Modelism - RHC Forum: Demo / competitie pe Herastrau, 3 sau 4 iulie 2010 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 6 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6

Demo / competitie pe Herastrau, 3 sau 4 iulie 2010 termice, electrice, veliere, zbaturi, vasle, etc...

#121 Useril este offline   Shumica 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 831
  • Inregistrat: 22-May 06

Postat 04 July 2010 - 06:59 PM

A fost frumos.
Pacat ca erau valurele iar hydro-ul meu a confundat competitia: era de navo nu de OZN-uri :lol:
Team IOR multumeste organizatorilor pentru invitatie.
Si ieri va fi o zi !
0

#122 Useril este offline   bogdan_minitehnicus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1275
  • Inregistrat: 20-April 07
  • Gender:Male

Postat 04 July 2010 - 07:09 PM

Vezi postareaShumica, la Jul 4 2010, 07:59 PM, a spus:

A fost frumos.
Pacat ca erau valurele iar hydro-ul meu a confundat competitia: era de navo nu de OZN-uri :lol:
Team IOR multumeste organizatorilor pentru invitatie.



Asemenea, totusi ar fi frumos sa se intample mai des astfel de intalniri :o
Valoarea unui modelist adevarat nu se masoara in numarul de posturi ci in realizarile sale...
0

#123 Useril este offline   mizzone 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2180
  • Inregistrat: 07-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 July 2010 - 07:36 PM

frumos.
am fost impresionat de prezenta/evolutia celor din lotul national de FSR-V, stiu foarte bine ce eforturi( niciodata recompensate/recunoscute indeajuns) presupune o iesire a lor pe apa, mai ales acum, inainte de apropiata plecare/participare la mondiale, cind materialul de concurs trebuie adus si mentinut la cea mai ridicata conditie(si ei fac asta pe banii lor, si-i costa foarte mult!), mai ales ca vintul si valurile de astazi nu erau "indicate" deloc in cazul lor, riscul de stricaciuni si daune fiind foarte mare...
am fost deasemenea deosebit de placut impresionat de saltul calitativ al "ior-istilor", cind i-am vazut eu prima data, acum vreo 3 ani(m-a dus atunci fulgerica sa-i vad), erau mult mai... "la-nceput, asa"...astazi au venit si chiar s-a vazut ceva distinct in ansamblul zilei, au avut momentul lor de imagine foarte bine conturat. bravo!
...heeee...!...bucuria cea mai mare mi-a prilejuit-o insa clasa MicroMagic...!(la velierele "mari" cam stiam cum stam...).
MM e o clasa care A INCEPUT si la noi, si eu am incredere ca A INCEPUT BINE! cu conditia sa o si "ducem" mai departe, sa-i conferim consistenta si mai ales CLARITATE si COERENTA tehnica, conditie "sine qua non" pentru orice lucru bine facut! nu am numarat citi "micromagicieni" au fost azi, dar, pentru prima iesire importanta "in lume", eu cred ca a fost excelent!
cit despre vreme, desi ne-a tinut ploaia vreo ora sub corturi(sar'na de cafea!), pina la urma ne-a lasat sa ne ducem actiunea la bun sfirsit, astazi ne-a plouat tare mai putin de o ora, reamintesc colegilor de ultima zi de la concursul de veliere de la Miercurea Ciuc de anul trecut, cind ne-a dat Malescu toate starturile "din umbrela" toata ziua ...
multumesc tuturor celor care m-au ajutat cu "trambalatul" de la masina la lac si de la lac la masina, criza crincena de sciatica e departe de a-si fi terminat "programul" si, daca nu erau ei, "participam" astazi de la primul punct cu popcorn de linga parcare...
da, ne-a placut!
bafta si minuni!

"...NU TREBUIE CONFUNDAT ADEVARUL CU PAREREA MAJORITATII..."-Jean Cocteau
"...DACA VEI AVEA SUFICIENTA INTELEPCIUNE SI RABDARE SI VEI STA ATENT PE MALUL RIULUI, VEI PUTEA OBSERVA, LA UN MOMENT DAT, PLUTIND LA VALE, CADAVRELE DUSMANILOR TAI" -citat : -Sun Tzu -ARTA RAZBOIULUI

"...cine nu are timp, nu invinge niciodata"-Antoine de Saint d'Exupery

"Cuvintele sincere nu sunt niciodata placute, cuvintele placute nu sunt niciodata sincere" -Lao Tze

"...esential in existenta unui om ca mine este ceea "ce" GINDESTE si "cum" GINDESTE, si NU ceea ce FACE si ce SIMTE."-Albert Einstein-BUCURIA GINDIRII

NOTA: daca, intimplator sau nu, unele cuvinte sau elemente de sintaxa din postarile mele comporta dificultati de compilare pentru unii cititori, sint disponibile scurte seminarii de dezvoltare a perceptiei si comunicarii interpersonale.
de asemenea, RECOMANDAM IMPERATIV celor care se cred indreptatiti sa corecteze modul de redactare al textelor un scurt curs de ISTORIE LINGVISTICA, precum si consultarea unui Indreptar ortografic, ortoepic si de punctuatie.
0

#124 Useril este offline   Men 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 05-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 July 2010 - 08:44 PM

Salutare!

Fiind unul dintre cei care au sustinut aceasta manifestare de la inceput, simt ca ma datoria de a multumi participantilor. Bravoooo!!! Ati fost la inaltime, fratilor! Poate nu la inaltimea dorita, poate ca nu toate au fost chiar ca in vis, dar a fost OK, as zice eu. Poate si pentru ca ati facut aceste eforturi, vremea ne-a rasplatit (chit ca ne-a tinut ceva timp la cafea).

Nu am sa fac acum cronica evenimentului (sunt altii mai talentati la asta), as vrea numai sa mentionez ca, personal, mi-a placut atat de mult incat voi incerca sa reeditez evenimentul cat de curand s-o putea. Nu am Cosmote si Romtelecom in spate dar ... se poate si altfel, dorinta sa fie.

Inca o data, multumesc pentru participare. Daca aveti poze, va rog sa mi le dati si mie intr-un fel sau altul, ca sa nu incarcam forumul acesta.

Stima si consideratia
0

#125 Useril este offline   dily 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1383
  • Inregistrat: 03-September 06
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI - BERCENI

Postat 04 July 2010 - 10:35 PM

Frumos, foarte frumos desi au fost momente cand vremea ne a jucat feste.....pfff ....a inceput sa ploua torential chiar in timpul mansei la FSR termic......dar multumita organizatorilor au fost corturi unde sa ne adapostim si unde am sost "tratati" cu cafea si fursecuri....

Participare numeoasa, am ramas placut impresionat de nr. mare de "velieristi".....au fost multe MM ....Si baietii de la FSR termic au fost la inaltime.... le doresc succese maxime la concursurile care urmeaza....

Din pacate nu am avut la mine o barca potrivita cu care sa particip la concursul de electrice ( m am dat doar de fun, mai mult pe canalul din spatele corturilor unde nu erau valuri asa de mari)....dar ma bucur pentru colegii mei din Team IOR ca au iesit castigatori (RC1, Cornel P, mandealucian)....felicitari.... Am avut si pilot de elicopter ( Primus) care s a descurcat excelent cu navomodelul de viteza....

Multe multumiri organizatorilor pt. eveniment.....s au dat si premii pt. castigatori si pt. toti participantii....poze s au facut muuuulte....

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCN6996.JPG
  • Imagine atasata: DSCN6997.JPG
  • Imagine atasata: DSCN6998.JPG
  • Imagine atasata: DSCN6999.JPG
  • Imagine atasata: DSCN7000.JPG
  • Imagine atasata: DSCN7001.JPG

nr. de telefon......
0744.35.25.89
0727.88.75.46
0

#126 Useril este offline   dily 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1383
  • Inregistrat: 03-September 06
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI - BERCENI

Postat 04 July 2010 - 10:36 PM

...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCN7002.JPG
  • Imagine atasata: DSCN7003.JPG
  • Imagine atasata: DSCN7004.JPG
  • Imagine atasata: DSCN7006.JPG
  • Imagine atasata: DSCN7007.JPG
  • Imagine atasata: DSCN7008.JPG

Aceasta postare a fost editata de dily: 04 July 2010 - 10:37 PM

nr. de telefon......
0744.35.25.89
0727.88.75.46
0

#127 Useril este offline   dily 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1383
  • Inregistrat: 03-September 06
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI - BERCENI

Postat 04 July 2010 - 10:39 PM

...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCN7010.JPG
  • Imagine atasata: DSCN7011.JPG
  • Imagine atasata: DSCN7012.JPG
  • Imagine atasata: DSCN7013.JPG
  • Imagine atasata: DSCN7014.JPG
  • Imagine atasata: DSCN7016.JPG
  • Imagine atasata: DSCN7017.JPG
  • Imagine atasata: DSCN7019.JPG

nr. de telefon......
0744.35.25.89
0727.88.75.46
0

#128 Useril este offline   dily 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1383
  • Inregistrat: 03-September 06
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI - BERCENI

Postat 04 July 2010 - 10:41 PM

....

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCN7025.JPG
  • Imagine atasata: DSCN7027.JPG
  • Imagine atasata: DSCN7028.JPG
  • Imagine atasata: DSCN7029.JPG
  • Imagine atasata: DSCN7030.JPG
  • Imagine atasata: DSCN7033.JPG
  • Imagine atasata: DSCN7038.JPG
  • Imagine atasata: DSCN7042.JPG

nr. de telefon......
0744.35.25.89
0727.88.75.46
0

#129 Useril este offline   mandealucian 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 291
  • Inregistrat: 06-December 09
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 04 July 2010 - 10:58 PM

Revin si cu alte filmarii...
http://www.youtube.c...h?v=FLUhVEVPl1M
0

#130 Useril este offline   kno3 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Motoare cu aburi, vapoare etc

Postat 04 July 2010 - 11:40 PM

Frumos, felicitari!
0

#131 Useril este offline   Gyula 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 391
  • Inregistrat: 04-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Tg Mures

Postat 04 July 2010 - 11:57 PM

Felicitari si din pareta mea. Imi pare rau ca nu am reusit sa ajung.
Sailing is not a contact sport. Let's race with the rules

The pessimist complains about the wind, the optimist expects it to change, and the realist adjusts the sails
0

#132 Useril este offline   mandealucian 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 291
  • Inregistrat: 06-December 09
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 05 July 2010 - 12:17 AM

Hai sa va dau de lucru :rolleyes: Mai am 2 Gb de poze dar nu am timp sa le descarc .

http://stirileprotv.ro/exclusiv/timp_liber...ru-barcute.html
http://www.primatv.r...-de-pe-mal.html
http://www.youtube.c...h?v=WJ2TNYFAXqI
http://www.youtube.c...h?v=WRAl207Ek0w
http://www.youtube.c...h?v=XRkdvTwtsl8
0

#133 Useril este offline   robert15 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1149
  • Inregistrat: 21-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:veliere rc, mountain bike,

Postat 05 July 2010 - 09:11 PM

felicitari participantilor si succes la concursurile viitoare.
Stamate Robert, CSU Galati

sunt perfect sanatos.....mi-au spus vocile
0

#134 Useril este offline   Valteras 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3077
  • Inregistrat: 29-May 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 July 2010 - 09:26 PM

Pa mine, cel mai mult si mai mult la tot evenimentul asta, m-a enervat prin iritare si infuriere totodata - uitandu-ma retrospectiv in urma pe linkurile puse de Lucian - unu' Mizzone, care a indraznit el sa spuie despre veliere "adrenalina maxima la viteze minime", pe cand se stie ca constructia frazala "adrenalina maxima la viteze minime" cu referire la veliere, imi apartine personal, avand si copirait pa ia!!
Mizzone, daca nu crezi, ia vezi matale revista organizatorului, NautiQ numarul 4 la pag 41! Eh? Hai sictir!

Acuma fara bascalie, sunt foarte bucuros ca toata actiunea a iesit foarte bine, chit ca ne-a mai si plouat un pic.
A fost o zi de duminica reusita, cand cred ca ne-am strans pentru prima data laolalta pe aceeasi balta, asa de multi, cu asa de multe barcute de toate calibrele.
Team IOR a fost la inaltime cu showul barcilor lor "curentate", FSR-istii termici au tocat jar si valuri sub elicele lor iar velieristii au dat si ei o nota de eleganta si distinctie evenimentului.

Multumiri si felicitari tuturor!

(Mizzone-ului NU!)
Orice pas inainte e un shut in fund!
0

#135 Useril este offline   Shumica 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 831
  • Inregistrat: 22-May 06

Postat 06 July 2010 - 08:47 AM

Dl. din imagine a facut o poza excelenta cu hydro-ul meu in zbor.
Il rog daca are amabilitatea sa imi trimita si mie poza prin e-mail sau sa o posteze aici. Multumesc anticipat.

mihai.grumeza@hotmail.com

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1.JPG

Aceasta postare a fost editata de Shumica: 06 July 2010 - 08:48 AM

Si ieri va fi o zi !
0

#136 Useril este offline   rallyman 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 439
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 06 July 2010 - 10:58 AM

EXCELENTA COMPETITIE .O ACTIUNE FOARTE FRUMOASA Felicitari tuturor participantilor .
Felicitari si multa BAFTA Lotului national de FSR la mondialele din Ungaria .
Felicitari si sincera mea admiratie pt. IOR Team baieti sinteti EXTEM DE TARI pot sa spun ca nivelul valoric la care a-ti ajuns este fantastic . Ar trebuii sa
luati in calcul organizarea in mod regulat de concursuri . - Ar trebuii sa facem presiuni sa introducem aceste clase si la campionatele nationale .
FELICITARI MM de Romania se poate spune ca duminica te-ai nascut -- sa cresti mare .
Multumiri si celor care au putut sa ne adune la un loc si sa ne ofere o duminica placuta
Multumirii lui Ilinca si echipei sale

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: herastrau_04.07.2010_012.jpg
  • Imagine atasata: herastrau_04.07.2010_010.jpg
  • Imagine atasata: herastrau_04.07.2010_009.jpg

L'ennui dans ce monde, c'est que les idiots sont sûrs d'eux et les gens censés pleins de doutes
Les bons bateaux ne donnent aucune intelligence à leur propriétaire, et seul le talent permet d'être devant.
0

#137 Useril este offline   rallyman 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 439
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 06 July 2010 - 11:16 AM

Vezi postareaValteras, la Jul 5 2010, 10:26 PM, a spus:

Pa mine, cel mai mult si mai mult la tot evenimentul asta, m-a enervat prin iritare si infuriere totodata - uitandu-ma retrospectiv in urma pe linkurile puse de Lucian - unu' Mizzone, care a indraznit el sa spuie despre veliere "adrenalina maxima la viteze minime", pe cand se stie ca constructia frazala "adrenalina maxima la viteze minime" cu referire la veliere, imi apartine personal, avand si copirait pa ia!!
Mizzone, daca nu crezi, ia vezi matale revista organizatorului, NautiQ numarul 4 la pag 41! Eh? Hai sictir

(Mizzone-ului NU!)

DA asa e sint primul care i-ti recunoaste paternitatea maximei .......... dar sper ca pozele de mai jos in care impricinatul ia pozitia de DREPTI in fata
reprezentantului de seama al DUSMANULUI de o viata recte FRMOD i-ti mai alina din furie Imagine atasata: herastrau_04.07.2010_023.jpg
se observa pozitia de drepti perfect regulamentara !!!
O pozitie un pic mai relaxata in fata domnisoarei de la NautiqImagine atasata: herastrau_04.07.2010_024.jpg
L'ennui dans ce monde, c'est que les idiots sont sûrs d'eux et les gens censés pleins de doutes
Les bons bateaux ne donnent aucune intelligence à leur propriétaire, et seul le talent permet d'être devant.
0

#138 Useril este offline   mizzone 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2180
  • Inregistrat: 07-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 July 2010 - 11:22 AM

Vezi postareaValteras, la Jul 5 2010, 10:26 PM, a spus:

Pa mine, cel mai mult si mai mult la tot evenimentul asta, m-a enervat prin iritare si infuriere totodata - uitandu-ma retrospectiv in urma pe linkurile puse de Lucian - unu' Mizzone, care a indraznit el sa spuie despre veliere "adrenalina maxima la viteze minime", pe cand se stie ca constructia frazala "adrenalina maxima la viteze minime" cu referire la veliere, imi apartine personal, avand si copirait pa ia!!
Mizzone, daca nu crezi, ia vezi matale revista organizatorului, NautiQ numarul 4 la pag 41! Eh? Hai sictir!



Multumiri si felicitari tuturor!

(Mizzone-ului NU!)



di(n)stinse domn!
nu am cum sa-ti de(n)monstrez, dar am mentionat, in cadrul miniinterviului luat de baietii aia, ad-hop, asa, EXACT dupa fraza pe care o incriminezi matale, ca e "...vorba unui bun prieten..."...!, dar au taiat la montaj unde te pomeneam ...sa fie cumva vorba de vreo razbunare a lor pe tine?...
daca luam legatura cu ei(Prima TV mi se pare) si cerem materialul inainte de montaj, se va putea constata ca NU EU AM GRESIT, nu am cum sa controlez departamentul de post-procesare sunet; ma rog, daca tii neaparat, astept sa-mi soliciti eventuale daune, sint disponibil la reparatiuni rezonabile, chit ca nu eu sint autorul direct al atingerii ce consideri ca ti-a fost facuta...
promit ca nu te mai citez!

bafta si minuni!

"...NU TREBUIE CONFUNDAT ADEVARUL CU PAREREA MAJORITATII..."-Jean Cocteau
"...DACA VEI AVEA SUFICIENTA INTELEPCIUNE SI RABDARE SI VEI STA ATENT PE MALUL RIULUI, VEI PUTEA OBSERVA, LA UN MOMENT DAT, PLUTIND LA VALE, CADAVRELE DUSMANILOR TAI" -citat : -Sun Tzu -ARTA RAZBOIULUI

"...cine nu are timp, nu invinge niciodata"-Antoine de Saint d'Exupery

"Cuvintele sincere nu sunt niciodata placute, cuvintele placute nu sunt niciodata sincere" -Lao Tze

"...esential in existenta unui om ca mine este ceea "ce" GINDESTE si "cum" GINDESTE, si NU ceea ce FACE si ce SIMTE."-Albert Einstein-BUCURIA GINDIRII

NOTA: daca, intimplator sau nu, unele cuvinte sau elemente de sintaxa din postarile mele comporta dificultati de compilare pentru unii cititori, sint disponibile scurte seminarii de dezvoltare a perceptiei si comunicarii interpersonale.
de asemenea, RECOMANDAM IMPERATIV celor care se cred indreptatiti sa corecteze modul de redactare al textelor un scurt curs de ISTORIE LINGVISTICA, precum si consultarea unui Indreptar ortografic, ortoepic si de punctuatie.
0

#139 Useril este offline   mizzone 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2180
  • Inregistrat: 07-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 July 2010 - 11:34 AM

[quote name='rallyman' date='Jul 6 2010, 11:58 AM' post='407733']

Felicitari si sincera mea admiratie pt. IOR Team baieti sinteti EXTEM DE TARI pot sa spun ca nivelul valoric la care a-ti ajuns este fantastic . Ar trebuii sa
luati in calcul organizarea in mod regulat de concursuri . - Ar trebuii sa facem presiuni sa introducem aceste clase si la campionatele nationale .


aoleoooo...ce prostii spui!...
lasa baietii necontaminati de circul federal...
mai bine i-ai sfatui sa-si faca propria competitie SEPARATA si INDEPENDENTA, ca daca se amesteca in mizeria federala, iese urit, si-i pacat de progresul vizibil pe care l-au facut!
dragi IOR-isti: faceti ce stiti, numai NU va lasati amestecati in circul federal, credeti-ma ca va este mult mai bine fara mizeria aia...(nu deschid iar o polemica, nu ne ajung trei saptamini noapte-zi sa dezbatem...)

cit despre paternitatea frazei lui Valteras, am precizat mai sus cum s-au intimplat lucrurile, desi era foarte usor de intuit cum stau lucrurile(!!!??? pentru unii..., mai ales de catre unii care au pretentia ca ma cunosc...!???)
sau, e greu...cu imaginatia, uneori?...

cit despre prezumtiva atitudine din pozitia de "drepti"...daca-mi vedea cineva sila din priviri...

bafta si minuni!

Aceasta postare a fost editata de mizzone: 06 July 2010 - 11:36 AM


"...NU TREBUIE CONFUNDAT ADEVARUL CU PAREREA MAJORITATII..."-Jean Cocteau
"...DACA VEI AVEA SUFICIENTA INTELEPCIUNE SI RABDARE SI VEI STA ATENT PE MALUL RIULUI, VEI PUTEA OBSERVA, LA UN MOMENT DAT, PLUTIND LA VALE, CADAVRELE DUSMANILOR TAI" -citat : -Sun Tzu -ARTA RAZBOIULUI

"...cine nu are timp, nu invinge niciodata"-Antoine de Saint d'Exupery

"Cuvintele sincere nu sunt niciodata placute, cuvintele placute nu sunt niciodata sincere" -Lao Tze

"...esential in existenta unui om ca mine este ceea "ce" GINDESTE si "cum" GINDESTE, si NU ceea ce FACE si ce SIMTE."-Albert Einstein-BUCURIA GINDIRII

NOTA: daca, intimplator sau nu, unele cuvinte sau elemente de sintaxa din postarile mele comporta dificultati de compilare pentru unii cititori, sint disponibile scurte seminarii de dezvoltare a perceptiei si comunicarii interpersonale.
de asemenea, RECOMANDAM IMPERATIV celor care se cred indreptatiti sa corecteze modul de redactare al textelor un scurt curs de ISTORIE LINGVISTICA, precum si consultarea unui Indreptar ortografic, ortoepic si de punctuatie.
0

#140 Useril este offline   rallyman 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 439
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 06 July 2010 - 11:54 AM

Vezi postareamizzone, la Jul 6 2010, 12:34 PM, a spus:

aoleoooo...ce prostii spui!...
lasa baietii necontaminati de circul federal...
mai bine i-ai sfatui sa-si faca propria competitie SEPARATA si INDEPENDENTA, ca daca se amesteca in mizeria federala, iese urit, si-i pacat de progresul vizibil pe care l-au facut!
dragi IOR-isti: faceti ce stiti, numai NU va lasati amestecati in circul federal, credeti-ma ca va este mult mai bine fara mizeria aia...(nu deschid iar o polemica, nu ne ajung trei saptamini noapte-zi sa dezbatem...)

Am spus ca ar fii bine sa organizeze regulat concursuri si atit ( nu am specificat implicarea federatiei . ( Punct ) )
Crezi sau nu , dupa umila mea parere oamenii astia chiar merita sa iasa afara la concursuri oficiale si sa reprezinte Romania - sint chiar foarte buni -ca pot sa faca asta doar in cadrul Frmod ( din pacate asta este legea - strimba -sint primul care o recunoaste, dar pina o schimbam trebuie sa o respectam ) este o alta discutie . Chiar nu vad nimic rau in a introduce aceste clase noi la Campionatele nationale .
L'ennui dans ce monde, c'est que les idiots sont sûrs d'eux et les gens censés pleins de doutes
Les bons bateaux ne donnent aucune intelligence à leur propriétaire, et seul le talent permet d'être devant.
0

#141 Useril este offline   CornelP 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 538
  • Inregistrat: 13-June 09
  • Location:Bucuresti

Postat 06 July 2010 - 11:55 AM

Stati linistiti... intentiile noastre vis-a-vis de federatie sunt cu totul altele... :blink:
Vrem sa mai organizam ceva concursuri anul asta, la noi pe IOR. Daca ne intelegem la asezarea balizelor, putem amenaja on poligon Mono1/2 - MM de toata frumusetea.
Trebuie doar sa vedem exact de cine tine luciul de apa pentru a putea pune cateva balize permanente... si atunci va fi bine pentru toti. Daca sunt printre "sheet boaters" (expresie imprumutata de la baietii din state) persoane cu oarecare trecere/cunostinte in domeniu, rog sa ne contacteze pentru a putea face ceva mai interesant.

Cornel
0

#142 Useril este offline   CristiM 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 22-January 03

Postat 06 July 2010 - 01:28 PM

Vezi postareaShumica, la Jul 6 2010, 09:47 AM, a spus:

Dl. din imagine a facut o poza excelenta cu hydro-ul meu in zbor.
Il rog daca are amabilitatea sa imi trimita si mie poza prin e-mail sau sa o posteze aici. Multumesc anticipat.

mihai.grumeza@hotmail.com


Ai mail!
2 fast 4 you 2
0

#143 Useril este offline   Champion 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 16
  • Inregistrat: 27-December 06
  • Gender:Male
  • Location:Galati Romania

Postat 06 July 2010 - 06:24 PM

Salut navomodelistilor! Stie cineva ce barca este FSR ul acela alb cu marginea rosie??? Scrie Teroson pe el parca!Ce motor avea???

Aceasta postare a fost editata de Champion: 06 July 2010 - 06:29 PM

0

#144 Useril este offline   Dan Stroie 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 02-December 09
  • Gender:Male

Postat 06 July 2010 - 08:32 PM

Buna seara tuturor,

Am gasit in sfarsit timpul necesar sa va multumesc pentru participare si conduita. Eu consider ca a fost o iesire placuta si un prilej excelent de a face reclama unui hobby foarte putin prezent in Romania. Poate ca aceasta expunere pe viu intr-un loc public foarte vizibil combinata cu expunerea in mass media va largi comunitatea modelistilor.
Cred ca putem multumi fara rezerve colectivului de la revista Nautiq pentru organizarea evenimentului. Si putem de asemenea sa le multumim pentru prezenta discreta care a lasat privirile spectatorilor si obiectivele camerelor de luat vederi indreptate spre apa.
Daca vom reusi sa repetam asemenea actiuni in locuri cu expunere similara va fi bine pentru toata lumea si poate vom ajunge la masa critica ce va permite ca in mod periodic modelistii sa fie prezenti in anumite locuri cunoscute si sa devina un obicei ca in locul cutare, in fiecare a nu stiu cata duminica din luna, sa se gaseasca un numar de modelisti care sa provoace exclamatii de admiratie printre spectatorii ocazionali. Mai buna promovare pentru modelism nu cred ca se poate obtine in conditiile date.

Va multumesc inca odata.
0

#145 Useril este offline   gica viteza 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 401
  • Inregistrat: 08-March 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti/Dristor

Postat 06 July 2010 - 10:21 PM

Vezi postareaChampion, la Jul 6 2010, 07:24 PM, a spus:

Salut navomodelistilor! Stie cineva ce barca este FSR ul acela alb cu marginea rosie??? Scrie Teroson pe el parca!Ce motor avea???

A mea este,....este echipata cu motor ROSSI PHIRANIA, 42 000 rot/min, 2,9 martoage putere.
Da de ce intrebi?
...vitezomanul gica spray...
0

#146 Useril este offline   mizzone 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2180
  • Inregistrat: 07-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 July 2010 - 11:22 PM

Vezi postarearallyman, la Jul 6 2010, 12:54 PM, a spus:

Am spus ca ar fii bine sa organizeze regulat concursuri si atit ( nu am specificat implicarea federatiei . ( Punct ) )
Crezi sau nu , dupa umila mea parere oamenii astia chiar merita sa iasa afara la concursuri oficiale si sa reprezinte Romania - sint chiar foarte buni -ca pot sa faca asta doar in cadrul Frmod ( din pacate asta este legea - strimba -sint primul care o recunoaste, dar pina o schimbam trebuie sa o respectam ) este o alta discutie . Chiar nu vad nimic rau in a introduce aceste clase noi la Campionatele nationale .


alo, trezeste-te!...cine altcineva mai "pastoreste", la modellbau, "campionate nationale"?...sau nu mai intelegi nici ce ai scris singurel...? ai scris clar ca : "...ar trebui(i) sa facem presiuni pentru a introduce aceste clase si la campionatele nationale..."(!!!???!!!)
ce vrei sa intelegem d-acilea?
iar vis-a-vis de asa zisa respectare(sau NU!) a legii "strimbe", nu mai stiu acuma cine a zis-o, dar "...a aplica o lege strimba e o crima mai mare decit a incalca o lege dreapta...".
asa ca...las-o mai incet cu aducerea de noi clase la circul federal(nici cu MM-ul la federale nu sint de acord, cita vreme interdictia pentru "naviga" la MMI este notorie, a trage cu MM la federale e ca si cum ai fi insurat cu o nevasta top-model si te-ai duce pe centura ... ); am mai spus-o si o reafirm: daca se va putea face ceva viabil. sanatos si peren in rc-ul autohton, aceasta se va face numai FARA frmd si in afara actualului sistem de organizare competitionala de sorginte federala.
a indemna pe cineva sa participe la circul federal consider ca este o DUBLA greseala(am vrut sa scriu crima, da' m-am abtinut): pe de-o parte inseamna a conferi, in mod nemeritat si superflu, consistenta mizeriei federale, iar in al doilea rind inseamna a duce ceva nou si cu sanse de reusita pe un drum fara noima si cu final derapat) .
haideti, VA ROG, sa incercam sa construim macar competitia de MMI fara mizeria federala, ziua de duminica a dovedit ca se poate...(desi, cind l-am vazut acolo pe cel de la federatie, primul impuls a fost sa plec, oricum a fost o surpriza-singura!-neplacuta, as putea sa trag rc toata ziua in ploaie, numai sa nu mai aud de ei...).
bafta si minuni!

"...NU TREBUIE CONFUNDAT ADEVARUL CU PAREREA MAJORITATII..."-Jean Cocteau
"...DACA VEI AVEA SUFICIENTA INTELEPCIUNE SI RABDARE SI VEI STA ATENT PE MALUL RIULUI, VEI PUTEA OBSERVA, LA UN MOMENT DAT, PLUTIND LA VALE, CADAVRELE DUSMANILOR TAI" -citat : -Sun Tzu -ARTA RAZBOIULUI

"...cine nu are timp, nu invinge niciodata"-Antoine de Saint d'Exupery

"Cuvintele sincere nu sunt niciodata placute, cuvintele placute nu sunt niciodata sincere" -Lao Tze

"...esential in existenta unui om ca mine este ceea "ce" GINDESTE si "cum" GINDESTE, si NU ceea ce FACE si ce SIMTE."-Albert Einstein-BUCURIA GINDIRII

NOTA: daca, intimplator sau nu, unele cuvinte sau elemente de sintaxa din postarile mele comporta dificultati de compilare pentru unii cititori, sint disponibile scurte seminarii de dezvoltare a perceptiei si comunicarii interpersonale.
de asemenea, RECOMANDAM IMPERATIV celor care se cred indreptatiti sa corecteze modul de redactare al textelor un scurt curs de ISTORIE LINGVISTICA, precum si consultarea unui Indreptar ortografic, ortoepic si de punctuatie.
0

#147 Useril este offline   ERASER 

  • Vintage
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2217
  • Inregistrat: 23-March 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Drumul Taberei
  • Interests:F3A , veliere

Postat 07 July 2010 - 06:40 AM

A fost o iesire reusita, cu putina ploaie si valuri ceva mai mari. Personal m-am simtit bine, am avut ocazia sa intalnesc modelisti pe care-i cunosteam doar virtual, si am reusit sa navighez pentru prima data cu un velier.
Pe aceasta cale, multumesc organizatorilor (revistei Nautiq, membrilor acestui forum care au reusit sa ne stranga la un loc, cat si celorlalti sponsori) pentru initiativa dusa la bun sfarsit, pentru mediatizarea evenimentului, pentru cafeaua fierbinte cu care ne-au incalzit in timpul ploii, pentru diplome si cadourile generoase.
Tin sa le multumesc celor care m-au ajutat cu sfaturi si reglaje (Valteras, Bogdan Stancu, Mizzone si altii) si sa-mi cer scuze fata de cei pe care i-am jenat in cursa de veliere "open", incepator fiind.

Voi atasa in continuare cateva din pozele facute de prietena mea.

Matei

Imagine atasata: Resize_of_DSC05846.JPG Imagine atasata: Resize_of_DSC01720.JPG Imagine atasata: Resize_of_DSC01722.JPG

P.S. Am aflat de ce s-a terminat atat de subit cu electrica: s-a topit cablajul ce leaga "drain-urile" MOS-urilor in regulator. Destul de ciudat, motorul tragand doar 21 - 22 A cu elicea de 35 mm. Altfel, toate piesele sunt OK.
Future is electric, but I belong to the past...
TEL. 0726.191.725
0

#148 Useril este offline   ERASER 

  • Vintage
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2217
  • Inregistrat: 23-March 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Drumul Taberei
  • Interests:F3A , veliere

Postat 07 July 2010 - 06:43 AM

.
Imagine atasata: Resize_of_DSC01700.jpg Imagine atasata: Resize_of_DSC01696.JPG Imagine atasata: Resize_of_DSC01694.JPG
Future is electric, but I belong to the past...
TEL. 0726.191.725
0

#149 Useril este offline   Champion 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 16
  • Inregistrat: 27-December 06
  • Gender:Male
  • Location:Galati Romania

Postat 07 July 2010 - 11:28 AM

Vezi postareagica viteza, la Jul 6 2010, 11:21 PM, a spus:

A mea este,....este echipata cu motor ROSSI PHIRANIA, 42 000 rot/min, 2,9 martoage putere.
Da de ce intrebi?



Sunt interesat de achizitionarea unui model FSR si mi-a placut acela!
Cam cat ar costa un model ca acela?

Aceasta postare a fost editata de Champion: 07 July 2010 - 11:30 AM

0

#150 Useril este offline   gica viteza 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 401
  • Inregistrat: 08-March 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti/Dristor

Postat 07 July 2010 - 10:13 PM

ai MI
...vitezomanul gica spray...
0

Arata acest topic


  • 6 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro