Modelism - RHC Forum: Ptr. electronisti! - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Ptr. electronisti!

#1 Useril este offline   Buggy-man 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 1804
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 29 January 2003 - 04:30 PM

Am un termometru electronic, cu alarmare la prag minim si maxim al temperaturii, programabil.
Este alimentat printr-o sursa stabilizata de 12 V.De nenumarate ori, datorita fluctuatiilor sau intreruperilor de tensiune, toata programarea facuta se pierde.
Solutia la care m-am gandit:
in paralel pe alimentare sa pun un acumulator care sa asigure alimentarea montajului pe durata cat nu exista 220v.(printr-o punte de diode care sa asigure trecerea tensiunii intr-un singur sens)
Am nevoie de o schema extrem de simpla cu ajutorul careia sa incarc acumulatorul si care sa se opreasca automat in momentul in care acesta este incarcat!
Multumesc!
RHCForum - Webmaster
0

#2 Useril este offline   VIPER 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1506
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Star Wars (colectii), Automodelism (cu si fara radiocomanda), F1, WRC, masini, calatorii...

Postat 29 January 2003 - 04:35 PM

Nu e mai usor sa-ti iei UPS?
"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Flickr - pozele mele
0

#3 Useril este offline   alexella 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 431
  • Inregistrat: 21-May 02

Postat 29 January 2003 - 05:13 PM

Iti dau io o solutie de compromis, de MIC compromis... o solutie foarte simpla.

Faci o sursa de curent constant, care sa genereze un curent mic-mic-mic, pe care acumulatorul sa-l suporte linistit o perioada foarte lunga. Acumulatorii suporta destul de bine un curent rezidual mic.... (asa numitul trickle charge....)

La tine e si mai simplu: pui un acumulator in paralel cu firele de la alimentatorul tau, plus o rezistenta inseriata in partea spre alimentator. Vezi si tu .. experimental, ce valoare tre sa pui ca sa dai bateriei curentul rezidual respectiv. (zi-mi ce baterie ai ca sa-ti zic ce-ar insemna curent rezidual.... Si daca ai zis 12 v, cel mai simplu ar fi sa pui o baterie de la un UPS, care nu tre' sa fie neaparat mare. Si poti gasi una la vreo 5A in care poti sa lasi linistit un curent rezidual de 100mA.) Iti dau si o pozna mica, cu mega-montajul.
In rezumat: alimentatorul tau de fapt incarca bateria, iar termometrul tau se alimenteaza de fapt (preponderent) din baterie.

tre' sa mearga, n-are de ce sa nu mearga.....

ia zi, te rezolvi?

alexella


Keep It Simple Stupid - KISS (nu, nu vorbeam cu tine Gabi, era... doar motto-ul acestui aparat)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: schema.jpg

Oriunde vei merge, acolo vei ajunge............
0

#4 Useril este offline   Buggy-man 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 1804
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 29 January 2003 - 05:33 PM

si cu sursa montajului ce fac?

Sursa se alimenteaza in 12 volti alternativ, si ma gandeam ca acumulatorul sa fie pus in paralel, cu + printr-o dioda, pe intrarea sursei.
Acumulatorul este incarcat non-stop asa cum zici tu insa, nu stiu care este rezultatul in momentul in care sursa primeste tensiune din trafo.Ce se intampla cu tensiunea pe care o furnizeaza acumulatorul?
Practic voi avea doua tensiuni care se intalnesc, cea din acumulator si cea din trafo.Adevarat ele se suprapun si sunt separate prin dioda, dar?
RHCForum - Webmaster
0

#5 Useril este offline   alexella 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 431
  • Inregistrat: 21-May 02

Postat 29 January 2003 - 05:56 PM

1 Sursa nu are cum sa se alimenteze de la 12V alternativ, eventual TERMOMETRUL tau se alimenteaza de la 12V alternativ... ceea ce o tampenie. Dar asta e.

2. Orice montaj electronic, indiferent ce-ar face el, se alimenteaza de la o tensiune continua. Eventual face/prelucreaza o tensiune alternativa (de ex un amplificator) dar alimentarea va fi intotdeauna plus si minus. Deci, desfaci aparatul ala lu' matale, si te uiti la firele care-ti intra in el cu 12v alternativ. Ele tre' sa intre in vre-un redresor, si de acolo probabil in vre-un stabilizator, pentru ca 12V redresati dau mai mult de 12V continuu, deci clar ai si un stabilizator de tensiune, deci e foarte probabil ca de fapt montajul propriu zis sa se alimenteze la 12V continuu.

Daca ai gasit punctul unde ai 12V continuu in aparat, de acolo scoti doua fire si le pui calare la bateria ta de 12V. In ac situatie, intr-adevar ,inainte de rezistenta din montajul meu mai tre sa pui macar o punte redresoare si-un condensator. La limita, o dioda si un condensator (electrolitic, mare si frumos, in paralel cu bateria...)

Dpdv al tensiunii, daca pui in paralel pe o sursa de tensiune care alimenteaza un montaj o baterie, nu se modifica nimic. Dpdv al curentului, montajul iarasi n-are nici o treaba, isi ia cat ii trebuie. Va creste insa curentul care tre' sa-l debiteze sursa de tensiune, care acuma tre' sa bage ceva si in baterie. Bateria se va comporta ca un fel de tampon...

ma duc acasa si ... mai vorbim, eventual...

alexella
Oriunde vei merge, acolo vei ajunge............
0

#6 Useril este offline   MrSpace 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1079
  • Inregistrat: 16-May 02

Postat 29 January 2003 - 08:56 PM

Buggy-man, la 29 Jan 2003, 16:30, a spus:

.De nenumarate ori, datorita fluctuatiilor sau intreruperilor de tensiune, toata programarea facuta se pierde.

Nu pricep?
Programul se sterge???? sau doar o ia razna functionarea???
Ce simptome are de zici ce scrie sus??? trebuie reprogramat iar??
Am sa incerc sa te ajut dupa ce ma lamuresc!
0

#7 Useril este offline   alexella 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 431
  • Inregistrat: 21-May 02

Postat 29 January 2003 - 09:19 PM

buggy, io-te poza...

Ideea ta e "montajul 1"
ideea mea e .. al doilea.

discutam pe marginea lor.. sau vii cu alte desene..

alexella

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMAGE001.jpg

Oriunde vei merge, acolo vei ajunge............
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro