Modelism - RHC Forum: mini camera fpv - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

mini camera fpv sfat achizitie camera

#1 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 27 May 2010 - 12:40 AM

deschid acest topic pentru a-mi face o imagine despre camera video ce se monteaza la un sistem fpv. ma intereseaza ce se preteaza din punct de vedere al calitatii imaginii la distanta, adica sa observ in conditii bune nu sa presupun ce este acel lucru la care ma uit <_< . rog utilizatorii sa-si spuna parerile despre plusurile si minusurile minicamerelor pe care le detin.
0

#2 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 29 May 2010 - 02:51 PM

chiar nu foloseste nimeni mini camere? o idee macar sa expuna cineva daca e diferenta vizibila intre ccd 420 linii si 520linii si daca se merita investitia in conditiile in care ochelarii pe care-i folosesc sunt vga 640x480, ma intereseaza d.p.d.v. calitativ ca altfel iau un mos si am rezolvat problema :rolleyes: .initial ma hotarasem pe http://www.nghobbies.com/cart/index.php?ma...products_id=506 dar se pare ca nu e asa grozava pentru banii care costa :angry2:
0

#3 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 29 May 2010 - 04:33 PM

Sincer nu am priceput nimic din fraza asta...
Ceri parerea despre minicamere si exemplul care il dai ca alegerea ta initiala numai minicamera nu este...
Apoi, nu vad legatura intre "daca e diferenta vizibila intre ccd 420 linii si 520linii ... ca altfel iau un mos"
... cu picioarele pe pamant ...
0

#4 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 29 May 2010 - 05:03 PM

ok, poate nu a fost cea mai inteligenta fraza a mea :) .hai sa fiu mai explicit: am vazut tot felul de filmari fpv pe net si sincer nu mi-au placut decat putine ca si calitate a imaginii. vreau sa fac fpv dar in acelasi timp sa si inregistrez si iarna cand stau la gura sobii si ma uit peste filmari sa inteleg ceva din ceea ce vad :rolleyes: .pentru evidentierea detaliilor cel mai bine ar fi o inregistrare hd si de asta am dat exemplu minicamerei de mai sus care are si dvr incorporat pentru inregistrare 720p/30 si in acelasi timp scoate si semnal 4:3 pentru osd-ul de la fpv . din cauza ecartului de frecventa de 5,5mhz ea nu poate trimite semnal video hd(pentru acesta este necesar 8mhz) si din aceasta cauza e prevazuta cu inregistrare pe ea.am mai citit pe forumuri si acest punct a cazut din cauza ca nu prea i-si face banii , la aceasta valoare fiind solutii mai bune prin modificarea unor camere hd ce se gasesc in comert. inregistrarea are sa se faca la sol . legat de camera cmos ideea e ca daca vreau doar sa zbor e suficienta dar pentru o imagine mai buna se recomanda un ccd . aici m-am impotmolit si am cerut parerea pe forum de la cei care utilizeaza pentru a impartasi din experienta lor si anume care cred ei ca e mai buna, sensibilitatea lor, optica cu care este dotata si nu in ultimul rand pretul(nu cea mai scumpa e si cea mai buna)

Aceasta postare a fost editata de worms: 29 May 2010 - 05:05 PM

0

#5 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 29 May 2010 - 05:51 PM

OK, deci de aici e confuzia, unii dintre noi prin mini camere am putea intelege cele CCD de supraveghere care trimit la sol si inregistreaza jos standard definition.
Daca esti sigur ca numai HD te intereseaza, care nu poate fi trimis jos pentru a fi inregistrat, pentru ca banda necesara e de vreo 20MHz :rolleyes: , atunci poate afli in topicul asta ce te intereseaza: http://www.rhc.ro/fo...showtopic=30106
... cu picioarele pe pamant ...
0

#6 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 29 May 2010 - 06:56 PM

da, asa ceva cautam.scuze, nu am vazut topicul :rolleyes:
0

#7 Useril este offline   MihaiD 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 112
  • Inregistrat: 24-September 08
  • Gender:Male
  • Location:.ro

Postat 30 May 2010 - 10:43 AM

Apropo de mini camere dedicate fpv, ce ziceti de FC-422 ?
Are 510×492, 0.05lux, 20mm X20mm X 11mm, 2.85g si de poate alimenta cu 1S(3.3-5.5V).

Un review se gaseste pe http://www.rcgroups....d.php?t=1247947.

Aceasta postare a fost editata de MihaiD: 30 May 2010 - 10:46 AM

0

#8 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 30 May 2010 - 01:31 PM

Camera e de abia aparuta, ce sa zicem... dar MelihK e un tip super fain.
Asta nu este facuta de el, ca unele din produsele de pe site-ul Flytron, si se poate cumpara un pic mai ieftin de la colegul lui, tot turc, de la fpvhobby: http://fpvhobby.com/...tsc-camera.html

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 30 May 2010 - 01:32 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#9 Useril este offline   MihaiD 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 112
  • Inregistrat: 24-September 08
  • Gender:Male
  • Location:.ro

Postat 31 May 2010 - 10:39 AM

Nu stiam de fpvhobby, multumesc de link. Am gasit o camera interesanta http://fpvhobby.com/...els-camera.html, are lentile de 3.6mm(90 grade FOV), 0.01 lux, 652 x 496 si 8.8 g, cred ca pe asta o s-o iau.

Un pic offtopic, ca sa nu mai scriu in alt topic, caut un VTX in 1.3 Ghz de 400/800 mAh, dar care sa fie alimentat de la un acumulator 2S; pana acum pentru 1.3 Ghz nu am gasit decat alimentat la 3S...
0

#10 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 31 May 2010 - 12:10 PM

Vezi postareaMihaiD, la May 31 2010, 11:39 AM, a spus:

Nu stiam de fpvhobby, multumesc de link. Am gasit o camera interesanta http://fpvhobby.com/...els-camera.html, are lentile de 3.6mm(90 grade FOV), 0.01 lux, 652 x 496 si 8.8 g, cred ca pe asta o s-o iau.

Un pic offtopic, ca sa nu mai scriu in alt topic, caut un VTX in 1.3 Ghz de 400/800 mAh, dar care sa fie alimentat de la un acumulator 2S; pana acum pentru 1.3 Ghz nu am gasit decat alimentat la 3S...


OK, sa ne spui cum merge, eu as sta departe de cmos la astea mici, sa vad intai imaginea.

Video tx... "400/800 mAh" :unsure: cred ca ai vrut sa spui mW... exista unul de 800mW, la 9V, pare de vis... mic cat un card SD, 8 grame cu antena cu tot, gama larga de alimentare, merge chiar si la 5V unde are vreo 200mW, cat si la 3s, unde se cam incinge... pret de toata jena, dar... :D
E cam ilegal... nu are canale, blocat pe o singura frecventa, 1080MHz, nu foarte safe daca esti pe langa un aeroport...
Ar putea fi tras in 1280MHz daca s-ar gasi un cristal de 4.97MHz.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 31 May 2010 - 12:11 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#11 Useril este offline   MihaiD 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 112
  • Inregistrat: 24-September 08
  • Gender:Male
  • Location:.ro

Postat 31 May 2010 - 02:41 PM

Scuze de confuzia mAh - mW, nu stiu unde ma gandeam :unsure:

Ideea e ca vreau sa-mi fac un avion FPV ultra portabil, sa-l car peste tot; ca platforma oscilez intre Multiplex Fox sau o aripa gen MS-SWift II, de aceea trebuie ca toate componentele sa fie cat mai usoare.

Fiindca am RX+TX in 2.4 Ghz, solutia logica pentru VTX+VRX ar fii in 1.3 Ghz. Din pacate, in 1.3 Ghz nu am gasit decat VTX alimentat de la 3 celule, ceea ce va mari greutatea finala a avionului...

O alta problema pe care o am ar fii alimentarea camerei, sa folosesc un acumulator de 1 celula pe la ~150mAh sau un power-suply separat de la acumulatorul principal...
Aceiasi problema ar fii si cu alimentarea VTX-ului, mai mult ca sigur o sa apara interferente daca o sa-l alimentez de la acumulatorul principal, trebuie un filtru/inel de ferita ceva...


Ideal ar fii sa alimentez VTX+camera la un acu. de 2 celule ~360mAh cu un step-down pt. camera si ESC-ul+servo+motor de la un alt 2 celule ~ 460mAH; In cauzul asta acumulatorii ar ajunge pe la 50g, si nu o sa apara zgomot de interferente, dar nu gasesc VTX de 1.3Ghz cu alimentare pe 2 celule...

Deci, in concluzie ca solutii ar fii:
1.Totul alimentat de la un acumulator 3S de ~500mAh/600mAh cu stepdown la 3.7V pt. camera si ceva filtre pentru interferente.
2.Totul inafara de camera alimentat de la un acu. de 500mAh, iar camera de la un acu. de 1 celula ~150mAh
3.Alimentare separata sistem FPV / sisteme avion: un acu. de 3 celule(360mAh) cu stepdown pt. camera si un acu. de 2 celule(460mAh) pentru servo+esc+motor. In cazul asta greutate acumulatorilor va fii de ~60/65 g...

Ce solutie crezi ca s-ar potrivi mai bine, si ce filtre pentru interferente as putea folosi in primele 2 cazuri?

Pentru camere, imi recomanzi prima la care am pus link(ma rog, versiunea mai ieftina de pe fpvhobby), sau asta cu lentile de 3.6mm?

Pentru VTX cred ca o sa-mi iau http://www.bevrc.com/bev-13ghz-800mw-trans...or-fpv-p-8.html, are 32g cu tot cu antena...

Aceasta postare a fost editata de MihaiD: 31 May 2010 - 02:43 PM

0

#12 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 31 May 2010 - 03:59 PM

Cred ca alegerea nu tocmai potrivita a avionului te baga in corzi cu alegerea echipamentului...
Pentru mine definitia de platforma portabila si-a gasit intruchiparea intr-o aripa demontabila, care rezulta la transport in ceva si mai mic decat mini-swiftul vizat de tine, iar prin montare rezultanta poate cara 200 grame lejer, in care poti baga orice fpv normal.
O aripa demontabila gen Slinger, NU Multiplex Xeno ! ajunge sa se califice si ca bagaj de mana intr-un avion, este testul suprem de marime.
Cauta posturile lui fmkit pe rcgroups ca sa vezi ce chirurgie se poate face dintr-un Slinger.
La noi ceva similar face farm fly, cauta info despre Magneto Wing aici sau pe rcgroups.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 31 May 2010 - 04:01 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#13 Useril este offline   kempo 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 670
  • Inregistrat: 17-October 08
  • Gender:Male
  • Location:no man's land

Postat 31 May 2010 - 05:13 PM

Vezi postarearenatoa, la May 31 2010, 04:59 PM, a spus:

La noi ceva similar face farm fly, cauta info despre Magneto Wing aici sau pe rcgroups.


Scuze ca sunt putin offtopic . Eu zbor cu Magneto Wing de la FarmFly .

Cam toate filmele mele sunt facute cu MW, a zburat si la munte si la mare si pe ploaie si pe vant, oriunde si oricand.

Pana acu(o am de aproape 1 an) am schimbat doar vreo 2 servo de ea, in rest nimic (nimic rupt, nimic lipit - si a trecut prin cateva crash-uri- intalniri neprevazute cu stalpi, copaci,stanci,garduri).

Daca vrei mai multe detalii vorbeste cu Farmfly, e un OM de nota 10.
"What you want to do today ? Same thing I do every day, try to take over the world !"
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro