Modelism - RHC Forum: Figurine - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Figurine productie serie

#1 Useril este offline   woodpecker 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 90
  • Inregistrat: 12-May 04

Postat 05 September 2004 - 11:53 AM

...acum am gasit si eu subiectul asta......si ma mira ca mai exista si astfel de "boli".

ma interseaza doar din punctul de vedere al unei afaceri....sa fac ceva in serie mare si sa vand.
pasiunea asta am avut-o acum multi ani cand erau cai, cowboy si indieni cu "3 lei"
stiu pretul fiindca erau exact 4 eugenii, si la fiecare 2 zile de gradinita (daca renuntam la eugenii) aveam un calaret, sau un indian.....

si am avut asa de multeeeee, stiu ca aveam pungi....


eh, ce vremuri.
0

#2 Useril este offline   Olaf The Viking 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1259
  • Inregistrat: 17-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete statice, Feteasca Neagra

Postat 07 September 2004 - 01:36 PM

E o diferenta foarte mare intre cowboii si indienii din copilarie si figurinele din kit-uri. In primul rand la kit-uri exista mult mai multe detalii, figurinele trebuie sa fie bine documentate (de exemplu sa pui scut la cavaleria macedoneana care nu avea asa ceva e o eroare uriasa), etc.
Ai experienta in asa ceva (matrite, injectare plastic, etc)? Sau ai in vedere rasinile.
Si inca ceva: de obicei in modelism se baga bani si nu invers. Adica nu te astepta sa-ti iei Mercedea in urmatorii 15 ani. :wub:
Intai da cu toporu' si pe urma intreaba-l ce-a vrut!
sau ia-ti ceva dragut de aici www.machete.ro.
0

#3 Useril este offline   Alex Baccilu 

  • Membru care este
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 680
  • Inregistrat: 05-January 03
  • Gender:Male

Postat 07 September 2004 - 03:16 PM

woodpecker, din ce am studiat pana acum, daca faci matrita esti pe la jumatea drumului.
Eu fac un joc PE MASA, adica vreau sa-mi trantesc o "diorama" de vreo 2 m/ 1m in care sa fie castele, rauri, case, poduri... ceva gen Heroes daca stii jocul pe PC. Si am nevoie de personaje, pe care le fac din lut. Dar pentru cele "de serie", arcasi, spadasini etc, trebuie o matrita ceva ca altfel te plictisesti imediat.
Deocamdata am strans cam ce am gasit prin buticuri cu intentia sa studiez si apoi sa tai si sa lipesc, cam asa arata SATUL acum, plin de dinozauri, calareti, mitraliori si soldati de comando :-)

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-7-1094562982.jpg

Boardgame is the future!
0

#4 Useril este offline   Olaf The Viking 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1259
  • Inregistrat: 17-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete statice, Feteasca Neagra

Postat 07 September 2004 - 03:34 PM

Imi place castelul din dreapta-spate cu steaua in frunte.
Intai da cu toporu' si pe urma intreaba-l ce-a vrut!
sau ia-ti ceva dragut de aici www.machete.ro.
0

#5 Useril este offline   Alex Baccilu 

  • Membru care este
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 680
  • Inregistrat: 05-January 03
  • Gender:Male

Postat 07 September 2004 - 03:47 PM

Hihi, priceput aluzia, lasa ca-mi organizez un studio de fotografiat figurine cat de curand.
Pentru ca am observat, 'geaba modelul fain daca nu-l prezinti publicului cum trebuie, ori neclar, ori cu flashul in lac :-)
Boardgame is the future!
0

#6 Useril este offline   Olaf The Viking 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1259
  • Inregistrat: 17-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete statice, Feteasca Neagra

Postat 07 September 2004 - 05:26 PM

Nu, nu trebuie sa-ti faci studio, concentreaza-te pe machete. :D In stanga spate e un halebardier?
Intai da cu toporu' si pe urma intreaba-l ce-a vrut!
sau ia-ti ceva dragut de aici www.machete.ro.
0

#7 Useril este offline   Alex Baccilu 

  • Membru care este
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 680
  • Inregistrat: 05-January 03
  • Gender:Male

Postat 07 September 2004 - 05:49 PM

Da, sunt doi, au fost in oua Kinder candva, sunt din metal, pe postament scrie Swiss. Inaltime ~38mm. Imi plac tare mult, vor fi strajeri la poarta - cand voi construi si o poarta. Astia din metal au o prestanta anume fata de cei din plastic :-)
Uite o poza de rezolutie mai buna.

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-7-1094572188.jpg

Boardgame is the future!
0

#8 Useril este offline   Olaf The Viking 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1259
  • Inregistrat: 17-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete statice, Feteasca Neagra

Postat 07 September 2004 - 06:13 PM

Cu tot cu ochelarii mei si i-am zarit asa prin ceata. Intr-adevar arata foarte bine. Dar castelul ziceai ca e din hartie, dupa niste planuri. Am crezut ca ai printat tu ceva si ai lipit dar acum in poze, parca hartia e in relief ?
Intai da cu toporu' si pe urma intreaba-l ce-a vrut!
sau ia-ti ceva dragut de aici www.machete.ro.
0

#9 Useril este offline   Alex Baccilu 

  • Membru care este
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 680
  • Inregistrat: 05-January 03
  • Gender:Male

Postat 07 September 2004 - 06:25 PM

Nu. E printata pur si simplu. Pare in relief datorita iluminarii cred, sau abereaza lentila de la Olympus. Oricum, textura e foarte buna la turnul asta si am tiparit si la calitate maxima pe un inkjet. Dar stii cum se duce cartusul la imprimanta? Ca din pusca!!! :D Cine vrea castel, chiar si din hartie, sa stie ca-l costa.
Boardgame is the future!
0

#10 Useril este offline   Alex Baccilu 

  • Membru care este
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 680
  • Inregistrat: 05-January 03
  • Gender:Male

Postat 07 September 2004 - 06:43 PM

... asa ca m-am apucat sa fac caramizi din ipsos (am vazut pe un site). Mi-am facut din polistiren o forma in care torn ipsos si am de gand sa le scot in numar destul de mare incat sa fac un ditamai castelul. In foto e forma in care torn si prima sharja de caramizi. Le voi pune una peste alta, lipite, ca la o casa adevarata. Asta si pentru ca am dat peste o problema: fiind din hartie ordinara de copiator, castelul tremura din toate incheieturile la orice miscare. Si cum eu vreau sa se dea adevarate batalii intre si pe zidurile lui, orice pas mai apasat darama toate figurinele :-) Un jucator mai nervos sau unul gripat bine poate zbura castelul la mama naibii. Trec pe ipsos. http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/wink.gif

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-7-1094575430.jpg

Boardgame is the future!
0

#11 Useril este offline   Alex Baccilu 

  • Membru care este
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 680
  • Inregistrat: 05-January 03
  • Gender:Male

Postat 07 September 2004 - 06:58 PM

Ah, credeam ca te referi la ultima poza dar tu poate spuneai de turnul ala din stanga de tot din poza de ansamblu. Ala e tot dintr-un butic si e din plastic. Oricum, e mai frumos cel din hartie. Parerea mea.
Boardgame is the future!
0

#12 Useril este offline   Pletila 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 752
  • Inregistrat: 10-April 03

Postat 08 September 2004 - 10:45 AM

Ca sa nu te mai chinui sa faci caramizi din ipsos, poti sa cumperi creta si sa tai bucatile de creta la dimensiunea caramizilor.Se prelucreaza usor si poti reprezenta si crapaturi sau le poti rotunji colturile, e.t.c.
Homo Nauticus
0

#13 Useril este offline   Olaf The Viking 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1259
  • Inregistrat: 17-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete statice, Feteasca Neagra

Postat 08 September 2004 - 10:53 AM

La ultima poza ma refeream, aia cu halebardierii. Mi se parea ca e in relief, credeam ca ai gasit hartie stantata. Ma gandisem si eu sa fac caramizi din ipsos dar erau prea mici la 1:72. Da-i inainte ca sunt curios cum ies.
Intai da cu toporu' si pe urma intreaba-l ce-a vrut!
sau ia-ti ceva dragut de aici www.machete.ro.
0

#14 Useril este offline   woodpecker 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 90
  • Inregistrat: 12-May 04

Postat 09 September 2004 - 12:51 PM

Citeaza

Si inca ceva: de obicei in modelism se baga bani si nu invers. Adica nu te astepta sa-ti iei Mercedea in urmatorii 15 ani
......

pai da, in romania....unde aproapae tot ce e frumos se aduce de afara cu taxe, cu adaosuri cu ....etc....

am vazut pozele pe care le-ati pus pe aici.....si mi se par nu stiu cum, nu vreau sa jignesc munca voastra.


dar ceva de genul asta erau niste diafilme de alea de le pui la ochi si te uiti in soare la ele......si erau cu scene din povesti celebre....si decorurile erau facut super ....cu paie, cu lemn, cu frunze.......dar cea mai importanta imi parea lumina (care dadea scenei o caldura aparte).

poate le gasesc prin pod si le scanez..sa vedeti despre ce vorbesc......
0

#15 Useril este offline   Olaf The Viking 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1259
  • Inregistrat: 17-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete statice, Feteasca Neagra

Postat 09 September 2004 - 02:18 PM

Nu prea inteleg ce vrei sa spui. Paiele cel mai bine se imita cu paie si nu cu plastic, lemnul cu lemn, etc.
Si nu prea inteleg pe unde te-ai uitat. La Diorame si/sau Kit Review o sa vezi kit-uri Zvezda (matritele sunt Italeri in majoritate) si chiar daca nu ar fi Italeri, Zvezda produce niste figurine deosebite, unele de colectie.

Oricum asteptam sa le vedem pe ale tale cum or sa iasa.

Eu la diafilme ma uitam cu aparatul de proiectie. Probabil vorbesti de o jucarie asemanatoare celei care se numea "caleidoscop" ? Oricum nu exista nici o legatura intre ele si modelism. Iar daca in diorame am reusit sa redam o atmosfera de poveste asta e foarte bine. Sau preferai sa redam mate imprastiate pe campul de lupta, soldati sangerand prinzi in sarma ghimpata, civili impuscati in ceafa, copii zdrobiti de tanc ?

Aceasta postare a fost editata de Olaf The Viking: 09 September 2004 - 02:31 PM

Intai da cu toporu' si pe urma intreaba-l ce-a vrut!
sau ia-ti ceva dragut de aici www.machete.ro.
0

#16 Useril este offline   woodpecker 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 90
  • Inregistrat: 12-May 04

Postat 10 September 2004 - 09:12 AM

Citeaza

Eu la diafilme ma uitam cu aparatul de proiectie. Probabil vorbesti de o jucarie asemanatoare celei care se numea "caleidoscop" ? Oricum nu exista nici o legatura intre ele si modelism


asa..., era ceva cu scop in coada dar nu se chema caleidoscop.....ce vroiam sa zic ca alea erau scene facute pe o planseta si apoi fotografiate din oua unghiuri si cand le puneai la ochi dadeau senzatia de spatialitate (erau putin defazate din cate stiu eu)

si are legatura cu modelismul ca nu erau imagini 3 randate, nu erau desene ci erau facute 3d si cu tot felul de texturi si de materiale.....dar jurai ca sunt cele reale (cele pe care vor sa le copie).

si cand zic de diorame.....am vazut una la rusi,la ermitage.....cu atacul nu stiu cui asupra nustiu cui......ei frate.....aia te facea sa respiri greu, transmitea o anumita emotie...chiar te zbura cu gandul la ce a fost acolo.

uf, sorry nu am vrut sa supar sau sa ofensez pe nimeni.
0

#17 Useril este offline   Pletila 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 752
  • Inregistrat: 10-April 03

Postat 10 September 2004 - 09:21 AM

Sa le copieze ,nu sa le copie...asa se spune si la fel se scrie.
Homo Nauticus
0

#18 Useril este offline   Olaf The Viking 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1259
  • Inregistrat: 17-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete statice, Feteasca Neagra

Postat 10 September 2004 - 04:56 PM

Eu tot nu pricep. Ai spus ca ti se par nu stiu cum, ai incercat o comparatie cu niste machete fotografiate... Spune romaneste cum ti se par ca nu-ti ia nimeni capul, dimpotriva critica e constructiva, asa ne perfectionam.
Pana acum am inteles ca astea ale noastre nu transmit emotie.
Si spuneai ca vrei sa produci si tu dar nu ai dat amanunte.

Aceasta postare a fost editata de Olaf The Viking: 10 September 2004 - 04:58 PM

Intai da cu toporu' si pe urma intreaba-l ce-a vrut!
sau ia-ti ceva dragut de aici www.machete.ro.
0

#19 Useril este offline   Alex Baccilu 

  • Membru care este
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 680
  • Inregistrat: 05-January 03
  • Gender:Male

Postat 10 September 2004 - 10:55 PM

Ca tot discutati, unde as putea citi mai multe despre diorame, figurine? Exista ceva STAS-uri pe tema asta? E vreo ordine in domeniu? Se fac concursuri? Vreo federatie "mondiala" ceva? Care-i cel mai tare? Criterii de apreciere... Chestii din astea, poate intelegeti la ce ma gandesc.
Boardgame is the future!
0

#20 Useril este offline   _Ronin 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 11-November 03

Postat 15 September 2004 - 06:56 AM

Woddy, transmite ceva dio asta? O emotie, cat de mica, acolo...

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-7-1095224201.jpg

0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro