente la noi.
la 17.00 ne intalnim toti sa ne salutam si sa ne cunoastem la o cafea/suc/bere
la 17:30 deschidere oficiala a intalnirii hobby cnc, fiecare iti poate prezenta pe scurt in 2-3 slide-uri lucrarea sa

in 9 octombrie (sambata)
intre 10 si 12 prezentari ale sponsorilor (la tema, adica ghidaje, suruburi, drivere, motoare, cnc-uri, scule etc.)
intre 12 si 14 demonstratii practice cu cnc-urile participantilor
14 - 15 pauza de masa (aici trebuie sa vedem cum ne organizam, ori mergem cu totii la o pizza in apropiere ori un catering ceva, sau ce isi aduce fiecare - astept propuneri)
15 - 18 demonstratii practice cu cnc-urle participantilor partea II.

in 10 octombrie (duminica)
propuneri de proiecte noi si traznite
prezentare metode de calcul teoretic pentru:
- turatia critica a suruburilor cu bile/trapez
- dimensionarea motoarelor
- fortele de aschiere
- parametrii de lucru pt frezare/strunjire lemn, plastice, aluminiu
prezentare software-uri CAD/CAM - in principal CAM
prezentare reverse Engineering - scanare cu palpator mecanic si procesare nor de puncte
- putem face si o scanare cu laser cu ceea ce am construit eu pana acuma dar nu are inca precizia necesara :), oricum pentru demonstratie e suficient.
daca exista interes discutii despre infiintarea unui club exclusiv pt cnc si robotica
eventual se poate organiza ceva gen bazar/"debara" pt cei ce au motoare, ghidaje in plus si nu au ce face cu ele, poate sunt altii carora le-ar prinde bine.
depozitare/transportare CNC-uri

de organizat pana atunci:

1. logo pt intalnire
2. bannere si afise pe care sa le postam prin facultati
3. ar fi interesant un banner sa il punem pe aleea studentilor dintre regie si upb (rezolvam cu rectoratul pt aprobare) dar produs pe CNC eventual din placaj ca e mai ieftin si vopsit, asta cred ca o sa atraga cel mai tare. eu pot realiza lejer module de 1.25 x 2.5 m pe routerul meu, cu siguranta o sa avem si sprijinul profesorilor din IMST si Automatica.
4. o idee ar fi ca in cadrul demonstratiilor de sambata, sa se construiasca un CNC, fiecare sa frezeze cate una doua piese pe routere iar finalul sa fie o masina functionala realizata chiar acolo, asta se poate "dona" apoi clubului de modelism din upb sau altei organizatii asemanatoare care are nevoie, sau daca se ia decizia sa se formeze un club ramane a clubului Hobby CNC pentru cei mai tineri care nu au apucat inca sa isi construiasca masina lor personala. Profile, ghidaje, suruburi, si mpp cred ca rezolv eu pana atunci.
5. propuneri pt masa sambata/duminica, pizza/cattering/gratar facut de noi in curtea interioara?
6. sponsori?
7. cine doreste sa prezinte un punct de teorie, duminica?
8. transportul cnc-urilor, cei care au posibilitatea sa ajute cu o dubita/dacie papuc sau ceva asemanator, interesant mai ales pentru cnc-urile din provincie. (in Bucuresti putem organiza si noi transportul dupamiaza cu dubita), eu de ex. am in Brasov 3 cnc-uri din care l-as putea aduce pe cel mic pt ca la cele mari trebuie deja camion ca nu incap nici in duba :).


Astept cu interes propunerile voastre CONCRETE si CINE CU CE VREA SA SE IMPLICE.

De asemenea este interesant sa stim cam cati participanti o sa fim si ce probleme intampina fiecare ca sa incercam sa ne ajutam.

inca o data: SPONSORI WELCOME, sponsorizarea poate fi de orice natura de la ajutor la transport, printat, organizare, gratar/pizza, sucuri, motoare, drivere, componente mecanice, aluminiu, pal, orice avem nevoie!

ROG MESAJ SCURT DACA ESTI INTERESAT SA PARTICIPI CA SA STIM CATI SUNTEM!

spor la mesterit!
Alex
0

#4 Useril este offline   iselro 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 04-April 08
  • Gender:Male

Postat 02 July 2010 - 12:30 PM

din cate vad INTERES = 0, daca e asa spuneti fratilor sa nu mai organizam nimic!
0

#5 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 03 July 2010 - 12:07 AM

Interesul nu e zero, dar e mai complicat cu discutiile.
Parerea mea e sa nu te superi ca nu ti-a raspuns nimeni, apar mesaje pe parcurs. E mult de discutat legat de ce ai scris. Si prea important sa o faci in graba. Cred ca nu e cazul sa-ti faci probleme serioase privind organizarea intalnirii daca este vorba doar de noi, cei de pe forum sau cei care mai afla pe parcurs. Ajunge daca avem un loc in care sa ne vedem si sa ne cunoastem mai bine. Daca intervin si alte firme la mijloc, poate deveni treaba serioasa dar atunci treburile se discuta intre participantii importanti. De regula cine vine cu banii cam pune conditiile.

Dupa mine, perioada este bine aleasa, concediile sunt cam terminate, si cum ziceai, studentii ar fi prin zona... Senzatia mea de privitor din afara, e ca ce propui tu pare prea complicat pentru o prima intalnire.

Desfasurarea pe o saptamana intreaga este prea costisitoare.
Cred ca exista cateva firme interesate sa-si promoveze produsele, ar trebui sa vina cu comentarii. Poate ar trebui pregatit terenul toata vara prin promovare serioasa, intalnirea sa fie doar cireasa de pe tort.
Daca tot e discutie, cred ca totul poate fi concentrat in 2-3 zile maxim. Important e sa fie prinsa si o zi lucratoare pentru studenti, dar e complicat, ca ei nu prea servesc munca vineri si pe luni e greu de ramas pe baricade, pentru toata lumea. De inceput de luni si terminat duminica e foarte complicat. E parerea mea, nu trebuie luata de buna. Ca vizitator imi sunt suficiente doua zile sa vad si sa achizitionez tot ce trebuie, si daca as fi "expozant" cred ca mai mult de doua zile m-ar obosi.
O sa fie greu de adus masinile de acasa indiferent de dimensiunile lor sau facilitatile oferite. Unele nu mai ies pe usa, altele nu-s de adus intr-o "expozitie". Vreo doua pe care le stiu sunt identice (macar ca aspect) cu cele de la voi si nu are rost sa fie aduse, ca aveti acolo... A mea trebuie demontata sa o scot pe usa si e inutil sa fac asta doar s-o transport 100 de metri, pana in hol. E luata tot de la voi, nu vad rostul s-o pun langa alta identica si sa ma laud cu ceva ce nu-i facut integral de mine. Si ce-i facut de mine nu se vede din exterior. Sa vin cu cateva masini micute, nu stiu pe cine intereseaza. Mai vedem, vara e lunga...
Cred ca tot ce este cuprins in zilele 3-8 merge grupat in una singura.

Zilele cele mai importante ar fi 9 si 10, dar sunt de weekend si studentii nu beneficiaza de nimic. Sincer, astea doua m-ar tenta ca "vizitator".
O sa revin cu comentariu pe bucatele, dar iti zic cum as vedea eu organizarea, ca pierde-vara, fara firma.

Vineri de facut tot ce ai trecut in perioada 3-8 oct, daca este necesar, doar pentru cine are nevoie (transport si aranjat materiale, etc...).
Sambata si duminica poate ramane exact ce ai trecut in acele zile, fara nici o modificare de program.
Luni raman doar firmele sau persoanele interesate de reclama. Adica o prezentare in holul mare al facultatii (sau chiar la voi), ca luni exista studentii prin facultate. Dar e greu sa-i duci pana la voi, asa ca holul mare ar fi potrivit. E doar o parere.

Personal m-as multumi sa cunosc 2-3 pasionati de cnc-uri, pe care nu i-am intalnit niciodata, si-i stiu de pe forum.
Cred ca m-as pregati cu ceva bani pentru vreo promotie la anumite produse din domeniu, daca ar fi sa existe, macar pe perioada intalnirii. Poate apare ceva si de la cei cu magazine sau chiar de la cei care produc.
Daca nu-s orgolii mari, cred ca sunt cateva firme care si-ar putea face cunoscuta prezenta si s-ar putea prezenta la o astfel de intalnire.
Sunt interesat de aproape tot ce ai propus pentru sambata si duminica.
Singura parte rea e ca exact in acea perioada este TIB-ul si firmele mari sunt prezente acolo. Cred ca o sa fiti si voi, si daca nu gresesc, treaba e aglomerata chiar si pentru tine, in acea perioada.
In rest, nu prea stiu ce sa zic. Posibil sa fiu pe aproape, sper sa ne vedem mai des.

Importante ar fi discutiile cu cei care au un cuvant de spus in domeniu si alea cred ca o sa le ai separat.
Spor la treaba!

Aceasta postare a fost editata de bitex: 03 July 2010 - 12:11 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#6 Useril este offline   sabinescu2006 

  • Sabinescu
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 521
  • Inregistrat: 06-June 09
  • Gender:Male
  • Location:lupeni ,HD
  • Interests:cnc

  Postat 04 July 2010 - 08:59 PM

Propun sa facem o lista cu inscrierea celor ce vor sa participe la Intalnirea Hobby CNC!
Nr ctr:....................User RHC:....................Nume real:....................Mail:

1:................... sabinescu2006 ,................. Sabin.S ,............ sabinescu2006@yahoo.com
0

#7 Useril este offline   ICAR 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 138
  • Inregistrat: 19-November 09
  • Gender:Male

Postat 04 July 2010 - 10:07 PM

Vezi postareasabinescu2006, la Jul 4 2010, 09:59 PM, a spus:

Propun sa facem o lista cu inscrierea celor ce vor sa participe la Intalnirea Hobby CNC!
Nr ctr:....................User RHC:....................Nume real:....................Mail:

1:................... sabinescu2006 ,................. Sabin.S ,............ sabinescu2006@yahoo.com



....excelenta idee din pacate nu pot sa ONOREZ o asemena INITIATIVA poate o sa mobilizatii studetii din Cluj si o sa extideti initiativa si la Cluj unde a-si participa cu mare interes ..anul acesta am strans motoarele pas cu pas am interfata si ma ocupam de ghidaje dar din pacate m-am oprit brusc din diverse.............

.... intodeauna cu RESPECT va SALUT pe cei ce aveti initiativa.... jos palaria
BAFTA ICAR!!!!
0

#8 Useril este offline   Greuceanu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 74
  • Inregistrat: 16-January 08

Postat 26 July 2010 - 09:11 AM

daca-mi pot permite si eu o parere... e umpic prea mare ce spui tu acolo pentru hobby(sti)... mie unu cel putin imi suna costisitor. parerea mea ca cel putin pentru inceput ceva mai modest ar aduna mai multa lume
0

#9 Useril este offline   iselro 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 04-April 08
  • Gender:Male

Postat 10 September 2010 - 06:23 AM

Vezi postareaGreuceanu, la Jul 26 2010, 10:11 AM, a spus:

daca-mi pot permite si eu o parere... e umpic prea mare ce spui tu acolo pentru hobby(sti)... mie unu cel putin imi suna costisitor. parerea mea ca cel putin pentru inceput ceva mai modest ar aduna mai multa lume


Va salut!

Greuceanu, poate ai dreptate, e criza si pentru unii poate fi prea costisitor. Hai sa ne vedem la o bere, cei pasionati si interesati!

weekend placut!
Alex
0

#10 Useril este offline   iselro 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 04-April 08
  • Gender:Male

Postat 29 October 2010 - 10:03 AM

VINERI 05.11.2010 - intre orele 16.00 si 20.00 ne intalnim (cei pasionati de CNC) in Politehnica Bucuresti, corpul CK. sala 102 si 103,
intrarea prin UPB dinspre CB sau direct prin parcare.

in program:
- discutii intre pasionati pe temele: mecanica (ghidaje, sisteme de transmisie, profile, solutii constructive pt batiuri, etc.)
electronica (motoare, drivere, surse), software (CNC si CAD/CAM)
- prezentare solutii de la ISEL si Hi-END
- prezentare KIT Hobby - 300x400x110 mm cu mpp si driver (ISEL + Hi-END)
- prezentare software gratuit CNC foarte puternic - EMC2

- oferte speciale de componente mecanice si electronice


cei interesati sunt rugati sa lase un mesaj scurt in lista de mai jos.
orice propunere este binevenita!

alex
0

#11 Useril este offline   iselro 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 04-April 08
  • Gender:Male

Postat 12 October 2011 - 08:03 PM

ne intalnim si in toamna aceasta?
poate reusim sa ne adunam mai multi daca stabilim din timp si ne invitam prietenii pasionati!
0

#12 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 24 November 2011 - 10:27 PM

Vezi postareaiselro, la 12 October 2011 - 08:03 PM, a spus:

ne intalnim si in toamna aceasta?
poate reusim sa ne adunam mai multi daca stabilim din timp si ne invitam prietenii pasionati!


Tot astept si eu cu nerabdare doritori dar vad ca e liniste. Nu am sarit repede cu confirmarea pentru o eventuala participare ca nu-s departe de locul cu pricina. Apar repede.
Mai apar musterii pentru o intalnire? Incerc sa fiu prezent, indiferent cand o fi...
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#13 Useril este offline   KIT 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 309
  • Inregistrat: 12-November 06

Postat 25 November 2011 - 09:04 AM

as dori si eu sa invat si sa inteleg mai multe despre acest domeniu. tocmai mi-a ajuns microfreza MF70 si as dori sa o transform in CNC. prin urmare, as fi interesat sa particip la o astfel de intalnire, cu atat mai mult cu cat nici nu stau departe.
0

#14 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 25 November 2011 - 09:21 AM

O intalnire nu ajunge, dar prinde tare bine. Si e cu atat mai importanta cu cat apar si alti pasionati, macar ca ne vom cunoaste "face to face" cum zic rusii.
Daca ai timp si doresti, intr-o zi cu soare, ne putem intalni si cate doi, si putem sta la barfa despre domeniu. Nu stiu mare lucru, dar prin cateva probleme am trecut. Am mai invatat si din greseli.
Eventual facem si o vizita pe la Alexandru, chiar daca nu-l gasim acolo. Avem ce vedea, chiar numai in trecere.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 25 November 2011 - 09:22 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#15 Useril este offline   KIT 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 309
  • Inregistrat: 12-November 06

Postat 25 November 2011 - 05:02 PM

pai daca tu nu stii mare lucru, inseamna ca eu nu stiu nimic (ceea ce nu e departe de adevar). doar ce mi-a venit freza, am cumparat accesoriile necesare si m-am bagat putin sa invat cum se lucreaza.
nu ma deranjeaza absolut deloc sa ne intalnim si mai putini (chiar si 2). pot sa vin si cu scula la o adica. doar sa gasim timpul necesar. in timpul saptamanii, eu sunt liber dupa amiaza incepand cu ora 17. in weekend, sunt liber sambata.
0

#16 Useril este offline   cnc77hobby 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 202
  • Inregistrat: 18-December 06
  • Gender:Male
  • Location:Calarasi

Postat 25 November 2011 - 07:18 PM

Buna seara,
Eu unul vin sigur , indiferent de ce data se hotaraste intalnirea, pacat sunt asa de rare intalnirile astea si ca sunt putini pasionati.
Anul trecut a fost frumos tare.
Bafta tuturor si abia astept sa ne intalnim.
0

#17 Useril este offline   robertnino 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 25-November 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 29 November 2011 - 08:27 PM

Vin şi eu!

Dacă e în timpul săptămânii... dupa ora 17... În weekend... la orice ora! :)
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro