Modelism - RHC Forum: incarcare lipo - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

incarcare lipo va rog mult un ajutor

#1 Useril este offline   emilemir 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 873
  • Inregistrat: 04-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Turda
  • Interests:pierdut vremea

Postat 28 May 2010 - 06:13 PM

buna ziua, sunt din turda si de curand am dat si eu in patima ventilatoarelor. problema mea spinoasa e ca nu stiu sa incarc un acumulator lipo turnigy 2200mA 2s.
ce ma intereseaza in primul rand ar fi daca ei se vand incarcati sa nu si daca fac bine sa il incarc cu 2A?
la incarcare se leaga si firele de balans a celulelor la incarcator?
incarcatorul e turnigy accucell 6 si as fi recunoscator daca ma-ti ajuta cu unele sfaturi

Va multumesc anticipat pentru ajutor
0

#2 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 28 May 2010 - 06:27 PM

Salut,

Sunt curios ce elicopter zbori tu cu 2S/2200.
Da, se cupleaza si mufa de egalizare si mufa de forta. Daca ai timp, incarca prin functia de balansare, daca nu, da-i charge. Numai in mod exceptional fast charge.
Cel mai sanatos este sa incarci sub 2,2 A, numai cu balansare-egalizare.
Nu lasa acumulatorul la incarcat ne supravegheat, poate sa supraincarce.
0

#3 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 May 2010 - 06:45 PM

+1 nu pleca de acasa cand incarci lipo.

Legat de charge si fast charge - o sa explic ce inseamna fiecare.

Bateriile lipo se incarca la curent constant (sa zicem 2A) pana ajung la tensiunea nominala de 4,2V/celula. Din acel moment acel moment incarcatorul pastreaza tensiunea constanta si scade curentul pana ce acesta ajunge la 1/10 din curentul initilal. Ultima faza dureaza destul de mult si nu mai baga prea mult curent. Asta e incarcarea normala.

La Fast Charge face acelasi lucru dar cand ajunge in faza finala incarca pana cand curentul ajunge la 1/5 din curentul initial. Din cauza asta incarcarea va fi mai scurta cu o pierdere neglijabila de mah.

De aici se vede ca Fast Charge nu e cu nimic diferit de charge normal si in nici un caz nu e periculos. Asta ca functii din incarcator.

Vlad se refera la fast charge - incarcare cu peste 1C - adica o baterie de 2200 mh sa o incarci cu 4-6 chiar 10A. Incarcarea este mult mai rapida dar nu orice baterie suporta asta bine si oricum e mai periculos si ii scurteaza viata.

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 28 May 2010 - 06:47 PM

0

#4 Useril este offline   emilemir 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 873
  • Inregistrat: 04-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Turda
  • Interests:pierdut vremea

Postat 28 May 2010 - 06:48 PM

Vezi postareavlad1, la May 28 2010, 07:27 PM, a spus:

Salut,

Sunt curios ce elicopter zbori tu cu 2S/2200.
Da, se cupleaza si mufa de egalizare si mufa de forta. Daca ai timp, incarca prin functia de balansare, daca nu, da-i charge. Numai in mod exceptional fast charge.
Cel mai sanatos este sa incarci sub 2,2 A, numai cu balansare-egalizare.
Nu lasa acumulatorul la incarcat ne supravegheat, poate sa supraincarce.

0

#5 Useril este offline   emilemir 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 873
  • Inregistrat: 04-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Turda
  • Interests:pierdut vremea

Postat 28 May 2010 - 06:51 PM

stiu ca am facut o gresala cand am comandat 2s dar nu am fost atent la comanda, incerc cu acumulatorul acesa macar sa reglez servourile si rotorul. de zburat nu cred ca reusesc pentru ca e mic, gresala incepatorului.
multumesc mult pentru ajutorul dat
0

#6 Useril este offline   alexvid 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1494
  • Inregistrat: 30-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 May 2010 - 07:07 PM

Legat de fire :

Ca sa incarci bateria cu un incarcator computerizat similar cu accucell sau imax, conectezi atat +- la firele groase de la acumulator cat si mufa de egalizare a bateriei pe portul de egalizare corespunzator numarului de celule (in cazul tau portul pentru 2 celule).
DIn meniul incarcatorului, selectezi LiPo Balance si apesi scurt pe start pentru alegerea numarului de celule si a curentului de incarcare. (selecteaza 2 celule si sub 2.2A) macar pentru inceput...pana te mai obisnuiesti cu el.

Daca tii lung apasat pe start, o sa apara ca pentru confirmare cate celule a detecat si cat ai selectat tu din meniu (cele 2 cifre trebuie sa coincida).Daca nu coincid, se complica putin problema dar nu e totul pierdut....nu intru in detalii.
Daca mai apesi odata start, incepe incarcarea propriuzisa.

Daca in timpul incarcarii, apesi butonul sageata dreapta, o sa iti apara tensiunile pe fiecare celula in parte. E bine sa te uiti din cand in cand.
In functie de tensiunile alea cand te intorci cu ea de la zbor, iti dai seama daca bateria e sau nu pe duca...ar trebui sa fie foarte apropiate valorile pe fiecare celula in parte.

Incarca intotdeauna cu egalizare!

Aceasta postare a fost editata de alexvid: 28 May 2010 - 07:08 PM

0

#7 Useril este offline   emilemir 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 873
  • Inregistrat: 04-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Turda
  • Interests:pierdut vremea

Postat 28 May 2010 - 07:27 PM

am conectat acumulatorul la incarcator, am dat egalizare si sus in partea dreapta imi apare o tensiune de 8,08 v, e in regula oare? specific ca acumulatorul e nou nout
multumiri multe!!!
0

#8 Useril este offline   emilemir 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 873
  • Inregistrat: 04-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Turda
  • Interests:pierdut vremea

Postat 28 May 2010 - 07:30 PM

am dat sageata dreapta si imi apare ca fiecare celula are 4,13 v, oare sa fie incarcat? timpul de cand am dat balansarea e de doar 20 minute
0

#9 Useril este offline   protheus 

  • 日本語
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1719
  • Inregistrat: 26-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Manage
  • Interests:Cate un pic din fiecare domeniu.

Postat 28 May 2010 - 09:10 PM

Nu e inca gata, incarcatorul acesta e destul de inteligent sa te anunte cand a terminat, nu trebuie sa iti faci griji.
 "Pai, impartim egal totul, o jumate tu, o jumate eu si o jumate Ion."  
0

#10 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 28 May 2010 - 09:13 PM

Nu, nu e incarcat complet, dar daca celulele sunt egale, atunci sunt balansate.
Trebuie sa-l lasi pina cind termina el. Are sa arate 4.20V, dupa care mai echilibreaza. Cind termina beep-aie, si scrie 'full' pe afisaj in stinga sus.
Acumulatoarele LiPo, se pastreaza (stocheaza) la o tensiune intermediara, nici incarcate dar nici descarcate complet.
0

#11 Useril este offline   emilemir 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 873
  • Inregistrat: 04-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Turda
  • Interests:pierdut vremea

Postat 29 May 2010 - 03:57 PM

L-am lasat aproximativ 20 de minute cu incarcare prin balansare, amperajul a inceput sa scada incetisor pana a ajuns la oo si urmarea a fost un FULL frumusel scris in coltul stanga sus, dar fara sa bipaie. Totul a decurs 20 de minute
0

#12 Useril este offline   R3dD3vil 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 1076
  • Inregistrat: 01-September 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Avioane, elicoptere si orice zboara

Postat 19 March 2011 - 01:41 PM

Vezi postareaemilemir, la 29 May 2010 - 03:57 PM, a spus:

L-am lasat aproximativ 20 de minute cu incarcare prin balansare, amperajul a inceput sa scada incetisor pana a ajuns la oo si urmarea a fost un FULL frumusel scris in coltul stanga sus, dar fara sa bipaie. Totul a decurs 20 de minute


poti sa mai comanzi un acu 4s de 2200 aceiasi marca acelasi nr de c(rata de descarcare) eu asa am facut cu o baterie de 1000. am avut una de 2s, am comandat una de 4s si am obtinut 2 de 3s, am mutat o celula de la 4s la 2s, am schimbat firele de agalizare si e gata. e mai dificil pt un incepator dar e treaba doar de atentie la polaritatea celulelor si sa ai mana buna la utilizarea letconului. cand soseste de la hk bateria 4s fac si un tutorial.
MultiRotor: MultiWii Quad

---------------------------------

Aero: Spacewalker, Zaggy, Ultron, Sonic Low Wing(Termic), HK Bixler, Nemuritoru(Termic)
---------------------------------



Tx: Turnigy 9X





----------------------------------------------
Imagine postata
0

#13 Useril este offline   lamav4 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1133
  • Inregistrat: 19-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, sector 2

Postat 27 March 2011 - 05:06 PM

Am si eu tot un incarcator Turnigy Accucel 6 si incarc 3 lipo de 5000 mah si 2s.
Eu le incarc cu cel putin 3A, adica 3A-5A si daca or sa ma tine cel putin 300 de incarcari o sa fiu multumit, un acumulator se incarca perfect si la sfarsit imi beep-uie de 4-5 ori si scrie FULL, problema este ca la celelalte lipo se incarca 5000 mah dar nu beep-uie deloc si nici nu scrie full, nu mai tin minte ce scria (cred ca error, wrong polarity sau ceva cu failed) nu am dat nici sageata dreapta sa vad daca sunt egale celulele.
O sa le iau in aceasta seara la servici si o sa incerc sa le reglez.

Eu incarc doar cu CHARGE, nu am dat niciodata BALANCE, am crezut ca daca bag si mufa de la balansare se egalizeaza ele automat. Cum descarc acumulatorii complet ca sa ii incarc din nou, cu cati A si cat scriu la V ?
Fan Nokia.
0

#14 Useril este offline   lamav4 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1133
  • Inregistrat: 19-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, sector 2

Postat 01 April 2011 - 09:50 AM

Gata am rezolvat, la un acumulator i-am dat balance si si-a revenit si la celalat i-am schimbat firul rosu cu negru la mufa de balansare si a recunoscut incarcatorul celulele.
Fan Nokia.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro