Modelism - RHC Forum: Sebart Sukhoi 29s 50e V2.0 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sebart Sukhoi 29s 50e V2.0

#1 Useril este offline   CamilBM 

  • ex BIGfoot
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1013
  • Inregistrat: 02-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:UAV/F3A/JET/3D/1:1

  Postat 31 May 2010 - 08:45 PM

Cu ajutorul multora, duminica mi-am luat de la HF de la baietii de la aeropower un sukhoi.
M-am decis sa il fac electric.
Azi am inceput si am montat in totalitate aripile si am montat trenul. Cand am vrut sa trec la profundor am dat de o problema.
Profundorul nu sta exact in locasul care este predestinat lui. Are cam 0.5mm deasupra, 1~1.5mm dedesubt si vreo 3mm in fata(loc gol). Nu prea stiu cum sa explic asa ca las pozele sa vorbeasca. Solutia nu prea stiu care ar fi. Una ar fi sa incerc sa pilesc putin acolo unde sta bine incat sa se aseze peste tot, alta ar fi sa pun epoxi in locurile libere(ceea ce nu imi place) iar alta ar fi sa astup acele locuri cu bucati de balsa(ce iarasi nu imi place).
Astept cu interes propunerile voastre. Daca vreti poze din alte unghiuri ziceti.
http://farm5.static.flickr.com/4013/4656533139_8926f3b0ca_b.jpg
http://farm5.static.flickr.com/4025/4657153776_65daa98d2c_b.jpg
Voi face maine pe ziua poze cu tot ce am montat.
In general sunt foarte multumit de tot kitul. Se vede calitatea. Probabil ca de acu sunt "sebart forever"...
Fly to live
Live to fly

Futaba 8FGS, HK 6CH, EM Yak 54 2.2m TGY50, Miss Wind S 50E, Swallow 90 RCGF20, Sukhoi S29 50E V2, TG L-39 EDF90, FG L-39 EDF70, Click, Click C, Sultimate, Elipsia, Bicut V1, Quad 50cm, Radina DLG Stignas, , Heli 450 V2, Funjet.
0

#2 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 31 May 2010 - 09:20 PM

Orice ai face numai sa ai grija sa nu strici unghiul de incidenta ! De preferat de umplut golurile !

P.S.

Eu as pune balsa cu CA si la final colorata cu putin marker permanent rosu sau negru ! Merge si Epoxi dar sa nu se murdareasca prea tare - poate din cel de 30 min - ai timp sa stergi cu alcool excesul - dar numai dupa ce ai fixat cu CA ca sa nu se mai miste !
De asemenea l-as face termic cu OS in 4T - are Adyc unul ( nu versiunea V2.0 ) si e bestial !

Oricum sa il stapanesti sanataos !
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#3 Useril este offline   CamilBM 

  • ex BIGfoot
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1013
  • Inregistrat: 02-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:UAV/F3A/JET/3D/1:1

Postat 31 May 2010 - 09:24 PM

Mai astept pareri, ma mai holb la el si vad maine ce fac.
M-am saturat de umblat dupa mine cu pompa, combustibil, servetele, incalzitor, demaror, sprai...
Ce mie cel mai frica e sa nu mi se opreasca motorul din nu stiu ce cauza(in cazul termicului). Cu electricul stiu un lucru.

Aceasta postare a fost editata de BIGfoot: 31 May 2010 - 09:24 PM

Fly to live
Live to fly

Futaba 8FGS, HK 6CH, EM Yak 54 2.2m TGY50, Miss Wind S 50E, Swallow 90 RCGF20, Sukhoi S29 50E V2, TG L-39 EDF90, FG L-39 EDF70, Click, Click C, Sultimate, Elipsia, Bicut V1, Quad 50cm, Radina DLG Stignas, , Heli 450 V2, Funjet.
0

#4 Useril este offline   djandrey 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 600
  • Inregistrat: 15-June 09
  • Gender:Male
  • Location:Sacele , Brasov
  • Interests:Automodelism , Aeromodelism , IT

Postat 31 May 2010 - 09:45 PM

Foarte frumos modelu,sa-l zbori sanatos.


si privire la motorizare
ai dreptate ca e de lucru cu termicu,dar nici sa te dai 20 de min si sa stai 3 ore sa incarci bateria pt ca la modelu asta trebe baterie 5-6s de peste 3800 .care ma gindesc ca stai ceva la incarcat.
ON-AIR
TX : Spektrum DX9
ParkZone VisionAire - Electric
F3P Mustang 3D - Electric
Multiplex Twister EDF - Electric

OFF-ROAD
Traxxas TRX4 4WD - Electric
0

#5 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 31 May 2010 - 09:45 PM

La termic daca se opreste motorul il aduci lejer jos ( daca nu este in vre-o manevra joasa ) - mai ales pe asta - planeaza ca un fulg !
Si e mai nasol si cu un regulator ars deci si fara ubec si impliicit si fara comenzi !

P.S.
Oricum este chestie de gust si asta nu se discuta , dar poate mai influentam ! Glumeam !
- Pack-uri mari 6S ! - scumpe, greu de incarcat la camp si timp limitat de zbor pe zi daca nu ai cel putin 4 - 5 pack - uri si destul de periculoase si astea daca nu sunt mai brand-uite putin !
Un demaror Align ( are pack-ul in el ) + un alimentator pt bujie ( tot cu accu in el ) + 1 sticla de Coca Cola ( sau un bidon special ) de maxim 2 litri si gata intra intr-o punga de plastic !
E o nasoleala cu FieldBoxul , cu tot bidonul de 5 litri de gas, cu accu de 12 V si tot tacamul !!
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#6 Useril este offline   djandrey 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 600
  • Inregistrat: 15-June 09
  • Gender:Male
  • Location:Sacele , Brasov
  • Interests:Automodelism , Aeromodelism , IT

Postat 31 May 2010 - 09:59 PM

Pune un motor in 4T de 13cc si nu vei regreta 100%



Bafta si Spor!!!!
ON-AIR
TX : Spektrum DX9
ParkZone VisionAire - Electric
F3P Mustang 3D - Electric
Multiplex Twister EDF - Electric

OFF-ROAD
Traxxas TRX4 4WD - Electric
0

#7 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 01 June 2010 - 04:58 AM

Vezi postareaREAL DESIGN, la May 31 2010, 09:45 PM, a spus:

Un demaror Align ( are pack-ul in el ) + un alimentator pt bujie ( tot cu accu in el ) + 1 sticla de Coca Cola ( sau un bidon special ) de maxim 2 litri si gata intra intr-o punga de plastic !
E o nasoleala cu FieldBoxul , cu tot bidonul de 5 litri de gas, cu accu de 12 V si tot tacamul !!

Aici m-ai pierdut. Cum duci la stand tot ceea ce ai insirat mai sus? La care mai trebuie adaugate ceva scule, bujii, suruburi, pompa pentru carburant, etc, etc. Nu ar intra mai elegant si mai usor de transportat, in field box?

Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 01 June 2010 - 04:59 AM

0

#8 Useril este offline   CamilBM 

  • ex BIGfoot
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1013
  • Inregistrat: 02-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:UAV/F3A/JET/3D/1:1

Postat 01 June 2010 - 06:39 AM

Vezi postareadjandrey, la May 31 2010, 10:45 PM, a spus:

Foarte frumos modelu,sa-l zbori sanatos.


si privire la motorizare
ai dreptate ca e de lucru cu termicu,dar nici sa te dai 20 de min si sa stai 3 ore sa incarci bateria pt ca la modelu asta trebe baterie 5-6s de peste 3800 .care ma gindesc ca stai ceva la incarcat.

Stai calm ca am incarcator de 400W. Si cand voi mai avea bani o sa imi cumpar si baterii pe care sa le pot incarca in 15 minute, si atunci nu mai e nici o problema.
Fly to live
Live to fly

Futaba 8FGS, HK 6CH, EM Yak 54 2.2m TGY50, Miss Wind S 50E, Swallow 90 RCGF20, Sukhoi S29 50E V2, TG L-39 EDF90, FG L-39 EDF70, Click, Click C, Sultimate, Elipsia, Bicut V1, Quad 50cm, Radina DLG Stignas, , Heli 450 V2, Funjet.
0

#9 Useril este offline   MLGore 

  • Dream Team Forever
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2332
  • Inregistrat: 08-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 June 2010 - 07:57 AM

In legatura cu profundorul: Sprijina BA-ul profundorului in fuselaj, apoi baga niste pene de balsa intre prof. si fuselaj astfel incat sa ai goluri egale si sus si jos. Penele le bagi in asa fel incat sa intre cu totul (sa nu se vada pe afara). Montezi aripa si masori de 20 de ori sa fie profundorul aliniat cu ea. Cand esti sigur ca totul e OK, pui o picatura de CA d-ala subtire ca apa pe pene si pe varful profundorului. Restul golului il umpli cu epoxi de 60 de minute, care-ti permite sa-l stergi cu apa daca murdaresti ceva. Lasi cel putin 3 ore la uscat inainte sa faci ceva la el. Atentie mare cu cantitatea de epoxi, nu folosi mai mult de 5g pt ca deja ai servo grele (MG) si nu vrei sa-ti iasa greu de coada.
Succes!
Modelism = 10% zbor + 90% lipici
Cand o zbura A.R.C.A.! © 2010 All rights reserved.
0

#10 Useril este offline   MLGore 

  • Dream Team Forever
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2332
  • Inregistrat: 08-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 June 2010 - 08:20 AM

ATENTIE MARE!

In manual e o greseala! Balamalele se lipesc cu THIN CA (d-ala foarte subtire) nu cu MEDIUM ca in manual! Asamblezi suprafata (ex: bagi eleronul la locul lui) o flexezi si pui o picatura de CA pe balama. Balamaua trage CA-ul prin capilaritate si se lipeste. Inca un pont: sarma de la bechie, lipeste-o in directie cu epoxi nu cu CA. Si nu uita sa dai cu lock pe toate suruburile ! (mai ales la comenzi)
Modelism = 10% zbor + 90% lipici
Cand o zbura A.R.C.A.! © 2010 All rights reserved.
0

#11 Useril este offline   shogi 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 2753
  • Inregistrat: 08-March 06
  • Gender:Male
  • Location:Ploiest,Bucuresti
  • Interests:pussy

Postat 01 June 2010 - 10:00 PM

Vezi postareaMLGore, la Jun 1 2010, 09:20 AM, a spus:

Si nu uita sa dai cu lock pe toate suruburile ! (mai ales la comenzi)

Cred ca s`a invatat minte de la extra :rolleyes:

Hai Camile da`i bataie.Fara graba ca e un model superb.Au astea o tinuta de zbor de mama mama.Atentie mare si la balamale cand le lipesti !!Spor !
0

#12 Useril este offline   CamilBM 

  • ex BIGfoot
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1013
  • Inregistrat: 02-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:UAV/F3A/JET/3D/1:1

Postat 02 June 2010 - 04:34 PM

Am mai lucrat la Sukhoi.
Aripile sunt gata. Am pus la toate surubele thread lock si la unele si o picatura de CA sa fie foarte sigur. La surubele de prindere ale servourilor am pus cate o picatura de CA thin care a intrat in balsa. Balamalele eleroanelor binenteles ca le-am lipit cu CA thin. Ce nu imi place e ca nu am cursa maxima la eleroane, desi servourile merg la maxim. Voi schimba parghile cu unele mai lungi.
Am facut produnorul in asa fel inca sa pice perfect pe locasul lui.
Deabia acum am inceput sa am timp pentru model. Pana acu am fost tot intro graba sa fac diverse lucruri.
Voi mai pune poze si pe maine pe masura ce avansez. Deocamdata doar atat.
http://farm5.static.flickr.com/4028/4663516036_7300eba7d1_b.jpg
http://farm5.static.flickr.com/4009/4663516042_b028932595_b.jpg
http://farm5.static.flickr.com/4014/4663516068_3884ab17b6_b.jpg
http://farm2.static.flickr.com/1296/4663516062_6b46907678_b.jpg
http://farm2.static.flickr.com/1306/4663516060_e6fb9614c8_b.jpg
Fly to live
Live to fly

Futaba 8FGS, HK 6CH, EM Yak 54 2.2m TGY50, Miss Wind S 50E, Swallow 90 RCGF20, Sukhoi S29 50E V2, TG L-39 EDF90, FG L-39 EDF70, Click, Click C, Sultimate, Elipsia, Bicut V1, Quad 50cm, Radina DLG Stignas, , Heli 450 V2, Funjet.
0

#13 Useril este offline   CamilBM 

  • ex BIGfoot
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1013
  • Inregistrat: 02-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:UAV/F3A/JET/3D/1:1

Postat 02 June 2010 - 06:31 PM

O intrebare asa rapida. Sunt pe punctul de a lipi profundorul. Acum ca sta bine in locas cu ce lipesc? epoxi sau - CA cum scrie in manual ?
Fly to live
Live to fly

Futaba 8FGS, HK 6CH, EM Yak 54 2.2m TGY50, Miss Wind S 50E, Swallow 90 RCGF20, Sukhoi S29 50E V2, TG L-39 EDF90, FG L-39 EDF70, Click, Click C, Sultimate, Elipsia, Bicut V1, Quad 50cm, Radina DLG Stignas, , Heli 450 V2, Funjet.
0

#14 Useril este offline   florin100% 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2685
  • Inregistrat: 20-June 06

Postat 02 June 2010 - 07:48 PM

ba deci balsa se lipeste bine cu amandoua dar parca mai bine cu CA. Daca ai epoxy dala subtire, merge si cu ala. Faza e atunci cand impingi profundorul in locas ca daca ai epoxy il scoate pe tot afara. La CA se imbiba lemnul si lipitura e teoretic mai buna. Stai sa mai primesti un raspuns si de la altcineva
"Odata ce ai gustat din mirajul zborului, nu vei mai putea merge pe pamant decat cu ochii ridicati spre cer"


Team Aeropower

0

#15 Useril este offline   CamilBM 

  • ex BIGfoot
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1013
  • Inregistrat: 02-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:UAV/F3A/JET/3D/1:1

Postat 02 June 2010 - 08:03 PM

Vezi postareaflorin100%, la Jun 2 2010, 08:48 PM, a spus:

ba deci balsa se lipeste bine cu amandoua dar parca mai bine cu CA. Daca ai epoxy dala subtire, merge si cu ala. Faza e atunci cand impingi profundorul in locas ca daca ai epoxy il scoate pe tot afara. La CA se imbiba lemnul si lipitura e teoretic mai buna. Stai sa mai primesti un raspuns si de la altcineva

Stau nu ma grabesc. Eu mai am un lipici de lemn(Romulus mi la recomandat, banuiesc ca e ceva aracet?) - Moment wood express . Ca epoxi am doar de la lindinger de 30 minute .
Binenteles ca pot cumpara sau imprumuta aproape orice. Vreau sa lipesc in asa fel incat sa fiu sigur ca nu se rupe/dezlipeste/desface orice as face in aer

Aceasta postare a fost editata de BIGfoot: 02 June 2010 - 08:18 PM

Fly to live
Live to fly

Futaba 8FGS, HK 6CH, EM Yak 54 2.2m TGY50, Miss Wind S 50E, Swallow 90 RCGF20, Sukhoi S29 50E V2, TG L-39 EDF90, FG L-39 EDF70, Click, Click C, Sultimate, Elipsia, Bicut V1, Quad 50cm, Radina DLG Stignas, , Heli 450 V2, Funjet.
0

#16 Useril este offline   Teo-Costin 

  • T.C.I.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1399
  • Inregistrat: 13-June 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI-Tineretului

Postat 02 June 2010 - 08:14 PM

Mare grija la CA caci in momentul cand introduci profundorul in locasul lui, daca este putin stramb si lipseste si aerul atunci CA-ul se intareste instant si atunci pa si la revedere, nu-l mai scoti de acolo decat rupt.
Epoxy iti da timp de manevra si te mai poti juca cu el pina se intareste, la fel si Moment-ul.
Eu as folosi Moment-ul ala pe baza de aracet, aracetul intra si el in balsa sau lemn, vezi si tu ce mai spune lumea.
Take the first step in faith. You don't have to see the whole staircase, just take the first step.
0

#17 Useril este offline   Red Sky 

  • Gold Member
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 935
  • Inregistrat: 15-March 06

Postat 02 June 2010 - 09:47 PM

Eu folosesc CA din comoditate dar ar fi mai indicat un aracet bun (Ponal sau Bison (pt parchet)). Daca te hotaresti pe CA, foloseste SuperBomd si nu mai misti piesele pana se lipesc. Toarna picaturile pe langa ca intra ele singure.
www.redsky.ro
0

#18 Useril este offline   CamilBM 

  • ex BIGfoot
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1013
  • Inregistrat: 02-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:UAV/F3A/JET/3D/1:1

Postat 03 June 2010 - 07:21 AM

Acum ca scoala sa cam terminat si cu greva asta nu mai vin destui profesori nici nare rost sa merg la scoala pentru cate o ora ... Asa ca :
Sunt putin cam bulversat. Uni zic CA, altii aracet, altii epoxi. Voi face o poza si la locasul in care intra profundorul sa vedeti pe ce sta de fapt. Am si CA expandabil la o adica ...
http://farm5.static.flickr.com/4022/4665645990_4f98af255f_b.jpg
http://farm5.static.flickr.com/4054/4665022381_7bc199c2c5_b.jpg
http://farm5.static.flickr.com/4004/4665022603_599e22412f_b.jpg
http://farm5.static.flickr.com/4005/4665646524_c88410c8e9_b.jpg
Mai astept pareri si eventual o concluzie...
Fly to live
Live to fly

Futaba 8FGS, HK 6CH, EM Yak 54 2.2m TGY50, Miss Wind S 50E, Swallow 90 RCGF20, Sukhoi S29 50E V2, TG L-39 EDF90, FG L-39 EDF70, Click, Click C, Sultimate, Elipsia, Bicut V1, Quad 50cm, Radina DLG Stignas, , Heli 450 V2, Funjet.
0

#19 Useril este offline   Vivi 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 665
  • Inregistrat: 06-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 03 June 2010 - 08:43 AM

Ola!

Io as face asa:
Dupa ce e fixat ampenajul, as pune CA pe locurile de contact, apoi, unde e loc liber, as baga ceva expandabil (de ex. poliuretanic). Expandabilul e foarte bun de folosit in locuri de genul asta din cauza presiunii pe care o face la locul imbinarii.
0

#20 Useril este offline   Zippo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 03 June 2010 - 09:29 AM

CA pe langa faptul ca trebuie aplicat dupa fixarea componentelor, nu-ti confera incredere si lipitura poate fi superficiala. La modele mari, un aracet de calitate este ideal. Epoxi la lemn de balsa nu este indicat chiar deloc, acesta are o vascozitate mai mare si nu intra in structura lemnului, formand doar o pelicula rezistenta , insa se poate desprinde cu tot cu balsa. Personal folosesc doar aracet sau UHU Hart pentru lemn, CA pentru piese mici unde rezistenta nu este asa importanta si epoxi la compozite si lemn de esenta tare. Spuma poli are si ea proprietati foarte bune, insa nu am folosit frecvent.
0

#21 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 03 June 2010 - 01:08 PM

Pune ce crezi tu ! vad tot felul de pareri unele spunand chiar cum ca CA nu asigura o lipire buna - fiecare cu parerea lui .
Inainte de a te apuca, totusi, marele maestru care a proiectat modelul ( si unul bun chiar foarte bun ) si care ti-a dat si un pliant, prospect sau cum vrei sa il numesti ce te indeamna sa pui ? Eu parca tind sa cred ca CA ( am toate modelele de Katana 30,50 si 120 de la acelasi producator - toate lipite cu CA si nu sunt probleme ... inca ).

Bafta in continuare !

P.S.

Nu stiu cum poti sterge excesul unui adeziv care expandeaza si incepe sa iasa pe langa imbinari, adera la folie etc.... fara sa tai ceva pe acolo !
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#22 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 03 June 2010 - 01:19 PM

Ceea ce a spus RD este plin de bun simt. Ai incredere in producator? Atunci, fii consecvent si asculta-l pana la capat.

PS. @Zippo. Cea mai buna lipitura la balsa o face epoxi-ul. In nici un caz nu-i superficiala. Doar ca varianta de studiu, va prezint metoda ''Calin'' pe care am aplicat-o cu mult succes la ultimele modele. Fixezi piesele cu cate o picatura de CA, apoi pui epoxi. Eu folosesc un epoxi mai fluid:
http://www3.towerhobbies.com/cgi-bin/wti00...=LXCX58&P=7
Acesta patrunde, prin capilaritate, peste tot. Dar, rezultate similare, obtii si cu epoxi normal. Surprinzator si contra intuitiv, capilaritatea lucreaza perfect si in acest caz. Am studiat, cu atentie, zona lipita si se pare ca adezivul ''uda'' bine toata zona.

Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 03 June 2010 - 01:28 PM

0

#23 Useril este offline   Vivi 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 665
  • Inregistrat: 06-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 03 June 2010 - 03:06 PM

Citeaza

Nu stiu cum poti sterge excesul unui adeziv care expandeaza si incepe sa iasa pe langa imbinari, adera la folie etc.... fara sa tai ceva pe acolo !

Inainte de a pune expandabil-ul se acopera cu banda de hartie (din aia folosita la zugraveli) locurile unde nu vrei sa lipeasca. Dupa uscare se poate da jos destul de usor.
Evident ca folosirea expandabil-ului e cea mai dificila, dar eu o prefer, acolo unde se poate, deoarece la final am o lipitura destul de elastica si foarte usoara.

EDIT: cu poliuretan am lipit inclusiv echii, care inca mai rezista :blink: Daca bagam acolo epoxi, intra 50 de grame...

Aceasta postare a fost editata de Vivi: 03 June 2010 - 03:08 PM

0

#24 Useril este offline   CamilBM 

  • ex BIGfoot
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1013
  • Inregistrat: 02-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:UAV/F3A/JET/3D/1:1

Postat 03 June 2010 - 03:16 PM

Am testat lipicii pe care iam avut. De la uhu pt balsa pana la epoxi. Cel care a tinut de departe cel mai mult e epoxi .
Si l-am tot lipit. CA acolo unde sta balsa pe balsa si in interior am pus intre perete si profundor epoxi.
A iesit bestial. Imi vine greu sa cred ca ala poate fi miscat de ceva ...
Voi face poze dar acum trebe sa trag o fuga pana la Fan.
Fly to live
Live to fly

Futaba 8FGS, HK 6CH, EM Yak 54 2.2m TGY50, Miss Wind S 50E, Swallow 90 RCGF20, Sukhoi S29 50E V2, TG L-39 EDF90, FG L-39 EDF70, Click, Click C, Sultimate, Elipsia, Bicut V1, Quad 50cm, Radina DLG Stignas, , Heli 450 V2, Funjet.
0

#25 Useril este offline   CamilBM 

  • ex BIGfoot
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1013
  • Inregistrat: 02-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:UAV/F3A/JET/3D/1:1

Postat 03 June 2010 - 03:17 PM

Vezi postareaVivi, la Jun 3 2010, 04:06 PM, a spus:

Inainte de a pune expandabil-ul se acopera cu banda de hartie (din aia folosita la zugraveli) locurile unde nu vrei sa lipeasca. Dupa uscare se poate da jos destul de usor.
Evident ca folosirea expandabil-ului e cea mai dificila, dar eu o prefer, acolo unde se poate, deoarece la final am o lipitura destul de elastica si foarte usoara.

EDIT: cu poliuretan am lipit inclusiv echii, care inca mai rezista :blink: Daca bagam acolo epoxi, intra 50 de grame...

Eu am pus CA medium cum scire in manual...
Fly to live
Live to fly

Futaba 8FGS, HK 6CH, EM Yak 54 2.2m TGY50, Miss Wind S 50E, Swallow 90 RCGF20, Sukhoi S29 50E V2, TG L-39 EDF90, FG L-39 EDF70, Click, Click C, Sultimate, Elipsia, Bicut V1, Quad 50cm, Radina DLG Stignas, , Heli 450 V2, Funjet.
0

#26 Useril este offline   CamilBM 

  • ex BIGfoot
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1013
  • Inregistrat: 02-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:UAV/F3A/JET/3D/1:1

Postat 05 June 2010 - 08:08 PM

Am cam terminat tot ce am putut face pana acum.
Mai am doar de setat cursele, expo si d/r in statie.
Decocamdata cantareste 1778g(cu tot cu capota,suport motor, surubaraie care mai urmeaza sa fie puse pe model).
500~600g pack ul
400g motor
200g restul (con, ubec, regulator)
Deci in total ajunge maxim pe la 3 kg.
Am de gand in viitor sa iau servouri care sa mearga rapid la 5v si regulator de 2 ori mai usor si foarte destept si o baterie de vreo ~525g(40c). In configuratia aia va sparge tot. Asa cum e acum mi se pare putin cam greu.
http://farm5.static.flickr.com/4040/4671787341_4d2def0a76_b.jpg
http://farm5.static.flickr.com/4041/4672413792_32db8b0be3_b.jpg
Paca acum am facut 3 modificari la kit fara de cum a venit. Ce ma impresionat cel mai mult a fost faptul ca dupa ce am pus papucii am ajuns la concluzia ca de fapt rotile nu se invart :rolleyes: . Se pare ca oricum le-as pune tot ating rotile :rolleyes: si freaca.
Baftaaaa!

Aceasta postare a fost editata de BIGfoot: 05 June 2010 - 08:20 PM

Fly to live
Live to fly

Futaba 8FGS, HK 6CH, EM Yak 54 2.2m TGY50, Miss Wind S 50E, Swallow 90 RCGF20, Sukhoi S29 50E V2, TG L-39 EDF90, FG L-39 EDF70, Click, Click C, Sultimate, Elipsia, Bicut V1, Quad 50cm, Radina DLG Stignas, , Heli 450 V2, Funjet.
0

#27 Useril este offline   CamilBM 

  • ex BIGfoot
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1013
  • Inregistrat: 02-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:UAV/F3A/JET/3D/1:1

Postat 23 June 2010 - 05:30 PM

Ieri au sosit ultrimele piese. Din cauza ca a picat deal ul cu Lucian trebuie sa imi iau motor si baterii. Problema e cu motorul. Nu o pot numi chiar problema dar nu sunt total sigur daca e chiar ce imi trebuie(motorul va merge neaparat cu elicea de mai jos). Maine am de gand sa dau comanda pt ele. Daca cineva crede ca s-ar potrivi altceva (tot de la HK) la model va rog scrieti!
Motor
Pack
Si o poza cu ultimele chestii care au venit de la ei. Regulator 90~100A, conectori 6mm, 2 parghii, regulator tensiune HV 5A si elice turnigy electric 17x8.
http://farm2.static.flickr.com/1085/4727142709_b3c749192d_b.jpg

P.S. sper din tot sufletul sa ajunga coletul pana la Siria !

Aceasta postare a fost editata de BIGfoot: 23 June 2010 - 05:31 PM

Fly to live
Live to fly

Futaba 8FGS, HK 6CH, EM Yak 54 2.2m TGY50, Miss Wind S 50E, Swallow 90 RCGF20, Sukhoi S29 50E V2, TG L-39 EDF90, FG L-39 EDF70, Click, Click C, Sultimate, Elipsia, Bicut V1, Quad 50cm, Radina DLG Stignas, , Heli 450 V2, Funjet.
0

#28 Useril este offline   CamilBM 

  • ex BIGfoot
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1013
  • Inregistrat: 02-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:UAV/F3A/JET/3D/1:1

Postat 06 July 2010 - 12:25 PM

Azi a ajuns motorul si bateria. Motorul e un pic cam overkill.
Urmeaza mai desera maidenul. 2 poze :
http://farm5.static.flickr.com/4143/4767568050_9df3cfee41_b.jpg
http://farm5.static.flickr.com/4135/4766953963_6776969ff1_b.jpg
Fly to live
Live to fly

Futaba 8FGS, HK 6CH, EM Yak 54 2.2m TGY50, Miss Wind S 50E, Swallow 90 RCGF20, Sukhoi S29 50E V2, TG L-39 EDF90, FG L-39 EDF70, Click, Click C, Sultimate, Elipsia, Bicut V1, Quad 50cm, Radina DLG Stignas, , Heli 450 V2, Funjet.
0

#29 Useril este offline   hash84 

  • DreamTeam member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2183
  • Inregistrat: 28-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 July 2010 - 10:29 PM

luat de pe hobby city. au zis cativa ca le-au cazut magnetii.
"However, it seems these motors must be operated at high timing or they could loose magnets (info from a friend, never had problems myself with the Turnigy motors)."
    /------------------------\              |~~\_____/~~\__  |
    |        Hash84          |______________ \______====== )-+
    |                        |                      ~~~|/~~  |
    \------------------------/                         ()
0

#30 Useril este offline   CamilBM 

  • ex BIGfoot
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1013
  • Inregistrat: 02-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:UAV/F3A/JET/3D/1:1

Postat 07 July 2010 - 06:12 AM

Vezi postareahash84, la Jul 6 2010, 11:29 PM, a spus:

luat de pe hobby city. au zis cativa ca le-au cazut magnetii.
"However, it seems these motors must be operated at high timing or they could loose magnets (info from a friend, never had problems myself with the Turnigy motors)."

Problema asta daca te uiti, era la primele serii de motoare de acu un an sau cat. De atunci au rezolvat problema. Si nici nu stiu cum sa iti explic dar eu nu solicit mototrul asta de loc. Adica e asa tare incat as fi putut sa il pun chiar si pe un sukhoi 140!!!!
Ieri am terminat tot de facut la model, dar din cauza ca nu am avut cu cine sa merg la zbor nu am fost. Azi la baia mare ploua deci maidenul va fi joi si siria!
Hai ca ne vedem acolo!
Fly to live
Live to fly

Futaba 8FGS, HK 6CH, EM Yak 54 2.2m TGY50, Miss Wind S 50E, Swallow 90 RCGF20, Sukhoi S29 50E V2, TG L-39 EDF90, FG L-39 EDF70, Click, Click C, Sultimate, Elipsia, Bicut V1, Quad 50cm, Radina DLG Stignas, , Heli 450 V2, Funjet.
0

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro