Modelism - RHC Forum: OSD cu auto-pilot - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3

OSD cu auto-pilot Unde, cat de bun si la ce pret estimativ ?

#31 Useril este offline   Biciclistu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 140
  • Inregistrat: 24-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:fotografie, motocross, bjj, chitara clasica, modelism, vinul rosu

Postat 10 June 2010 - 02:46 PM

Cifrele vand, fac diferenta, guverneaza... si marketingul speculeaza, e firesc sa fie asa. Nestiinta se plateste! Din pacate multe variabile sunt interconectate si daca un parametru place o cifra, alt parametru o uraste de moarte...
FPV e un domeniu tanar, nimeni nu are solutie comerciala ieftina si perfecta si nu uita ca nu toti suntem experti in electronica sau comunicatii. Chiar si expertii au diverse nivele de intelegere sau arii cunostinte si pana si ei se contrazic intre ei!
Oamenii doresc sa zboare fpv chiar daca nu prea stiu diferentele intre amper, hohlender, tranzistor si aspargilius. "E misto, se vede de sus, zici ca esti pilot, viteza, altitudine, orizont, consum baterie..... si costa acceptabil, uite aici pe saitu asta, imi iau si eu cand plec in concediu la bulgari", etc. Acestia sunt superficialii, profanii, primii candidati ai pietelor de chinezisme si pacaleli, dar nu neaparat niste idioti care-si merita soarta si pe care trebuie sa-i pedepsim cu o atitudine egocentrica si superioara. Revenind, cum crezi tu ca trebuie sa procedez eu daca vreau sa fac acest lucru acum? Nu peste 6 ani dupa ce am studiat teoriile existente, pentru care evident ca am nevoie de cunostinte colaterale, timp, bani si liniste sa asimilez, aprofundez si in final sa inteleg cum e cu GPS-ul, tranzistorul, amperul si hohlenderul... crezi ca pot?
Poza aia m-a speriat, iar cele 3 device-uri pe care spui ca trebuie sa le leg ca sa-mi iasa ceva, nu banuiesc care sunt, dar te cred.. e mai complicat decat pare, deci o sa ma abtin acum si o sa mai studiez!

Multumesc
CELE MAI URATE AEROMODELE SUNT CELE CARE NU INCAP IN LIFT!
0

#32 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 10 June 2010 - 04:00 PM

Daca am parut egocentric si superior, iertare, nu mai fac.
Dar cred ca e din cauza ca forumului nostru ii lipseste un asemenea topic, sticky:
http://www.rcgroups....d.php?t=1253099
Cum sa procedezi? Cum scrie si mai sus, pentru inceput fara OSD.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 10 June 2010 - 04:01 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#33 Useril este offline   mihaimcg 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 622
  • Inregistrat: 22-January 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 10 June 2010 - 04:44 PM

@Biciclistu: nu te speria de "sfaturile" lui Renatoa.
Tu esti nou pe acest forum, dar o sa vezi treptat ca Renatoa este un "guru" al acestui forum.
Daca o sa discutam despre inginerie nucleara, sigur o sa intervina Renatoa cu diverse completari si diverse link-uri spre studii dubioase.
Daca vom discuta despre un nou avion supersonic, capabil sa atinga viteze de 50 Mach, sigur o sa intervina Renatoa cu diverse completari.
De asemenea, daca vom discuta despre un nou medicament anti-HIV, sigur vom avea imediat si parerea lui Renatoa.
Trebuie doar sa ne alegem domeniul, pentru ca Renatoa are sfaturile si recomandarile pregatite.
Uneori este sacaitor si obositor, uneori este haios, iar uneori posteaza si informatii noi si utile.
Usor, usor, o sa te obisnuiesti cu el. Nu te speria.

On-topic:

@Renatoa: topicul a fost deschis de mine pentru ca vreau sa-mi cumpar un OSD si nu m-am hotarat inca, asa ca n-as prea vrea sfaturi de pe Rcgroups de la cineva care nu vrea sa zboare cu OSD decat mai spre batranete.

Din ce am vazut eu pana acum in diverse oferte de pe Internet, cea mai interesanta varianta este OSD-ul de la RangeVideo si ma cam gandesc sa merg pe aceasta varianta.

Stiu ca Renatoa avea la un moment dat o parere foarte buna despre OSD-ul Rembizi. Din ce am mai vazut pe Internet despre acest OSD se pare ca este un OSD ieftin, simplu si eficient. Acum mai depinde si de preferintele fiecaruia. Eu spre exemplu as vrea un OSD care sa stie si Return to home.

Aceasta postare a fost editata de mihaimcg: 10 June 2010 - 04:45 PM

0

#34 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 10 June 2010 - 05:14 PM

scurt si la obiect si m-am cam dezumflat cu eagle tree osd http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/smile.gif ,ce ma atragea la acest sistem era antena tracking-ul. acum ca am cumparat sistemul pan-tilt antena si diversity de la ei pot spera la o compatibilitate cu noul lor osd? sau merg mai departe cu ce este pe piata acum?
0

#35 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 10 June 2010 - 05:32 PM

Evident ca sfatul nu iti era adresat tie, ci lui Biciclistul despre care nu stim nimic, era bine daca ne spunea ce experienta de zbor are.

Ti-am semnalat reducerea de pret la RVOSD, imi pare rau ca nu ai apucat-o, dar asta trebuia sa iti zica ceva, ca la pretul acela RVOSD era cel mai convenabil OSD rtf de pe piata si aprobam alegerea ta. Asta remarca este valabila si pentru biciclistu, care m-a intrebat ce l-as sfatui. Dar, la pretul acela... cum a revenit la vechiul pret, nu as mai fi asa sigur...
DragonOSD+ incepe sa se maturizeze dupa ce a cam facut beta testing pe pielea primilor 50 care l-am cumparat, peste 40 de variante de firmware in nici 2 luni, cateodata si 2-3 pe zi, dar daca iese, nu va avea concurent, si asta la un pret sub RVOSD la reducere. Doar ca acum nu e asa rtf cum ar vrea unii. Dar sunt convins ca daca isi da drumul vor apare integratori care sa ofere pachete complete rtf. Nu trebuie asteptata pensia, poate kempo ne ofera primul demo in 2-3 saptamani.

Despre RTH, e bine ca ai credinta... eu nu am, asta e... cand am pierdut avionul nu mi-l aducea inapoi nici un RTH. Sper si iti urez sa nu ajungi sa ti-o pierzi si tu. M-am inhamat la DOSD doar asa, vorba alora din X-Files... I want to believe
Asa ca pentru mine asta nu este un criteriu de alegere OSD.
Daca vrei, putem discuta de ce vrem RTH, de fapt, dar nu polemica, discutie.

PS: asta la ce categorie a fost ? sacaitoare, haioasa sau utila ?
... cu picioarele pe pamant ...
0

#36 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 10 June 2010 - 05:36 PM

Vezi postareaworms, la Jun 10 2010, 06:14 PM, a spus:

scurt si la obiect si m-am cam dezumflat cu eagle tree osd http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/smile.gif ,ce ma atragea la acest sistem era antena tracking-ul. acum ca am cumparat sistemul pan-tilt antena si diversity de la ei pot spera la o compatibilitate cu noul lor osd? sau merg mai departe cu ce este pe piata acum?


Pai diversity-ul nu este independent ? Interactioneaza cumva cu altceva ?
Ce intrare are antena tracking-ul lor ? daca are flux nmea standard sunt sperante sa o folosesti cu altceva.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#37 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 10 June 2010 - 05:41 PM

Vezi postarearenatoa, la Jun 10 2010, 06:36 PM, a spus:

Pai diversity-ul nu este independent ? Interactioneaza cumva cu altceva ?
Ce intrare are antena tracking-ul lor ? daca are flux nmea standard sunt sperante sa o folosesti cu altceva.

sistemul de control la pan-tilt e si el pe placa asa ca e doar pe jumatate functionala cu un alt sistem. pot sa folosesc doar diversity. chiar nu stiu ce protocol foloseste dar am sa caut

Aceasta postare a fost editata de worms: 10 June 2010 - 05:42 PM

0

#38 Useril este offline   mihaimcg 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 622
  • Inregistrat: 22-January 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 10 June 2010 - 11:01 PM

Vezi postarearenatoa, la Jun 10 2010, 06:32 PM, a spus:

Daca vrei, putem discuta de ce vrem RTH

Evident vrem Retun to home, ca sa "return to home" in cazul in care avionul iese din raza de actiune a radiocomenzii.
Eu zic ca in FPV este necesara aceasta functie, mai ales daca vrei sa zbori la distante maricele.
De ce zici ca nu este util ?
0

#39 Useril este offline   Biciclistu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 140
  • Inregistrat: 24-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:fotografie, motocross, bjj, chitara clasica, modelism, vinul rosu

Postat 11 June 2010 - 12:06 AM

OF, am creat o impresie gresita, nu am dorit catusi de putin sa subtilizez un repros ci un regret. Am fost un pic trimis in banca cu nota 2 pentru ca nu mi-am facut lectiile. Si meditand unde am gresit am realizat ca nu am gresit. Nu erau lectiile mele, eu sunt doar consumatorul tehnologiei! Ne uitam la Surprize-Surprize, suntem campioni la Counter Strike, navigam prin europa cu GPS-ul, mergem cu avionul chiar daca nu suntem toti savanti, programatori, minitehnicus, mecanici auto si nici macar genii, culmea. Asta se numeste progres real, la dispozitia tuturor, deci putem spera ca intr-un oarecare viitor sa zburam fpv cumparand de la buticu din colt un rahatel integrat doar intreband vanzatorul parametrii comerciali.
By the way, am ascultat sfatul vanzatorului din Cora cand mi-am luat un LCD cu diagonala mare si abia dupa ce am citit pe niste forumuri ce inseamna anumiti parametri am realizat ce "teapa" mi-am luat. Dar stii ce? Pana la urma un TV e un tv si nimic mai mult, chiar nu-mi trebe USB si codec divx iar daca dadeam "numai" 5 mil in plus ca sa le am si pe astea, ei bine nu eram cu nimic mai castigat. Oricum eu dau filme in el de pe laptop si asta din joi in Pasti, ca-n rest e numai nevasta-mea calare pe Eurosport la tenis. Am vrut si eu LCD ca asa e moda, aveam o vechitura de 20 de ani si niste bani prin buzunare!
Man, toata stima pentru cultura enciclopedica si capacitatea computationala pentru lucruri asa complicate! Ce-mi doresc eu este numai sa imi ierti "inocenta" in domeniu si sa ma crezi pe cuvant ca, chiar daca nu-ti voi putea fi egal niciodata, tot imi doresc sa zbor fpv ACUM. Si daca ai puterea sa-mi spui ca "nu e bun ala ci celalalt" fara sa ma pui inainte sa invat tot atatea cate stii tu (este practic imposibil), ar fi minunat. Iar daca nu ai kef, no problem, nu am de ce sa ma supar, e dreptul tau iar eu imi cunosc lungul nasului si accept o lectie de modestie sau de plasament acolo unde-mi fierbe oala. Voi ajunge la varianta buna following the hard way: Imi voi lua teapa gen Cora si voi zbura cu un OSD prost, apoi voi cumpara altul si voi putea compara singur parametrii, apoi la primul avion busit pt ca semnalele au interferat voi intelege si faza cu antena, frecventa si ardelenii.. etc.

On topic: Cum experienta mea este zero barat in acest domeniul, ma bazez numai pe ceea ce citesc pe saiturile producatorilor sau distribuitorilor, pe parerile consumatorilor, pe putin noroc si cel mai putin pe ultimul meu neuron uimit si umilit de vastitatea acestui subiect. Asa ca ma decisesem sa incerc kestiile alea. Am elicopterul in 2,4GHz si am inteles sa nu-mi cumpar sistemul de livecamera in aceeasi frecventa. Pareri din nou impartite si valori greu de digerat, ca unii zic ca ar trebui sa folosesc ceva la 1,2GHz, altii la 900MHz. Unii spun ca 1000mW inseamna semnal mai puternic (am interpretat asta ca "purtat la distanta mai mare"), altii ca cu cat e mai puternic cu atat imi influenteaza negativ semnalul radiocomenzii. Vreau sa vada si muskiu meu grafice simpatice pe laptop, cu viteza, altitudine, consum, rpm, nordu si sudu, scoru la meciu cu Rapidu vs Craiova, alea alea... dar WTF, e infinit mai complicat decat cu antenele! Si d'aia zic, ce drum batatorit sa apuc ca sa nu keltui degeaba banu de gradinita si dota copilului ???
Am inteles un lucru, forget about OSD, mai astept nustu ce dragon. De acord, mai ales ca am citit ceva cu open source si m-a gadilat, nu-i iubesc pe corporatisti! Deci sa iau pt moment un risivar, un tranzmitar si o camera. So? Mi-am usurat cu ceva viata? Pai tot nu stiu ce sa aleg, ca io eram foarte fudul de intelepciunea cu care am ales comboul ala Tx/Rx de pe HobbyWireless "pt ca e puternic" si PAC, a venit guru si mi-a risipit fudulia, nu e bun, antenele varza, Eagle Tree proscrisi dintre meseriasi la intruniri, etc. Domnu guru, zau, dau bere rece pe camp in fiecare we toata vara, dau si cu dracia aia de coasa motorizata sa tai iarba sa fie pista cheala cand aterizezi matale cu avionu, cheama-ma cand muti mobila ca vin cu prietenii, zau... dar nu ma lasa in ceata!

TOATA STIMA, ba chiar si ceva in plus :-) !!!
CELE MAI URATE AEROMODELE SUNT CELE CARE NU INCAP IN LIFT!
0

#40 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 11 June 2010 - 09:01 AM

Vezi postareamihaimcg, la Jun 11 2010, 12:01 AM, a spus:

Evident vrem Retun to home, ca sa "return to home" in cazul in care avionul iese din raza de actiune a radiocomenzii.
Eu zic ca in FPV este necesara aceasta functie, mai ales daca vrei sa zbori la distante maricele.
De ce zici ca nu este util ?


Nu am zis ca nu e util, ci mi-am exprimat indoiala ca ar functiona macar in 50% din conditiile de zbor de dificultate medie in care am putea fi pusi.
Sa discutam cateva cazuri, totul este pe concrete, intamplat mie, nu presupuneri luate de pe forumuri:
- ce faci daca jos e lejer, adiere de vara, si sus pe la 200m este un vant care RTH nu este in stare sa il gestioneze? Nu ma refer la uragane, ci la ceva mediu de vreo 20km/h. Autopilotii cunoscuti de mine au un management al motorului la pierderea semnalului foarte simplist, un % din throttle, chestii din astea, nici pe departe pastrare viteza constanta sau altceva care sa presupuna full throttle control.
- nu mai adaug si bateria pe teminate, asta numai mie mi se putea intampla :)
- in multe din discutiile avute cu alti amici care ar dori RTH, a fost evocata situatia pierderii controlului si argumentul ca "nu vreau sa mi-l aduca la baza, doar sa il intoarca putin pana cand recapat controlul si apoi il aduc eu". Corect, nu am nimic de zis la asta, doar sa vedem o alternativa.
Toata aceasta frica a pierderii controlului se bazeaza pe lipsa feedback-ului, ca nu stii care e situatia la bord.
In cazul unui RC clasic FM analogic, aproape toate receptoarele au semnalul RSSI care poate fi vazut in OSD-urile cele mai simple, chiar si remzibi. Acesta iti poate da destul feedback ca sa stii cand sa te intorci. Pe urma, chiar si fara OSD, mai ai glitch-urile, care iti spun clar ca e cazul sa nu mai continui in acea directie.
In cazul unui RC digital, PCM sau 2.4G, acest semnal lipseste de cele mai multe ori, unele receptoare avand totusi un LED care incepe sa clipeasca la pierderea unui numar prestabilit de pachete. Semnalul de la acest LED poate fi adus la OSD si astfel sa ai flash-uri in display, in loc de o apreciere calitativa a semnalului, ca la RSSI. Destul si asta ca sa poti aprecia ca e cazul sa te intorci. Partea proasta la digital, dupa cum stim, este ca nu mai ai glitch-uri, cand pica semnalul pica de tot si trebuie sa revii semnificativ inapoi ca sa reia legatura. Probabil aici ar fi locul cel mai potrivit unde RTH sa preia controlul.

Probabil ca multe din cele de mai sus sunt cunoscute deja, le-am expus pentru biciclistu.

Toate cele de mai sus au fost istorie, asa cum bine ne place sa credem ca tehnologia avanseaza, progres, etc, etc.
Sa revenim la zi cu tehnica, au aparut sisteme RC de ultima generatie, si vorbesc de consum 2.4Ghz, si nu LRS-uri de 350$, care cam sparg toate tiparele cu care ne invatasem, si redefinesc si nevoile. Ai scris mai sus "distante maricele"... 5km sunt de ajuns?
Atata am obtinut in ultimele teste, la sol !, despre care am scris aici, dar nu e numai atat... sistemul este two way avand feedback auditiv al calitatii semnalului in modulul RF din statie, nici macar nu mai ai nevoie de OSD ! Cu inca un km inainte de pierderea completa a legaturii incep beep-uri rare, la interval de 2 pe secunda, apoi in faza a doua se intetesc, ca in ultima faza sa devina un tril, cam 10 beep/sec si de abia atunci incepi sa simti si comenzile mai moi. Pe teren in testul de mai sus, fazele terminale le-am intalnit cand nu mai aveam vizual cu receptorul, dar in punctul final unde am oprit testul, la 5km, inca eram in faza 1 ! Nu crezi ca avand o marja de un km in care esti avertizat audio sa te intorci, trebuie sa fie o situatie ciudata rau ca sa nu o faci, si sa o faca RTH pentru tine ? Si asta avand comenzile perfecte, nici un glitch, nimic sa acuzi ca nu mai ai control...
Urmeaza sa fac teste cu antena directionala pe Tx RC ca sa vad pana unde ma pot intinde, sper 10km, si cat de fezabila este orientarea antenei pe baza feedback-ului audio, fara nici un tracker bazat pe coordonate.

Si acum pentru biciclistu:
- am scris si in mesajul catre mihai, cel mai complet OSD rtf este rvosd. Pentru camera si downlink iti ajunge si setul de 900Mhz de la HK. Doar ca...
- ai scris in mesajul tau elicopter, asta schimba radical TOTUL. Crede-ma ca osd-ul si return home si cat bate emitatorul sunt ultimele tale griji ACUM. As zice ca vorbesti cu Laur, el e singurul care face FPV heli.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 11 June 2010 - 09:06 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#41 Useril este offline   takeoff 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1029
  • Inregistrat: 25-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Calarasi
  • Interests:Elicoptere,elicoptere,elicoptere si apoi tot ce zboara...

Postat 11 June 2010 - 09:17 AM

La heli,la distante mari,RTH este RIP.
0

#42 Useril este offline   Biciclistu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 140
  • Inregistrat: 24-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:fotografie, motocross, bjj, chitara clasica, modelism, vinul rosu

Postat 11 June 2010 - 11:19 AM

Multumesc mult pentru raspuns si lamuriri.
As mai vrea sa-mi clarific cate ceva si ma gandeam sa deschid un topic nou. Insa voi scrie aici in continuare din moment ce eu si Mihai suntem pe aceeasi lungime de unda, ne dorim aprox acelasi lucru si... suntem colegi la birou :D Deci nu se va supara pe mine, mai ales ca nu-i alterez subiectul ci doar il "diversific"! Si suntem pe cale sa mai corupem un coleg sa-si cumpere jucarii si sa iasa cu noi pe camp spre uimirea si consternarea nevestelor :D
Am un trex450, ase este, dar nu o sa-l impovarez cu kestii grele. Pentru filmari aeriene ma gandem la un planor cat mare, lent si puternic. Considerentele sunt: "mare" pt a fi tulburat/luat cat mai putin de vant si a filma fara spasme, "lent" pentru a filma lin si fara consum mare si "puternic" pentru a transporta cat mai multe sute (mii) de grame. Nu ma intereseaza acrobatia (am un heli plin de adrenalina) ci doar calitatea filmarii, durata si distanta de zbor. Cred ca macar 15-20 minute ar trebui sa poata zbura minim sa pot survola un obiectiv ce mi-a atras atentia si cred ca 1-2 km departare ar suficienti, inca nu am o idee clara (dar mi-ar placea sa se inalte mult sa pot panorama rezonabil).
Planul meu este sa pun 2 camere onboard, una pt LiveView si cealalta pentru filmare de calitate. LiveView sa pot incadra filmarea cat mai bine (sunt mare iubitor de fotografie) iar OSD-ul cu rol util dar si estetic, mai mult pentru verificarea parametrilor esentiali de distanta fata de baza si consum baterie.. insa imi place si cum "dau" pe ecran toate amanuntele alea cu aer serios si profesional gen altitudine, viteza, busola, orizont, etc. Bineinteles ca tot ce nu are o utilitate iminenta poate disparea din ecuatii! Radiocomanda este in 2.4GHz (SpektrumDX7), laptoape gasim, buget minimalist spre copilaros (cu incuviintarea fetelor insa se poate maturiza rapid, am niste asi prin maneca), etc
Asa ca practic pot structura cosmarul nevestei in 2 parti, planor si sistem de filmare. Ambele threaduri sunt deschise, primitoare de sfaturi si generatoare de bere rece la umbreluta pe camp :)

Aceasta postare a fost editata de Biciclistu: 11 June 2010 - 11:23 AM

CELE MAI URATE AEROMODELE SUNT CELE CARE NU INCAP IN LIFT!
0

#43 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 11 June 2010 - 01:19 PM

Vezi postareaBiciclistu, la Jun 11 2010, 12:19 PM, a spus:

Planul meu este sa pun 2 camere onboard, una pt LiveView si cealalta pentru filmare de calitate. LiveView sa pot incadra filmarea cat mai bine (sunt mare iubitor de fotografie) iar OSD-ul cu rol util dar si estetic, mai mult pentru verificarea parametrilor esentiali de distanta fata de baza si consum baterie.. insa imi place si cum "dau" pe ecran toate amanuntele alea cu aer serios si profesional gen altitudine, viteza, busola, orizont, etc. Bineinteles ca tot ce nu are o utilitate iminenta poate disparea din ecuatii! Radiocomanda este in 2.4GHz (SpektrumDX7), laptoape gasim, buget minimalist spre copilaros (cu incuviintarea fetelor insa se poate maturiza rapid, am niste asi prin maneca), etc
Asa ca practic pot structura cosmarul nevestei in 2 parti, planor si sistem de filmare. Ambele threaduri sunt deschise, primitoare de sfaturi si generatoare de bere rece la umbreluta pe camp :D


cam asta e ideea de fpv si la mine si am ajuns la concluzia ca Skywalker e cel mai potrivit .el poate zbura si lent ,daca-i activezi flapsurile si repede si sus si cara mult ca are o magazie de intra si telecomanda cu tot ,pe scurt cred ca e cel mai potrivit :D .
- inregistrare video :am luat un toshiba camileo s20 filmare hd 1080i de 5mp-cmos,slabuta dar suficienta pentru scopul propus(jvc hm200 al meu ii da clasa la orice ora dar nu-mi permit sa o pun inca pe avion :D ) .
- video de zbor: am optat pentru o camera ccd de 420 linii ca o aveam .
-osd :aici e hiba, fiecare i-si doreste o solutie miraculoasa care sa-i compenseze electronic toate greselile si sa aduca avionul acasa indiferent ce prostii face la stick-uri sau daca iese din raza de actiune a telecomenzii :) . eu am urmarit alte pasarele si anume antena tracking si pe moment solutiile sunt ezosd sau eagle tree. din pacate pentru mine fiindca nu m-am documentat serios am optat pe a doua varianta si am ajuns in faza in care sunt nevoit sa pun pe avion o gramada de mate cam ca in poza lui renatoa. el nu este slab ca osd dar este mai expus unor eventuiale contacte proaste din cauza complexitatii constructive.
- tx-rx video: aici am experimentat 5,8 si 1,3ghz. avantajul este clar de partea celui de 1,3 datorita puterii mai mari de emisie(800mw) distanta e mult mai mare ,frecventa e mai putin expusa interferentelor si automat e mai stabila in utilizare .calitatea imaginii e mai buna pe 5,8 , nu cu mult dar se simte.
-antena de receptie: e de preferat o antena patch indiferent de frecventa . problema e de directivitate si aici solutiile sunt cu antena tracking(scump si numai cu anumite osd-uri deocamdata) sau cu asistent care sa orienteze antena in functie de unde e avionul . poti zbura si cu antenele stoc (cele baston) daca nu te incurmeti sa depasesti cateva sute de metri si atunci nu mai ai nevoie de asistent.
mai sunt si diversity ,inregistrarea la sol, ochelarii sau monitorul dar astea sunt in functie de ce-si doreste fiecare, sfaturile banuiesc ca se refereau la osd si emisie-receptie video.cam la concluzia asta am ajuns eu pentru echiparea viitoarei mele platforme fpv.

Aceasta postare a fost editata de worms: 11 June 2010 - 01:21 PM

0

#44 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 11 June 2010 - 01:45 PM

off, nu merge editul . mai e un criteriu , poate cel mai important: cat esti dispus sa investesti in fpv? cat esti de pasionat ? daca doresti ceva doar asa de amuzament un osd bun si ieftin este remzibi (cam 119$). ce mai ai nevoie e un sistem tx-rx video (pana in 100$), o camera ccd sau cmos (50$) si vizionarea la sol pe un monitor, laptop sau ideal pe ochelari.asta presupunand ca ai deja avionul cu electronica aferenta.nu vreau sa fie o remarca ofensatoare asta dar trebuie sa o ai in vedere ca sa stii la ce te inhami.
0

#45 Useril este offline   dramida 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 599
  • Inregistrat: 05-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, zona Titan
  • Interests:filmari si fotografie aeriana, fpv

Postat 11 June 2010 - 05:22 PM

Eu folosesc un televizor de 200 ron cu tub catodic si pentru inregistrare o camera video cu video in compozit.(mufa rca galbena) Am avantajul ca daca apare o problema cu tv-ul camera are propriul ei display si propria baterie, putina redundanta nu strica

Ca osd este foarte bun remzibi, la banii aia face tot pentru un osd.

Ideea este : cu cat ai maimult echipament, cu atat ai sansa sa se intample ceva neprevazut. Iar autopilot-ul si stabilizatorul de zbor, optic sau IMU, adauga multe necunoscute in ecuatie si as zice ca sunt pentru aplicatii profesionale- ingineresti.
Adica daca ai facut filologie si vrei sa te apuci de fpv cu toate accesoriile descrise mai sus,....trebuie sa faci niscai cursuri de anul 2 din poli de la electronica, asta doar ca sa stii ce sa intrebi:))
Cheia este sa inveti.


Vezi postareaworms, la Jun 11 2010, 02:45 PM, a spus:

off, nu merge editul . mai e un criteriu , poate cel mai important: cat esti dispus sa investesti in fpv? cat esti de pasionat ? daca doresti ceva doar asa de amuzament un osd bun si ieftin este remzibi (cam 119$). ce mai ai nevoie e un sistem tx-rx video (pana in 100$), o camera ccd sau cmos (50$) si vizionarea la sol pe un monitor, laptop sau ideal pe ochelari.asta presupunand ca ai deja avionul cu electronica aferenta.nu vreau sa fie o remarca ofensatoare asta dar trebuie sa o ai in vedere ca sa stii la ce te inhami.

Aceasta postare a fost editata de dramida: 11 June 2010 - 05:28 PM

0

#46 Useril este offline   Zen 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1185
  • Inregistrat: 14-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 11 June 2010 - 05:30 PM

Vezi postareadramida, la Jun 11 2010, 06:22 PM, a spus:

Adica daca ai facut filologie si vrei sa te apuci de fpv cu toate accesoriile descrise mai sus...trebuie sa faci niscai cursuri de anul 2 din poli de la electronica


Sa-l vad eu pe ala de la filo care face cursuri din poli la electronica si intelege ceva, ca ma las de modelism ! :)

Aceasta postare a fost editata de Zen: 11 June 2010 - 05:31 PM

It's difficult to make things simple!
0

#47 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 14 June 2010 - 08:47 AM

Update-uri la OSD-ul FY 21AP, un prim review

http://www.rcgroups.com/forums/showthread....=8#post15312144
... cu picioarele pe pamant ...
0

#48 Useril este offline   Biciclistu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 140
  • Inregistrat: 24-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:fotografie, motocross, bjj, chitara clasica, modelism, vinul rosu

Postat 14 June 2010 - 04:33 PM

Dap, l-am vazut, chiar ma gandeam la el zilele astea, pare f misto. Stabilizatorul ala cred ca ajuta nu atat la RTH cat la o planare mai lina in cazul unor curenti subtirei. Dar nu m-am prins daca aceeasi cutiuta mititica este si stabilizator si OSD, zice numai ca systemul FY21AP consta in OSD, stabilizator, senzorul de curent si GPS. Cred eu ca pretul de 339$ se refera la toate astea. In schema de asamblare OSD-ul apare totusi separat.
Tot la ei pe site gasim si sisteme de transmisie/receptie genul "Video Tx / Rx 1.2 Ghz 1000 mW" - aici am o nelamurire ce ar trebui sa-mi iau sa se pupe cu radiocomanda mea si sa transmita macar 2 km reali - precum si avioane (din familia lu ala care respira greu) Skywalker. Intr-adevar sunt incapatoare, insa din cate filmulete pe iutub am vizionat, am observat ca un planor sanatos filmeaza mai gratios, e mai stabil in vant.. iar alea din scartietoare sunt ca frunzele (si ca numar si ca tip de zbor) :rolleyes:
PARANTEZA: Nu-mi iese din minte intrebarea de ce peste tot (pe forumurile dedicate) se vorbeste aproape exclusiv de aceste chinezisme? Inteleg motivele pentru care nu merita sa cumperi un avion scump la inceput, dar nu inteleg de ce "ieftin" sau "de amator" trebuie sa fie chinezesc si de ce toate magazinele online au la vanzare (aproape) numai chinezisme din "scartietoare"? Mi-am regasit intrebarile mele de incepator despre planoare sau fpv (uimitor de asemanatoare) pe cateva forumuri mari de profil, iar raspunsurile avansatilor indrumau catre aceleasi chinezisme. Oare cazul aeromodelelor este unul special unde, culmea, chinezii sunt nr1 mondial, mandrii ocupanti ai tuturor rafturilor din magazine? Sau patternul format dupa ani de experienta in modelism s-a indreptat catre elapor si alte gaselnite din polistiren pe care, iata, chinezii le taie "cu laser" si le vand ca aeromodele ieftine? Sau consumatorismul a dictat sa-si permita absolut oricine sa inalte un "aeromodel" radiocomandat cu motor (pentru popularizarea sportului) si deci s-au acceptat si copiile ieftine prost finisate din (aici sunt tot felul de inventii sau doar denumiri trasnite) elapor, spuma, polistiren, plm... (mie tot scartietoare d'aia din care faceam barcute imi pare)? Ma invart dupa un planor decent si dau numai peste chinezi, oare altcineva nu mai are curaj sa se ia la tranta cu bruzli pe piata asta? Nu am buget de nabab, evident, iar cand am "chef" sa judec la rece realizez ca un chinezism ieftin imi va aduce aceeasi satisfactie, in plus cu o investitie mult mai mica! Dar nu as incuraja acest model economic de piata chinezesc... furt, mafie, sclavie, etc, asa ca prefer sa cresc bugetul daca vreau dixtractie cu aeromodele si sa cumpar de la nemti sau de la australieni (uatevar). Si ce sa vezi? Nici sa vreau nu am de unde sa aleg decat chinezarii, iar avansatii fix asta recomanda (plus un motor si 4 servo)! Cine poate sa-mi explice ce se intampla?
CELE MAI URATE AEROMODELE SUNT CELE CARE NU INCAP IN LIFT!
0

#49 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 14 June 2010 - 05:41 PM

Grele probleme ai...
Uite, eu propun sa cucerim China, ca sa rezolvam treaba asta! Ce zici ?
Probleme este ca asta e treaba de un weekend, dupa care, iar ne plictisim...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#50 Useril este offline   Biciclistu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 140
  • Inregistrat: 24-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:fotografie, motocross, bjj, chitara clasica, modelism, vinul rosu

Postat 14 June 2010 - 07:31 PM

Sure, I'll follow your lead :)
Pe bune mane, e arhisaturat totul pe piata asta de hongkongisme, nu mai pot! Sunt chiar atat de bune sau ratiunile sunt mai simple, placere/dolar? Folosesc peiorativ termenul "chinezism", insa e posibil sa gresesc, e un domeniu nou pt mine si sunt uimit ce puzderie de magazine online intesate de noname-uri chinezesti se vand.
Ca si pe pietele altor produse atunci cand te interesezi fiindca vrei sa dai bani munciti, incerci sa vezi o gama cat mai variata de produse, de la ieftin la scump, sa intelegi diferentele. La aeromodele e buimacitor de simplu, china, china, china sau.. china. F putine alternative.
Ma uitam la un Cularis de la Multiplex, tot polistiren, parca austriac... barfeste lumea ca ar zbura binisor, destul de lin, cara cam tot ce imi propun eu sa-l impovarez si costa cam tot cat un chinezism. Poate ma insel, repet, insa bazat pe cam toate chinezismele din jurul meu presupun ca nici aeromodelele chinezesti nu sunt diferite.. asa este?
CELE MAI URATE AEROMODELE SUNT CELE CARE NU INCAP IN LIFT!
0

#51 Useril este offline   mihaimcg 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 622
  • Inregistrat: 22-January 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 14 June 2010 - 08:20 PM

@Biciclistu: grele "probleme" mai ai.
La nivel mondial lucrurile stau cam asa: europenii inventeaza, americanii implementeaza, iar chinezii copiaza. Acestea sunt regulile mondiale in momentul de fata.
Una peste alta trebuie sa acceptam faptul ca acesti chinezi fac si lucruri bune. Singura lor problema este managementul calitatii.
Evident diferentele majore de pret sunt datorate costurilor de productie mult mai mici (materiale, salarii, etc.).

On-topic: am vazut pe site-ul de la Botosani sitemul despre care spunea Renatoa. Sistemul complet (copilot cu GPS si OSD) este 2048 RON. :)
0

#52 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 14 June 2010 - 08:27 PM

Vezi postareamihaimcg, la Jun 14 2010, 09:20 PM, a spus:

...On-topic: am vazut pe site-ul de la Botosani sitemul despre care spunea Renatoa. Sistemul complet (copilot cu GPS si OSD) este 2048 RON. :)


Sigur, au ghicit deja cursul dolarului in scurt timp... sa calculam 2048 / 350$ = ... nasol, aproape 6 lei, asa rau o sa ajunga ?
Totusi, frumos pret, 2048... cifra rotunda ;) pe 11 biti
... cu picioarele pe pamant ...
0

#53 Useril este offline   Biciclistu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 140
  • Inregistrat: 24-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:fotografie, motocross, bjj, chitara clasica, modelism, vinul rosu

Postat 15 June 2010 - 10:55 AM

OSD-ului ii inteleg menirea, dar "autopilot" nu este doar un cuvant mare, marketing? Se poate controla numai din GPS echilibrarea miscarilor de deviere pe toate axele? Ar trebui sa preia acest job stabilizatorul, dar acesta doar incearca sa tina planorul la "orizontala" sau pe o anumita directie, nu? Lucrand sinergic s-ar putea in teorie ca GPS + stabilizator sa coordoneze un RTH, dar ma gandesc eu ca numai intr-un hangar enorm in conditii ideale...
Anyway, eu personal doresc numai informatiile "clasice" si utile afisate de OSD, cat mai precis posibil. OSD-ul asupra caruia m-am oprit este RVOSD, care in pachetul de 335$ vine si cu GPS 10Hz, senzor de 100A, temperatura, cabluri.. pare OK. Dar raman in continuare agatat in trilema 900MHz, 1.3GHz sau 5.8GHz pentru sistemul de transmisie video, precum si puterea acestui sistem, 200, 500, 1000mW :rolleyes:
CELE MAI URATE AEROMODELE SUNT CELE CARE NU INCAP IN LIFT!
0

#54 Useril este offline   Biciclistu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 140
  • Inregistrat: 24-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:fotografie, motocross, bjj, chitara clasica, modelism, vinul rosu

Postat 15 June 2010 - 11:13 AM

Vezi postareaworms, la Jun 11 2010, 02:19 PM, a spus:

cam asta e ideea de fpv si la mine si am ajuns la concluzia ca Skywalker e cel mai potrivit .el poate zbura si lent ,daca-i activezi flapsurile si repede si sus si cara mult ca are o magazie de intra si telecomanda cu tot ,pe scurt cred ca e cel mai potrivit :)


Multi spun ca Skywalker e eftin si bun, dar nu inteleg cum e posibil sa intreaca un motoplanor veritabil in calitatile enumerate... Aerodinamic pare mai potrivit un planor cu anvergura de 2.5 metri sa sustina greutate mai mare, avand o portabilitate sensibil peste cea a familiei lui Darth Vader. Un planor consuma mai putin curent oprindu-i motorul si in general folosindu-l mai putin, subturat. De asemeni stabilitatea ar trebui sa fie mai mare la CULARIS (e numai un exemplu), planoarele fiind echilibrate tocmai pentru folosirea vantului in interes personal si nu sa lupte contra lui. E clar ca nu inteleg multe, dar acum asa mi se pare ca ar fi logic. Multi recomanda totusi Skywalker si daca toti zic ca sunt beat mai bine merg sa ma culc... dar eu nu si nu, vreau sa inteleg :lol: :rolleyes:

Aceasta postare a fost editata de Biciclistu: 15 June 2010 - 11:13 AM

CELE MAI URATE AEROMODELE SUNT CELE CARE NU INCAP IN LIFT!
0

#55 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 15 June 2010 - 11:14 AM

parerea mea e sa iai un 1,3ghz-1500mw de la http://www.bevrc.com/ . ei zic cu o antena patch ca merge 16km si teoretic acest lucru mie i-mi linisteste piticii de pe creier . problema e ca al meu de "doar" 800mw se incinge cam la 70 grade si a trebuit sa-l pun in spatele elicei sa fie ventilat ca altfel cred ca ia foc :rolleyes:.
0

#56 Useril este offline   Biciclistu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 140
  • Inregistrat: 24-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:fotografie, motocross, bjj, chitara clasica, modelism, vinul rosu

Postat 15 June 2010 - 11:25 AM

ya ya yaa.. zergut, suna beton iar pretul e ireal la 95$, dar cifrele astea care vinde si care ne doare, marketingu :rolleyes: ce spuneti dl Renatoa, ne dati binecuvantarea sa plasam comanda?
CELE MAI URATE AEROMODELE SUNT CELE CARE NU INCAP IN LIFT!
0

#57 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 15 June 2010 - 11:35 AM

Pentru 1500mW nu. Asemenea putere imbarcata la 1.3GHz o sa omoare tot pe avionul ala, servo-uri, GPS...
Ca sa nu mai vorbesc in cazul lui worms RC spektrum, ce gluma buna... il va dobora dupa cateva sute de metri.
Nici ca se incinge asa la 800mW nu e bine, ai probleme cu antena. Ale mele de 700 si 800mw pot fi tinute in mana fara ventilare, deci au sub 50 grade.
Ca sa nu mai zic ca nici bev nu e prea sigur pe ea, lol. El insusi nu garanteaza range mult mai mare decat cele de 800mW !
Pretul ireal 1500mW indoielnici la 95$? Atunci sistemul BOB la 700mW, deja folosit pe scara larga, la 58$ shipped cum este ?

Dar parca suntem cam off-topic, cred :rolleyes:

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 15 June 2010 - 11:38 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#58 Useril este offline   Biciclistu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 140
  • Inregistrat: 24-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:fotografie, motocross, bjj, chitara clasica, modelism, vinul rosu

Postat 15 June 2010 - 04:05 PM

Vezi postarearenatoa, la Jun 15 2010, 12:35 PM, a spus:

Pentru 1500mW nu. Asemenea putere imbarcata la 1.3GHz o sa omoare tot pe avionul ala, servo-uri, GPS...
Ca sa nu mai vorbesc in cazul lui worms RC spektrum, ce gluma buna... il va dobora dupa cateva sute de metri.


MULTUMESC, deci nu comand, mai caut. Daca am inteles eu bine trebuie sa caut ceva la 900mhz cu putere de 500mA si eventual o antena la receptie de tip patch care receptioneze semnalul de cat mai departe, corect? Ce este sistemul BOB?
In alta ordine de idei, acel stabilizator din sistemul FY21AP ajuta macar sa tina zburaciunea mai stabila sau s-o indrepte mai rapid in caz c-o scap eu pe rafale?
CELE MAI URATE AEROMODELE SUNT CELE CARE NU INCAP IN LIFT!
0

#59 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 15 June 2010 - 10:25 PM

Vezi postarearenatoa, la Jun 15 2010, 12:35 PM, a spus:

Ca sa nu mai zic ca nici bev nu e prea sigur pe ea, lol. El insusi nu garanteaza range mult mai mare decat cele de 800mW !


Dar parca suntem cam off-topic, cred :)


1.5W 1,3 Ghz Video System

FPV long range video (bettwen 15 - 20 Km. with optional 8 dBi antenna Patch. 7-10 Km. with standar 3 dBi antennas) 8 Channel 1,3Ghz Receiver and Transmitter with digital display channel, many working channels. For FPV/UAV model airplane video transmitter.Can use this equipment with 2.4 Ghz RC transmiter.
o fi scris omul de marketing ? eu cred ca macar jumate din ce scrie e adevarat http://www.electronicarc.com/catalogo/prod...a31df407569ed14

Aceasta postare a fost editata de worms: 15 June 2010 - 10:27 PM

0

#60 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 15 June 2010 - 10:43 PM

biciclistu vorbea de marfa de la bevrc, nu de electronicaRC.
Care se pare ca nu prea are incredere in ea, o fi fost beat cand a scris asta despre propria lui marfa...

"I am sure the 1.5W can't give you a much longer range, because it's only about 1.2w or less, it will give you a longer range than our 800mw(indeed 850mw) by 20% at most, but with the cost of much more current consumption.

So, you decide to choose which one, both of them will give u enough range of about 5-15km when the Rx go with a patch antenna."

Dupa cum vezi, aproximari engros... de la 5 la 15km, nu prea conteaza, nu ?
Si de ce ar conta, cand unul din tx-urile vandute drept 800mW, ala de 15ch cu display LED, ca sa stiti ce sa nu luati :) are la 1280MHz fantastica putere de... 100 si ceva de mW ! de abia la 900Mhz radiind mai onorabil 400mW.
Asa ca ori jucati la loterie, ori luati ce au altii si va spun ca merge.

Cred ca posturile acestea care nu au legatura cu OSD ar trebui mutate in celalat topic al lui etaju... pardon, biciclistu, cel cu frecventele.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 15 June 2010 - 10:46 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro