Modelism - RHC Forum: Teama de a construi - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Teama de a construi sau comoditate, sau ....

#1 Useril este offline   Picatot 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 839
  • Inregistrat: 05-June 04

Postat 01 October 2004 - 12:35 PM

Exista o multime de cauze ptr care NU NE APUCAM DE CONSTRUIT ci doar cumparam de-a gata.
Hai sa le constientizam fiecare si sa vedem ce iese!
Eu de pilda invoc acum lipsa de spatiu. Da cind imi voi termina atelieru, banuiesc c-am sa invoc lipsa de timp sau ..... poate e mai comod sa cumperi?
Sa nu existe confuzii!
mesaj normal, off topic, inutil ; off topic dar util ; off topic, important .
0

#2 Useril este offline   Olaf The Viking 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1259
  • Inregistrat: 17-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete statice, Feteasca Neagra

Postat 01 October 2004 - 01:37 PM

Probabil te referi la modelele RC? Ca nu am auzit machetist/modelist sa cumpere statice...
Sau te referi sa construiesti kit-ul dupa care sa construiesti macheta :lol: .

Aceasta postare a fost editata de Olaf The Viking: 01 October 2004 - 01:38 PM

Intai da cu toporu' si pe urma intreaba-l ce-a vrut!
sau ia-ti ceva dragut de aici www.machete.ro.
0

#3 Useril este offline   Picatot 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 839
  • Inregistrat: 05-June 04

Postat 01 October 2004 - 01:47 PM

RC desigur! :lol:
Sa nu existe confuzii!
mesaj normal, off topic, inutil ; off topic dar util ; off topic, important .
0

#4 Useril este offline   MrSpace 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1079
  • Inregistrat: 16-May 02

Postat 01 October 2004 - 01:59 PM

Da pai treba e ca nu toti au timp sau acces la sculele necesare sa isi faca asa ceva
Eu mi-am facut un aeromodel din balsa 1,6m anvergura, l-am inceput cum 2 ani dupa un plan din capul meu. Cand l-am inceput nu am avut nimic, nici macar cunostinte solide.
Vara asta l-am terminat de construit
A iesit acceptabil luand in considerare conditiile la care am lucrat la el
Cand sa trec la centrarea dinamica, am iesit cu el pe camp a zburat f bine 10m la o inaltime de vreo 1,5m dupa care briza care batea cam prea puternic mi-l face zob
l-am reconstruit ca nu fost asa grav dar mie frica parca sa-l mai lansez iar, si sincer nici timp nu am mai avut
Si uite cum munca mea de 2 ani (recunosc ca nu prea asidua :lol: ) sta prin facultate pe un dulap pt ca mie mila sa il rup iar, si pt ca nu am timp!!!

Cat despre kituri (am cumparat doua: un Mirage 2000 si un Beaver) mi-au placut la nebunie sa le fac, Eu zic ca am avut ce contrui la ele chiar daca aripa si fuselajul erau gata taiate. Efectiv mi-au placut si daca stai prost cu timpul si sculele sunt cea mai buna alternativa.
Asa ca: Sa nu cadeti in extrema!!!
0

#5 Useril este offline   ReD 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 481
  • Inregistrat: 12-August 03
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Heli, Aero, Auto

Postat 01 October 2004 - 02:48 PM

scule, timp, spatiu, vointa, bani, poa sa fie de toate ca daca nu ai pe langa cine sta ca sa inveti trucurile meseriei ce nu le gasesti scrise in nici o carte.

si mai mult, daca nu iti arata cineva atunci nu sti cum sa faci cel mai bine, ai multe rebuturi si de aceea iesi foarte scump la materiale. asta adunat cu cat ar valora (teoretic) munca ta si constati ca iti luai un arf si gatai cu el intro saptamana si avea si sanse mari sa zboare.

si mai este o alta chestie. mana la construit. unii pot mai bine altii mai slabut si multi chiar de loc. trebuie sa ai o afinitate pentru construit ca altfel tot degeaba.

eu invoc lipsa de experienta si de timp. asta e. poate mai incolo.

andrei
come to the dark side. we have cookies!
0

#6 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6866
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 01 October 2004 - 02:50 PM

ReD, la 1 Oct 2004, 14:48, a spus:

si mai este o alta chestie. mana la construit. unii pot mai bine altii mai slabut si multi chiar de loc. trebuie sa ai o afinitate pentru construit ca altfel tot degeaba.

asta e !!!
talentul!
cum unii nu au talent la pilotat si degeaba ,altii nu au talent la bricolat!
si atunci kiturile sunt ok.
flying is my life...
0

#7 Useril este offline   Crios 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 08-September 03

Postat 01 October 2004 - 02:54 PM

Picatot, la 1 Oct 2004, 13:47, a spus:

RC desigur! :lol:

Banuiesc ca nu te referi la auto, sau gresesc?
0

#8 Useril este offline   Picatot 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 839
  • Inregistrat: 05-June 04

Postat 01 October 2004 - 03:06 PM

M-am referit la tot ce tine de modelism.
Auto e un domeniu, dar e mult mai palpabil decit aero. acolo cota e cota, reglajul e reglaj. La aero profilul ala e mai bun ca celalalt, da daca bate vintu mai nu stiu cum e mai bun alalaltul si asa mai departe...
In plus la aero esti suuus si inima incepe sa-ti bata cind incepi sa-l aduci la sol ... vine bine, nu vine bine... mai dam o tura...
Cam asa stau lucrurile.
La auto banuiesc ca emotiile incep inainte de competitii.
De asemeni intrebari apar la "AM LUAT OARE BINE CE AM LUAT, dA OARE AIA NU_I MAI BUNA CA CEALALTA?"
Si totul provine din necunoastere, si-aici sa vezi adrenalina!
Sa nu existe confuzii!
mesaj normal, off topic, inutil ; off topic dar util ; off topic, important .
0

#9 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6866
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 01 October 2004 - 03:22 PM

Picatot, la 1 Oct 2004, 15:06, a spus:

Auto e un domeniu, dar e mult mai palpabil decit aero. acolo cota e cota, reglajul e reglaj.

la aero crezi ca cota nu e cota?
si reglajul nu e reglaj?
te inseli amarnic!
si daca la auto se izbeste jucaria de o bordura sii sare o roata sa vezi cum face un model in aer de i s-a oprit motoru din cauza de reglaje.si mai ales sa vezi ce "palpabile" sunt scobitorile ce le tii in mana dupaia!
flying is my life...
0

#10 Useril este offline   jester 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1296
  • Inregistrat: 11-April 04

Postat 01 October 2004 - 04:59 PM

:lol:) mai eu unul prefer sa le construiesc decat sa le cumpar. bine AS prefera... ca pana acum am construit doar doua si nici alea nu sunt gata inca, iar acum a inceput scoala si merge mai incet, dar totusi merge, nu ma las si ajung si eu la ce spuneati voi: lipsa de timp ca cea de bani isi spune cuvantul; si la chituri oricum.

PS @ MrSpace
mirage 2000 e macheta sau aeromodel?
I feel the need, the neeed for speeed.....
0

#11 Useril este offline   jester 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1296
  • Inregistrat: 11-April 04

Postat 01 October 2004 - 05:01 PM

cat despre spatiul dee lucru nici macar nu am atelieul meu, lucrez in camera. dupa fiecare zi de lucru dai cu aspiratoru... asta e
I feel the need, the neeed for speeed.....
0

#12 Useril este offline   MrSpace 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1079
  • Inregistrat: 16-May 02

Postat 01 October 2004 - 05:09 PM

Mirage 2000 este aeromodel cu elice propulsiva, seamana cu mirageul :lol:
Recunosc ca nu imi place din moment ce are probleme in a se mentin in aer, e cam greu la suprafata lui portanta (450g la o aripa delta cu anvergura de 50cm si motor speed400)
Cred ca elicea e de vina pt ca a suferit niste damage
Oricum l-am lasat deoparte din moment ce beaverul zboara f f frumos, face si lupinguri fara sa vreau :D (e cam greu de coada si mi-a fost lene sa il centrez cum trebuie)
0

#13 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 01 October 2004 - 05:37 PM

Eu nu am nici atelier, nici prea multe scule (adica mai deloc) si tot construiesc ca nu am de unde cumpara. Rachete nu se gasesc la magazin. Nici macar accesorii sa nu mai pilesc atit la toate prostiile. Deci si sa vreau sa cumpar nu am de unde asa ca la treaba.

PS: astea sunt motive pentru cei care sunt ceva mai lenesi. Le ia gata facute. :lol:
0

#14 Useril este offline   Picatot 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 839
  • Inregistrat: 05-June 04

Postat 01 October 2004 - 05:42 PM

SILVIU66, la 1 Oct 2004, 15:22, a spus:

Picatot, la 1 Oct 2004, 15:06, a spus:

Auto e un domeniu, dar e mult mai palpabil decit aero. acolo cota e cota, reglajul e reglaj.

la aero crezi ca cota nu e cota?
si reglajul nu e reglaj?
te inseli amarnic!
si daca la auto se izbeste jucaria de o bordura sii sare o roata sa vezi cum face un model in aer de i s-a oprit motoru din cauza de reglaje.si mai ales sa vezi ce "palpabile" sunt scobitorile ce le tii in mana dupaia!

Nu cred ca ai inteles bine ce am vrut sa zic.
Am vrut sa subliniez ca problema la aero e mult mai complexa atit la proiectare cit si la constructie si de asemeni nu esti scutit de surprize nici in timpul zborului!
Sa nu existe confuzii!
mesaj normal, off topic, inutil ; off topic dar util ; off topic, important .
0

#15 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 01 October 2004 - 05:51 PM

Este frumos sa construiesti dar am ajuns la concluzia ca este bine ca unele lucruri sa le cumperi. Am tendinta sa construiesc cam tot ce-mi trebuie dar uneori este bine sa iau lucruri facute de fabrica. Lipsa de munca, calitate ridicata. :lol:
0

#16 Useril este offline   Silfax 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1450
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Gender:Male

Postat 01 October 2004 - 06:42 PM

Mai oameni buni, pe mine acum ma termina lipsa de timp pt. a mai construi cate ceva. Si asa cand ma mai apuc Sambata sau Duminica de facut cate o barca sau de mesterit la vre-un model, se gaseste cea de la human resources de la mine de acas', care imediat ce ma vede cu activitatzi extra-casnice, se apuca sa-mi aduca aminte ca aia nu-i facuta, ca cealalta este defecta de anu' trecut... si uite asa-mi piere cheful. Iar de timpul saptamanii nici nu poate fi vorba... program 9.00-20.00... no comment!
...audaces fortuna iuvat...
0

#17 Useril este offline   Pletila 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 752
  • Inregistrat: 10-April 03

Postat 01 October 2004 - 07:43 PM

Eu lucrez acasa intr-o camera care era cindva dormitor...Am inceput cu o masa mica si acum nu mai e loc decit in pat, desi mai gasesc si pe acolo citeodata vre-o scula ajunsa accidental sau vreo componenta.

Prefer sa construiesc toate componentele singur si nu apelez la strungarie decit cind treaba se complica rau de tot.Treba se face cam asa:Ma uit la plan,vad ce componente trebuie sa construiesc, ma gindesc cum si din ce le pot face pe fiecare si ma apuc de treaba.Daca vad ca exista o piesa care nu pot sa o realizez, apelez la altcineva.Daca nici asa nu merge atunci ultima solutie e cumpararea...asta daca am de unde sa cumpar piesa respectiva.

Am constatat ca mai mult imi place sa construiesc decit sa pilotez ceva.
Homo Nauticus
0

#18 Useril este offline   TRazvan 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 83
  • Inregistrat: 14-August 04

Postat 01 October 2004 - 08:41 PM

Ca sa construiesti, trebuie sa ai si ceva experienta. Eu n-am tinut un aeromodel in mana, sa-l vad. Ca sa pot construi mi-ar trebui niste planuri detaliate, cu pasi clari de parcurs.

Razvan
Tzac, pac, bag la sac!
0

#19 Useril este offline   jester 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1296
  • Inregistrat: 11-April 04

Postat 01 October 2004 - 09:12 PM

mao gigi uite si eu la fel ca si tine. am tendinta sa imi construiesc aproape totul:pistol de gaurit pt modelism, mine-flex, cantar, mini-aspirator sa fac curat dupa ce termin, si toate astea.le fac din placere oricum.
I feel the need, the neeed for speeed.....
0

#20 Useril este offline   Crios 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 08-September 03

Postat 02 October 2004 - 07:56 AM

Lasand la o parte domeniul de activitate al fiecfaruia si analizand raspunsurile de pana acum nu pot de cat sa constat inca o data ca de fapt nu exista TEAMA DE A CONSTRUI ci doar uneori motive (mai mult sau mai putin obiective) care mai devreme sau mai tarziu pot fi depasite.
-Nu ma apuc pentu ca nu am ........ . Si ce daca? Fac eu rost pana atunci cand imi va trebui.
-Nu am experienta. Si ce daca? Parca a avut-o cineva pana n-a inceput sa lucreze! Am 50% sanse sa nu-mi iasa si 50% sanse sa imi iasa asa ca, din start am un procentaj foarte mare de reusita. Nu? Depinde doar la ce parte a paharului ma uit.Si daca nu-mi iese din prima cel putin am mai capatat nitica experienta. Ma consoleaza deja gandul ca au pati-o si altii. Acolo unde nu stiu nu ma opreste nimeni sa intreb pe cineva care stie. Nu e nici o rusine sa intreb cand nu stiu ceva si nici galoanele n-o sa-mi cada din cauza asta.
-Nu am timp. Pai nu am azi. nu am maine, dar tot mai gasesc un sfarsit de saptamana sa mai lucrez ceva.
-Nu-mi ajung banii. Mai string si intr-o zi tot o sa-mi ajunga.
-Atelier? Lipsa unui atelier vad ca n-a oprit pe nimeni sa lucreze si imi aduc aminte de un slogan mai vechi de la Adidas care spunea ca "daca vrei cu adevarat, poti".
Uneori e mai comod sau chiar mai rentabil sa cumperi unele elemente de cat sa le construiesti. La auto RC (caz special la momentul asta) e de preferat ca masina sa fie cumparata complet. Sansa de a putea fi construita ca sa fie competitiva e foarte mica daca nu ai pe spate un atelier macanic complex (strung, freza, coordonate, rectificare, tratament termic, etc). Asta nu inseamna ca nu se poate. Auto RC s-au construit, se construiesc si probabil se vor mai construi.
Si in final, daca devin pasionat, s-a incheiat lucrarea. Nu ma mai scapa nimeni. 8) 8) :D
Multa bafta domnilor si nu va lasati coplesiti de motive efemere!

Aceasta postare a fost editata de Crios: 02 October 2004 - 09:21 AM

0

#21 Useril este offline   ice.age 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 256
  • Inregistrat: 24-July 04

Postat 02 October 2004 - 10:44 PM

parerea mea e ca printre altele modelistul mai si construieste, e super cind vezi ce-ti iese din miini si mai vezi ca si functioneaza, parca sint mai super ale tale decit alea cumparate cu toate ca ti-ai dorii sa ai un CNC pe laser cu care sa le decupezi tu, Nu conteaza daca unii iti spun ca no sa-ti iasa, treaba e sa-i asculti pe cei ce te incurajeaza iar admiratia lor pt tine va fi mai mare pt ceva facut de mina ta decit pt ceva ansamblat.
Timp ? pai daca te pasioneaza iti faci, ca daia e hobby.
Sotia ? in timp observa ca ii place si ei activitatea ta, dupa primul model sa vezi ce incintata e
Banii ? nu e musai sa le ieie pe toate in aceeasi zi
Scule ? vezi banii
pe mine unul ma relaxeaza enorm si imi incarca bateriile pt urmatoarele zile, imi da incredere in fortele proprii si simt ca fac modelism ( parca nu e la fel sentimentul cind asamblezi un kit )

Hai numa' bune
0

#22 Useril este offline   Pletila 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 752
  • Inregistrat: 10-April 03

Postat 03 October 2004 - 11:25 AM

Cind ajungi sa tai cu traforajul ca si cum ai taia cu un CNC laser....atunci sa vezi satisfactie.
Homo Nauticus
0

#23 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 03 October 2004 - 04:45 PM

Eu acum stau intr-o garsoniera, deci nu am spatiu. lucrez pe o masa si dupa ce termin string tot si fac curat.Nu am nici timp dar ma culc cu o ora sau doua mai tirziu si mai mesteresc cate ceva.
Nici bani nu am de investit in ideile mele. Am observat ca daca trag linie la sfirsitul zilei sau la sfirsitul saptamini se aduna ceva bani pe care ai cheltui pe niste lucruri care sunt niste mofturi sau nu este peaparata nevoie. Imi fac o cafea acasa li nu mai iau doua cafele la servici, mai economisesc ceva la transport, mai maninc acasa decat sa iau de la magazin. Daca fac socoteala se aduna lejer intre 50si 100 mii lei pe zi.
Deci daca vrem se poate.
Cred ca totusi este gresit daca cineva spune "imi este frica sa ma apuc de construit ceva".
Este normal ca la inceput sa ai o oarecare retinere dar daca gresesti poti sa o iei de la capat si nu te concediaza nimeni daca nu iti iese. :D
Spor la treaba. :D
0

#24 Useril este offline   ice.age 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 256
  • Inregistrat: 24-July 04

Postat 03 October 2004 - 08:16 PM

am uitat sa zic de strins si de mizerie
dupa ce sotia ma aruncat de doua ori pe gresie in bucatarie de aveam numai rumegus pe barbie am invatat ca tre sa dau cu aspiratorul pina ajunge ea acasa :D
0

#25 Useril este offline   old-boy 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 885
  • Inregistrat: 13-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 03 October 2004 - 08:48 PM

Eu zbor numai modele construite de mine, adevarul este ca mi-a placut dintotdeauna sa mesteresc, majoritatea zboara ( unele NU, dar stiu pe cine sa dau vina ), chiar daca construiesc dupa planurile altora tot mai modific cite ceva, cel mai reusit model din ultimul timp este un PITSS l-am construit dupa o vedere in trei pozitii al celui original motorizare motor seria 400 pentru scoala si brushless pentru acrobatie. Cei care au fost la Cluj la Cupa Bistritei l-au putut vedea zburand

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-13-1096829323.jpg

Tot mai bine pe picioare cand te sprijini pe pamant
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro