Modelism - RHC Forum: Pack-uri 6S de pe HobbyCity ? - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Pack-uri 6S de pe HobbyCity ?

#1 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 29 October 2009 - 08:24 AM

Cine foloseste pt. T-REX 600 alte pack-uri decat cele de " super firma " de 6S luate de pe HobbyCity si ete multumit !?
Daca exista cinea poate ne spune si ce pack-uri a luat ?
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#2 Useril este offline   morph 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 951
  • Inregistrat: 18-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 October 2009 - 08:51 AM

Eu am 3 packuri care le folosesc pe protos, 6s 3000mah. Am comandat 4, unul a venit cu o celula bulita, dar au vlaga mai multa ca niste flightpower folosite cam 30 de incarcari.
Sa vedem acum in timp ce o sa se intample cu ele. Oricum, daca ma tine 50 de zboruri unul, si-au facut toti banii.
0

#3 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 29 October 2009 - 09:22 AM

Vezi postareamorph, la Oct 29 2009, 08:51 AM, a spus:

Eu am 3 packuri care le folosesc pe protos, 6s 3000mah. Am comandat 4, unul a venit cu o celula bulita, dar au vlaga mai multa ca niste flightpower folosite cam 30 de incarcari.
Sa vedem acum in timp ce o sa se intample cu ele. Oricum, daca ma tine 50 de zboruri unul, si-au facut toti banii.


Rog specificati si denumirea pack-ului - Zippy, Turnigy, Rhino , Polyquest
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#4 Useril este offline   morph 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 951
  • Inregistrat: 18-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 October 2009 - 09:28 AM

Turnigy. Dar sunt acelasi lucru cu zippy.

Aceasta postare a fost editata de morph: 29 October 2009 - 09:28 AM

0

#5 Useril este offline   radulp 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 832
  • Inregistrat: 09-August 08
  • Gender:Male
  • Location:oradea/0751975329
  • Interests:elicoptere

Postat 29 October 2009 - 09:30 AM

SAlut, eu folosesc Zippy 2200 mA-20C -pe t-rex 450.Cand am comandat nu a avut cu 30C cat as fii vrut, dar sunt ok.Dupa mine, i-si merita banii!
0

#6 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8276
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 October 2009 - 01:04 PM

HobbyKing (fost HobbyCity, fost unitedhobby) vinde lipo sub diferite etichete care nu inseamna nimic.

In esenta ei cumpara de la diversi producatori chinezi pak-uri sau celule si pun pe ele o eticheta (zippy, turnigy, etc) sub aceasi eticheta pot fi pak-uri diferite de-a lungul timpului.

La un moment dat au avut un fel de cod, de pilda zippy-k erau din corea.

Una pete alta orice cumperi e bine, de regula C rate de pe eticheta are o oarecare legatura cu realitatea. Nu va amagiti, cele care costa de 5-10 ori mai mult de la robbe, sau altii sunt la fel.

Polyquest sunt exceptia. Alea sunt pak-uri facute in Korea de unul din cei mai mari producatori directi/reali de lipo. Sunt mult mai scumpe si sunt cu adevarat cele mai bune pak-uri ale momentului. Evident un Zippy de azi bate un Poliquest de acu 2 ani.

Ca sa intelegeti diferenta: Flightpower, Hyperion ,Robbe, Align nu fac lipo, cumpara de la altii si pun eticheta. Poliquest produce lipo - unele (putine) le vinde direct ca Poliquest, cele mai multe la vinde la unii ca cei de mai sus.

Stefan
0

#7 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 29 October 2009 - 03:50 PM

Vezi postareastiganas, la Oct 29 2009, 01:04 PM, a spus:

Ca sa intelegeti diferenta: Flightpower, Hyperion ,Robbe, Align nu fac lipo, cumpara de la altii si pun eticheta. Poliquest produce lipo - unele (putine) le vinde direct ca Poliquest, cele mai multe la vinde la unii ca cei de mai sus.

Stefan

Banuiam eu ceva , pentru ca se practica in multe domenii ! Toti se lauda ca ale lor sunt mai bune dar de fapt e acelasi lucru ambalat diferit.
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#8 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 29 October 2009 - 04:08 PM

Ok, o eticheta noua in peisaj: Loong Max, din UK, ajung in mai putin de o saptamana, nu trec prin vama, sunt ceva mai scumpe ca in HK, cam cu TVA-ul englez, vreo 20%.
Folosesc de o luna si pot sa va spun ca cel putin de balansat sunt impecabili, dupa 5-6 incarcari, toate fast, nebalansate, tensiunea pe cele 3 celule la sfarsit de incarcare este in limita ultimei cifre de la afisaj, adica 10mV. 4,19-4,20 pe linie. Mie asta imi spune ca cel putin la dispersia de fabricatie stau bine, e un indicator de calitate. Deocamdata iau curent ca in prima zi.
Conform acestei analize, par sa fie un pic mai bune decat toate cele enumerate mai sus:
http://www.rcgroups....d.php?t=1087725
6S nu au in stoc acum nimic, doar pe nomenclator de 3000mAh 486gr si 4300mAh 692gr, dar au multe 3S din care poti lega in serie.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 29 October 2009 - 04:13 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#9 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8276
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 October 2009 - 05:37 PM

Da-ne si noua un link cu magazinul care le vinde si le trimite in RO. LoongMax nu e noua, am si eu una luata acu 2 ani de la hobbyking. hobbyking nu le mai vinde, de fapt cred ca le vinde dar sub brand propriu.

E posibil ca si LoongMax sa fie brandul direct al unui producator de celule, asta ar fi bine.

Stefan

Vezi postarearenatoa, la Oct 29 2009, 04:08 PM, a spus:

Ok, o eticheta noua in peisaj: Loong Max, din UK, ajung in mai putin de o saptamana, nu trec prin vama, sunt ceva mai scumpe ca in HK, cam cu TVA-ul englez, vreo 20%.
Folosesc de o luna si pot sa va spun ca cel putin de balansat sunt impecabili, dupa 5-6 incarcari, toate fast, nebalansate, tensiunea pe cele 3 celule la sfarsit de incarcare este in limita ultimei cifre de la afisaj, adica 10mV. 4,19-4,20 pe linie. Mie asta imi spune ca cel putin la dispersia de fabricatie stau bine, e un indicator de calitate. Deocamdata iau curent ca in prima zi.
Conform acestei analize, par sa fie un pic mai bune decat toate cele enumerate mai sus:
http://www.rcgroups....d.php?t=1087725
6S nu au in stoc acum nimic, doar pe nomenclator de 3000mAh 486gr si 4300mAh 692gr, dar au multe 3S din care poti lega in serie.

0

#10 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 29 October 2009 - 05:52 PM

giantcod.co.uk, credeam ca apare in documentul acela, de asta nu am dat link.
Marfa este cam 90% cea de pe HC/HK, deci e posibil sa ai dreptate cu provenienta.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#11 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 29 October 2009 - 06:50 PM

O mica investigatie, producatorul este:

http://emax.modeldiy...tView.asp?ID=96

Poate este cineva interesat sa faca un import mai serios :rolleyes:
Persoana de contact Mr. Bob Liu, nu este salesman, este modelist, deci se poate discuta cu el !

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 29 October 2009 - 06:58 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#12 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 31 October 2009 - 08:34 PM

RD, uite o noutate de ultima ora care te poate interesa:

http://www.rhc.ro/fo...showtopic=26676

Hai, putin voluntariat in folosul comunitatii :rolleyes:

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 31 October 2009 - 08:43 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#13 Useril este offline   morph 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 951
  • Inregistrat: 18-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 December 2009 - 02:14 PM

Vezi postareamorph, la Oct 29 2009, 08:51 AM, a spus:

Eu am 3 packuri care le folosesc pe protos, 6s 3000mah. Am comandat 4, unul a venit cu o celula bulita, dar au vlaga mai multa ca niste flightpower folosite cam 30 de incarcari.
Sa vedem acum in timp ce o sa se intample cu ele. Oricum, daca ma tine 50 de zboruri unul, si-au facut toti banii.

Unul a venit bulit, unuia ia murit o celula dupa un hard 3d.
Am mai luat 2 packuri 6s 5000mah pentru 600e, unul dintre acumulatori are celule haos, nici una nu este la un voltaj exact cu alta (gen 3,88, 3,89, 3,87 etc). Celalalt pack, in schimb, este ca un ceas elvetian. Nu stiu ce sa mai cred, noroc ne noroc, dar parca nu sunt tocmai in regula, chiar la banii la care sunt.

NU ma astept sa se egalizeze perfect, nici sa tina curentul ca la inceput dupa 30 de reincarcari, dar parca si sa moara o celula dupa 15 incarcari nu e tocmai normal.

Probabil ca pentru incepatori si avioane sunt bune, nu dai in ele merg. Dar pentru pro..... nitro mai bine, chiar un 700:)
0

#14 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 17 December 2009 - 02:22 PM

De ce marca vorbesti ?
Exemplul dat nu l-as numi haos, nu ai precizat despre ce era vorba, asa au venit ele incarcate?
Daca da, este complet irelevant, fa cateva cicluri cu ele incarcate cu balansare si mai vorbim.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#15 Useril este offline   morph 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 951
  • Inregistrat: 18-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 December 2009 - 02:31 PM

Turnigy.
Da asa au venit. Da, ii fac cicluri acum, dar din experienta mea cu ele, nu cred ca o sa am parte de packul respectiv mai mult de 15-20incarcari.
0

#16 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 17 December 2009 - 03:56 PM

Sa mai discutat problema pack-urilor ! Nu de nebuni firmele de renume cer sume de peste 200 - 300 Euro pe un pack de 8 - 10 celule. Si cele de 6 se apropie uneori de aceste sume.
Motoarele nitro sunt tot consumabile. Am vazut cu piston spart, blocat si nu dupa mult timp de la achizitie. Asta e - si norocul trebuie sa isi spuna cuvantul !.
Chiar si in avioane daca pui un pack de 6 sau 8 S sa stii ca vine incins rau la aterizare deci nu il menajeaza ( vezi un F3A dupa ce urca ca nebunu pe verticala de cateva ori ).
Vrei lucru bun trebuie sa scoti banu, altfel e loterie - una buna alta rea alta nefunctionala buna doar de aruncat !
Si rulmentii sunt pe clase de precizie ( si pana la urma tot niste bile sau role prinse intre doua camasi sunt ) dar pretul difera ca si la pack - urile noastre.

P.S.

Referitor la celule cu tensiuni diferite : am doua FlightPower EVO 25 V Power 3S 2170 mAh 25 C care au exact aceasi situatie de noi. Le am balansat, descrcat , iar incarcat , trecute prin functia de storage si nimic tot diferite intre ele sunt
Nu acelasi lucru l-am gasit la RoPower de la Robbe . Chiar pack-uri umflate 4 la numar care le-am luat secondhand de la cineva de pe Chitila au celulele egale intre ele.
Dar si aceste pack-uri ( de la Robbe ) sunt foarte scumpe.

Aceasta postare a fost editata de REAL DESIGN: 17 December 2009 - 04:01 PM

Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#17 Useril este offline   morph 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 951
  • Inregistrat: 18-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 December 2009 - 04:34 PM

Nu e vorba de ce s-a mai discutat sau nu, cat costa, sau de ce se sparge un piston. La avioane nu sta packul tot timpul in discharge mare, nu e acelasi lucru. Era pura informare.

Am vazut la flightpower niste packuri 8s, piperate ca pret, dar macar am garantia ca ma vor tine. Generatie noua, 300A burst si 5c incarcare. Ma gandesc serios la un setup 8s pe 600e, cu un esc CC ice 100A si un scorpion de 2400w.
0

#18 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 17 December 2009 - 07:53 PM

Vezi postareacostin1980, la Dec 17 2009, 06:54 PM, a spus:

si-atunci de ce mai intrebi:

Ca sa iti satisfac curiozitatea :
1- de cand am intrebat eu pe forum a trecut ceva timp - perioada in care am luat un 6S 5000mAh 20 C sa vedem ce poate - a costat 250 RON parca dar nu
l-am fortat
2- de atunci " intamplator" am mers de mai multe ori la Chitila
3- acolo alaturi de alti colegi sa dezbatut pe larg acest lucru si chiar sa " antamat " o comanda pt. astfel de pack-uri dar mai mici - 3 celule pt heli clasa 450.
4- sa "luat" hotararea ( ca o gluma ) sa fie " pedepsite " ( testate ) astfel de pack-uri, fiind supuse unor teste de 3D hard de catre cei ce stiau sa zboare astfel ( 3D hard ) - unul de la Kokam, altul Robbe, altul Turnigy etc ( unele de 3S altul de 6S )
5- rezultatul cu pack-ul ieftin la prezentat colegul nostru putin mai sus - respectiv unui pack de 6S i s-a stricat o celula - tot " intamplator " pack-ul era al lui.
6 - de atnunci pana la " informarea " de azi a trecut ceva vreme - posibil sa crezut intr-o resuscitare a pack-ului.

Deci - desi sa mai discutat , sa testat vad ca si-a mai luat unele chiar mai mari ( ala era tot 6S dar de doar 3000 mAh astea noi vad ca au 5000 mAh ).
Greu de crezut ca un lucru ieftin merge in regim de sport extrem, industrial, hard sau cum vrei tu. ( valabil si la scule , bormasini, flex-uri, generatoare etc
- unele sunt doar pentru uz casnic ) si o informare ar fi daca as spune ca dupa teste de anduranta, de toate felurile pack-ul a REZISTAT nu ca sa stricat caci
asta se subintelegea de la inceput si ca nu a fost doar un pack ci mai multe ( e posibil ca doar la unul sa fi "gresit eticheta" si sa fie de fapt din cele scumpe ).

cam atat .
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#19 Useril este offline   CamilBM 

  • ex BIGfoot
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1013
  • Inregistrat: 02-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:UAV/F3A/JET/3D/1:1

Postat 17 December 2009 - 07:58 PM

Vezi postareastiganas, la Oct 29 2009, 01:04 PM, a spus:

Ca sa intelegeti diferenta: Flightpower, Hyperion ,Robbe, Align nu fac lipo, cumpara de la altii si pun eticheta. Poliquest produce lipo - unele (putine) le vinde direct ca Poliquest, cele mai multe la vinde la unii ca cei de mai sus.

Deci sa intelegem ca poliquest fabrica pentru fiecare "producator" lipo de diferite feluri, sau face acelasi lucru pentru toti ? daca face acelasi lucru pentru toti mie imi vine greu sa cred. Poti sa ne arati unde ai citit asa ceva ?
Mersi
Camil

Aceasta postare a fost editata de BIGfoot: 17 December 2009 - 07:59 PM

Fly to live
Live to fly

Futaba 8FGS, HK 6CH, EM Yak 54 2.2m TGY50, Miss Wind S 50E, Swallow 90 RCGF20, Sukhoi S29 50E V2, TG L-39 EDF90, FG L-39 EDF70, Click, Click C, Sultimate, Elipsia, Bicut V1, Quad 50cm, Radina DLG Stignas, , Heli 450 V2, Funjet.
0

#20 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 17 December 2009 - 08:16 PM

Imi pare rau ca nu ati testat si LoongMax, poate aveam o surpriza placuta...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#21 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8276
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 December 2009 - 08:17 PM

Hmm,

E posibil sa fii tu marele ghinionist. Dar faptul ca nu au venit perfect echilibrate nu cred ca trebuie sa te sperie prea tare. Dupa primele 2 cicluri se vede cum sta treaba. Daca sunt echilibrate cand le pui la incarcat e bine, daca nu, nu.

Din pacate nu are nimeni pe la noi (sau nu am fost eu atent, poate Bantam-ul lui Dragos poate) incarcator care sa masoare rezistenta interna a pakului. Aici e secretul. Pakurile trebuie potrivite-imperecheate dupa rezistenta interna. Cei de la HK zic ca asa fac. Stefan

Vezi postareamorph, la Dec 17 2009, 02:14 PM, a spus:

Unul a venit bulit, unuia ia murit o celula dupa un hard 3d.
Am mai luat 2 packuri 6s 5000mah pentru 600e, unul dintre acumulatori are celule haos, nici una nu este la un voltaj exact cu alta (gen 3,88, 3,89, 3,87 etc). Celalalt pack, in schimb, este ca un ceas elvetian. Nu stiu ce sa mai cred, noroc ne noroc, dar parca nu sunt tocmai in regula, chiar la banii la care sunt.

NU ma astept sa se egalizeze perfect, nici sa tina curentul ca la inceput dupa 30 de reincarcari, dar parca si sa moara o celula dupa 15 incarcari nu e tocmai normal.

Probabil ca pentru incepatori si avioane sunt bune, nu dai in ele merg. Dar pentru pro..... nitro mai bine, chiar un 700:)

0

#22 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8276
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 December 2009 - 08:39 PM

Poliquest fac multe celule de multe feluri - nu cred ca fac celule diferite pentru diferite branduri - depinde acum ce alege fiecare cand comanda pakul. Peste asta apar imbunatatiri continue a tehnologiei care nu intotdeauna sunt reflectate in eticheta pakului. Deci, da, poti cumpara pakuri super cu celule Poliquest de la un producator de etichete gen Align - problema e ca nu stii dinainte - caci astea nu sunt informatii publice.

De-a lungul timpului oamenii au desfacut pakuri si au vazut cine e producatorul adevarat. Acum insa nu am nici un link sa dovedesc. Dar cred ca nu iti inchipui ca cei mai sus mentionati: Robbe, Align, FlightPower, E-flite, Multiplex si alte sute au fabrica proprie in care fac lipo numai pentru ei.

De altfel e o tehnica universala. Unul produce, altul pune brandul si se ocupa de marketing. De pilda din domeniul meu - medicamentele; Ozone, a fost plin de reclame pentru ele pana de curand - erau facute in diverse fabrici. Ozone avea zero productie proprie. Cand se stricau relatiile faceau fix acelasi medicament in alta fabrica - si sa vezi minune - nu intotdeauna le iesea la fel.

Partea cu adevarat proasta e ca un producator de etichete gen Align poate face azi pakuri cu celule Poliquest si maine cu celule din china - cu aceeasi eticheta. Sau pakurile de 800mah sunt Poliquest si cele de 2200 sun china - nu ai nici o siguranta.

Daca cumperi Poliquest inauntru sunt sigur Poliquest.

Vezi postareaBIGfoot, la Dec 17 2009, 07:58 PM, a spus:

Deci sa intelegem ca poliquest fabrica pentru fiecare "producator" lipo de diferite feluri, sau face acelasi lucru pentru toti ? daca face acelasi lucru pentru toti mie imi vine greu sa cred. Poti sa ne arati unde ai citit asa ceva ?
Mersi
Camil

0

#23 Useril este offline   morph 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 951
  • Inregistrat: 18-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 December 2009 - 08:40 PM

Dupa un ciclu de descarcare-incarcare celulele s-au echilibrat perfect. Ce sa mai zic, vedem cum or sa evolueze in timp. Daca pica, va anunt.
0

#24 Useril este offline   morph 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 951
  • Inregistrat: 18-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 April 2010 - 03:16 PM

Celulele turnigy alese pe spranceana :)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_0021.jpg

0

#25 Useril este offline   morph 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 951
  • Inregistrat: 18-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 May 2010 - 11:01 AM

Hobbyking pregateste noi lipo-uri nano-tech cu un curent de incarcare 10C.

http://tweetphoto.com/17352819

Pe langa acest lucru, au scos si chargere de 400w si or sa scoata si v-bar 600. :unsure:

Aceasta postare a fost editata de morph: 05 May 2010 - 11:04 AM

0

#26 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 05 May 2010 - 11:23 AM

Chiar mai trebuie charger la asa ceva ;)
Il conectez direct la bateria de masina (3S) si "l-am rezolvat" :unsure:
Pentru 6s e un pc mai greu, trebuie repetata operatia pe doua jumatati, lol
... cu picioarele pe pamant ...
0

#27 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 05 May 2010 - 11:47 AM

2200 10C inseamna ca se-ncarca cu 22A. 50A daca pui 6S ca si ridicatorul de tensiune trebuie sa traiasca din ceva. Asta ridica probleme, si pentru sursa de alimentare, si pentru incarcator, si pentru bateria de la masina daca vrei sa-l incarci la limita. Reduce numarul de pack-uri necesare la zbor, da te omoara cu incarcarea. In orice caz 10C charge/30 C discharge, inseamna multe sute de cicluri in exploatare normala (pe un 450 sa zicem).

Aceasta postare a fost editata de vlad1: 05 May 2010 - 11:48 AM

0

#28 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 05 May 2010 - 12:04 PM

Cam asta tinteam si eu in postul meu, sper ca s-a inteles ironia.
Inca de la aparitia 5C s-a vazut ca incarcarea nu mai e o problema simpla...
Pana la urma, o incarcare la 2C si 3-4 pack-uri rezolva pe multa lume, se poate zbura nonstop cu unul in timp ce altul se incarca. Altul sau altele... pentru ca un calcul simplu ne arata ca doua chargere de 5A costa mai putin decat unul de 10A... deocamdata :unsure:
Daca as fi inscris intr-un club, avand curent electric la camp, m-as gandi serios la o investitie comuna intr-o statie de incarcare capabila sa incarce de la 4-5 pack-uri in sus in paralel, de la retea, nu de la baterie masina.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 05 May 2010 - 12:08 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#29 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 12 June 2010 - 08:47 AM

Naspa ! Turnigy 6S 5000 mAh s-a umflat stand degeaba pe raft ! Am zburat cu el FIX de 2 ori !
Balansat, storage etc . fix vax albina !

Nu s-a umflat mult dar ma gandesc daca sa il mai pun sau nu pe T-REX 600 .
Eu fraier ca nu m-am mai uitat la el din cand in cand !

P.S.


Sa mai cumpar sau nu d'astea !?
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#30 Useril este offline   cornel parscov 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 549
  • Inregistrat: 05-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 June 2010 - 08:57 AM

Eu am unul umflat si am zburat si mai zbor cu el. Se comporta la fel.
* Logo 400 V-Bar
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro