Modelism - RHC Forum: Foam Cutter - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

Foam Cutter Problema controller H2

#31 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 24 May 2010 - 01:45 PM

Vezi postareapupetxls, la May 24 2010, 01:18 PM, a spus:

Am legat la controler cablul serial, iar in partea cealalta (care ar veni in PC)...

Nu-s sigur, dar cred ca e cablu paralel. Daca la tine o sa zica lumea ca e neatentie la mine vor spune ca nu citesc ce scrii sau nu stiu ce citesc, corectez doar de amorul artei, nu e important :blink: .

Am inteles ca LPT-ul si PC-ul sunt OK, ramane de rezolvat cu controlerul. Cred ca poti strica prin incalzire exagerata CI-urile, dar sper ca nu s-a intamplat asta. Ori pini nelipiti, ori contacte intre pini (cred ca cel mai corect verifici cu o lupa buna. Un multimetru nu stiu daca te ajuta tare ca nu stii ce masori de prin circuit. Sau poate stii, eu n-am idee).
Si ar mai putea fi ceva pe la alte piese ca mai vad niste circuite integrate pe placa. Nu stiu ce sunt din poza. Cred ca de acum e treaba de electronist, nu mai merge cu pipaitul firelor.
Spor la treaba!
PS. regleaza corect curentul prin motoare ca sunt puternice si n-ar trebui sa pierzi pasi, daca mergi pe surub. Eventual verifica si mecanica, la mana, poate "agata" undeva. Bafta!

Acum am vazut mesajul tau. Imi pare bine ca incepe sa miste treaba. Sunt curios care era problema pana la urma ca vad ca totul merge si inainte nu mergea. Aveai arse circuite?

Aceasta postare a fost editata de bitex: 24 May 2010 - 01:47 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#32 Useril este offline   pupetxls 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 14-February 03
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 24 May 2010 - 03:13 PM

Salut,

Da, cred ca IC-urile cred ca s-au prajit.

Sper sa se rezolve treaba. Am vrut sa-mi comand de la Hi-end, dar au comanda minima vad, asa ca am comandat din Ungaria pana la urma. Curios in cat timp imi ajung.

Revenind la motoare si curent. Partea mecanica merge frumos, cap coada.

Ce alimentare sa-i dau? sursa de 16? sau cea de 24? sau sa-i fac alt traf de 24?
Se poate sa fi fost sursa de vina, care a prajit IC-urile? Producatorul controller-ului spunea, ca ar putea fi de vina faptul ca e in comutatie. Dar, aici am inteles ca de aia am un condensator intre sursa si controller, ca sa compenseze fluctuatiile de tensiune. Deci pana la urma? ce e de facut?
De asemenea, la motoare am nu stiu cate variante de curent. De acolo iarasi habar n-am cat sa-i dau sa-si ia. Pe motoare am vazut 1.2a, dar am inteles ca amperajul isi ia motorul cat ii trebuie si cum ca nu ar fi bai, daca as pune jumperii pe 3.5a.

Plus inca o intrebare, e normal la motoare sa:
faca galagie, sa vibreze si sa se incalzeasca? Chiar si cand nu misca?

Mersi,
Salutare
0

#33 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 24 May 2010 - 05:08 PM

Desi mi-ai dat link spre controler, n-am intrat sa vad ce tensiune recomanda ei pentru alimentare. Poti folosi sursa de 24V. Eu am tot 24V (10A) in comutatie si nu imi face probleme. Posibil sa fie mai buna sursa clasica, dar nu de aici provin problemele cele mai grave. Daca poti, procura una sfanta, cu transformator, redresor, filtru bun ca sa o elimini din cauzele unor viitoare probleme.

La reglajul curentului, pleaca cu setarile de la minim spre maxim si opreste-te acolo unde vezi ca functioneaza cel mai bine. Parerea mea e ca marind tensiunea de alimentare sigur va trebui sa te opresti cu curentul la cel nominal, deci nu il vei depasi.
Si-ti zic si de ce, justificand ca un mecanic.
Doar rezistenta infasurarilor e constanta (un electronist o sa-ti spuna ca variaza cu temperatura, dar nu ma intereseaza acum). Din legea lui Ohm daca maresti mult tensiunea de alimentare, curentul "consumat" va fi proportional, mai mare. Cred ca teoretic daca triplezi tensiunea si curentul va fi triplu. Motorul fiind pe la 1A pe faza nu va depasi cat suporta controlerul, dar motorul poate disipa o anumita cantitate de caldura, peste care se supraincalzeste si se arde. Si parca acolo intervine produsul dintre tensiune si intensitate. Ambele fiind mult marite, totul se va incalzi exagerat si urmeaza in scurt timp arderea motorului.
De aceea eu zic ca daca maresti tensiunea vei fi nevoit sa scazi curentul. Cu cat nu stiu, faci teste. Dar din setarile controlerului nu ai multe variante, posibil sa ramana una singura, cea mai mica. Sau cu ceva noroc, poate urmatoarea.
Motoarele merg si fierbinti, dar e bine sa nu faca zgomot mare si sa nu vibreze exagerat. Vibratiile se transmit in continuare structurii, firului, risti sa apara fenomen de rezonanta si e neplacut. Folosind foamworks poti gasi regimul optim regland continuu viteza si faci setarile in orice soft, pentru valori apropiate.
Nu am lucrat mult cu taiere cu fir, posibil sa primesti sfaturi mult mai corecte de la cei care stiu. Ori astepti si vezi de ele, ori o iei incetisor, variind cate un parametru, sa stii de la ce se trage...
Spor la treaba!
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#34 Useril este offline   Danieltnokia2000 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 329
  • Inregistrat: 21-October 07
  • Location:https://t.me/pump_upp
  • Interests:https://t.me/pump_upp

Postat 26 May 2010 - 06:47 AM

sal
problema pe care o ai tu poate fi si din potrul paralel. cel mai simplu ca sa scapi de acest dubiu incearca intai cu un alt calculator si daca merge te asiguri ca ai portul bun.
numai bine.
0

#35 Useril este offline   RONIC 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 16
  • Inregistrat: 01-March 04

Postat 27 May 2010 - 02:34 AM

Salut

Sa revenim la problema initiala in care aveai erori la o taiere complexa. Esti sigur ca nu exista un joc intre surubul de antrenare si piulita ?
Daca da, acel joc se aduna la fiecare schimbare de sens. Ai observat eroarea era pe ambele axe sau doar pe cea orizontala?
Imi dau si eu cu parerea............... poate nu era nimic gresit cu controlerul
Stima
0

#36 Useril este offline   pupetxls 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 14-February 03
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 29 May 2010 - 05:41 PM

Salutare,

Cred ca am un nor gri deasupra capului, de ma tot ploua. Sunt curios daca exista alta explicatie la urmatoarea situatie:
Au venit IC-urile. Astazi le-am montat. Ghici, merg, dar, unul dintre IC-urile vechi, (care era ok) acum nu mai merge.
Nu s-a intamplat nimic cu el, nu s-a lucrat, n-a fost demontat. NIMIC. Si uite... nu mai misca deloc...

Ce alta explicatie ar mai putea fi? m-ar mira sa fie IC-urile asa proaste incat sa se tot strice...

Salutare,
Mihai
0

#37 Useril este offline   alexvid 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1494
  • Inregistrat: 30-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 May 2010 - 08:03 AM

Cert este ca nu sunt proaste sunt folosite in toata lumea cu succes.
Faci tu ceva in neregula acolo sau e altceva stricat. Daca totul a inceput cu sursa de alimentare, verifica sursa, masoar-o intoarce-o pe toate partile.
Am inteles ca s-au ars circuitele. Inainte sa le fi inlocuit, trebuia cautata sursa problemelor.

Aceasta postare a fost editata de alexvid: 30 May 2010 - 08:05 AM

0

#38 Useril este offline   Rasputin 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 64
  • Inregistrat: 26-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Navodari

Postat 30 May 2010 - 10:14 AM

Vezi postareapupetxls, la May 24 2010, 04:13 PM, a spus:

Da, cred ca IC-urile cred ca s-au prajit.
De asemenea, la motoare am nu stiu cate variante de curent. De acolo iarasi habar n-am cat sa-i dau sa-si ia. Pe motoare am vazut 1.2a, dar am inteles ca amperajul isi ia motorul cat ii trebuie si cum ca nu ar fi bai, daca as pune jumperii pe 3.5a.


Cred că IC-urile arse, în cazul dvs., îşi au cauza în setarea curentului nominal.
Deci plecaţi de la datele de catalog, ale motoarelor, vedeţi curentul nominal, pentru configuraţia în care utilizaţi motoarele, bipolar sau unipolar, mai vedeţi şi în fiecare caz în parte, în funcţie de legarea bobinelor (serie sau paralel), care este curentul nominal. Dacă motoarele, în configuraţia în care le utilizaţi, au un curent de 1,2A, atunci tot 1,2A setaţi şi la controler.
Motoarele pas cu pas, nu-şi iau cît le trebuie ( la capitolul curent), limitarea se face cu metode simple gen rezistori sau becuri cu incandescenţă, înseriate cu înfăşurările motorului, sau metode complexe, de genul surselor de curent constant, modulaţie în impulsuri, şi ce minuni or mai fi.
Cele de mai sus, legat de circuite arse. La capitolul erori de prelucrare, zic şi eu, că e vorba de reglaje şi setări soft, declararea jocurilor şi corectarea lor. Deci zic eu, că se aplică regula " nici o belea nu vine singură", adică aveţi o problemă legată de reglajul (limitarea curentului) şi una legată de precizia de prelucrare, deşi se manifestă în "gaşcă", ele sînt pe cît se poate de diferite.
Să auzim de bine,Rasputin.
0

#39 Useril este offline   catap 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 28-May 10

Postat 31 May 2010 - 12:35 AM

Salut tuturor,
Ca o regula, nu se seteaza controlerul la un curent mai mare decat cel acceptat de motor in configuratia respectiva. Altfel motorul se supraincalzeste. Supraincalzirea repetata duce la demagnetizare, si implicit la pierdere de pasi (mai ales in mod microstep). Iti recomand sa faci testele in "half step" (si chiar sa lucrezi asa). Nu schimba niciodata legaturile motoarelor cu controlerul alimentat. Nu iti recomand sa lucrezi cu "pacientuldeschis " (fire direct pe pinii portului paralel), poti distruge foarte usor portul. Poti testa pe rand fiecare motor la unul din canalele care merg. Ca soft de test iti recomand si eu FoamWorks.
Asteptam noutati si iti dorim spor la treaba!
0

#40 Useril este offline   pupetxls 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 14-February 03
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 10 June 2010 - 12:23 AM

Salutare,

A mai trecut ceva vreme datorita unei "livrari".
Incredibil dar adevarat, am mai comandat inca 2 IC-uri (unul de rezerva).
Astazi l-am schimbat pe cel care nu mergea. Surpriza, tot nu merge.
Inainte de schimb, am setat curentul la IC nou, reverificat pinii etc.

Producatorul spune ca, controller-ul ar primi curent mai mare de 35V, si cum ca se comporta exact asa.
Aiurea totusi tinand cont ca am doua surse la el, si amandoua sub 24v.

Dupa ce am schimbat toate 4 controller-ele, am achizitionat o sursa, nici nu mi-am dat seama ce e baiul, si nici nu l-am reparat. Ce-i de facut? cumpar unul nou, si poate mi se intampla la fel?

Salutare si numai bine,
Mihai
0

#41 Useril este offline   alexvid 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1494
  • Inregistrat: 30-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 June 2010 - 06:44 AM

am mai intrebat, ai masurat sursa cu aparatull de masura? Sursele alea de obicei au un buton pentru comutare 110v - 220v pe intrare. La tine pe ce pozitie e?
0

#42 Useril este offline   znecula 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 845
  • Inregistrat: 03-April 05
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 10 June 2010 - 05:32 PM

Vezi postareapupetxls, la Jun 10 2010, 01:23 AM, a spus:

Salutare,

A mai trecut ceva vreme datorita unei "livrari".
Incredibil dar adevarat, am mai comandat inca 2 IC-uri (unul de rezerva).
Astazi l-am schimbat pe cel care nu mergea. Surpriza, tot nu merge.
Inainte de schimb, am setat curentul la IC nou, reverificat pinii etc.

Producatorul spune ca, controller-ul ar primi curent mai mare de 35V, si cum ca se comporta exact asa.
Aiurea totusi tinand cont ca am doua surse la el, si amandoua sub 24v.

Dupa ce am schimbat toate 4 controller-ele, am achizitionat o sursa, nici nu mi-am dat seama ce e baiul, si nici nu l-am reparat. Ce-i de facut? cumpar unul nou, si poate mi se intampla la fel?

Salutare si numai bine,
Mihai



Cred ca de aici in colo ar trebui sa te ocupi de controler.
Daca ai un osciloscop la indemana, verifica la pinii de intrare ai CI-urilor pe care tot le schimbi si vezi daca primesti semnale.
Compara forma si nivelul semnalelor pe step si dir de la CI-urile "bune" cu a celui care nu merge.
S-ar putea sa nu ai semnale de intrare si schimbi degeaba integratele.
Toate operatiile aste poti sa le faci cu motoarele decuplate.
Masoara de asemenea si ce tensiuni ai pe pinii care limiteaza curentul prin motoare.
Ai grija insa ca toti jumperii sa fie in aceeasi pozitie pe toate axele.

Stima.

PS. pentru masuratorile pe pinii care limiteaza curentul, cred ca trebuie sa ai si motoarele legate.
Asta o faci dupa ce te convingi ca pe intrarile de step dir totul e in regula.

Aceasta postare a fost editata de znecula: 10 June 2010 - 05:33 PM

0

#43 Useril este offline   Sofian 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 34
  • Inregistrat: 20-August 06

Postat 10 June 2010 - 10:54 PM

Ca sa te ajut propun sa-ti trimit un controller de aici http://www.pickit.ro...?products_id=30
si daca este ok dai bani pe el daca nu il trimiti inapoi

Sofian
0

#44 Useril este offline   pupetxls 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 14-February 03
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 29 June 2010 - 04:51 PM

Salutare tuturor,

Cred ca am sa-mi schimb nick-ul in Poltergeist. Prea multe inexplicabile deja, si totusi.
Am luat un controller CNC4x de la Sofian. Mergea bine in Mach3 sau in Foamworks, insa mie imi trebuie sa-l folosesc cu CenecePro. Cu asta bine inteles, nu mergea. De ce? nici o explicatie. Nici de la producatorul softului, de la nimeni.
Dupa ce am schimbat nu stiu cate IC-uri pe controllerul vechi, la care nu vroia sa-i mearga nici cum una dintre axe, ieri am zis hai sa incerc cele trei axe daca merg, poate scot un router din controller. Ghici, TOATE 4 MERG!. Inexplicabil... Bine ca am pierdut atata vreme si bani...

Bun, toate bune si frumoase, da-i la taiere.
Iarasi, vechea problema. Motoarele imi scapa pasi. Din schema motoarelor am observat ca ar avea doar 0.83 NM. Cele verticale merg ok, cele orizontale cam tot scapa pasi. Taieturile sunt inexacte. M-am tot jucat cu diferite viteze, acceleratii etc, la fel.
Nu stiu in schimb cam ce motoare sa-mi caut, si cu ce putere. Am vazut pe highend.ro ceva la 1NM pe la 150 lei. Oare ar fi ok, sau sa optez pentru ceva mai mare? 1.25 sau 1.5NM?

Salutare,
Mersi,
Mihai
0

#45 Useril este offline   alexvid 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1494
  • Inregistrat: 30-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 June 2010 - 05:59 PM

eroarea e macar aceeasi ?
2 taieturi identice acelasi desen aceiasi parametrii, ies identice ? chiar daca diferit de ce ar trebui sa fie ?
0

#46 Useril este offline   pupetxls 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 14-February 03
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 30 June 2010 - 07:31 PM

Salutare,

Nu, nu scoate de doua ori la fel piesa decupata.
Am dat print la forma si am comparat cu taietura. Nu gasesc nici o logica intre ele. Sa zic ca uite, axa asta e baiul, sau asta. Deloc.
M-am gandit la backslash... are joc, dar e greu, ii trebuie forta mare sa-si faca jocul in loc. Desi e bagat in soft, ma gandesc ca poate nu tot timpul isi face backslash-ul. Oricum, si daca-l reduc la 0, tot nu iese bine taietura.

Nu mai stiu ce sa mai zic. Oare schimb la motoare e solutia sau nu?

Salutare si mersi,
Mihai
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro