Modelism - RHC Forum: Frecvente FPV - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Frecvente FPV gasirea unui compromis pentru transmisie

#1 Useril este offline   Zen 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1185
  • Inregistrat: 14-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 08 June 2010 - 08:13 PM

Am tot rumegat sectiunea asta dar nu am putut trage o concluzie clara despre compatibilitatea sistemelor.

Deocamdata sunt in 40MHz PPM si am inteles ca bine as face sa raman pe frecventa asta,eventual o sa-i pun mai apoi un PCM planorului(tot FM desigur) nu doar pentru siguranta dar si din nevoia de mai multe canale.(actual am 4 si imi mai trebuie 2 pentru headtracker si 1-2 switch pentru poze de calitate cu o alta camera). Doar ca in curand poate am sa-mi iau si un 2.4GHz (pentru heli evntual) si o sa vreau sa-mi pun sistemul FPV si pe ala... deh, incerc sa prevad toate posibilitatile ca sa nu regret ulterior ;)

Unii spun ca video in 2.4 nu merge cu 2.4 RC ,apoi vin altii aratand ca au facut 2km jumate in configuratie asta...
Ba pentru unu' 1.2 video face armonici la 2.4, iar la altu' merge...Ba chiar si 1.3 cica ar face armonici la 2.4...Mai mult, nici GPS-ului nu-i place 1.2/1.3 . Aaa si mai deranjezi si aeroporturile de prin preajma la 1.2 .
Apoi vine randul 900MHz care pare sa le rezolve pe toate,ba si range mai mare,calitate video mai buna (desigur,nu se putea ca la unii sa nu existe si problema 40 RC/900 Video,adica cele 2 interfereaza avand diferenta atat de MICA a lungimilor de unda dar mai ales ca 900 e un BUN multiplu de 40 :) ).
Scade brusc avantajul 900 cand ,din pura intamplare, se afla un telefon GSM prin preajma,care suna (tie sau altcuiva departe) cand ti-e lumea mai draga.

Va rog nu interpretati gresit,nu acuz sau critic pe nimeni! Doar ca situatiile par sa depinda mult de norocul/ghinionul fiecaruia sau de aranjarea sistemelor pe model si alte detalii exterioare ce nu pot fi puse la punct pe hartie.

Revenind la particular,oricum un zbor FPV in RC 2.4 ar fi ocazional, de baza pastrez controlul FM deoarece cu o extindere de antena sparg toate razele 2.4-urilor, mai mult ma ingrijoreaza faptul ca poate am sa zbor fpv si langa alti modelisti-care foarte probabil au 2.4 si daca video-ul meu nu este compatibil cu 2.4 , ori eu ori ei au probleme!(sau poate nu)
Eu vad deocamdata cel mai rezonabil 900MHz,insa marea problema este ca unde vreau eu sa zbor FPV este intr-o zona frumoasa semi-deluroasa, un sat langa care se afla o ANTENA GSM ! ce asigura semnalul telefoanelor in zona aceea(nu stiu ce range are antena aia,are vreo 20m doar ca la vreo 2km mai in deal nu mai este semnal la serviciul respectiv decat f slab).De aceea as vrea sa stiu de la ce distanta minima de antena pot sa stau linistit in 900,dar si la ce distanta minima trebuie sa ma aflu de un eventual telefon mobil(desi cred ca si aici e o treaba inexacta).

Eu ma vad intre ciocan si nicovala,nu stiu, ori sunt de fapt in situatia cu drobu' de sare...Poate ma luminati voi bine!

Aceasta postare a fost editata de Zen: 08 June 2010 - 08:19 PM

It's difficult to make things simple!
0

#2 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 08 June 2010 - 08:49 PM

> Unii spun ca video in 2.4 nu merge cu 2.4 RC ,apoi vin altii aratand ca au facut 2km jumate in configuratie asta...
Un exemplu? Asta chiar ca as vrea sa o vad !
Cred ca e o neintelegere, esti sigur ca respectivul avea si video si RC pe 2.4G, ambele ?!
... cu picioarele pe pamant ...
0

#3 Useril este offline   Zen 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1185
  • Inregistrat: 14-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 09 June 2010 - 09:20 AM

Vezi postarearenatoa, la Jun 8 2010, 09:49 PM, a spus:

> Unii spun ca video in 2.4 nu merge cu 2.4 RC ,apoi vin altii aratand ca au facut 2km jumate in configuratie asta...
Un exemplu? Asta chiar ca as vrea sa o vad !
Cred ca e o neintelegere, esti sigur ca respectivul avea si video si RC pe 2.4G, ambele ?!

Ai dreptate e o neintelegere, in cazul acela echipamentul video era in 1.3GHz(si asa stii bine ca unii spun ca 1.3 este aproape de 1:2 cu 2.4 pentru o armonica), dar asteptam mai multe raspunsuri care sa ma ajute mai mult :)
It's difficult to make things simple!
0

#4 Useril este offline   dramida 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 599
  • Inregistrat: 05-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, zona Titan
  • Interests:filmari si fotografie aeriana, fpv

  Postat 10 June 2010 - 12:47 AM

Avertizare: desi emitatoarele sunt marcate ca 1.2 ghz, practic ele functioneaza intra 1080Mhz si 1260mhz oricum, o banda larga care necesita reajustari de calcule la antene in functie de canal...si de aici si armonci complet diferite
Eu l-am vazut pe BrandiTdi, un ex-fpv ist cum a dat cu avionul de pamant pentru ca a folosit emitator in 2.4 ghz si legatura rc futaba tot in 2.4Ghz. Cum s-a departat mai mult de 30 de metrii cu avionul, pac, i s-au taiat comenzile si bam, in bot.
0

#5 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 10 June 2010 - 06:08 AM

Cred ca ar trebui sa stim si care este ocuparea acestor benzi in prezent ca sa stim la ce ne expunem utilizand una sau alta.
Receptorul de 12 canale, cel considerat bun, acopera urmatoarele frecvente:
910 980 1010 1040 1080 1120 1160 1200 1240 1280 1320 1360
Primele 4 canale sunt cele utilizate de seturile Lawmate 900Mhz.
Setul Lawmate de 1.2-1.3Ghz acopera urmatoarele frecvente: 1080 1120 1160 1200 1010 1040 1240 1280

Utilizarea acestora este urmatoarea:
- 962 la 1213 este folosit de DME la aviatia mare, aceasta este banda numita generic 1.2Ghz si care teoretic ar trebui evitata
- 1227 este canalul 2 GPS, deci e de evitat vecinatatea acestei frecvente daca vrei sa nu ai probleme cu GPS-ul OSD-ului.
- 1240-1300 este o activitatea de radiomatori numita ATV - Amateur Television, care s-ar brodi bine cu FPV ca gen de transmisie, daca nu ar avea restrictia ca emitatoarele sa aiba locatia fixa. Oricum, aici este cel mai indicat de zburat, pentru ca banda este extrem de curata. Aceasta este banda numita generic 1.3Ghz sau 23cm in radiamatorism.

Armonica a doua de la 1280 MHz ar fi 2560, deci superioara frecventei maxime din 2.4G, care este 2500Mhz. Ma intreb daca cei care au raportat probleme nu cumva au folosit 1240mHz in loc de 1280MHz :) Daca Tx-ul permite, incercati frecventele superioare lui 1280, adica 1320-1360, dar atentie ca intrati in benzile armatei B)
Unele sisteme RC mai noi care folosesc Adaptive FHSS stiu sa evite acele parti din banda de 2.4Ghz mai poluate, folosind preponderent canalele sub 2450MHz. Pot confirma ca un astfel de sistem nu mai simte influenta unui Tx video de 700mW in 1280MHz de la 20cm in sus distanta.

O alta frecventa incercata de mine, 1080Mhz, pot confirma ca nu afecteaza RC-ul 2.4Ghz nici macar la 10 cm distanta.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 10 June 2010 - 06:22 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#6 Useril este offline   Olvi 

  • ex rou162
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 376
  • Inregistrat: 02-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 28 June 2010 - 03:25 PM

legal avem dreptul sa folosim ca fpv 2.4 g cu maxim 100mW si banda de 446 460 Mhz barca asa e legal.
900Mhz 1200Mhz sunt strict interzise.
Cei ce folosesc 900Mhz se duc sus si departe fara probleme .. cei ce folosesc 2.4 toti au avut probleme.
Best way to get to next level is to practice. So fly fly fly and at the end of the day fly again.
Push your limits to a level you have never did before.
0

#7 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 28 June 2010 - 03:48 PM

Vezi postarearou162, la Jun 28 2010, 04:25 PM, a spus:

legal avem dreptul sa folosim ca fpv 2.4 g cu maxim 100mW si banda de 446 460 Mhz barca asa e legal.
900Mhz 1200Mhz sunt strict interzise.
Cei ce folosesc 900Mhz se duc sus si departe fara probleme .. cei ce folosesc 2.4 toti au avut probleme.


2.4 g cu maxim 100mW numai transmisii digitale, analogice doar 10mW, si alea au avut grija ai nostrii sa strecoare o clauza unica in Europa, numai indoor, cu care practic FPV-ul este complet in ilegalitate in orice forma.
Nu exista frecvente strict interzise, ci doar alocate unor activitati care nu au treaba cu noi.
2.4Ghz daca este libera nu inseamna ca poti face orice acolo.
446 nu este libera, nici macar in sensul 2.4Ghz.
Iar ultima propozitie este cea mai discutabila, si ar fi asa multe de spus ca nici nu ma mai apuc. Suficient sa zic ca toate recordurile, in general peste 10km sunt cu video in 2.4Ghz, nu stiu nici unul in 900Mhz.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#8 Useril este offline   Olvi 

  • ex rou162
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 376
  • Inregistrat: 02-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 28 June 2010 - 04:02 PM

imi pare rau sa te contrazic, avand in vedere ca sunt student intro institutie in care nu ai voie sa incalci legea mam documentat foarte bine , am vorbit cu multi din radiocluburile romaniei si acesta a fost raspunsul lor, nu ai voie , te prinde te leaga, indiferent ce faci.
900 interzis
2.4 peste 100mw interzis cu exceptia radioamatorilor autorizati pentru emisie receptie intre ei nu in folos personal
cu un castig de 10 14 dB la receptor ajungi peste 300 400 m la 100mW
Best way to get to next level is to practice. So fly fly fly and at the end of the day fly again.
Push your limits to a level you have never did before.
0

#9 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 28 June 2010 - 04:06 PM

Daca asa leaga doua vorbe studentii de azi, vai si amar...

Sefu, auzi, te leaga :unsure:

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 28 June 2010 - 04:08 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#10 Useril este offline   Olvi 

  • ex rou162
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 376
  • Inregistrat: 02-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 28 June 2010 - 04:10 PM

nu gasesc nimic rau in asta .. ma rog ... nu ma mai bag .. have fun
Best way to get to next level is to practice. So fly fly fly and at the end of the day fly again.
Push your limits to a level you have never did before.
0

#11 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 28 June 2010 - 04:12 PM

aia cu interesul pesonal nu te supara dar bati campii, vorbesc din punctul de vedere al unui radioamator si dovedeste-mi tu ca eu nu studiez efectele propagarii troposferice si anume ca emit ca sa vad daca ma receptioneaza cineva din bucuresti.unde e interesul personal aici?

Aceasta postare a fost editata de worms: 28 June 2010 - 04:18 PM

0

#12 Useril este offline   entech 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 07-June 08

Postat 28 June 2010 - 06:03 PM

sant curios cine sta sa faca gonio dupa semnale video aparute in 2,4 si 900.acum nu zic ca e imposibil de descoperit o statie care emite in locatii random cu maxim 1w timp de mai putin de 2-3 ore.
pe de alta parte pe praful asta va dati seama ca orice motiv de amenda si control e bine venit, doar trebuie cineva sa urmareasca care sant principalele locuri de zbor si hop si noi la stirile de la ora 5.
cele bune
0

#13 Useril este offline   Zen 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1185
  • Inregistrat: 14-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 28 June 2010 - 06:41 PM

Vezi postareaentech, la Jun 28 2010, 07:03 PM, a spus:

hop si noi la stirile de la ora 5.


"Credeati ca puteti iesi linistiti la iarba verde? Va simteati in siguranta in aer liber? Iata ce au reusit sa surprinda politistii in cursul zilei de ieri: Un amator a fost surprins in flagrant in timp ce isi pilota de la distanta avionul radiocomandat(acum imagini cu un nene jucandu-se cu aeromodelul ). Acesta era dotat cu o statie de emisie-receptie la sol iar pe aeronava avea montat un dispozitiv radio in 2 virgula 4 gigaherti cu (atentie!) montruoasa putere de 2 sute de milivati! Barbatul este acum cercetat penal pentru fapta sa...Continuam stirile cu[...]"

Cam asa ceva, nu? :unsure:
It's difficult to make things simple!
0

#14 Useril este offline   entech 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 07-June 08

Postat 29 June 2010 - 02:02 AM

sau asa http://stirileprotv.ro/stiri/eveniment/iat...inchisoare.html
atata vreme cat nenii astia zic ca nu e voie inseamna ca trebuie sa fie si o pedeapsa pe undeva nu?
am incercat sa gasesc sanctiuni pe http://www.hamradio.ro/default.asp si pe http://www.ancom.org.ro/Index.aspx, singura chestie utila pe care am gasito e http://www.ancom.org.ro/Portals/57ad7180-c...b7ee7/TNABF.pdf
am zburat fpv pe afara fara probleme, la verificarile de la venire si plecare le ziceam ca ezstarul e doar o jucarie, se uitau ciudat dar ma lasau in pace.
zic eu ca cel mai bine ar fi sa le lasam la stadiul de "jucarii" pana vin vremuri mai bune
e doar o parere, nu dati cu paru
cele bune

Aceasta postare a fost editata de entech: 29 June 2010 - 02:06 AM

0

#15 Useril este offline   Zen 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1185
  • Inregistrat: 14-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 29 June 2010 - 10:14 AM

Faza cu cockpit-ul de avion care prinde manele e bestiala! :rolleyes: :) :)
It's difficult to make things simple!
0

#16 Useril este offline   emzy 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 17-July 09

  Postat 07 July 2010 - 08:35 AM

Vezi postareaZen, la Jun 8 2010, 09:13 PM, a spus:

......
Eu vad deocamdata cel mai rezonabil 900MHz,insa marea problema este ca unde vreau eu sa zbor FPV este intr-o zona frumoasa semi-deluroasa, un sat langa care se afla o ANTENA GSM ! ce asigura semnalul telefoanelor in zona aceea(nu stiu ce range are antena aia,are vreo 20m doar ca la vreo 2km mai in deal nu mai este semnal la serviciul respectiv decat f slab).De aceea as vrea sa stiu

- de la ce distanta minima de antena pot sa stau linistit in 900,dar si
- la ce distanta minima trebuie sa ma aflu de un eventual telefon mobil(desi cred ca si aici e o treaba inexacta).
....


La cele doua intrebari tare as vrea sa stiu si eu raspunsul! Stie cineva?
Ca defapt asa a inceput acest topic .... :)
0

#17 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 07 July 2010 - 09:11 AM

Ba a doua este cea mai exacta, pentru ca despre antena de la primul punct nu prea stim nimic.
In schimb pentru a doua lucrurile stau cam asa:
- presupunem ca pe avion se afla un VTx de 500mW - adica 27dBm
- presupunem ca celularul transmite cam cu 1W (30dBm). Asta este puterea lor medie cand sunt intr-o celula, daca nu au semnal celularele pot ajunge si la 2W.
- puterile fiind comparabile, rezulta ca daca telefonul va fi la aceasi distanta cu avionul, si suna, va perturba transmisia video.
- dar, peste asta, pentru ca un semnal sa nu fie perturbat major de altul, trebuie ca intre ele sa fie o diferenta de nivel de minim 30dB - valoarea este empirica, din practica. Mai este intalnita si sub denumirea "raport semnal/zgomot"

Rezulta ca cele doua surse trebuie sa se afle la un raport de distante de 33dB = aprox 26 ori pentru ca telefonul sa nu influenteze major transmisia de la avion. Adica, daca avionul este la 100m, telefonul ar trebui sa fie la 2600m ca sa nu il deranjeze vizibil. Adica mai bine il inchizi...

De fapt raspunsul corect la toata problema este sa nu zbori in 900MHz, dar presupun ca vorbesc degeaba.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#18 Useril este offline   Frankie 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 09-May 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucureti

Postat 07 July 2010 - 11:36 AM

Vezi postareaemzy, la Jul 7 2010, 09:35 AM, a spus:

La cele doua intrebari tare as vrea sa stiu si eu raspunsul! Stie cineva?
Ca defapt asa a inceput acest topic .... :D


Despre distanta minima fata de mobil s-a raspuns, daca iei in considerare TOATE telefoanele mobile din zona. Ca si completare, in banda de 900 mobilele emit cu pina la 2W, in 1800 cu pina la 1W. Problema este ca toate semnalizarile intre mobil si reteaua telefonica se fac fara Power Control, adica la puterea MAXIMA. In zonele preferate pentru zbor este posibil ca semnalul receptionat de mobil sa fie foarte mic si in acest caz frecventa mesajelor de semnalizare intre mobil si retea creste foarte mult ( pentru mobil stationar in zona buna de semnal se face periodic o verificare de prezenta numita Location Update cu perioada de la 1h la 3h fuctie de parametri retelei ).
In caz critic, semnalizarea se face la nivel de secunda, deci cu putin "noroc", mai tot timpul.

Pentru cea de a doua intrebare, pot sa-ti spun ca am participat la masuratorile celor de la Controlul Frecventelor pentru localizarea camerelor video in 900 instalate de firme private de paza pentru monitorizarea conductelor de combustibil ( zona Buftea-Chimpati ) si care generau probleme in retea pina in zona Bucuresti Noi. Asta se intimpla acum citiva ani, cind abia aparusera pe piata. Acum se duc singuri la reclamatie, de obicei "rezolva" cam intr-o saptamina. Problemele in reteaua telefonica sint raportale de alarme ce apar la nivel de minute si se poate determina prezenta si localizarea aproximativa a perturbatorilor la analize de parametri colectati automat. Totul in circa 1-2h. Distanta de perturbare pentru emitator de 100mW amplasat la sol ( 1-10m ) poate fi in mediu rural de peste 30km ( deci in zbor h 100m poate fi si mai mult ). Daca se intimpla 2-3 duminici la rind, sigur te cauta.

Oricum, releele emit cu circa 40-45dB in aer pentru cele mai multe statii ( poate fi si peste 65dB pentru unele ), asa ca si pe tine sigur te va deranja.

Cred ca am raspuns destul de complet la intrebarile de acest fel.

cu stima
0

#19 Useril este offline   emzy 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 17-July 09

  Postat 07 July 2010 - 09:54 PM

Am inteles! Practic 900MHz e mort.
In ce ramane atunci sa transmitem sa fie sigur sa fie legal sa fie bine sa nu deranjam pe nimeni si nici sa fim deranjati?
0

#20 Useril este offline   dramida 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 599
  • Inregistrat: 05-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, zona Titan
  • Interests:filmari si fotografie aeriana, fpv

Postat 07 July 2010 - 11:30 PM

Ca frecvente video, desi nu sunt legale, poti incerca 1040Mhz si 1080 mhz pe barba ta, nu cred ca deranjezi pe nimeni la 500mW. Vezi ca emitzatorul de care ti-am zis pe PM, de la RV clasificat ca 900 poate emite si in 1040Mhz.
Cu telefonul mobil langa receptor am avut o patanie urata, cand eram fpv cu avionul la 900 m altitudine, a inceput sa sune si am ramas fara imagine brusc (s-a saturat preselectorul receptorului video preselector ce nu atenueaza banda de 900 mhz).
A cazut vreo 400m pana am reusit sa gasesc telefonul in masina si sa-l inchid si apoi sa redresez. Daca nu era asa sus, l-as fi pierdut. Am mai vorbit despre asta in tentativa de a dobora propriul meu record de inaltime (1477m)




Vezi postareaemzy, la Jul 7 2010, 10:54 PM, a spus:

Am inteles! Practic 900MHz e mort.
In ce ramane atunci sa transmitem sa fie sigur sa fie legal sa fie bine sa nu deranjam pe nimeni si nici sa fim deranjati?

Aceasta postare a fost editata de dramida: 07 July 2010 - 11:42 PM

0

#21 Useril este offline   dramida 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 599
  • Inregistrat: 05-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, zona Titan
  • Interests:filmari si fotografie aeriana, fpv

Postat 07 July 2010 - 11:46 PM

In legatura cu distanta safe pentru un telefon mobil langa un receptor fpv din banda 910-1040Mhz, 2600m este exagerat, eu zburam cu "sediul" la 300m de un cartier rezidential si 300m de un stalp de telefonie mobila

Aceasta postare a fost editata de dramida: 07 July 2010 - 11:49 PM

0

#22 Useril este offline   emzy 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 17-July 09

Postat 08 July 2010 - 06:51 AM

Si in 1.3GHz atunci nu ar fi ok? Aici ce probleme sunt?
0

#23 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 08 July 2010 - 07:23 AM

Vezi postareaemzy, la Jul 8 2010, 07:51 AM, a spus:

Si in 1.3GHz atunci nu ar fi ok? Aici ce probleme sunt?


Problemele sunt si tehnice si legale.
Le-am enumerat deja in #5, dar se pare ca nu citeste nimeni.
Probleme e simpla: legal in RO in momentul asta nu ai voie sa faci FPV decat in casa. Punct.
Deci vei fi ilegalist oricum ai lua-o. Asa ca dezbatutul la nesfarsit nu va face decat sa atraga atentia "unora".
... cu picioarele pe pamant ...
0

#24 Useril este offline   Philip 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 23-August 10
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 24 August 2010 - 10:12 AM

Eu intentionez sa folosesc un Tx video de 1.3 GHz cu puterea de 850mW. (un compromis intre range/consum/legalitate)

Desi din cate am inteles, atat timp cat Tx-ul este mobil, suntem in ilegalitate, deci nu mai conteaza. http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/smile.gif

Renato, exista undeva aceste "reglementari" pe Internet, de unde sa le pot citi?

Am vorbit recent cu un instructor de piloti pentru avioane ultra usoare si una din cerinte pentru a obtine brevetul de pilot este sa dai un examen de radio.

Intrebarea mea este daca ai luat acest examen de radio, ai cumva mai multe drepturi din punctul asta de vedere?

De unde ne putem documenta ca sa stim exact?

(ps: Instructorul nu a stiut sa imi raspunda la intrebarea asta)
0

#25 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 24 August 2010 - 12:55 PM

Imi cer scuze pentru ca intervin neintrebat, dar, cred, ca cei mai in masura sa-ti dea un raspuns pertinent sunt cei cu care vei da examenul. Normal ar fi sa-ti dea bibliogarfia. Spun si eu...

Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 24 August 2010 - 12:57 PM

0

#26 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 24 August 2010 - 01:28 PM

Vezi postareaPhilip, la Aug 24 2010, 11:12 AM, a spus:

Am vorbit recent cu un instructor de piloti pentru avioane ultra usoare si una din cerinte pentru a obtine brevetul de pilot este sa dai un examen de radio.
Intrebarea mea este daca ai luat acest examen de radio, ai cumva mai multe drepturi din punctul asta de vedere?
De unde ne putem documenta ca sa stim exact?
(ps: Instructorul nu a stiut sa imi raspunda la intrebarea asta)


Citeaza

Imi cer scuze pentru ca intervin neintrebat, dar, cred, ca cei mai in masura sa-ti dea un raspuns pertinent sunt cei cu care vei da examenul. Normal ar fi sa-ti dea bibliogarfia. Spun si eu...



Nu exista nici un fel de legatura intre cursul de operator radio pentru ULM (1:1 deci...),acel curs este necesar pentru a obtine licenta de pilot,PPL pentru inceput.Statiile din aviatia civila folosesc ~ 100-140 MHz AM.Deci nu ai nici un fel de drept in plus cu acel examen decat, strict, ca poti folosi statia radio din ULM in calitate de pilot.
Ce faci matale in FPV ramane in continuare ilegal,indiferent ce brevete ai.
flying is my life...
0

#27 Useril este offline   Philip 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 23-August 10
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 24 August 2010 - 06:18 PM

Vezi postareaSILVIU66, la Aug 24 2010, 01:28 PM, a spus:

Nu exista nici un fel de legatura intre cursul de operator radio pentru ULM (1:1 deci...),acel curs este necesar pentru a obtine licenta de pilot,PPL pentru inceput.Statiile din aviatia civila folosesc ~ 100-140 MHz AM.Deci nu ai nici un fel de drept in plus cu acel examen decat, strict, ca poti folosi statia radio din ULM in calitate de pilot.
Ce faci matale in FPV ramane in continuare ilegal,indiferent ce brevete ai.


Multumesc pentru raspuns. Clar si la obiect.

Mai ramane o singura intrebare:

Ce distanta minima consideri ca e necesara pentru a nu influenta prin semnalul radio obiective ca aeroporturi, aerodromuri, etc. ?

Daca tot e ilegal ce facem, macar sa fim precauti si sa zburam in conditii de siguranta.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro