Modelism - RHC Forum: ArduWiino NK Quad - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

ArduWiino NK Quad un alt quadrocopter

#1 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 19 December 2010 - 02:09 AM

am deschis aici acest topic pentru ca intentionez sa folosesc acest quad pentru fotografie si filmare aeriana si pentru ca eventualii amatori de acest tip de controler sa-si impartaseasca experientele.am folosit un frame de la jakub de 635 mm distanta intre motoare si la care electronica a fost setata pentru zbor in x . ca si componente, logica de control este compusa dintr-un mini-arduino pro la care au fost adaugate de la consola nintendo wii un motion-plus si un nunchak din care au fost extrase montajele. descrierea constructiva precum si setarile ce se fac se gasesc expuse mai pe larg http://www.rcgroups....d.php?t=1332876 .

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de worms: 19 December 2010 - 02:12 AM

0

#2 Useril este offline   shogun_ro 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 28
  • Inregistrat: 08-December 10
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Automobilism, Foto, Video, Calculatoare, Aeromodelism

Postat 19 December 2010 - 02:41 AM

Un filmulet sa vedem cat e de stabil ptr filmare in conditii de vant moderat poti sa faci ?
Eu as merge pe un hexa ptr ca cred ca e mai stabil decat un quad.
0

#3 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 19 December 2010 - 11:30 AM

pe moment abia invat sa-l ridic si sa-l trimez asa ca de stabilitate vorbim mai tarziu ;) .
0

#4 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 19 December 2010 - 12:21 PM

fiind o platforma in dezvoltare, autorii recunosc ca sunt inca multe bug-uri in soft asa ca multe din functii nu merg
minusuri: - pan-tilt la camera fuge de pe pozitie si o ia razna usor, usor pentru a reveni fiind necesara o resetare a placii de baza
-functia de autostabilizare cand e activata quadro se da peste cap si se prabuseste
-senzorii : fiind o multitudine de fabricanti fiecare i-si seteaza device in funtie de ce componente folosesc asa ca nu prea sunt compatibilitati si solutia e de cumparat senzori pana se potriveste ceva(nu e prea economic)
-interfata de reglaje : trebuie sa cunosti programare ca sa poti modifica ceva asa ca te transforma din aeromodelist intr-un mic informatician ceea ce nu prea se preteaza scopului propus

pe scurt e o solutie greoaie si in faza de pionerat. pana se mai stabileste cate ceva am sa bag pe quad un controler de la kapteinkuk asa zisul kk-controler care e dovedit ca functioneaza si reglajele se fac simplu prin 3 semireglabili fara sa faci vre-o facultate in prealabil.

Aceasta postare a fost editata de worms: 19 December 2010 - 12:22 PM

0

#5 Useril este offline   shogun_ro 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 28
  • Inregistrat: 08-December 10
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Automobilism, Foto, Video, Calculatoare, Aeromodelism

Postat 19 December 2010 - 05:29 PM

 worms, la Dec 19 2010, 12:21 PM, a spus:

fiind o platforma in dezvoltare, autorii recunosc ca sunt inca multe bug-uri in soft asa ca multe din functii nu merg
minusuri: - pan-tilt la camera fuge de pe pozitie si o ia razna usor, usor pentru a reveni fiind necesara o resetare a placii de baza
-functia de autostabilizare cand e activata quadro se da peste cap si se prabuseste
-senzorii : fiind o multitudine de fabricanti fiecare i-si seteaza device in funtie de ce componente folosesc asa ca nu prea sunt compatibilitati si solutia e de cumparat senzori pana se potriveste ceva(nu e prea economic)
-interfata de reglaje : trebuie sa cunosti programare ca sa poti modifica ceva asa ca te transforma din aeromodelist intr-un mic informatician ceea ce nu prea se preteaza scopului propus

pe scurt e o solutie greoaie si in faza de pionerat. pana se mai stabileste cate ceva am sa bag pe quad un controler de la kapteinkuk asa zisul kk-controler care e dovedit ca functioneaza si reglajele se fac simplu prin 3 semireglabili fara sa faci vre-o facultate in prealabil.


Am vazut filmulete in care era destul de stabil controlerul de pe site-ul lui jakub. Trebuie sa mai cumper 3 giro parca si sa montezi tu piesele.
Eu as lua controlerul de la mikrokopter la care poti sa mai adaugi si celelalte module ulterior si sa faci update de firmware. Adevarul e ca e cam scump.

Aceasta postare a fost editata de shogun_ro: 19 December 2010 - 05:36 PM

0

#6 Useril este offline   Dragut 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2453
  • Inregistrat: 28-February 05

Postat 19 December 2010 - 09:07 PM

 worms, la Dec 19 2010, 12:21 PM, a spus:

fiind o platforma in dezvoltare, autorii recunosc ca sunt inca multe bug-uri in soft asa ca multe din functii nu merg
minusuri: - pan-tilt la camera fuge de pe pozitie si o ia razna usor, usor pentru a reveni fiind necesara o resetare a placii de baza
-functia de autostabilizare cand e activata quadro se da peste cap si se prabuseste
-senzorii : fiind o multitudine de fabricanti fiecare i-si seteaza device in funtie de ce componente folosesc asa ca nu prea sunt compatibilitati si solutia e de cumparat senzori pana se potriveste ceva(nu e prea economic)


Avantajul insa e mare:
- kk paltforma care a ajuns la limita dezvoltarii
- arduino zona deschisa, teren virgin pentru care apar aplicatii aproape saptaminal

 worms, la Dec 19 2010, 12:21 PM, a spus:

-interfata de reglaje : trebuie sa cunosti programare ca sa poti modifica ceva asa ca te transforma din aeromodelist intr-un mic informatician ceea ce nu prea se preteaza scopului propus


nu e neaparat sa modifici tu ci doar sa introduci programul.
Toate sursele deocamdata sunt FREE!

Stima

Aceasta postare a fost editata de Dragut: 19 December 2010 - 09:07 PM

0

#7 Useril este offline   dramida 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 599
  • Inregistrat: 05-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, zona Titan
  • Interests:filmari si fotografie aeriana, fpv

Postat 20 December 2010 - 01:26 AM

@Worms
Vezi ca trebuie sa calibrezi pe un plan orizontal accelerometrele macar o data dupa instalare: throttle left, pitch down, si o sa inceapa sa licureasca led-ul.

Ti-ai instalat accelerometrele invers daca ti se da peste cap si pan& tilt nu-ti functioneaza cand activezi autostabilizarea. Modifica orientarea accelerometrelor conform schemei.

E mult spus sa cunosti programare....atat timp cat poti "comenta" niste linii de cod deja scrise, este suficient.

ps. Savantul taie picioarele la purice si-i zice : sari! si puricile nu sare. concluzie: Puricele nu aude! :unsure:

Aceasta postare a fost editata de dramida: 20 December 2010 - 01:40 AM

0

#8 Useril este offline   dramida 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 599
  • Inregistrat: 05-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, zona Titan
  • Interests:filmari si fotografie aeriana, fpv

Postat 20 December 2010 - 02:00 AM

Asa functioneaza sistemul de stabilizare al camerei la versiunea 1.5 de wiicopter
In clip apare 420RCPilot de pe rcgroups.

Aceasta postare a fost editata de dramida: 20 December 2010 - 02:01 AM

0

#9 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 20 December 2010 - 11:39 AM

secventa pentru calibrarea gyroscoapelor este throttle left,yaw down si pitch down simultan. i-ti dai seama ca am facut asta prima data :rolleyes:. sa-ti mai zic un truc, daca nu pui cursele la statie la peste 120% pe cele trei functii enumerate mai sus, s-ar putea sa dai vre-o trei zile de manete fara sa se intample nimic, nici macar sa nu se armeze :) .cat despre giroscoapele, ele sun puse cum trebuie , am respectat inclusiv sensul de deplasare. uite un test de decolare, facut la viteza in casa : http://www.youtube.c...h?v=C3f3EA5ZKB4 .unde m-am blocat eu e in panoul de setup, in partea unde scrii tu in eeprom valorile si m-ar ajuta daca poti sa-mi zici ce reprezinta si cum se coreleaza cifrele de acolo. ala e un setup ce se face manual si care influenteaza stabilitatea quadrocopterului si e echivalentul celor trei semireglabili de pe controlerul kk. am incercuit cu rosu zona care ma intereseaza

Fisiere atasate


0

#10 Useril este offline   dramida 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 599
  • Inregistrat: 05-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, zona Titan
  • Interests:filmari si fotografie aeriana, fpv

Postat 20 December 2010 - 11:58 AM

Observ ca folosesti versiunea 1.3 de software. Au fost facute modificari asupra stabilitatii in 1.4 si 1.5. Oricum, pe default ar trebui sa zboare stabil. ulterior cresti P pana cand intra in oscilatie apoi scazi pana le elimini deci e P maxim. Faci acelasi lucru cu D si cu I, in ordinea asta.
In legatura cu EPA 125% credeam ca stii, nu am pretentia ca am spus tot ce e de stiut.
Oricum, si Alex recunoaste ca verisunile de soft de dinaintea 1.5 aveau probleme la autostabilizare. Asa ca-ti recomand calduros sa actualizezi soft-ul.
Am observat in graficul tau ca accelerometrul da valori fluctuante. Nu cred ca e o clona buna de NK, valoarea acceleratiilor ar trebui sa fie constanta daca nu misti controler-ul.
PS ce loop time ai cu NK activ?

Aceasta postare a fost editata de dramida: 20 December 2010 - 12:01 PM

0

#11 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 20 December 2010 - 12:04 PM

aia e o poza de pe net ca idee, daca te uiti observi ca e setat in configuratie de tricopter pe cand al meu e quad.versiunea pe care o folosesc acum e 1.4 ca 1,5 nu am gasit-o. ma intereseaza ce reprezinta valorile incercuite ,ca sa stiu ce setez

Aceasta postare a fost editata de worms: 20 December 2010 - 12:18 PM

0

#12 Useril este offline   dramida 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 599
  • Inregistrat: 05-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, zona Titan
  • Interests:filmari si fotografie aeriana, fpv

Postat 20 December 2010 - 07:41 PM

Valorile P (proportional) I (intergal) si D (derivativ) sunt explicate Alex, autorul soft-ului, la sectiunea Configurable Flight Parameters.:

http://radio-command...icopter-design/

Iti recomand sa citesti foarte atent toata pagina, acolo vei gasi si versiunea 1.5 pe care o cauti.

Aceasta postare a fost editata de dramida: 20 December 2010 - 07:42 PM

0

#13 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 20 December 2010 - 09:11 PM

am incarcat 1.5 si intradevar s-au schimbat multe in stabilitate. mai am de lucru la mana sa o reglez ^_^ si e ok.
0

#14 Useril este offline   dramida 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 599
  • Inregistrat: 05-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, zona Titan
  • Interests:filmari si fotografie aeriana, fpv

Postat 20 December 2010 - 09:16 PM

Felicitari, eu inca ma chinui cu clonele de Nk. Am cautat si in gaura de sarpe de ce nu functioneaza...inca mai caut un osciloscop digital cu memorie...

Sper ca in maxim o luna sa imi vina accelerometrul ADXL345 si senzorul de presiune BMP085 si sa termin cu chinul.

 worms, la Dec 20 2010, 09:11 PM, a spus:

am incarcat 1.5 si intradevar s-au schimbat multe in stabilitate. mai am de lucru la mana sa o reglez ^_^ si e ok.

Aceasta postare a fost editata de dramida: 20 December 2010 - 09:18 PM

0

#15 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 23 December 2010 - 01:00 AM

 dramida, la Dec 20 2010, 11:58 AM, a spus:

Am observat in graficul tau ca accelerometrul da valori fluctuante. Nu cred ca e o clona buna de NK, valoarea acceleratiilor ar trebui sa fie constanta daca nu misti controler-ul.
PS ce loop time ai cu NK activ?


nu am valori fluctuante, eroarea provine din poza pe care am incarcat-o de pe net la viteza :blink:, folosesc motion plus si nunchuck-ul originale.uite o poza cu tabelul meu , poate te ajuta la ceva. ideea e alta, unde gasiti elice pereche normale si pusher pentru quad? eu cu tripalele de la gws am oscilatii marisoare si asta cred ca e o cauza ca-mi fuge usor pe una din laterale. cred ca vibratiile nedorite i-mi zapacesc gyroscoapele sau accelerometrele.

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de worms: 23 December 2010 - 01:01 AM

0

#16 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 27 December 2010 - 01:37 AM

Pe Tower ai incercat sa gasesti?
http://www3.towerhobbies.com/cgi-bin/WTI00...Epusher%3C/b%3E
0

#17 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 08 January 2011 - 07:15 PM

am schimbat elicele cu 2 perechi de 12x4,5 primite de la Laur73 ,am montat camera gopro hd si am efectuat un zbor de test. ca si impresie e stabil dar mai trebuie lucrat la mana ca nu ma asculta deloc :unsure: : http://www.youtube.c...h?v=PezcuLorQjw

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de worms: 08 January 2011 - 07:16 PM

0

#18 Useril este offline   Dragut 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2453
  • Inregistrat: 28-February 05

Postat 08 January 2011 - 08:19 PM

Cam brusca aterizarea aia! http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/biggrin.gif
0

#19 Useril este offline   Zen 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1185
  • Inregistrat: 14-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 08 January 2011 - 08:40 PM

Ar ajuta ceva la stabilitate daca maresti picioarele si montezi GoPro-ul jos, mi se pare ca c.g. e cam sus.
It's difficult to make things simple!
0

#20 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 08 January 2011 - 08:48 PM

 Zen, la Jan 8 2011, 08:40 PM, a spus:

Ar ajuta ceva la stabilitate daca maresti picioarele si montezi GoPro-ul jos, mi se pare ca c.g. e cam sus.



asta urmeaza, gopro hd vine intr-un sistem pan-tilt care e in constructie.placa face stabilizarea camerei pe cele 2 axe automat prin 2 servo-uri. acum l-am zburat ca sa vad diferenta intre elicele normale si tripalele care le-am avut. cat despre aterizare aici e mana de vina ca am taiat gazul cam tare ca la avi ce le am, mai dureaza pana i-mi formez reflexele dar incet, incet progresez http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/biggrin.gif .

Aceasta postare a fost editata de worms: 08 January 2011 - 08:50 PM

0

#21 Useril este offline   ilie F1A 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1242
  • Inregistrat: 17-April 09
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti -crangas
  • Interests:aeromodelismul-zbor liber-F1A

Postat 09 January 2011 - 08:38 AM

 worms, la Jan 8 2011, 08:48 PM, a spus:

asta urmeaza, gopro hd vine intr-un sistem pan-tilt care e in constructie.placa face stabilizarea camerei pe cele 2 axe automat prin 2 servo-uri. acum l-am zburat ca sa vad diferenta intre elicele normale si tripalele care le-am avut. cat despre aterizare aici e mana de vina ca am taiat gazul cam tare ca la avi ce le am, mai dureaza pana i-mi formez reflexele dar incet, incet progresez :D .

Frumos luminat.La ce concluzie ai ajuns privind scimbul de elicii?Ledurile sunt sub forma de banda sau independente si de unde provin?
0

#22 Useril este offline   protheus 

  • 日本語
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1719
  • Inregistrat: 26-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Manage
  • Interests:Cate un pic din fiecare domeniu.

Postat 09 January 2011 - 12:43 PM

Seamana cu cele banda dublu adeziva de la HK, 60 LED-uri per metru si se poate taia din 3 in 3.
 "Pai, impartim egal totul, o jumate tu, o jumate eu si o jumate Ion."  
0

#23 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 09 January 2011 - 02:15 PM

 ilie F1A, la Jan 9 2011, 08:38 AM, a spus:

Frumos luminat.La ce concluzie ai ajuns privind scimbul de elicii?Ledurile sunt sub forma de banda sau independente si de unde provin?


cu elicele 12x4,5 are tractiune mai buna si pluteste mai frumos, de fapt astea sunt si recomandate pentru frame de la jakub de 635mm diametru. ledurile sunt intradevar de alea cu banda adeziva si se pot taia din 3 in 3 si sunt luate din comert de la noi.ele sunt 2 benzi rosii si 2 benzi albe dar nu stiu de ce la filmarea cu aparatul de fotografiat i-mi apar ca fiind rosii si albastre :) .

Aceasta postare a fost editata de worms: 09 January 2011 - 02:16 PM

0

#24 Useril este offline   ilie F1A 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1242
  • Inregistrat: 17-April 09
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti -crangas
  • Interests:aeromodelismul-zbor liber-F1A

Postat 09 January 2011 - 07:17 PM

Motoarele sunt cumva Robbe 2827/34 ?
0

#25 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 09 January 2011 - 07:48 PM

 ilie F1A, la Jan 9 2011, 07:17 PM, a spus:

Motoarele sunt cumva Robbe 2827/34 ?

da, Robbe 2827/34 sunt motoarele si regulatoarele robbe bl control 720 la care au fost dezactivate frana.alimentarea controlerului o fac printr-in ubec de 3A.
0

#26 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 06 February 2011 - 02:22 PM

m-am hotarat sa fac unele upgrade-uri in controlerul quad-ului sa folosesc mai mult functii asa ca a rezultat un nou modul de comanda. acesta este compus dintr-un creier care a ramas acelasi Arduino mini la care am adaugat un gyroscop ITG 3200 in loc de WII motion plus, un senzor de presiune barometrica BMP085 pentru stabilizarea pe inaltime si un accelerometru ADXL345 in loc de WII nunchak-ul. acestea lucrand in 3,3v a fost necesara intercalarea unul adaptor de nivel logic. testele la rece arata ca functioneaza aparent ok, proba finala fiind tot la zbor. softul folosit este wii 1.6

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de worms: 06 February 2011 - 02:22 PM

0

#27 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 14 February 2011 - 12:03 PM

am pus electronica noua pe cadrul de quad si urmeaza testele

Fisiere atasate


0

#28 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 14 February 2011 - 05:33 PM

ultimul intrat in familia quadro-rotoarelor,un liliputan de numai 35cm distanta intre motoare si care e numai bun de manevrat prin casa :ph34r:

Fisiere atasate


0

#29 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 15 February 2011 - 06:57 PM

am terminat ansamblarea lui, urmeaza probele de zbor

Fisiere atasate


0

#30 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 20 February 2011 - 05:18 PM

un scurt zbor pe zi pentru calibrari cu frame cel nou de 35cm. ca si impresie e mult mai stabil si mai nervos decat fratele mai mare, raspunde mai rapid la comenzi.

0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro