Modelism - RHC Forum: baloane - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

baloane cum se poate face un balon cu hidrogen

#1 Useril este offline   otonel 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 02-December 02

  Postat 20 September 2004 - 07:28 PM

salutare!
am si eu o intrebare:as vrea sa fac un balon sau mai bine zis un fel de zepelin pe care sa l incarc cu hidrogen sau alceva care sa fie usor de obtinut.
de balon vreau sa atasez un aparat de fotografiat sa fac niste poze de la inaltime (200m) dupa care sal recuperez.
am o telecomanda cu 2 canale dar nu stiu din ce material sa fac balonul(nailon?)si cum sa fac hidrogen in cantitate destul de mare ca sa l umplu.
pot face hidrogen oare cu o reactie dintre un acid si un metal sau pot sa iau alt gaz(heliu) de undeva
rog daca poate cineva sa mi dea o idee legata de asa ceva
0

#2 Useril este offline   woodpecker 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 90
  • Inregistrat: 12-May 04

Postat 20 September 2004 - 09:50 PM

http://www.rhc.ro/forumrhc2/index.php?act=...4&hl=dirijabil&


asta e linkul pe care ar trebui sa apesi....
0

#3 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 20 September 2004 - 09:54 PM

In principiu ai nevoie de o folie care sa fie impermeabila la hidrogen. Nu toate sunt. S-a mai discutat pe forum. ai citit ? Eu am umplut un balon cu H obtinut din reactia acidului clorhidric cu Zn. Dar mai simplu folosesti He pentru baloane. se gaseste din ce in ce mai usor....parerea mea.
0

#4 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 21 September 2004 - 07:19 AM

Otonele, tocmai ce ai scris intr-un mesaj referitor la motoare cu reactie cum ca lucrezi in aviatie, la o unitate cu MIG-uri!!!...asa ca mergi matale frumusel la statia meteo si-ti umfla aia cate baloane vrei!!!
Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#5 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 21 September 2004 - 05:36 PM

gasesti de cumparat buteli cu heliu. Mai greu este cu materialul din care faci balonul. :wacko:
0

#6 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6866
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 21 September 2004 - 05:49 PM

are la el la meteo baloane
numa sa se duca sa ceara .
flying is my life...
0

#7 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 21 September 2004 - 06:38 PM

Ce baloane bre?
Doar nu pui omul sa ia dinalea de se umfla si se joaca copii cu ele.
Omul pune un aparat foto pe el, receptor, acumulator si tot felul de lucruri care costa bani.
0

#8 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6866
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 21 September 2004 - 06:59 PM

mai gigi nu ai fost atent la ce s-a scris
omu zicea ceva de o unitate militara-daia cu miguri-deci are meteo-deci aia de la meteo au baloane.
si nu orice fel de baloane ci d-alea meteo.
flying is my life...
0

#9 Useril este offline   otonel 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 22 September 2004 - 09:20 PM

o sa incerc da avem statie meteo automata si nu stiu sa aiba asa ceva
0

#10 Useril este offline   otonel 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 22 September 2004 - 09:48 PM

dar am prieteni meteorologi si cred ca o sa reusesc sa fac rost de heliu
la aviatie nu gasesti decat azot,oxigen si aer comprimat alceva nu
totusi cel mai complicat de rezolvat este problema controlului inaltimi ca pana la urma ii pun ca la baloanele vechi niste greutati pt largat si o supapa pt evacuat gazul la coborare sau niste camere de balast care sa fie umplute cand cu aer cand cu gaz
0

#11 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 22 September 2004 - 10:07 PM

Controlul inaltimii nu-i complicat, ca pana la urma legi un fir de balon si stii exact pana unde s-a ridicat. Cu putin noroc tot cu acel fir poti sa-l si aduci la sol. N-am facut proba sa vad cum se vede in poza firul de nylon spre pamant (posibil sa nu se observe prea tare si sa fie OK sistemul). Daca merge, scapi de toate complicatiile, ba chiar si de folosirea statiei RC, ca ziceai ca e vorba doar de 200 metri.
Mai greu e cu orientatul aparatului foto/balonului si poate si cu declansatul. Ori un temporizator chior (la modul ca daca dupa mai multe probe afli ca ridici balonul la 200 metri in 2 minute poti folosi un temporizator pentru 4-5minute care sa actioneze aparatul foto. Sau poti face ceva pentru poze la intervale scurte...). Nu stiu exact ce vrei, dar variante sunt destule, de la simple la foarte complicate. In caz ca vrei sa folosesti statia si iti place sa mesteresti, incearca un aeromodel. Conteaza putin si aparatul foto, dar presupun ca stii ce faci.
Spor la treaba.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#12 Useril este offline   ctotth 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 985
  • Inregistrat: 22-April 04

Postat 22 September 2004 - 11:30 PM

Am vazut la Carrefour pe langa alte baloane unu urias, se umfla la 3 metri cubi (1.8m dia) cu un pret pe masura - 400 de mii si ceva. cica era special prevazut pentru a fi umplut cu heliu :)

Heliu e retinut destul de bine de mylar - foite de plastic metalizat... din asta sunt facute si unele baloane cu aspect metalizat, mai sifonat (inimioare, etc)

Bitex are dreptate, n-are sens sa te chinui cu motoare RC pt. ca fie iese prea mare si greu fie ti-l ia vantu.

Chiar si un balon legat e f. sensibil la vant, pt. ca odata incarcat ii ramne putina tractiune care sa intinda sfoara in sus, a.i. orice adiere tinde sa il culce.
Asa ca unii s-au apucat sa combine zmeu cu balonu ca forta vantului sa tinda sa-l ridice nu sa-l doboare:
- Floatograph - e un balon pt foto/filmari aeriene care cica rezista (cu ancora corespunzatoare) si la vant de 170km/h

- o tentativa dupa mine mai putin reusita este helikite-ul.

Ambele patentate.

cezar
0

#13 Useril este offline   One 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 192
  • Inregistrat: 22-July 03

Postat 23 September 2004 - 06:23 PM

Daca trebuie sa stea pentru putin timp in aer, poate ca ar putea fi un simplu balon cu aer cald. Faci o suflanta sau un arzator care sa bage aer fierbinte in balon, dar acest dispozitiv ramane pe sol. Balonul il legi cu un fir rezistent, ex. nylon sau mi se pare ca exista un fir metalic pt. pescuit, f. rezistent si usor. Dupa ce il incalzesti, ii dai drumul. Firul care il ancoreaza se desfasoara de pe un tambur asa cum se desfasoara firul de pescuit de pe mulineta. Cand ajunge la inaltimea fixata, firul se intinde si balonul are tendinta de a urca in continuare, datorita inertiei. Daca firul il prinzi de balon cu un element mobil, de ex. o parghie, acest fir va actiona parghia cand se intinde, si aceasta parghie poate apasa declansatorul. Aerostatul poate fi recuperat prin infasurarea firului sau va cobora singur, caci aerul se va raci destul de repede. Nu cred ca e o idee buna sa folosesti hidrogen, se aprinde f. usor, iar heliul e scump si trebuie completat la fiecare lansare, caci se pierde. Nu vei reusi sa faci un balon perfect etans. Oricum, balonul va trebui sa fie destul de mare, min.2-3 mc., mai ales pt. aer cald.
P.S. ctotth, la ce pret era balonul de la carrefour?

Aceasta postare a fost editata de One: 23 September 2004 - 06:29 PM

Pentru a inventa ceva ai nevoie de o imaginatie bogata si o gramada de gunoi. Thomas A. Edison (1847 - 1931)
0

#14 Useril este offline   Iepurila 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 10-November 04

Postat 10 November 2004 - 06:24 PM

Cred ca se poate folosi cu incredere metanul. Este ieftin si accesibil. Mai putin bine este ca are forta ascensionala mica si este inflamabil. Tinand seama ca pentru a umfla un balon ordinar presiunea interna este de 1.15 atmosfere, ca un mol de metan cantareste 16g si un mol de aer cantareste 28.8g, rezulta ca 1l de metan ridica (28.8-16*1.15)/22.41g=0.46g. Un balon ordinar are 4.85l si cantareste 1.75g deci poate ridica, cu metan, numai 0.5g. Foarte putin ;) Dar daca tinem seama ca forta ascensionala creste cu cubul iar greutatea invelisului cu patratul razei, baloanele mai mari ar putea fi performante. Astfel, daca raza ar fi dubla, greutatea ar fi de 4 ori mai mare adica 7g dar forta ascensionala ar fi de 8 ori mai mare adica 17.8g deci ar putea ridica aproximativ 10g ;) Se poate calcula dimensiunea balonului in functie de sarcina sau, la dimensiune impusa, numarul de baloane necesar.
Singura problema este crearea presiunii de metan pentru umflarea balonului :D
Are cineva vreo idee?

Aceasta postare a fost editata de Iepurila: 10 November 2004 - 06:27 PM

0

#15 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 10 November 2004 - 07:31 PM

Uneori chiar si sursa de metan e o problema.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#16 Useril este offline   One 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 192
  • Inregistrat: 22-July 03

Postat 10 November 2004 - 09:44 PM

Exact, de unde o sa iei metan? Doar nu de la aragaz...
Apropos, ati mai vazut pe undeva baloane cu metan?

Aceasta postare a fost editata de One: 10 November 2004 - 09:47 PM

Pentru a inventa ceva ai nevoie de o imaginatie bogata si o gramada de gunoi. Thomas A. Edison (1847 - 1931)
0

#17 Useril este offline   One 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 192
  • Inregistrat: 22-July 03

Postat 10 November 2004 - 09:55 PM

Iata un tabel cu cateva gaze. (luat din alta parte, asa ca nu gasiti gaze special pentru aerostate).
Dupa cum se poate remarca, densitatea relativa a metanului este cam 0.5. Intr-adevar un mol de metan are 16g, dar e cam mult.

Citeaza

Cred ca se poate folosi cu incredere metanul.
eu nu prea am incredere :rolleyes:

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  Gaze.html (5.62K)
    Number of downloads: 117

Aceasta postare a fost editata de One: 10 November 2004 - 10:03 PM

Pentru a inventa ceva ai nevoie de o imaginatie bogata si o gramada de gunoi. Thomas A. Edison (1847 - 1931)
0

#18 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 11 November 2004 - 12:09 AM

Eu am folosit metan si am ridicat baloane, de care chiar agatam tot felul de prostii, dar in Onesti, cu mult timp in urma. Nu garantez ca la reteaua de gaze din Bucuresti, de exemplu, este acelasi gaz. Nu mai vorbesc de ce-i in butelii ca nu-i metan si e mai greu ca aerul.
Poate fi folosit cu destula incredere, ca arde frumos daca e cazul. Oricum, nu explodeaza. Dar de ars, arde! Am facut destule probe cu baloane normale, mici. Dar mai sigur e un gaz cumparat de pe undeva, ca se gaseste. Din moment ce prin toate bâlciurile se ridica baloane, inseamna ca se poate si nu-i scump.

PS. Imi place ca daca cineva intreaba cum se poate face un balon cu hidrogen, noi raspundem: "cu metan!" :rolleyes:

Aceasta postare a fost editata de bitex: 11 November 2004 - 12:12 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#19 Useril este offline   ctotth 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 985
  • Inregistrat: 22-April 04

Postat 11 November 2004 - 12:24 AM

Eu am folosit gaz de la aragaz acum multi ani, la un revelion in Deva. A mers f. bine. Unul din baloane a nimerit intr-o lumanare.. a fost un spectacol.. un pocnet urmat de o sfera de foc cam de 1-1.5 m diametru care a ars in mai putin de o secunda.Toata lumea a tacut.
Am avut si noroc, ca niimeni si nimic din camera nu a fost atins de flama.

Se pot face baloane mari de unica folosinta din polietilena pentru acoperit podeaua la zugravit, care la 20m2 are 100-200 grame. Nu e nevoie de cine stie ce forma - dintr-o foaie de 5x4 m se poate inchide un "plic" dreptunghiular de 2,5 x 4 m (sau 2x5m) - care se poate umfla cu aprox. 5 metri cubi. Chiar si cu gaz metan ar ridica vreo 2 kile, dublu cu hidrogen sau heliu.

cezar

P.S.1. in vest stiu ca baloanele obisnuite din balciuri si pt. petreceri se umfla cu heliu, nu hidrogen. Si la noi firmele specializate cam folosesc heliu. Cu hidrogenu si metanu tre sa fii destul de precaut, desi nu cred ca-i mai periculos decat reactivii din motoare de rachetomodel.
PS2 - la aragaze vine direct un gaz natural, cu adaos infim de mercaptan (care pute). Un gaz natural "bun" e chiar ceva mai usor decat metanu - ca-i un amestec de gaze ce contine si hidrogen in proportie insemnata.

Aceasta postare a fost editata de ctotth: 11 November 2004 - 01:10 AM

0

#20 Useril este offline   ctotth 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 985
  • Inregistrat: 22-April 04

Postat 11 November 2004 - 01:05 AM

Si inca o problema - legata de heliu - este cam scump. Pentru a ridica echipamentul de fotografie ai nevoie de 1-2 m3 - ce faci pe urma cu balonu cand termini?

1. l lasi balonu umflat si-l vei folosi a doua zi in acelasi loc, sau il cari dupa tine intr-o remorca sau un bus (sau il legi de antena de la masina ;-) si-l folosesti mai multe zile la rand.
2. fie il pompezi la loc in butelie - da ai nevoie de o instalatie mult mai scumpa decat toata partea care zboara.
3. il arunci si cheltui 15-30 de euro la fiecare umflare.(parca hidrogenu nu mai pare asa periculos ;-) )

Daca alegi 1. (tinut heliul in balon cat mai mult) ai nevoie de mylar (folie poliester metalizat) care minimizeaza pierderile. Asta se gasea intr-o vreme la electro-arges unde se fac condensatori cu mylar. Nu stiu de unde cumpara ei mylaru.. il produc acolo?

Dar probabil nu-l vand ca atare, poate doar prin relatii/cunostinte.

cezar
0

#21 Useril este offline   Iepurila 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 10-November 04

Postat 11 November 2004 - 10:39 AM

Tabelul cu gaze
Ar trebui precizat ca L.I.E. si L.S.E. reprezinta procentele de gaz din aer minim si maxim pentru realizarea amestecului exploziv. Adica daca in balon (sau in camera in care l-ai umflat) ai intre L.I.E si L.S.E. gaz, atunci :rolleyes: . Daca dai foc la un balon cu 10% metan si 90% aer cred ca bubuie mai tare ca o petarda.

Compozitia gazului natural si consecintele
Dusmanii sunt: etanul (1 mol = 30g) de care n-am auzit sa fie extras pentru imbuteliere, urmele de propan (1 mol = 44g) si butan (1 mol = 58g) care s-ar putea sa fie semnificative, azotul (1 mol = 28g) si dioxidul de carbon (1 mol = 44g) cu care se zice ca ar fi diluat gazul si hidrogenul (1 mol = 2g) care paraseste primul balonul pentru ca are molecula mica. Nu se poate trage o concluzie fara o verificare practica.

Cum facem presiune?
Asta nu stiu simplu. Stiu complicat dar pentru cine nu are timp, nu merita. Va rog, dati-mi idei simple ca ale mele sunt complicate
0

#22 Useril este offline   ZOD 

  • Flightaddicted member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2766
  • Inregistrat: 12-March 03

Postat 11 November 2004 - 10:56 AM

hidrogen ???? Metan ??? gaze inflamabile ... Acum cativa ani au murit 2 oameni de la un balon cu metan care a explodat intr-un camion. Se duceau la o petrecere de craciun sau revelion. Inainte sa faceti asa ceva poate rationati un pic ca d'aia aveti cap...
DT
0

#23 Useril este offline   Iepurila 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 10-November 04

Postat 11 November 2004 - 11:12 AM

Multumesc pentru atentionare asupra pericolului. Evident, daca iti pui intrebarea, iti dai raspunsul corect. Dar din pacate nu totdeauna ti-o pui. Sa ne imaginam ce au gandit cei din camion dupa ce s-a spart balonul, ca balonul singur nu avea cum sa explodeze spontan decat daca era umflat cu 5-15% metan si 85-95% aer ceea ce nu cred: "Deschide repede usa ca pute! Stai sa opresc! Nu ca n-avem tim..." si apoi explozia. Cand umblam cu baloane cu gaz inflamabil, e bine sa avem permanent in vedere raspunsul la intrebarea: "Ce ma fac daca se sparge balonul?" si sa ne abtinem de la raspunsuri de tipul: "Las' ca nu se sparge tocmai acum!"
Probabil balonul era mare, s-a spart, geamurile erau inchise ca era frig, o fi fost vreunul cu tigara aprinsa...
Oricum, sa nu ne grabim sa dam vina pe balon. Ce-ar fi sa zicem ca e periculos sa folosim camionul?
Intr-o camera de 15 m3 ca sa realizezi 5% metan iti trebuie geamuri inchise si 0.75 m3 de gaz adica un balon cu diametrul peste 1m. Sa nu uitam ca nenumarate spray-uri au butan acum in loc de freon si nimeni nu zice nimic.

Aceasta postare a fost editata de Iepurila: 11 November 2004 - 12:12 PM

0

#24 Useril este offline   ZOD 

  • Flightaddicted member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2766
  • Inregistrat: 12-March 03

Postat 11 November 2004 - 01:36 PM

Cum zici tu. Ma gandesc ca daca e asa sigura treaba sa faci productie si sa le vinzi la librarie, cred ca o sa prinda bine la copii intre 5 si 10 ani .
Banuiesc ca in alta tara faci puscarie pt asa ceva . Dar aici cum tot romanu e inginer sau mare mester de ce sa nu le umplem cu niste nicroglicerina ca face poc misto. La fel cum domnii din camion au zis ca nu explodeaza acum, asa zici si tu ca stii si ca nu ti se intampla tie .. beton gandire .
PS : initiatorul subiectului vroia sa il umple cu hidrogen .. ????? Nici ala nu explodeaza ....

PS la PS : Ce e mai misto e ca se cenzureaza mesajele off topic in care ne distram si noi dar mesajele in care se explica cum sa iti faci o bomba zburatoare sau cum a fost ala cu bataia mare la statie subiect care ajuta foarte bine la realizarea unui model cu care poti sa faci trafic peste granita cu diverse substante intezise...

Aceasta postare a fost editata de ZOD: 11 November 2004 - 01:43 PM

DT
0

#25 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6866
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 11 November 2004 - 04:02 PM

iepurilule vino odat pa campa sa vezi cum zboara un avion

si in 5 min uiti de baloane,dirijabile,zepelline si alte alea

si nu e asa periculoase ca gazoasele tale :wub:
flying is my life...
0

#26 Useril este offline   Iepurila 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 10-November 04

Postat 11 November 2004 - 04:10 PM

Pai chiar ma gandeam la petarde zburatoare de anul nou. Nu zic mai mult. Oricum, asa ceva n-am de gand sa fac.

Daca umfli un balon cu metan, trebuie sa ai mare grija sa nu se formeze amestecul exploziv, nici in balon - instalatia de umflat sa nu traga aer - nici in afara balonului - instalatia de umflat sa nu rasufle prea mult in raport cu incaperea in care se efectueaza operatia. De asemenea, balonul nu trebuie sa fie mare ca in eventualitatea in care se sparge sa nu se creeze amestecul exploziv in incapere. Pentru mai multa siguranta, cat se umfla balonul geamurile sa fie deschise, sa nu fie nici un foc aprins, lumina stinsa, toate aparatele electrice scoase din priza, etc. etc. Cine doreste sa umfle un balon mare, sa o faca afara.

Umflatul cu hidrogen ... ala rasufla prin balon, e munca de Sisif ... trebuie materiale serioase sa-l tina inauntru
0

#27 Useril este offline   ctotth 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 985
  • Inregistrat: 22-April 04

Postat 11 November 2004 - 09:03 PM

Cu metanu si hidrogenu clar nu e de joaca. Nu-i de folosit/pastrat/plimbat in casa sau in masina.

cand am vazut biloiu ala de foc mi-a ajuns

----
@ZOD:
Despre pericolul de explozie - da, trebuie ceva responsabilitate in ce scriem ca poate sa citeasca un copil sau un fraier cum se face pocnitoarea si sa provoace un accident.
Pe de alta parte recunosc ca nu mi-a trebuit multa minte s-mi imaginez, fara sa citesc undeva, ca:
A. Gazu metan e mai usor decat aeru
B. La aragaz s-ar putea sa curga gaz metan
C. Daca umflu un balon pe teava de gaz metan de la aragaz s-ar putea sa zboare.
a.i am purces la experiment.
Si amaratii aia care au murit in camion au folosit aceasi logica, nu cred ca au citit pe vreun forum cum sa procedeze.

In ce priveste intentia criminala - teroristi, traficanti - stiu ei prea bine cum sa plimbe marfa sau sa fabrice bomba, nu-i luminam noi cu nimic discutind pe forum. Totusi e bine sa nu agitam spiritele ca unii prosti alesi sau numiti in anumite pozitii si-or imagina ca modelistii-s periculosi prin ce stiu sau ce discuta.

cezar

Aceasta postare a fost editata de ctotth: 11 November 2004 - 11:04 PM

0

#28 Useril este offline   Iepurila 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 10-November 04

Postat 12 November 2004 - 02:05 PM

Bine, dar de unde presiune? Eu nu am apucat inca sa incerc. Un prieten care a incercat mi-a zis ca presiunea de pe teava este insuficienta sa umfle un balon. Eu am masurat presiunea din balon si mi-a iesit foarte aproximativ 1.15 atmosfere.

Am vazut azi dimineata pe fuga compozitia gazului de teava de Bucuresti: peste 98% metan, cam 0.6% etan, ceva propan, butan - apoi nu mai tin minte ordinea - dioxid de carbon, azot, urme de hidrocarburi mai grele cu nume ciudate. Sigur e mai usor decat aerul. Si nici hidrogen care sa iasa usor prin balon nu are.

Daca nu se sparge balonul intr-un spatiu mic (o camera se numeste spatiu mare, 5l de gaz in 20 m3 e nimica toata, metanul face explozie intre 5% si 15%) si daca n-ai chestii fierbinti (lumanari, artificii, brichete, tigari, resouri, aragaz, chibrituri, etc.) de la ce sa ia foc? Sigur ca daca pocnim vreo 10 baloane sau unul mare si nu aerisim, lucrurile s-ar putea schimba dar aici e vorba de unul singur.

Aceasta postare a fost editata de Iepurila: 12 November 2004 - 02:07 PM

0

#29 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 13 November 2004 - 07:09 AM

Si presiunea pe teva este sub 0,5 atmosfere.
0

#30 Useril este offline   Iepurila 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 10-November 04

Postat 13 November 2004 - 05:59 PM

Multumesc de informatie ... Ce pacat!
Eu am o solutie dar e complicata si cere mai mult de doua maini. Sper ca cineva sa aiba o solutie mai simpla.

Corectez: 1.15 este presiunea absoluta. Deci daca gazul are presiune sub 0.5, poate avea peste 0.15 deci poate sa mearga. Deci pana nu mai fac eu o incercare, nu altcineva, nu stiu.

Aceasta postare a fost editata de Iepurila: 15 November 2004 - 10:22 AM

0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro