Modelism - RHC Forum: radio crysler - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

radio crysler rogu-va, dati-mi si mie o mana de ajutor

#1 Useril este offline   alexella 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 431
  • Inregistrat: 21-May 02

Postat 28 January 2003 - 09:42 PM

Imi permit sa va salut….

Si vin cu cushma-n mana, cu capul plecat, avand a va ruga ceva…

Am o pacoste de hardughie, de mi-o trimise frati-miu. El I-o zis RADIO DE MASINA, dar de cand l-am primit ma uit la el ca la un fruct exotic cu care.. habar n-am ce sa fac.

Uite care-I baiu: are doauä mufe-n spate, fiecare a cate 7 pini. Individu e quadrofonic, asta explica numarul mare de pini din mufa. Dar habar n-am cum sa conectez mufele cela la boxe, la antena, la tensiune la.. mai stiu eu ce.
Nu reusesc nici macar sa ma bunghesc care-I plusul si care-I minusul. Si nu stiu ce protectie are asa ca am evitat varianta permutari de 14 luate cate doua……

Deci, ma rog eu voua, electronistilor…. Profesionisti sau amatori. Sau va intreb pe voi, internautilor……….. cartitze, harciogi sau nevastuici…. Ma puteti ajuta? Va dau poze, va dau tot ce scrie pe integratele finale… numai spuneti-mi de unde sa-l apuc. Eu am cautat pe net pana m-am spetit…NIMIC.
Poate aveti voi vre-o idee… vre-o sursa….

Promit sa nu raman dator. Ba mai mult…. Daca informatia costa, ziceti un pretz… Vreau sa-mi vad harmalaia functionand…..

Aparatul este un radio quadrofonic.

CHRYSLER
PART NO P5269290
S/N T H2 AH 176 3 950199

Integratul nr 1.
PHILIPS
4651311
27016
HSH9308 1

Integratul nr 2.
PHILIPS
4632858
25040
HSH9307 2 Y

Integratul nr. 3
MOTOROLA
SC417798CP
4652081F4
ACUSTAR 92
1D25ANLBR9323


Cel mai important este integratul 1 care pare a fi amplificatorul.

atasez si un document cu poze cu tot...

hai va rog eu... ajutati-ma si pe mineeeee.....

alexella

Fisiere atasate


Oriunde vei merge, acolo vei ajunge............
0

#2 Useril este offline   Dragon 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 43
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 28 January 2003 - 10:11 PM

salut
casetafoanele de la crysler au un suport montat in masina,daca nu ai acea carcasa,fa rost de una ca altfel nu ai nici o sansa,spun asta din experienta proprie!
tot ce zboara se prabuseste.......................... :)
0

#3 Useril este offline   Khyushu 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 30
  • Inregistrat: 09-April 02

Postat 29 January 2003 - 07:46 AM

Salut!
Incerc eu sa te ajut pentru ca am ceva experienta.
Ai avut dreptate: integratul tau final este integratul 1. Mai precis daca te uiti pe placa ai sa vezi ca sunt notate U5 si U6. Astea sunt integratele tale finale.
Acum:
- Integratele sunt prinse pe o placa de aluminiu si au intre ele o piesa cu rol de protectie termica.
- din cate imi aduc eu aminte integratele sunt construite in tehnologie hibrida si astea in majoritate nu au protectie la scurtcircuit asa ca ai mare grija!!!!
In primul rand sa stii ca pe placa (circuitul imprimat) minusul este cel mai gros traseu. Deci ca sa determini minusul te uiti pe placa sa vezi urmatoarele lucruri:
- un traseu mai gros care intra intr-un pin din integrat si in acelasi timp se duce si pe un pin al mufei de iesire. Asta este minusul tau. Ai determinat astfel minusul alimentarii si una dintre iesiri :)
Cu plusul este putin mai complicat. La prima vedere inca nu iti pot spune care este plusul insa o sa ma uit eu prin cartile mele si o sa iti spun cu precizie cum se alimenteaza tipul asta de integrat.
Ne mai auzim!1
0

#4 Useril este offline   alexella 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 431
  • Inregistrat: 21-May 02

Postat 29 January 2003 - 08:12 AM

Hm... traseul gros. O sa mai incerc inca o data... Ultima data, n-am reusit. E multistrat cablajul si pe undeva l-am pierdut, tocmai pentru ca nu era exagerat de gros. In plus, tot cablajul are imprimat pe el trasee de ecranare, nise hasuri de fapt.. si asta mi-a ingreunat munca.

Am incercat si cu multimetrul, nici un pin din fundul mufelor nu pare pus la masa, asta m-a nedumerit.

M-ar ajuta sa o schema cu integratul, pentru ca pe net nu am gasit NIMIC, si am cautat ceva....

Sa caut o carcasa de Crysler? Asta inseamna sa gasesc un crysler.. la dezmembrari poate. Hm,uite la asta nu m-am gandit..... Si-o sa le zic ca vreau sa cumpar...aa....mufa, sau suportul. Hm, vad eu, ii pacalesc cumva, totul e sa gasesc pe la dezmembrari asa ceva.

Am mai "rezolvat" pana acuma doua casetofoane de masina la care initial nu stiam configuratia pinilor, dar cu asta e ceva de groaza..

Va multumesc si.... daca mai aveti ceva... stiti voi... : Click--> Reply....

multzam
alexella
Oriunde vei merge, acolo vei ajunge............
0

#5 Useril este offline   cataWRC 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1486
  • Inregistrat: 27-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

  Postat 03 February 2003 - 01:11 AM

Te pot ajuta in felul urmator :

Tatal meu are un service specializat pe gsm si audio-video.Este mai mult ca sigur faptul ca aici ti se pot identifica pinii.Executam si montaje ,iar tarifele sunt convenabile.
Spune-mi daca te intereseaza si iti trimit numarul de telefon si adresa service-ului!
0

#6 Useril este offline   Mr_M8 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Canada

Postat 06 February 2003 - 01:54 AM

Baga un ochi pe http://www.the12volt.com/
E un site interesant dedicat dracoveniilor de tot felul montate pe masini (audio, alarme, demaroare la distantza, etc). Au si un forum pe care poti face cautari.

Spor la treaba!
0

#7 Useril este offline   ghettoman 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 20-February 03

Postat 21 February 2003 - 02:16 AM

cel mai sigur...vezi ca orice intrare are ca prim component o dioda.e una mare neagra chiar la intare pe plus.pe linga asta trebuie sa existe niste condensatori electrolitici de filtrare.vezi unde e plusul shi minusul shi dupa asta traseul care ajunge la mufa
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro