Modelism - RHC Forum: Tot pentru electronisti - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3

Tot pentru electronisti schimb de experienta...

#1 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 29 January 2003 - 06:59 PM

Nu doream sa deschid un nou subiect dar nici nu aveam pe cine sa deranjez cu intrebarile... Propun ca electronistii cu ceva mai multa experienta sa ne ajute cu ceva sfaturi sau idei, in ale meseriei, ca mai avem multe de invatat. Stiu ca multe sunt legate de bani, da n-ar strica si putina informare. Eu n-am intrat de prea mult timp pe acest site. Precis s-au mai discutat unele lucruri.
Câteva intrebari:
1. Cum realizati cablajele (circuitele imprimate) pentru montajele electronice? Banuiesc ca multi folositi programe de proiectare (si eventual simulare)? Folositi folie "Press&Peel", fotorezist, apelati la firme specializate? Cine a verificat metodele poate sa spuna concret, cum e mai convenabil? Procedeul cu trasatul manual al traseelor aproape e depasit.
Personal am ajuns doar la folie PnP (sau inlocuitor!!) si vreau sa trec la fotorezist, desi s-ar parea ca tot folia e mai economica. Dar se gaseste foarte greu. Cu fotorezist se mai lucreaza pe ici pe colo. Preturile sunt bune?

2. Ceva surse de componente electronice mai ieftine? Am gasit magazinele de pe strada Maica Domnului sau Vitacom-ul, totul e OK. Dar precis mai exista si altele, mai putin cunoscute. Am sa dau un exemplu: la capatul tramvaiului 16, pe platforma Pipera, exista un mic magazin numit "Case de marcat". Acolo se gasesc si componente ieftine, scoase la vânzare. Se vinde tot ce mai exista prin magaziile IIRUC-ului, sau din casari. Tot felul de ciudatenii, uneori foarte ieftine. Nu mai vorbesc ca merg si tot felul de aranjamente... Sau depozitele de calculatoare, fac uneori casari si arunca electronice cu sutele de kg... ETC, ETC.

3. Lucreaza cineva cu SMD-uri? Cu exceptia dimensiunilor si a lipsei gaurilor (plus ce rezulta din astea) mai sunt alte avantaje majore? Lipirea se face tot manual?

4. A apelat cineva la firme de specialitate pentru realizarea cablajului? Eu stiu doar una singura in Bucuresti. In ce program vor sa fie realizat cablajul? Au preferinte? Se mai negociaza ceva in functie de cantitate, alte servicii suplimentare? Cum e mai ieftin?

Cred ca sunt multe de spus sau intrebat. O discutie la "nimereala" nu are rost, dar cei care au mai multa experienta la capitolul electronica se pot face cunoscuti? Sunt accesibili sau dispusi sa ajute cu informatii? Face cineva montaje suficient de ieftine incât sa nu fie cazul sa avem toata bataia asta de cap? Poate sa dea un exemplu? Eventual pe MI, daca sunt probleme...

Cu speranta ca vom colabora mai serios pe aceasta tema, plec sa trag un pui de somn.
Al vostru Ovidiu...

PS. Nu stiu in ce moment un subiect se poate considera inchis. Daca trebuie inchis repede, nu-i bai.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#2 Useril este offline   MrSpace 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1079
  • Inregistrat: 16-May 02

Postat 29 January 2003 - 08:57 PM

Hai sa dau un impuls discutiei
Mey Bitex,
Eu fac cablajele cu carioca si mana!!!
Am incercat odata cu prees n peel dar au cazut niste trasee de 20mils si paduri cand am introdus in apa sa desprind folia, cred ca din cauza temperaturii mici nu s-a depus bine tonerul (era un fier de calcat mic de turist, si am tinut 5min cronometrat)
Deoarece e nevoie de o imprimanta laser am abandonat, eu am una cu cerneala!
Am facut la fabrica 3 cablaje pt telecomanda
Super fine DAR cam cad padurile cand schimb o piesa :( na' experimentez
Eu le-am dus discheta cu OrCad dar stiu din alte surse ca merge si protel, f probabil accepta si Eagle!
Asa ca m-am decis ca daca vreau ceva bine si repede tot cu carioca o fac si bormasina de beton rezolv
Fi atent, aici in fac la mine este un laboratot de proiectare si cercetare in domeniul tehnicilor de interconectare in electronica, in mai se da un concurs TIE tr sa fi auzit de el
Anu trecut am luat locul III ca am intarziat 30min :(
cand am ajuns toti erau ingroziti ca lipseste mascota facultatii :angry:
am crezut ca incepe de la 8, a inceput de la 7 30 http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/smile.gif
Anu asta se da in Timisoara, la anul in Cluj
Conditii:
Sa fii student
Sa lucrezi cu un prog pe care ai tu sau ei sa aiba licenta: ei au CadSTAR si OrCAD, cu Protel vin cei din timisoara, mai vin rar unii cu AccelEDA dar nu fac cine stie ce, sau merge si cu freeTRYAL ? da merge!
Anu trecut locul intai l-a luat unu din Timisoara cu Protel (de trei ani tot venea la concurs, eu am fost doar de doua ori, acum doi ani nu m-am calificat in finala :( )
Daca vi te avertizez ca e concurs profesional
Si voi fi si eu !
Pe asta ma bazez sa finantez proiectele REPA :)
O sa ma antrenez!!!.....
Eu iti sugerez sa vi!

2. Componenete- nu pot face publicitate dar inafara de ce ai gasit tu am mai luat de la Comet niste piese chiar aziComet

3 Am lucrat la laboratorul mai sus mentionat, daca nu ai bani de suflanta de aia cu aer fierbinte, nu faci nimic, mai trebuie si o pasta de lipit , e ca untul, nu m-am obosit sa caut, THT e destul de buna!!!

PS Cei de la acelasi laborator (sunt niste profi super de treaba si meseriasi adevarati nu teoreticieni ca 95% din profii din electronica) au scris o serie de articole in revista CONEX Club despre cum se fac cablaje cu fotorezist in tehnologie de amator, e destul de belea: tr lampa cu ultraviolet placi specilale sau spray fotorezist, dar tot e mai ieftin ca o imprimanta laser :)

Spor la lucru!TIE

Aceasta postare a fost editata de MrSpace: 29 January 2003 - 09:32 PM

0

#3 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 30 January 2003 - 04:25 PM

Multumesc mult pentru informatii. Sunt pretioase. Am mai lucrat si eu câte ceva si am trecut prin multe. Tocmai de aia doream sa mai aflu si altele, de la cei pasonati.
Imi pare rau, nu mai pot participa la acel concurs, nu mai sunt student. Acum fac prostitutie intelectuala, adica sunt asistent universitar. Si daca stau bine sa judec, nici macar aia nu este, ca o fac aproape gratis.
Daca revin la folia PNP, am ceva observatii. Nu stiu multe despre folia originala ca n-am pus mâna pe asa ceva. Dar am facut zeci de probe si am gasit intr-un sertar prin laboratoare, niste foi cu care a mers perfect. Sa-ti spun cum fac. Poate mai intereseaza pe cineva. Dupa imprmare, calc destul de bine (dar tot 1-2 minute) foaia si nu o desprind de pe placa cum este normal ci o introduc in apa si o frec cu degetele pâna hârtia se scamoseaza, uda fiind si se rupe in straturi subtiri. Absolut nimic de pe foaie nu se pierde, totul ramâne pe placa. Merge foarte bine si cu hârtie normala, dar si mai bine cu hârtie de la autocolante, aceea care de obicei se arunca. Inca sunt in probe...
Cât despre imprimanta, am incercat mai multe variante:
1. Sa folosesc o imprimanta din facultate ca se gasesc peste tot. Merge treaba dar nu prea au programele cu care sa vad eu desenele. A picat ca nu-i usor.
2. Am cumparat una laser la mâna a doua (65$, un HP 4 Plus de la mama lui), care scoate exceptional. Special pentru cablaje. Mi-am facut "intrarea" la baieti, am mai facut niste drumuri pe la firma aceea si am prins o casare de imprimante. Cu 400.000 lei am mai luat 2 cu cerneala si 2 laser (astea au fost un fel de bonus, ca banii erau pentru niste monitoare si alte câteva...). Am inceput sa le repar (ca am facut Perifericele). Una laser merge perfect, la a doua mai am putin de lucru, iar pentru cele cu cerneala mai am de cumparat cartusele, dar nu se mai merita. I-am facut-o cadou nevestei, ca-i place mult. Pe a doua voi incerca sa o folosesc fara cuptor, sa vad daca merge mai bine. Concluzia: poti gasi imprimante laser foarte ieftine. Daca ai nevoie sa tiparesti ceva pentru electronica te pot ajuta gratis. Imi instalez acelasi soft eventual si o putem face, daca vrei.
Acum incerc sa trec la fotorezist, am auzit ca se obtine calitate mai buna. Fotorezist gasesc la magazin. In scoala avem o masina de expus cu UV, speciala, dar vreau sa-mi fac si eu una. Lampi am gasit, cam la 215.000 bucata (Philips de 6W). Masca o fac musai pe laser, dar mai trebuiesc si altele. Am fost fotograf inrait si mai am ceva resturi de materiale. Nici cele noi nu-s scumpe. Cu folie PNP pretul ajunge cam la 20 $/mp (16xA4x1,2$+transportul), manopera si accesoriile fiind ieftine. Cu fotorezist pretul e cam 8 $/mp, dar trebuiesc multe, plus ca dureaza mult. Avantajul major e ca nu prajesti la propriu placa in timpul executiei circuitului si calitatea ceva mai buna daca lucrezi ingrijit.
Din Electronica nu-i cunosc bine decât pe profii care au predat si la noi. Vasile, Stojanov si doamna Svasta. Voi mai trece pe la voi in vizita, poate aflu ceva mai multe. Si pregatesc si niste placi ca model. Nu-i graba dar vin studentii din anul I-II cu elan si ne cam depasesc daca nu ne tinem de treaba... E prima oara când fac calculul legat de preturi. Bag seama ca din 2-3 mp de circuite imi amortizez si banii pe imprimanta, daca lucrez numai pentru minesi numai asta. Pe la PCBoards SA am inteles ca-i cam 2 $/dm, dar mai exista si reduceri. De la fabrica primesti placa cu gaurile date? Asta nu stiu. Acum lucrez la un plotter sa-mi pot trasa direct traseul cu marker si sa dau gaurile din aceeasi prindere a placii. Am facut ceva dar mai am de lucru. Semestrul II am programul foarte aiurea. Plus ca incep proiectele de diploma si am de facut un "robotel".

1. Multumesc pentru informatia cu magazinul de piese. Uite una la schimb: la mag. Obor am mai vazut burghie de 1 mm la 2.500 lei/buc. (precis n-ai nevoie de asa ceva).
2. Foarte curând mai vizitez si eu facultatea ta.
3. Hai PA! si s-auzim numai de bine!
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#4 Useril este offline   MrSpace 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1079
  • Inregistrat: 16-May 02

Postat 30 January 2003 - 04:46 PM

Bitex, Seful de la TIE e un prof de treaba la vre-o 50-60 de ani Svasta!!, nu o fi sotzul doamnei??:angry:
PS imprimanta mea Canon BJC 2100 s-a stricat http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/sad.gif(
Cica e ceva in neregula cu cartusul, dar nu inteleg ce vrea de la sufletul meu, please help!!!
0

#5 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 30 January 2003 - 05:01 PM

Cred ca e sotul profei cu care am facut noi laboratorul PSpice... Chiar pe el trebuie sa-l caut. Are ore cu studentii de la master de la noi.
In privinta imprimantei mi-ai spus ca e ceva legat de cartus. Daca toate contactele electrice sunt in regula, adica daca vede capul acolo, mai pot fi probleme cu cartusele de cerneala, eventual muci cerneala. Adica poate n-ai nimic inauntru. Daca ai si stii ca totul e OK poate e driverul si merge reinstalat. Alte probleme usor de rezolvat prin sfaturi de la distanta nu prea cunosc. Poate revii cu ceva amanunte?

Aceasta postare a fost editata de bitex: 30 January 2003 - 05:01 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#6 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 31 January 2003 - 02:55 PM

PNP, PNP, PNP, PNP! problema cu PNP-u este ca nu se poate lucra dublu placat...apar deformatii iar pad-urile nu se suprapun!
Am avut o imprimanta HP LaserJet4 care mergea super...daca nu-mi placea, mai bagam aceiasi folie a doua oara si tot o scotea (perfect suprapus). Acum am un LaserJet 6 care le arunaca cu furca (nu mai pot baga folia de doua ori, ca scoate defazat...).
In indicatiile foliei scrie ca se poate folosi cu succes xeroxul...la mine n-a mers, cu toate ca am scula ultraperformanta.
Mai fac corectiile cu marker "permanent". De corodat, corodez cu "oua clocite" (clorura ferica.,..)
Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#7 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 31 January 2003 - 03:17 PM

Salve!
Buna dimineata soare!
Sincer, am lucrat o singura data dublu strat, si m-am lecuit. Probleme am avut cu cositorirea picioruselor! In prezent folosesc o singura fata si daca e cazul montez jumperi ca la placile de PC, folositi la setari, din aceia cu doi pini si piesa aceea simpatica, pe care uneori cu greu o poti apuca fara penseta... Arata mult mai bine decât o sârma pe placuta. Sau in cel mai rau caz bag sârme chiar sub circuitele integrate si nu se mai vad (asta nu-i prea ortodoxa!).

Sper sa mai am curajul sa trec la dublu placat. Am sa incerc sa suprapun foile cât mai bine, le lipesc pe 3 margini si abia apoi introduc placuta intre ele si trec la calcat. Sa vad daca merge. Ca nici cu fotorezist nu prea stiu cum suprapun filmele. Rar am de folosit mai mult de 1-2 jumperi. Prefer sa caut componentele cu pinii potriviti (ca asezare pe circuit). Ca tot veni vorba, folie PNP ai cumparat de pe net? Eu incerc sa fac comanda de vreo 10 A4, sa vad daca primesc. Pentru probe, ca prefer sa caut ceva mai ieftin.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#8 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 31 January 2003 - 03:28 PM

da, de pe net...acu aprox...un an! Mai am doua coli!
Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#9 Useril este offline   MrSpace 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1079
  • Inregistrat: 16-May 02

Postat 31 January 2003 - 07:16 PM

Cu carioca fac dublu strat lejer!
Pentru ca mai intai dau gaurile, pot corecta unele lucruri care nu-mi plac! mintea cel mai puternic calculator!!!
Singurul lucru urat este ca le fac cam strambe!
0

#10 Useril este offline   vio_danciu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 212
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 13 February 2003 - 02:01 PM

Ptr bitex (si nu numai): incearca si uita-te si la www.adelaida.ro. Iti trimit prin posta tot ce vrei (ce au in oferta) burghie, clorura ferica etc intreaba-i daca nu gasesti ce vrei in oferta, poate au...
cat despre cablaje, parerea mea e ca atata timp cat acestea sunt unicat e mai simplu de mana cel mult cu folie PnP, eu am facut cateva dublu placat cu mana si au iesit... de, alte vremuri...
0

#11 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 13 February 2003 - 02:22 PM

La burghie scumpe si bune nu ma bag, ca nu-mi permit. Mai bine cumpar 20 de câte 2500 lei decât 1 de 50.000 lei. Ca oricum n-am cu ce sa le ascut. Si apoi ala singur se rupe o singura data, nu de mai multe ori. Pe când cele 50, ehe!

In privinta cablajului, la mine e alta problema. Nu pot vedea padurea din cauza copacilor. E mai importanta realizarea si aspectul in sine decât utilitatea lui. De multe ori trebuie sa fie perfect, desi montajul dupa realizare, proba etc, ajunge in cel mai fericit caz la cos. N-am vândut niciodata nici un montaj sa-mi scot macar banii pe piese si nici n-am iesit mai ieftin ca atunci când l-am cumparat. E doar de amorul artei. Uneori pierd ore bune cu proiectarea unui cablaj pentru ceva care se poate realiza "in aer". Asa-s eu. Chiar si cele de proba arata ca cele finale. Imi e mai usor sa fac alt cablaj daca nu merge decât sa fac varianta finala daca cel de proba merge. Santuri pe creier, ce sa-i faci?
Spor la treaba! Nu prea cumpar prin posta ca nu fac piesele cât transportul. Prefer sa cumpar personal, desi pierd mai multi bani cu timpul consumat pentru procurare. E ceva anormal la mijloc, si ceva-ul ala sunt eu.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#12 Useril este offline   vio_danciu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 212
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 14 February 2003 - 11:40 AM

Sunt de acord ca fiecare are pasarica lui, altii au cate un stol intreg. Pentru mine timpul ramane o problema si de aceea fac rabat la pret mai ales ca nici eu nu comercializez ceea ce fac...
Ideia e ca vremurile s-au schimbat, daca pe vremuri alergam dupa un tranzistor sau o rezistenta, acum alergam dupa un kit dupa un servo sau o radiocomanda intreaga. Sa speram ca apucam vremurile in care o sa alergam dupa un robot care sa faca cine stie ce treaba.
Eu inclin catre magazinele cu vanzare online pentru ca nu mai dau nas in nas cu cine stie ce vanzatoare care habar nu are ce vinde, ma pot uita cat vreau la un produs fara sa-l cumpar si fara sa se uite stramb vanzatoarea si plus ca ma pot uita in tot magazinul fara griji...
Daca nu renunt la ceva aia este plimbarea de sambata sau duminica dimineata din targul de vechituri sau noutati...
0

#13 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 14 February 2003 - 11:50 AM

Ce târg? Ca in ultimii ani am ajuns prin târguri doar accidental. Da-mi un sfat, ca un târg mare de vechituri e ca un tratament bun pentru o boala incurabila.

PS De cautat caut pe net, dar cu noile "indicatii" nu pot cumpara personal produsele, nici macar de pe net. Fac un referat de necesitate si un serviciu specializat se ocupa de achizitionare. Doar ca mai trebuie sa dau o mâna de ajutor ca aia pusi sa faca treaba achizitioneaza numai lucruri la preturi aiurea, in functie de interese.

Si eu stiu cum e când intri la Vitacom, intrebi cât costa un tub de fotorezist "Positiv 20" si tipa de acolo intreaba ce-i aia? Si incep sa-i explic ce e, cum e ambalat, cum se foloseste, care era ultimul pret, firma de la care se importa, de parca eu as fi vânzatorul nu ea.
Pe net e sfânt, bagi nasul unde iti dau ei voie si e fain.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 14 February 2003 - 12:00 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#14 Useril este offline   vio_danciu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 212
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 14 February 2003 - 02:22 PM

Targul din Militari (str Valea Cascadelor) e si sambata si duminica si practic intr-o ora, doua poti aproape vedea tot. Se vand piese noi, curele, telefoane, lucruri noi si vechi
E mai deconectant decat o plimbare prin Carrefour :))
0

#15 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 14 February 2003 - 04:07 PM

Am trecut in agenda. Trebuie sa las banii acasa, ca altfel ii las acolo. Sau iau sotia cu mine...
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#16 Useril este offline   ghettoman 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 20-February 03

Postat 20 February 2003 - 08:38 PM

de cablaje, tot pnp ramine.se desfac padurile de le supraincalzest.ia un letcon sau pistol de putere mica ~40 de w ca doara nu cositoresti burlane :PPP
chestia cu pnp e simpla shi se poate face shi dubluplacat.folia e gata sa fie desprinsa cind pe spatele ei(partea pe unde datzi cu fierul) incepe sa se inegreasca dupa forma cablajului(spec ca intzelegetzi ce vreau sa zic,adica apar niste dungi negre unde e traseul).personal recomand punerea fierului de calcat la intensitate maxima (nu la nailon cum zic unii) tzinerea lui apasat pina se stinge,apoi cu virful lui frecat cu apasare pe cablaj.cind e gata incepe sa se vada pe folie urma traseului cum am zis mai sus.
singurul rateu a fost prima oara cind am incercat deoarece n-am incalzit suficient shi sa desprins traseul de pe cablaj
putetzi shi reutiliza pnp ,razuid toneru de pe el cu un carton tare.am reutilizat o folie de vreo 5 ori.ideea este sa fie bun fuseru` din imprimanta ca alfel iasa urit.shi sa va mai dau o idee.ma gindesc sa scot fuseru din imprimanta ca pnp sa iasa cu toneru nefixat din ea

asha cele dubluplacate se pot face astfel:facetzi intii primul strat, il gaurizti iar apoi pe un geam luminat suprapunetzi gaurile.e cam nasol da merge.avetzi grija ca al doilea sa il printatzi in oglinda sa navetzi surprize ca nu pica la gauri(am patzito shi miam data seama deabia dupa 2 ore).shi inca o chestie.dupa ce atzi aliniat gaurile atzi prins pnp de sticlotextolit cu etcichete de imprimante laser(is cele mai bune pt ca nu se desprind la temperatura) vedetzi cum punetzi cablajul sa nu avetzi surpriza ca partea pe care atzi facut-o sa ramina pe masa-punetzi niste creioane ca distantziere

chestia cu xeroxu merge.asha am facut primu cablaj cu pnp.era nasol ca avea nsite dungi(era cam obosit drumu in xerox) pe care a trebuit sa le razui de pe cablaj inainte de al baga la corodat,cu cutzitul

spor la lucru.
0

#17 Useril este offline   ghettoman 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 20-February 03

Postat 20 February 2003 - 08:40 PM

era sa uit...
am protelu 99 se cu service pack6 shi dxp ,powerpcb,eagle 4.92r,orcad shi creca mai sunt.de le vrea careva da un mail shi ne intzelegem
0

#18 Useril este offline   bogdanc 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 17-March 03

Postat 20 March 2003 - 07:15 PM

he he...si eu le am.....
aporpo de cumparatul prin posta ca s-a vorbit mai devreme.....
am cumparat componene de la adeliada si un este asa de scum transportul....eu am platit 29000(de e drept de la craiova la valcea) pentru compnente de vreo 700.000 .
au venit cam tarziu(tinand cont ca eu m-am gasit sa fac comanda inainte de craciun), dar frumos ambalate si de caliatate.
0

#19 Useril este offline   bilutza 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 35
  • Inregistrat: 29-January 03

Postat 21 March 2003 - 05:52 PM

Pentru bitex: Am si eu goanga cu ploterul. Sune-mi si mie, ca programarea nu ma prea ajuta, cum te-ai gandit la asta. Tentativa mea e jalnica si m-am oprit la program.
Demontez orice!
0

#20 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 23 March 2003 - 01:01 PM

In principiu un sistem mecanic (pentru cele 3 axe), 3 motoare pas cu pas ca se gasesc usor si au caracteristicile cam standardizate, unul de cc pentru partea de gaurire sau frezare, un mic programel facut in ce-o fi (C, Pascal etc) si LPT1 ca port, ca-i cel mai accesibil. Presupun ca voi folosi un PC vechi, fara USB sau altceva...
Daca programul pentru circuit scoate si fisierul cu pozitia centrelor gaurilor, poate fi usor citit de cel pentru masina de gaurit.

Nu trebuie sa fii prea entuziasmat de idee ca apar destule probleme. Trebuie sa faci desenul circuitului cu acelasi program ca sa fii sigur ca pozitiile gaurilor coincid, trebuie sa centrezi foarte corect placuta (sau mergi pe varianta: intâi faci gaurile si centrezi desenul dupa ele), e rentabil pentru o cantitate medie (mare) de circuite. Pentru unicate pierzi mult timp, trebuie sa faci proba pe o bucata de material (ca n-o s-o strici direct pe cea placata cu cupru). Cred ca merge mai bine daca faci intâi gaurile si apoi corodarea (atentie la gauri!).

Daca vrei un site ca punct de plecare: http://www.luberth.c...ter/plotter.htm

Gasesti macar termenii pe care sa-i cauti pe net cu un motor bun de cautare. De fapt e plin netul de asa ceva.
Ca idee cred ca e mai simplu sa treci la SMD-uri ca scapi de majoritatea gaurilor, cu avantajele care decurg din asta. Conteaza mult ce fel de "productie" vrei sa ai, ce dimensiuni ale circuitului, ce randament si ce cheltuieli. Poate mai vorbim daca chiar te intereseaza. Mai tentant ar fi o masina de frezat in coordonate, ca-i aproape identica (principiul...). Mai vorbim. Poate imi spui si la ce stadiu ai ajuns cu partea mecanica?
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#21 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 23 March 2003 - 01:31 PM

Cred ca mai mult merita sa te chinui sa faci o freza care sa functioneze in coordonate x,y,z.
Sa faci un desen 3D si masina sa functioneze in lungime, latime si inaltime.
Nu cred ca este asa greu adica nu este imposibil dupa ce mi-a aratat bitex cum sta treaba cu porturile si potoarele pas cu pas.
Practic trebuie sa dirijezi/comanzi 3 motoare pp si unul normal care probabil sa ia comanda de la in singur pin al portului.
Mai merita sa faci un cuterploter ca este foarte scump si nu este asa greu sa-l faci.
Aparatul asta se foloseste la taierea autocolantului in forma de scris sau desen.
Sa fie mai usor merge sa iei softul de pe net si sa faci aparatul sa functioneze cu el. Scutesti timpul care il stateai sa sa faci programul.
0

#22 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 23 March 2003 - 01:56 PM

Cam asa este, dar in cazul in care folosesti soft-ul altcuiva, trebuie sa fii sigur ca se potriveste 100% si la masina ta. Adica si partea hard sa fie identica. Ca altfel, trebuie sa faci corectii in soft. Daca stii sa le faci pe alea, inseamna ca stii sa faci si soft-ul si mergi pe prima varianta, iti faci tot softul, asa cum vrei.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 24 March 2003 - 12:00 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#23 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 23 March 2003 - 07:22 PM

A iesit super.
Cum ai facut cu folie PnP?

Aceasta postare a fost editata de GIGI: 23 March 2003 - 07:22 PM

0

#24 Useril este offline   vio_danciu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 212
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 24 March 2003 - 09:24 AM

Am facut si eu cateva cablaje dublu placat, poate intereseaza pe cineva:
Am corodat pe rand fiecare fata, protejand-o pe cealalta in intregime, dupa ce-am corodat prima fata am dat gaurile si am desenat fata a doua, protejand-o pe cea deja corodata, dupa care am corodat din nou.
Parerea mea e ca merge si la PnP protejand pe rand fetele opuse cu smoala dizolvata in benzina sau orice altceva.
0

#25 Useril este offline   vio_danciu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 212
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 24 March 2003 - 09:28 AM

ptr bogdanc: si la Bucuresti tot cam 30000 lei pt transport e, nu prea are importanta ccat costa coletul ci cat cantareste. Cat despre ajuns, mie mi-a ajuns in 3-4 zile dar nu de sarbatori. Mi s-au parut seriosi si imi mai trimit si E-mail cu oferta lor prospata...
0

#26 Useril este offline   bilutza 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 35
  • Inregistrat: 29-January 03

Postat 24 March 2003 - 10:59 AM

Site-ul respectiv e periat de mine de mult. Acu' ma ocup de asta dupa cum se vede. Problema mea este ca vreau sa mearga din winxp (crezi ca sunt prea pretentios?). Dupa ce am citit, cel mai simplu cred ca este sa citesc fisiere greber. Toate programele de cablaje stiu sa scoata extended gerber (rs274x) si formatul datelor e accesibil. Cu dxf e mai complicat pentru ca acolo gasesti conturul pad-urilor si al trace-urilor pe care din program trebuie sa-l umplii. Greber-ul e din puctul asta de vedere banal spune linie de la.. pina la... O alta belea (a mea) e cu primitivele grafice, linie e simplu de trasat dar cu cercuri sau curbe mai complicate se schimba treaba. Idei am destule, timpul este prea putin (ca sa nu-ti spun ca momentan nici calculator nu am).
Daca cauti ceva documentatie despre subiect am tot stans de ceva vreme si e disponibila. Oricum de cand citesc forumul rhc, gandul ca nu sunt singurul tatic cu goange la cap, ma face mult mai optimist, si poate ma apuc de treaba.
Demontez orice!
0

#27 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 24 March 2003 - 01:57 PM

E buna treaba! Eu nu-s asa harnic ca tine si inca mai lucrez la partea mecanica. Anul asta o bucatica, la anul alta bucatica si exact când voi trece la SMD-uri n-o sa mai am nevoie de gauri... Dar nu-i bai, ocupatie sa am. Anul trecut am facut x-y, anul asta fac si z-ul plus partea de gaurire...
Nu cred ca esti pretentios, dar mai devreme sau mai târziu tot o sa trebuiasca sa refaci soft-ul daca o sa schimbi sistemul de operare. Nu stau prea bine la capitolul programare, stiu doar câteva instructiuni si cu alea merg. O sa mai invat. Vorba ta, important e sa avem goanga, ca restul se rezolva... Fac totul in functie de materialele si posibilitatile mele si nu se prea potriveste nimic din ce gasesc pe net, privind partea mecanica. Si asa am avut o mare problema privind dimensiunile maxime: sa fie A4, mai mic, mai mare? Am ramas la A3 ca mi-a fost mila de ghidaje, dar e prea mare. Dupa ce-l termin incep unul A5, sa ma satur... In privinta materialului, am ceva, dar niciodata nu ajunge... Mai vorbim. Spor la treaba!
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#28 Useril este offline   bogdanc 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 17-March 03

Postat 27 March 2003 - 10:51 PM

pentru vio_danciu...si mie mi se par seriosi ....si componente bune, primesc oferte mereu...
dar sa te intreb si eu ceva....e o oferta care o primesti lunar si una pe care o downloadezi de pe site. din aia de pe site, ai comandat ceva? e un fisier en-gros cu preturile in euro cred si una oferta catalog, cu preturile il lei. eu vreau sa comand ceva din a doua, dar in cantitati mici, se pastreaza preturile? eu vreau sa comand multe chestii, dar putine de acelas fel....ca nu o sa imi comand 100 de tranzistoare daca mie imi tre' doar 2!
cat despre cablaje, eu nu prea folosesc duble, nu am nevoie.....cat despre soft, ce folosesti?
0

#29 Useril este offline   Emilare 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 10-March 03

Postat 28 March 2003 - 08:16 AM

Sal`tare. Ma bag si io in discutie ...nush daca o sa radeti, da nu-i nik, asa va mai descretiti si voi fruntile asudate de atata electronica :D Am vazut ca aici se discuta mult despre cablaje si despre realizarea lor. Daca va referiti la acea bucata de "plastic" pe care se lipesc piesele (scuzati exprimarea, va reamintesc ca am terminat Conservatoru`) de ce nu cumparati gata facute si gata gaurite? In Iasi sunt astfel de plasticuri cu aproximativ 100.000 lei una (dimensiuni aproximative 20/10 cm.... In speranta c av-am distrat bine astept un raspuns pe masura PA :D
0

#30 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 28 March 2003 - 12:28 PM

Eu as cumpara dar nu gasesc de cumparat si gaurile in pozitiile in care am eu nevoie. Sau de diametrele dorite. Apropo, aia la care ai vazut placutele au si gauri separate de vânzare? Ca am o placa mare negaurita si daca mai cumpar niste gauri cred ca scap mai ieftin. Sa vad de unde jupoi o fâsiuta de tabla s-o lipesc intre gauri si cred ca nu mai am nevoie de nimic. Ce zici? Raspunsul e pe masura? Ca partea cea mai urâta e aia cu gaurile. Iti inchipui, daca ai 200 si toate trebuiesc date in centrul unor cerculete mici, te cânta cucii. Sau ti se pupazesc ochii, vorba unui amic. Daca as avea bani mai multi as cumpara si placi gata gaurite, dar e naspa, ca platesti toate gaurile, chiar daca folosesti doar 2% din ele. Nu-i risipa de bani asta? Zi tu!
Ti-am zis-o! Am 1-0 mai joci?

Ca tot ai adus vorba, si pe aici sunt placute de care vorbesti tu. In etapa de testare sau pentru unicate sunt foarte bune. Pretul lor este destul de mare. Uneori nu se merita. Acum pe bune, platesti si gauritul si prelucratul, de care tu poate nu ai nevoie.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 28 March 2003 - 12:36 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro