Modelism - RHC Forum: Fly Fly mirage 2000 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Fly Fly mirage 2000 Transformare in High Speed Edf

#121 Useril este offline   Iamzoli 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 815
  • Inregistrat: 08-January 10
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 03 May 2011 - 10:24 AM

am mai incercat sa incarc pacul cu probleme celula sa desumflat singura dupa ceva timp, am pus la incarcare dupa 900 mah toate erau la 3.9 numai cea cu probleme era deja la 4.25. ii clar celula ii dusa. am luat ciocanul de lipit si am indepartato . am si dat comanda la un pack de 3s nou din care sa scot o celula. asta e... sta din nou agatat pe perete acum cand e perioada cea mai buna de zbor :clapping: . daca nu te gandesti, platesti. partea buna e ca ca deja pacul e pe drum(au procesat rapid) sper ca dupa 15 mai sa ajunga la mine si sa incep/reiau activitatea.
avand in vedere ca am ceva timp liber fac niste optimizari marunte. precum scurtez cablu exact pana la pozitia bateriilor nu mi-e de greutatea castigata vreau doar sa reduc pe cat posibil voltage dropul din cauza rezistentei firelor.
Fisier atasat  bat.jpg (136.3K)
Number of downloads: 32

naspa ca pe celule astea nu e notat/gravat nici unde +/-

Aceasta postare a fost editata de Iamzoli: 03 May 2011 - 10:25 AM

....in Thrust we trust....
Flying Vampires Arad
0

#122 Useril este offline   danny_39 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2011
  • Inregistrat: 06-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Oradea-Baile Felix

Postat 03 May 2011 - 06:16 PM

Vezi postareaIamzoli, la 25 April 2011 - 08:22 PM, a spus:

Buna tuturor asa cum am zis astazi am iesit la zbor (trafic mare pe siria datorita vremei bune)
din pacate am fost numai eu, ceilalti tozti au fost ocupati :angry2: . drept urmare sotiei i sa facut mila de mine si a venit cu mine.
avand camera hd cu mine am rugato pe ea sa faca filmarea . nu am verificat camera si nu am observat ca pe lentila erau pete de degete drept urmare focalizarea sa cam dus.

cand am vazut filmarea acasa am cam ras cu lacrimi. :) selectazti 720P sau chiar 1080 si dati fullscreen enjoy :)

macar a incercat, oricum aprecieaz mult efortul ei si cel mai mult comenturile pe care a tinut sa le lase pe camera. :rofl:



de pe la mijlocul zborului am simtit ca modelul nu prea mai are power cand l-am aterizat am gasit si problema o celula sa umflat. :pardon:
acasa am pus pacu la incarcat si toate celule aratau 3.8 V dupa cateva minute toate aratau 3.9 iar celula cu probleme arata deja 4.04 V am oprit incarcarea maine o sa vad ce o sa fac . oricum o sa iau un pac 3S si o schimb celula dar pana ce ajunge ala mai trec 3 sapt si parca nu rezist pana atunci
Atasament PIC_0220.JPG Atasament PIC_0219.JPG

daca va placut comenturile sotiei, a mai facut apoi un film la twister , ce credeti ca face in momentul in care ea ma filmeaza dar in acelasi timp ii suna si telefonul :))




Imi place primul zbor ,inclusiv incercarea de a-l pune direct pe trenul de lansare..da nerabdator mai esti sa il lansezi din nou !!!! :clapping:

Frumoase zborurile ,si sound-ul e extraordinar.... :good:

Aceasta postare a fost editata de danny_39: 03 May 2011 - 06:18 PM

Toate aeromdelele sant iubite de Terra,diferenta o face viteza cu care se apropie...sau o face tipul ala cu statia?
0

#123 Useril este offline   Iamzoli 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 815
  • Inregistrat: 08-January 10
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 30 May 2011 - 11:05 AM

Buna tuturor ...
tin sa va anunt ca la HF 2011 mirage-ul a avut ultimul zbor :(....mai bine spus la a doua trecere,
asa cum a cerut audienta("dai blana bah") jetul sa dezintegrat in aer(wing failure).


ce sa intamplat ?

inainte de zbor ca sa fac impresii si datorita faptului ca eram sigur pe model (+10 zboruri) am setat turbina pe plus 17.5 timing.
am testato impreuna cu bigfoot iar wattmetru arata 3.93 kw. fara watmetru probabil era un pic peste 4kw.

se pare ca acei kilometri in plus pe care i-am castigat au fost fatali structurii modelului. a facut un sonic boom care a sunat chiar frumos.

dezintegrarea e indentica cu cea din filmuletzul urm. se pare ca totusi modelul are o problema in constructie ,
nu sunt primul carei i se intampla asa ceva la totzi care l-au facut de la 3kw and up au patit cam acelasi lucru....
din cate stiu eu mai exista doar unul momentan high edf 3.2kw care nu e zburat inca dar e full epoxy(2 straturi de fibra pe aripi) si are 2 tije de carbon trase prin aripi.... a invatat de la noi .....



pe scurt "shit happens".....
ps : tijele de comanda sau indopit ambele vreo 80 grade de la soc :drinks:

na desigur imi pare rau dar sunt si lucruri care mi-au ridicat moralul

1) nu l-am facut praf din cauza mea(err pilotaj) atunci.... era rau de tot
2) am avut audienta la eveniment deci va ramane imprimat in memoria multora
3) nu am investit in turbina de viteza asa cum era planuit....atunci era trist deorece la prima trecere facea pac
4) am facut un baietzel fericit(dONAT MODELUL) :))

vestea buna e ca toata electronica a supravietuit

ce o sa fac in continuare nu stiu..... high edf e clar ca numai din fibra as mai face..... sa imi fac un scale din ampora iara e de lucru nu stiu cum am sa am timp...
din pacate nu gasesc momentan o alternativa epo/fibra "care sa fie up for the task"

poate in final o sa ma pun si o sa vand turbina + baterii ....nu stiu inca e in ceatza...ma concentrez momentan pe falcon 120

orisicum ptr mine proiectul a fost un success.
rog cei care au poze cu el praf sa le posteze aici stiu ca bigfoot are cateva si luci (redsky) , rog pe Adi-gva sa il inebuneasca pe luci si sa le posteze.
....in Thrust we trust....
Flying Vampires Arad
0

#124 Useril este offline   Stuffy 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 430
  • Inregistrat: 06-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Onesti
  • Interests:Automodelism
    Sporturi de Iarna

Postat 30 May 2011 - 05:39 PM

Pacat.. E bine ca nu e vina ta, cel putin la partea cu pilotatu'.. Omul invata din greseli :(
Cand ai timp pune si niste poze :drinks:
I reject your reality and substitute my own.
0

Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro