Modelism - RHC Forum: Proiect CNC MechMate - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3

Proiect CNC MechMate

#1 Useril este offline   fanefane 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 20-January 09
  • Gender:Male

Postat 13 May 2010 - 07:32 PM

Dupa o perioada lunga de studiu am inceput sa construiesc un CNC dupa proiectul MechMate pentru lemn , plastic , aluminiu ...

Dimensiunile de lucru 2500 x 1500 x 150.

Masa din otel profile U , iar ghidaje vor fi din cornier de otel prelucrat si rolele cu rulmenti profil V.

Motoare 86HS9801 4,9 Ncm cu reductor 3:1.

Driver Gecko 203V 7A 80VDC 10-Microstep Drive

Breakout board PMDX-122

Sursa de alimentare 60 V DC 500 VA

Deplasarea pe cremaliera modul 1 cu roti dintate

Spindle motor 2.2kw with a VFD , racire cu apa

La inceput vreau sa-l fac pentru 3 axe iar apoi indexarea pentru axa a patra .

Am achizitionat pina acum motoarele . pinioanele , cremaliera si mai am putin sa pregatesc locul unde vine construit si montat , e cam mare!
Urmeaza sa achizitionez profilele U pentru masa si sa incep constructia.
Ori ce sugestie e bine venita !

http://www.youtube.c...h?v=SthCAs1kOSM
0

#2 Useril este offline   Greuceanu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 74
  • Inregistrat: 16-January 08

Postat 13 May 2010 - 08:13 PM

asa in mare si la prima vedere:
1) nu vad relevanta link-ului pe youtube
2) ghidajele "de otel prelucrat si rolele cu rulmenti profil V" o sa-ti scoata peri albi mai multi decat merita, daca nu vrei dureri de cap baga macar bara sprijinita cu bucsi deschise
3) spindle-u ala il poti pune si de 1kw ca tot ai rezerva de putere... doar daca nu vrei sa tai copaci dintr-o bucata...

Aceasta postare a fost editata de Greuceanu: 13 May 2010 - 08:14 PM

0

#3 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 14 May 2010 - 07:46 AM

O sa fie al naibii de grea masina ... si tu vrei sa plimbi gantry-ul pe ghidaje cu rulmenti /role ... nu mai bine faci un efort si
pui niste ghidaje serioase ? E pacat de banuti si de munca depusa ... Cremaliera e cam singura solutie la cursele alea , sunt
curios cum ai gandit-o ...

Asteptam cu interes ceva grafica ...poze , schite , concepte ... spor la treaba !!!
0

#4 Useril este offline   fanefane 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 20-January 09
  • Gender:Male

Postat 14 May 2010 - 12:56 PM

Proiectul e gandit de alti analizat si comentat ,Sau facut eventual modificari dar idea de baza a ramas , sunt care au facut acest proiect si de la noi din tara.
Nu stiam ca multa lume nu stie ce inseamna proiectul MechMate.

Priectul original se gaseste la http://www.mechmate.com/
Pe youtube cautand MechMate o sa vedeti mai multe detali

katran
Toata stima pentru realizarile tale , ai facut lucruri frumoase dar pentru lemn sa pun ghidaje serioase salta mult pretul si praful de lemn nu cred ca se inpaca bine cu ghidaje care merg la curse mai mici si ar trebui sa fie ferite de praf si unse mai des ca sa nu apara uzura.Poate pe axa Z mai studiez.

Masina o sa fie cam grea cred ca aproape 500 kg ,gantry-ul cam 80 kg.
Nu cred ca o sa ma plimb cu ea prin atelier dar o fac demontabila pentru mutari in alt loc.
Idea de baza e greutatea pentru a fi stabila si a nu aparea vibrati ! Se stie ca aluminiul vibreaza de trei ori mai tare ca otelul.
Axa x are doua motoare iar forta de deplasare e destul de mare .

Precizia daca e realizat corect proiectul e la 0,01 mm ceea ce pentru lemn cred ca e super.

Un spindle de 1 KW e bun dar pentru lucrari mici , la o lucrare mare care dureaza mai mult de 10 ore nu stiu daca mai termina si nu se compara cu unul de 2,2 KW cu un set de bucse elastice ER20 .
http://shop.ebay.com/?_from=R40&_trksi...TCHING+INVERTER
Pentru lucrarea asta Claudiu a avut nevoie de 13 ore .
http://www.mechmate.com/forums/showthread....1873&page=7

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: MDF_Claudiu.jpg

0

#5 Useril este offline   katalinhr 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 57
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 14 May 2010 - 03:17 PM

Ghidajele liniare se folosesc cu mare suces si la curse mari, foarte mari, daca te vei uita la majoritatea masinilor profesioniste de dimensiuni comparabile cu a ta folosesc ghidaje liniare. In cazul proiectului tau alegerea de a nu le folosi mi se pare justificata mai ales din punct de vedere financiar reducand costul cu mai bine de o mie- daua de eur. La semenea dimensiuni se gasesc greu ghidaje si pe ebay si singura solutie ar fi cupararea de noi.
Legat de precizia de 0,01mm nu pot fi de acord cred ca mai exact era vb de 0,1mm sau 0,01 inch care este 0,25mm. La curese de 2500mm este extrem de greu sa obtii o asamenea precizie si la centrele de prelucrae metale care sunt realirate in cu totul alte conditii. In plus vei avea probleme cu aliniere si masurarea preciziei absolute.
Cu spindelul de 2,2 kw ai prefecta deptate la o masina de asemena dimenisuni. Cel de 1kw ar trebui sa reziste 10 ore daca nu este suprasolicitat iar in cazul unei lucrari de detaliu unde se indeparteaza materialul in cantitati mici nu e problema. Dificultatile apar atunci cand vrei sa debitezi sa zicem o foie de mdf sau pal de 18mm dintr-o singura trecere.
0

#6 Useril este offline   fanefane 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 20-January 09
  • Gender:Male

Postat 14 May 2010 - 03:36 PM

Legat de precizie as fi multumit daca as reusi sa fie 0,1mm pentru masina ar fi destul si pentru prelucrarea lemnului, m-am exprimat eu gresit .
0

#7 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 14 May 2010 - 03:48 PM

Masina pe care lucrez eu acum are peste 500Kg... probabil o stii , e prezentata intr-un topic pe aici pe undeva ( doua motoare pe X , piston
de compensare a grautatii pe Z ...) ....si este din aluminiu ...nu din fier . De vibratii nu scapi ...MAI ALES DACA NU FOLOSESTI GHIDAJE
DE CALITATE ... eu credeam ca masina ta va depasi o tona ... scuze pentru neintelegere ...

Mech-Mate nu a inventat routerul CNC , ci a adaptat principiul de baza al functionarii unei freze portal , pentru lucrul cu placi de
dimensiuni mari ( lemn , MDF , placaj , etc ) . Nu prea e un proiect de referinta in industrie , probabil de aceea nu e asa de cunoscut ...

Daca tot te-ai hotarat la un proiect deja testat , analizat , etc , imseamna ca stii exact ce si cum ... N-o sa te mai deranjez
cu alte sugestii sau sfaturi ( in ciuda aprecierilor tale , nemeritate dealtfel , nu ma pricep la asa ceva in mod serios ... tot ce fac
e la nivel de hobby , in timpul meu liber ...).

In speranta ca nu te-am jignit / deranjat in vreun fel , astept cu mare interes evolutia proiectului ...

Bafta si spor la treaba .

Gabriel .
0

#8 Useril este offline   iselro 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 04-April 08
  • Gender:Male

Postat 19 May 2010 - 12:13 PM

Salutare tuturor,

am observat cam tarziu postarea ta referitoare la cremaliera. Exista o solutie eleganta pentru utilizarea suruburilor cu bile pentru echipamente cu curse lungi. Exemplu personal mi-am facut un router cu 1250x2700x150 mm curse, Y-ul e actionat de un singur servomotor de 167W cu surbub cu bile de D16 mm, pas 5 mm. Mentionez ca se invarte surubul, piulita e fixata de portal. Daca lasi surubul liber, intradevar la avans mai mare de 300 mm/min incep vibratiile iar peste 700 mm/min e neutilizabila masina. Solutia este insa simpla. langa surub se aliniaza perfect paralel un ghidaj liniar cu doua carucioare legate intre ele la o distanta egala cu circa jumatate din cursa utila (la mine le-am legat la 1100 mm pt ca aveam un capat de profil disponibil cursa fiind de 2700 mm) pe carucioare se monteaza cate 1 bucsa din material plastic (gen teflon ertalyte, etc) cu diametrul egal cu cel al surubului sau putin mai mare, de ex. eu am frezat o bucsa cu 16.05 mm diametru interior. surubul trebuie introdus prin aceste bucsi. Astfel una dintre bucsi va prelua intotdeuna flambarea surubului iar cealalta va fi trasa de catre portal/piulita. In cea mai nefavorabila conditie, in care piulita e la unul dintre capetele de cursa, sprijinul surubului se va realiza fix in mijloc. Practic pot utiliza acuma routerul fara niciun fel de vibratii la un avans de ca. 6.000 mm/min si acceleratii de 400 mm/s2.

Nu am poze acuma si nici nu pot face prea curand ca sunt imobilizat pt inca 2 saptamani in casa dar voi ruga un prieten sa faca si sa imi trimita o poza.

Va salut si spor la lucru


Vezi postareakatran, la May 14 2010, 08:46 AM, a spus:

O sa fie al naibii de grea masina ... si tu vrei sa plimbi gantry-ul pe ghidaje cu rulmenti /role ... nu mai bine faci un efort si
pui niste ghidaje serioase ? E pacat de banuti si de munca depusa ... Cremaliera e cam singura solutie la cursele alea , sunt
curios cum ai gandit-o ...

Asteptam cu interes ceva grafica ...poze , schite , concepte ... spor la treaba !!!

0

#9 Useril este offline   katalinhr 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 57
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 19 May 2010 - 05:25 PM

Problema cu turatia critica la suruburile cu bile de dimensiuni mari este una delicata deorece sacde cu patratul lungimii si este doar direct proportionala cu diametrul.
Pe langa solutia propusa de iselro mai exista una superioara insa si mai costisitore si anume se poate fixa tija surubului si sa se roteasca piulita. In acest fel se pot atinge viteze mari si foarte mari de deplasare la curse chiar si de 4m. THK produce astfel de piulite cu bile atat pentru suruburile precision ground cat si pentru suruburile rolutie, in orice caz preturile sunt cu siguranta mari. Cu bunavointa se poate face si pentru un surub obisnuit gen isel o astfel de montare, in mare piulita trebuie lagaruita prin intermediul a doi rulmenti radiali axiali cu bile montati in "O" intr-o carcasa fixata de elementul mobil. De piulita cu bile trebuie monta o roata de curea dintata prin care sa se transmita miscarea de la motorul de actionare. In aceasta situatie nu mai trebuie invins momentul de inertie al surubului, care in cazul unei curse mari nu este deloc neglijabil.
Uitati aici un exemplu:
http://www.bzt-cnc.com/product_info.php/in...-Servo-BZT.html
Viteza de deplasare rapida in cazul masinii de mai sus 30000mm/min, comaprabila cu cele obtinute cu pinion cremaliera insa cu avantajele surubului cu bile.
Un alt exemplu chiar de la colegi din america al celor de la isel:
http://www.techno-is...s/ProSeries.htm
In poze se vede cum surubul este fixat si piulita rotaiva de la thk , viteze de deplasare rapida 20000mm/min

Pe de alta parte nici mecanismul pinion cremaliera nu trebuie blamt are avntajele lui si poate fi suficent de precis, deasemena poate fi facut sa aiba joc zero si in anumite situatii este singura solutie.
0

#10 Useril este offline   iselro 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 04-April 08
  • Gender:Male

Postat 20 May 2010 - 10:12 AM

Vezi postareakatalinhr, la May 19 2010, 06:25 PM, a spus:

Problema cu turatia critica la suruburile cu bile de dimensiuni mari este una delicata deorece sacde cu patratul lungimii si este doar direct proportionala cu diametrul.
Pe langa solutia propusa de iselro mai exista una superioara insa si mai costisitore si anume se poate fixa tija surubului si sa se roteasca piulita. In acest fel se pot atinge viteze mari si foarte mari de deplasare la curse chiar si de 4m. THK produce astfel de piulite cu bile atat pentru suruburile precision ground cat si pentru suruburile rolutie, in orice caz preturile sunt cu siguranta mari. Cu bunavointa se poate face si pentru un surub obisnuit gen isel o astfel de montare, in mare piulita trebuie lagaruita prin intermediul a doi rulmenti radiali axiali cu bile montati in "O" intr-o carcasa fixata de elementul mobil. De piulita cu bile trebuie monta o roata de curea dintata prin care sa se transmita miscarea de la motorul de actionare. In aceasta situatie nu mai trebuie invins momentul de inertie al surubului, care in cazul unei curse mari nu este deloc neglijabil.
Uitati aici un exemplu:
http://www.bzt-cnc.com/product_info.php/in...-Servo-BZT.html
Viteza de deplasare rapida in cazul masinii de mai sus 30000mm/min, comaprabila cu cele obtinute cu pinion cremaliera insa cu avantajele surubului cu bile.
Un alt exemplu chiar de la colegi din america al celor de la isel:
http://www.techno-is...s/ProSeries.htm
In poze se vede cum surubul este fixat si piulita rotaiva de la thk , viteze de deplasare rapida 20000mm/min

Pe de alta parte nici mecanismul pinion cremaliera nu trebuie blamt are avntajele lui si poate fi suficent de precis, deasemena poate fi facut sa aiba joc zero si in anumite situatii este singura solutie.



ai dreptate, solutia cu piulita rotativa este utilizata si de noi in anumite cazuri dar pretul este semnificativ mai mare (de la dublu in sus). Pentru routere normale, 6000 mm/min avans rapid si un 3000 mm/min in prelucrare este suficient chiar si pt plasme de mare putere care taie table subtiri. Noi am construit 2 masini pana acuma cu piulita rotativa (un router mare cu un Y de aproape 3500 mm si o masina de slefuit cant pentru marmura, si granit mai complexa cu multe axe, cu 3000 mm axa lunga. Am intampinat insa probleme la ambele masini care au necesitat ulterior artificii suplimentare, pentru ca masa inertiala era destul de semnificativa. La routerul portal (portal + Z + spindle de 7 kW ca. 250 kg) translatat cu 2 suruburi de 32 mm cu piulite rotative, chiar si foarte bine intinse, suruburile flambau la acceleratii medii si mari asa ca a fost necesara inca o furca de sustinere a surubului la mijloc, la masina de slfefuit marmura, actionare cu un singur surub de 25 mm, masa inertiala ca. 80-90 kg, aceasi problema. Concluzia mea personala e ca la suruburi lungi cea mai ieftina solutie e cea cu ghidajul, in anumite cazuri nici macar nu e necesar un ghidaj suplimentar pt ca se poate utiliza chiar unul dintre ghidajele axei. Solutia pinion cremaliera este buna dar din punctul meu de vedere dar are dezavantajul ca sunt necesare motoare cu cuplu mai mare sau motoare cu reductoare (reductoare mai ales pt servomotoare care sunt utilizate de obicei la turatii de 1000-3000 rpm). Alte solutii interesante sunt motoarele liniare care inca sunt scumpe dar speram ca pe viitor, o data cu cresterea nr. de comenzi si a seriilor de fabricatie sa se reduca pretul. Acuma un motor liniar (pachet bobine + magneti pt 3m cursa (70N ) costa circa 1800 euro + 500 euro driver, la 170 N pretul e mai mult decat triplu)
nu am intrat inca in posesia pozelor promise dar cum le primesc o sa le postez pt. informare :angry2:
0

#11 Useril este offline   iselro 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 04-April 08
  • Gender:Male

Postat 20 May 2010 - 10:39 AM

atasez 1 pdf care contine 2 pagini de dimensionare a suruburilor cu bile (teoria, e in engleza sper sa inteleaga toata lumea)

Fisiere atasate


0

#12 Useril este offline   Rasputin 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 64
  • Inregistrat: 26-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Navodari

Postat 20 May 2010 - 04:38 PM

Dat fiind numele subiectului, pot spune că :
- proiectul îmi este cunoscut tot după forumuri pe care se vorbeşte limba marelui Will,
- din ce am priceput eu, se vrea a fi un proiect bine aÅŸezat, ÅŸi este bine aÅŸezat.
- legat de precizia de prelucrare, cred că execuţia îngrijită a căilor de rulare, rolelor şi evident a întregii structuri mecanice, asigură precizie suficientă pentru prelucrarea lemnului.
- tot legat de precizie la prelucrarea lemnului, consider că utilizarea unor regimuri de lucru incorecte, sau profile ale sculelor neadecvate, fac mai mult rău decît ghidajele economice folosite la acest proiect.
Colegu Fane, legat de sugestii, nu am, cel puţin nu în acest moment, pe parcurs poate voi da dovadă de o sclipire de neuron.
Rugămintea către dvs. ar fi să postaţi şi pentru noi, poze pe parcursul lucrării, concluzii personale, dacă îl cunoaşteţi pe colegul Claudiu, poate îl convingeţi să posteze şi dumnealui. Cred că şi alţi colegi ar fi interesaţi de acest proiect, fiind interesaţi de construcţii la nivel de hoby şi nicidecum a face concurenţă realizărilor industriale.
Să aveţi spor la meşterit, şi s-auzim de bine.
0

#13 Useril este offline   iselro 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 04-April 08
  • Gender:Male

Postat 27 May 2010 - 07:21 PM

am promis ca revin cu o poza a sistemului antiflambaj.
Imagine atasata: antiflambaj.JPG
asta e masina mea personala, unde am paralel cu surubul un ghidaj suplimentar (ISEL LFS 8-1) cu 2 carucioare cu bile legate intre ele rigid la ca. 1 m distanta pe care am montat cate o piesa din aluminiu cu bucsa dintr-un material plastic prin care trece surubul. (Surubul este un isel cu D 16 mm si pas de 5 mm). Rezultatul este ca inainte de montarea sistemului, surubul incepea sa flambeze la 3-400 mm/min, acuma masina merge lejer si fara nicio vibratie pana pe la 6000 mm/min.
0

#14 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 27 May 2010 - 08:42 PM

Vezi postareaiselro, la May 27 2010, 08:21 PM, a spus:

am promis ca revin cu o poza a sistemului antiflambaj.
Atasament antiflambaj.JPG
asta e masina mea personala, unde am paralel cu surubul un ghidaj suplimentar (ISEL LFS 8-1) cu 2 carucioare cu bile legate intre ele rigid la ca. 1 m distanta pe care am montat cate o piesa din aluminiu cu bucsa dintr-un material plastic prin care trece surubul. (Surubul este un isel cu D 16 mm si pas de 5 mm). Rezultatul este ca inainte de montarea sistemului, surubul incepea sa flambeze la 3-400 mm/min, acuma masina merge lejer si fara nicio vibratie pana pe la 6000 mm/min.



Foarte interesant ... buna idee , ma oftic ca nu m-am gandit la asa ceva ... oricum , e practica la lungimi mari pe axa , probabil peste 1500mm ...
Eu am mers pe ideea unei traverse , care leaga cele doua brate laterale , si care sustine piulita ... solutie raspandita dealtfel , la mai toate
masinile hobby ...

La urmatoarea masina mare pe care o voi face , voi considera in mod sigur solutia constructiva aratata de tine ... O sa fie o sina in plus , dar cred ca
merita ...

Stima .

gabriel .
0

#15 Useril este offline   katalinhr 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 57
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 28 May 2010 - 09:11 AM

Acea solutie este pentru sustinere a surubului cu bile nu schimba in nici un caz arhitectura masinii adica la o masina de tip potral mobil apare in continuare travera care leaga larteralel si de care este prinsa piulita cu bile.
Din acea poza imi este greu sa imi dau seama exact de solutia constructiva a masinii dar profilul de deseuptul masinii pare a fi travera de care este prinsa piulita cu bile.
0

#16 Useril este offline   fanefane 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 20-January 09
  • Gender:Male

Postat 30 June 2010 - 10:31 PM

Despre suruburi cu bile cred ca pentru proiecte mai mici e ok , dar la lungime mare de 3000 nu cred ca merita investitia
de a pune doua suruburi pe axa X si cred ca pentru acest proiect cea mai buna solutie ramane totusi cremaliera.

Acest proiect are ca idee realizarea unui CNC cu suprafata mare de prelucrare si costuri mici.
Daca se realizeaza corect cred ca precizia de 0,1 mm pentru lemn e aceptabila.

Am facut o parte din cumparaturi si am reusit sa termin masa care e grea si foarte stabila.
E realizata din profile U de 180 si 80 , dimensiune exterioara 3130 x 200.
Va putea prelucra 2530 x 1530 x 250 , dupa ultimele calcule.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCF4784.JPG

0

#17 Useril este offline   Rasputin 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 64
  • Inregistrat: 26-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Navodari

Postat 01 July 2010 - 09:38 PM

Arată fain în poză, şi tot din poză pare a fi mare, probabil că de aş fi în faţa ei, aş exclama : balşolnîia maşina !.
Să aveţi spor pe mai departe şi să nu ne uitaţi, o poză , un desen, o vorbă, sînt nimicuri care pentru noi ăştia nărăviţi la şurubăreală, îs aşa, cam ca punga cu aurolac, sau te miri ce fierturi din "magazinele de vise".
Toate cele bune, Rasputin.
0

#18 Useril este offline   fanefane 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 20-January 09
  • Gender:Male

Postat 03 July 2010 - 10:29 PM

O varianta a proiectului MechMate facuta in SolidWorks se poate vizualiza cu eDrawings .

Fisiere atasate


0

#19 Useril este offline   fanefane 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 20-January 09
  • Gender:Male

Postat 03 July 2010 - 10:58 PM

O parte din cumparaturile facute si din partile care vin taiate cu laser .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: laser.jpg
  • Imagine atasata: diverse.JPG

0

#20 Useril este offline   Rasputin 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 64
  • Inregistrat: 26-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Navodari

Postat 10 September 2010 - 07:39 PM

Colegu Fane, aţi terminat maşina ? Ceva vorbe de laudă, sau oarece vorbe de amar, împărtăşiţi cu noi ?
0

#21 Useril este offline   fanefane 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 20-January 09
  • Gender:Male

Postat 14 September 2010 - 08:53 AM

Se lucreaza dar am facut o pauza , an de criza , salar de la D-nul "Boc"...
Am pregatit sinele pentru axa Z, THK SR25 ,pentru axele X,Y acuma lucrez la prelucrare din cornier de 60 se taie o latura la 28 de mm ,
am reusit sa o rectific sa scot o suprafata plana cu diferente de 5 sutimi cu rabdare , iar apoi urmeaza prelucrarea la 45 de grade.

http://img340.images...8/dscf4815m.jpg

http://img690.images...9923/taiere.jpg

http://img543.images...74/laserset.jpg

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: verificare.jpg

0

#22 Useril este offline   Bogdan Rotaru 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 110
  • Inregistrat: 21-September 09
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 29 October 2010 - 04:18 PM

Vezi postareafanefane, la May 13 2010, 08:32 PM, a spus:

Dupa o perioada lunga de studiu am inceput sa construiesc un CNC dupa proiectul MechMate pentru lemn , plastic , aluminiu ...

Dimensiunile de lucru 2500 x 1500 x 150.

Masa din otel profile U , iar ghidaje vor fi din cornier de otel prelucrat si rolele cu rulmenti profil V.

Motoare 86HS9801 4,9 Ncm cu reductor 3:1.

Driver Gecko 203V 7A 80VDC 10-Microstep Drive

Breakout board PMDX-122

Sursa de alimentare 60 V DC 500 VA

Deplasarea pe cremaliera modul 1 cu roti dintate

Spindle motor 2.2kw with a VFD , racire cu apa

La inceput vreau sa-l fac pentru 3 axe iar apoi indexarea pentru axa a patra .

Am achizitionat pina acum motoarele . pinioanele , cremaliera si mai am putin sa pregatesc locul unde vine construit si montat , e cam mare!
Urmeaza sa achizitionez profilele U pentru masa si sa incep constructia.
Ori ce sugestie e bine venita !

http://www.youtube.c...h?v=SthCAs1kOSM

In ce stadiu esti?
Cu Mechmate bineinteles.

Am 2 seturi din tablele debitate la plasma, indoiate si sudate

Daca esti interesat iti pot ceda 1 set.
0

#23 Useril este offline   fanefane 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 20-January 09
  • Gender:Male

Postat 29 October 2010 - 08:40 PM

Se lucreaza din greu , mai am putin si termin partea mecanica ,
saptamana viitoare o sa pun ceva poze cu mecanica terminata ,
iar apoi urmeaza partea electrica .

Bogdan

Mersi de oferta eu sunt la final am taiat toate piesele cu laser si e o diferenta mare intre taierea cu laser care e mai perfecta
unde piesele nu se dilata si nu se deformeaza fata de taierea cu plasma ....!

Mai am si eu un set taiat cu laser pentru cine e interesat.
0

#24 Useril este offline   fanefane 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 20-January 09
  • Gender:Male

Postat 01 November 2010 - 07:55 AM

Poze noi

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 2.jpg
  • Imagine atasata: i.jpg

0

#25 Useril este offline   fanefane 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 20-January 09
  • Gender:Male

Postat 08 November 2010 - 10:40 PM

Tabloul de comanda cam gol , astept driverele M880A , breakout board PMDX 122 , port cablu , cabluri elastice si ecranate ,senzori Inductivi.
Intre timp sper sa finalizez montarea parti mecanice ,cremaliera , reductoare etc.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: tablou3.jpg

0

#26 Useril este offline   fanefane 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 20-January 09
  • Gender:Male

Postat 14 November 2010 - 03:46 PM

Dupa multa munca si transpiratie incepe sa capete contur :


http://img153.imageshack.us/img153/999/dscf4934.th.jpg
http://img593.imageshack.us/img593/3166/dscf4930i.th.jpg
http://img242.imageshack.us/img242/5510/dscf4925o.th.jpg
http://img219.imageshack.us/img219/9974/dscf4921r.th.jpg
http://img694.imageshack.us/img694/6122/24545322.th.jpg
http://img580.imageshack.us/img580/4603/dscf4911b.th.jpg
http://img137.imageshack.us/img137/6563/dscf4937.th.jpg

Pozele spun totul !
0

#27 Useril este offline   Bogdan Rotaru 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 110
  • Inregistrat: 21-September 09
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 15 November 2010 - 06:44 PM

Arata super. Felicitari!!!
0

#28 Useril este offline   fanefane 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 20-January 09
  • Gender:Male

Postat 19 November 2010 - 08:20 AM

Mersi !

Au venit si ultimele cumparaturi: portcablu pentru cele trei axe ,driver M880A.breakout board PMDX 122,
senzor inductiv de proximitate pentru stabilirea limitelor si a capetelor de cursa ,cablu ecranat .butoane de comanda
si avarie , care vin montate pe masina pe partile mobile.
Se pare ca nu o sa ma plictisesc !

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: driver.jpg
  • Imagine atasata: port_cablu.jpg

0

#29 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 19 November 2010 - 12:47 PM

Felicitari pentru ce faci! Daca tot ai pus poze asa faine, nu pui si o informatie pentru subsemnatu'?
Unde ai gasit cabluri ecranate? Presupun ca ai luat marfa buna, m-ar interesa raspunsul, daca este posibil...
Multumesc anticipat.
bitex
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#30 Useril este offline   fanefane 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 20-January 09
  • Gender:Male

Postat 19 November 2010 - 02:48 PM

Mersi de incurajare.

Cabluri ecranate litate 4x1 mm sectiunea 4,5 ron pe metru ,am gasit la firma Orion la noi sint cabluri de comanda parca.
Erau bune ale tip robotica fexibile dar la ce pret sint!

Cu greu am reusit sa-i conving sa aduca 50 m , au vrut numai 100 m pe comanda era cam mult .
Acum am mutat tabloul electric pe masina si trebuie sa pozitionez din nou butoanele de comanda ca sa am acces la ele si sa nu deranjeze.
Trebuie sa trag 10 fire de la masina la tablou si e la limita cablul ,dar mai am ceva bucati de alta sectiune ecrante si sper sa ajunga.
0

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro