Modelism - RHC Forum: Proiect CNC pt taiat polistiren . - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Proiect CNC pt taiat polistiren . tema CNC taiat polistiren

#1 Useril este offline   NoPainNoGame 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 13-February 10

Postat 25 April 2010 - 07:09 PM

Salutare tuturor ,


Doresc sa fac un CNC care sa poate avea doua functii :

1. taiat polistiren ( blocuri de 100 x 150 x 250 cm ) / frezat lemn



TEMA PROIECT CNC CU DIM UTILE DE FREZARE

Urmaresc de ceva vreme forumul si m-am decis sa fac un cnc .


Tema proiect CNC cu dim utile de frezare : 1250 X 2500 ( Z 1500 mm pt polistiren )


Intrebari si idei constructive :


1. Masa-suport ghidaje pt axele x1/x2 ( axele paralele cele mai lungi ) din MDF/TEGO de 30-40mm grosime
dispusa pe o structura fagure . Masa va avea 1800x2800 mm .

* probabil cind am sa am o suma mai mare la dispozitie voi face o masa din aluminiu ( sunt curios cit ar costa si ce fel de grosime ar trebui sa aiba )

* eventual o structura fara masa doar profile in genul celor din imagine

2. Ce fel de ghidaje sa aiba ? cu profil rotund sau trapezoidal ? ( cele trapezoidale fiind mai scumpe cred ca sunt si mai bune )
sau profile din aluminiu din gama celor vandute de Isel ? despre astea cred ca sunt nepretuite :)(

Referitor la motoare m-am gandit sa achizitionez :

Motor Nema 23 Stepper ( bipolar ) Motor 3Nm 424oz-in 4.2a am gasit la 40 de euro in Europa
Motoarele ma ajung in jur de 150 de euro cu toate taxele si transport ( am reducere pt 4 bucati ).

As prefera sa cumpar totusi un KIT pt 4 axe cu 4 motoare de 3 NM ( atasez poza ) care ajunge impreuna cu 4 controller si 2 surse si interfata in jur de 600 euro .
Este mai avantajos sa cumpar separat motoarele , interfata ( in jur de 140 euro pt 5 motoare ) si sursa ( eventual surse de pc ) ?
Am vazut interfete care se conecteaza direct la motoare . Care varianta e mai buna ?

Un forumist mi-a spus ca pt masina asta varianta cu roti dintate si curele ar fi mai buna .
Recent am vazut la cineva un cnc pt taiat polistiren care era actionat prin intermediul curelelor si structura era formata din profile de aluminiu extrudat ca cele de la Isel .
Ideile sunt binevenite si va multumesc pt timpul acordat .

Ca dotare am la dispozitie atelier mecanic dotat cam cu tot aparatajul .

Cristian .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: cnc2.jpg
  • Imagine atasata: TB4_Wiring.JPG

0

#2 Useril este offline   katalinhr 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 57
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 25 April 2010 - 09:09 PM

Ideea de a face amabele masini pe aceeasi structura nu este deloc stralucita.
Pentru polistiren este necesar un volum mare de lucru insa sructura poate sa fie mai putin rigida. Transmisia se poate face prin itermediul curelelor dintate care pot sa aiba joc 0. Pantru ghidare sunt indeajuns bucsele cu bile de preferat sustinute la curese atat de mari.
Pentru lemn este nevoie de o axa z mult mai mica. Daca va avea 1,5m axa z nu va putea zi facuta indeajuns de rigida pentru frezare. Structura din poza cu bare in consola nu se preteaza in nici un caz pentru curse atat de mari.
Cel mai bine ar fi sa faci doua masini fiecare cu destinatia ei. Pentru cea de lemn poate nu ai nevoie de curse atat de mari. La prelucarea prin frezare curele dintate nu prea mai sunt indicate mai ales la dimiensiunile astea, deasemena cu suruburile cu bile vei avea probleme seriose la lungimi de 2800 si preturile nu vor fi deloc placute asa ca iti ramane o singura varianta si anume pinion cremaliera.

Legat de masa de aluminiu pentru o asemea suprafata as zice sa uiti de ea mai putin in cazul in care chiar vei scoate bani cu masina, un profil isel cu camale T pentru masa de 375mmx 3000mm este in jur de 600eur pentru o latime de 1800 faci tu caculul si vezi cat iese ca sa nu mai punem la socoteala ca aceste profile trebuiesc puse pe o strucura de sustinere care va costa la randul ei o suma frumusica. Grosimea profilelor de tip masa este in jurul valorii de 20mm.
In functie de aplicatii poti sa cumperi decat o bucata de profil cu canale T cu ajutorul carui sa prinzi usor piese de dimensiuni mici pe masa, pantru cele mari adoptand alte metode.

Pentru masina de taiat polistiren poti sa faci o structura usora din profile de aluminiu care nu va costa extrem de mult dar va asigura conditiile de planeitate si rectilinitate pentru montarea ghidajelor, va fi stabila in timp si va putea asigura usor precizia necesara a unei astfel de masini.

Ar mai fi multe de zis insa nu stim exact la ce vrei sa folosesti masina si ce pretentii ai de la ea, mai ales la capitolul frezare lemn.
0

#3 Useril este offline   NoPainNoGame 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 13-February 10

Postat 27 April 2010 - 05:11 PM

KATALINHR ,

Am ajuns si eu la aceeasi concluzie ; am sa fac prima data cnc ul pt polistiren si pe la vara cnc ul pt lemn .
Acum am sa ma concentrez pe constructia masinii pt polistiren .
Premiza pt calculul dimensional al masinii este blocul ce urmeaza a fi prelucrat 120x150x250 cm .


"Cel mai bine ar fi sa faci doua masini fiecare cu destinatia ei. Pentru cea de lemn poate nu ai nevoie de curse atat de mari. La prelucarea prin frezare curele dintate nu prea mai sunt indicate mai ales la dimiensiunile astea, deasemena cu suruburile cu bile vei avea probleme seriose la lungimi de 2800 si preturile nu vor fi deloc placute asa ca iti ramane o singura varianta si anume pinion cremaliera."

* am cautat si sistemul cu pinion cremaliera dar aici chiar ca nu am nici o idee despre ce ar trebuie sa cer producatorului ;


Legat de masa de aluminiu pentru o asemea suprafata as zice sa uiti de ea mai putin in cazul in care chiar vei scoate bani cu masina, un profil isel cu camale T pentru masa de 375mmx 3000mm este in jur de 600eur pentru o latime de 1800 faci tu caculul si vezi cat iese ca sa nu mai punem la socoteala ca aceste profile trebuiesc puse pe o strucura de sustinere care va costa la randul ei o suma frumusica. Grosimea profilelor de tip masa este in jurul valorii de 20mm.
In functie de aplicatii poti sa cumperi decat o bucata de profil cu canale T cu ajutorul carui sa prinzi usor piese de dimensiuni mici pe masa, pantru cele mari adoptand alte metode.


la ce ati spus mai sus nu am ce sa comentez ; oricum am sa caut profile de genul asta si in alte parti si e imposibil sa nu gasesc o sursa ; cei de le ISEL sunt "nepretuiti" .



Pentru masina de taiat polistiren poti sa faci o structura usora din profile de aluminiu care nu va costa extrem de mult dar va asigura conditiile de planeitate si rectilinitate pentru montarea ghidajelor, va fi stabila in timp si va putea asigura usor precizia necesara a unei astfel de masini.


* am vazut o masina realizata din profile extrudate de aluminiu si actionarea era prin intermediul unor curele dintate ( pinion cremaliera ) ; cadrul de sustinere era din profile ; din pacate sursele de informare care le am la ora actuala nu imi permit sa evaluez fiecare sistem in parte , pt ca toata biografia stransa si toate detaliile care le am sunt doar pe masini in genul celei care se vede in pozele atasate .


Ar mai fi multe de zis insa nu stim exact la ce vrei sa folosesti masina si ce pretentii ai de la ea, mai ales la capitolul frezare lemn.

[/quote]

* am sa incep alt thread referitor la cnc ul pt lemn deocamdata ma axez pe constructia celui pt polistiren ;

Ca detalii referitoare la masina , am sa folosesc fir cu nichelina cu peste 80%Ni care nu se dilata , si am sa folosesc si arc de tensionare la capatul masinii . Sursa de tensiune reglabila am sa o achizitionez in citeva zile ( 0-30 volt si 3A ) . M am decis la motoare de 3.0 Nm ( 1,5 kg ) .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: foam_cutter_15.jpg
  • Imagine atasata: hot_wire_cnc_foam_cutter_18.jpg
  • Imagine atasata: isel_pro.JPG
  • Imagine atasata: sistem_pinion_cremaliera_liniar.JPG

0

#4 Useril este offline   iselro 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 04-April 08
  • Gender:Male

Postat 28 April 2010 - 07:59 PM

salut,

vad ca in numeroase randuri zici ca profilele si ghidajele isel sunt "nepretuite", ma intereseaza sa vad de ce? din informatiile mele, profilele si ghidajele noastre sunt mai ieftine decat bosch si alte variante, daca nu am dreptate, te rog da-mi exemple sa transmit sefilor mai mari din germania, poate mai pot umbla ei la preturi. Din alt punct de vedere, vad ca durerea e profilul cu canale T pentru masa, pretul este intradevar mare pentru ca este rectificat plan pe ambele fete. daca gasesti profil de calitate rectificat mai ieftin spune-mi si mie ca ma intereseaza personal problema.

in plus pt hobby avem reduceri de 10-15% (mai mult nu se poate ca nu iese nici costul transportului), trebuie doar sa ne spuneti!!!

va salut si astept cu interes parerile voastre.


Vezi postareaNoPainNoGame, la Apr 27 2010, 06:11 PM, a spus:

KATALINHR ,

Am ajuns si eu la aceeasi concluzie ; am sa fac prima data cnc ul pt polistiren si pe la vara cnc ul pt lemn .
Acum am sa ma concentrez pe constructia masinii pt polistiren .
Premiza pt calculul dimensional al masinii este blocul ce urmeaza a fi prelucrat 120x150x250 cm .


"Cel mai bine ar fi sa faci doua masini fiecare cu destinatia ei. Pentru cea de lemn poate nu ai nevoie de curse atat de mari. La prelucarea prin frezare curele dintate nu prea mai sunt indicate mai ales la dimiensiunile astea, deasemena cu suruburile cu bile vei avea probleme seriose la lungimi de 2800 si preturile nu vor fi deloc placute asa ca iti ramane o singura varianta si anume pinion cremaliera."

* am cautat si sistemul cu pinion cremaliera dar aici chiar ca nu am nici o idee despre ce ar trebuie sa cer producatorului ;


Legat de masa de aluminiu pentru o asemea suprafata as zice sa uiti de ea mai putin in cazul in care chiar vei scoate bani cu masina, un profil isel cu camale T pentru masa de 375mmx 3000mm este in jur de 600eur pentru o latime de 1800 faci tu caculul si vezi cat iese ca sa nu mai punem la socoteala ca aceste profile trebuiesc puse pe o strucura de sustinere care va costa la randul ei o suma frumusica. Grosimea profilelor de tip masa este in jurul valorii de 20mm.
In functie de aplicatii poti sa cumperi decat o bucata de profil cu canale T cu ajutorul carui sa prinzi usor piese de dimensiuni mici pe masa, pantru cele mari adoptand alte metode.


la ce ati spus mai sus nu am ce sa comentez ; oricum am sa caut profile de genul asta si in alte parti si e imposibil sa nu gasesc o sursa ; cei de le ISEL sunt "nepretuiti" .



Pentru masina de taiat polistiren poti sa faci o structura usora din profile de aluminiu care nu va costa extrem de mult dar va asigura conditiile de planeitate si rectilinitate pentru montarea ghidajelor, va fi stabila in timp si va putea asigura usor precizia necesara a unei astfel de masini.


* am vazut o masina realizata din profile extrudate de aluminiu si actionarea era prin intermediul unor curele dintate ( pinion cremaliera ) ; cadrul de sustinere era din profile ; din pacate sursele de informare care le am la ora actuala nu imi permit sa evaluez fiecare sistem in parte , pt ca toata biografia stransa si toate detaliile care le am sunt doar pe masini in genul celei care se vede in pozele atasate .


Ar mai fi multe de zis insa nu stim exact la ce vrei sa folosesti masina si ce pretentii ai de la ea, mai ales la capitolul frezare lemn.



* am sa incep alt thread referitor la cnc ul pt lemn deocamdata ma axez pe constructia celui pt polistiren ;

Ca detalii referitoare la masina , am sa folosesc fir cu nichelina cu peste 80%Ni care nu se dilata , si am sa folosesc si arc de tensionare la capatul masinii . Sursa de tensiune reglabila am sa o achizitionez in citeva zile ( 0-30 volt si 3A ) . M am decis la motoare de 3.0 Nm ( 1,5 kg ) .

0

#5 Useril este offline   sophy 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 200
  • Inregistrat: 08-November 09
  • Gender:Male
  • Location:Carei

Postat 29 April 2010 - 07:05 AM

Buna !

si eu sunt de parere ca trebuie facute doua sisteme separate, una pentru polistiren si una pentru gravura/frezare.

In legatura cu gthidajele Isel vreau sa dau si eu cu parerea.
Intradevar ghidajele, fata de ceea ce am gasit eu pe piata, sunt mai accesibile fata de ceilalti producatori, dar ceea ce le umfla pretul sunt accesoriile. In plus reducerea de 15 %, pe vremea cand doream eu sa construiesc un sistem, se acorda doar in cazul in care se comanda un set complet: ghidaje, masa cu profile T, surub cu bile precum si rulmenti pentru acestea. In acest fel se ajungea chiar la un pret de "nepretuiti" !

In final, am ales varianta achizitionarii unui sistem functional, pe care o mai imbunatatesc cu timpul.

O zi buna in continuare, si bafta la constructia sistemelor.
0

#6 Useril este offline   NoPainNoGame 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 13-February 10

Postat 02 May 2010 - 05:21 PM

Domnule de la Isel ,

Te salut cu multa stima !
Aveti o oferta calitativa excelenta si as cumpara de la voi daca as construi cnc uri ca sa le vind cu 10.000 de euro ( bugetul pt profile ar fi peste o treime din pretul masinii ) .
Te asigur ca nu e nici o durere cu pretul profilului respectiv .... am oferte din China la 3000-3500 usd tona .... si la pretul asta daca as vrea sa construiesc ceva profesional as lua o jumate de container si oricum as iesi la sfert de pret fata de ISEL ( as ajunge la 4 euro pe kilogram ) . No offence .
Germania e o tara cu oameni exceptionali si cu preturi pe masura calitatii ....Printre altele chinezii aia se multumesc cu profit de 100% ( tona de aluminiu e cam 1200 usd si extrudarea nu e un proces foarte elaborat cu costuri extraordinar de mari . Uzina respectiva lucreaza cu utilaje nemtesti si are toate felurile de ISO si marcaj CE .
Oricum am sa te sun de curiozitate desi credeam ca cei de la Item sunt mai bine situati ca pret .




Vezi postareaiselro, la Apr 28 2010, 08:59 PM, a spus:

salut,

vad ca in numeroase randuri zici ca profilele si ghidajele isel sunt "nepretuite", ma intereseaza sa vad de ce? din informatiile mele, profilele si ghidajele noastre sunt mai ieftine decat bosch si alte variante, daca nu am dreptate, te rog da-mi exemple sa transmit sefilor mai mari din germania, poate mai pot umbla ei la preturi. Din alt punct de vedere, vad ca durerea e profilul cu canale T pentru masa, pretul este intradevar mare pentru ca este rectificat plan pe ambele fete. daca gasesti profil de calitate rectificat mai ieftin spune-mi si mie ca ma intereseaza personal problema.

in plus pt hobby avem reduceri de 10-15% (mai mult nu se poate ca nu iese nici costul transportului), trebuie doar sa ne spuneti!!!

va salut si astept cu interes parerile voastre.

0

#7 Useril este offline   iselro 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 04-April 08
  • Gender:Male

Postat 10 May 2010 - 09:19 PM

Buna ziua,

Daca doriti cantitati industriale de profile, va putem executa si noi, chiar si profilele dvs. personalizate. bineinteles pretul va fi corespunzator, este una sa produci pe stoc profile si sa vinzi la bucata ulterior si alta sa vinzi o tona sau mai mult, noi extrudam minim 1500 kg/tip. Atentie, este o mare diferenta intre profile simple extrudate (care pot fi strambe, rasucite, etc.) si profilele pentru masini unelte (isel, item, bosch etc) care sunt masurate fiecare in parte si anumite profile sunt si frezate/rectificate plan (de ex. modelul PT25 si 50 si RE40, RE60). Daca doriti un container de profile, va stam la dispozitie cu placere, profilele se extrudeaza in ungaria sau olanda in functie de dimensiuni si le obtineti si mult mai rapid. Pentru volum mai mare de 5 tone va putem executa profile personalizate fara costuri suplimentare pentru matrita de extrudare.

china cumperi - china primesti (mai mult de atat nu am de spus)

numai bine,
alex floca



Vezi postareaNoPainNoGame, la May 2 2010, 06:21 PM, a spus:

Domnule de la Isel ,

Te salut cu multa stima !
Aveti o oferta calitativa excelenta si as cumpara de la voi daca as construi cnc uri ca sa le vind cu 10.000 de euro ( bugetul pt profile ar fi peste o treime din pretul masinii ) .
Te asigur ca nu e nici o durere cu pretul profilului respectiv .... am oferte din China la 3000-3500 usd tona .... si la pretul asta daca as vrea sa construiesc ceva profesional as lua o jumate de container si oricum as iesi la sfert de pret fata de ISEL ( as ajunge la 4 euro pe kilogram ) . No offence .
Germania e o tara cu oameni exceptionali si cu preturi pe masura calitatii ....Printre altele chinezii aia se multumesc cu profit de 100% ( tona de aluminiu e cam 1200 usd si extrudarea nu e un proces foarte elaborat cu costuri extraordinar de mari . Uzina respectiva lucreaza cu utilaje nemtesti si are toate felurile de ISO si marcaj CE .
Oricum am sa te sun de curiozitate desi credeam ca cei de la Item sunt mai bine situati ca pret .

0

#8 Useril este offline   NoPainNoGame 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 13-February 10

Postat 16 May 2010 - 03:49 PM

Buna ziua Dle Floca ,

Desi este off topic am sa continui dialogul cu dvs :

1. Dati-mi un pret la profile : pret LME + pret extrudare ( profile anodizate , rectificate ) pe tona de profil . Cantitate de test 300 kg ( am si doi furnizori in Romania care fac extrudare la cerere deci nu e neaparat sa merg in Ungaria sau Olanda- dar daca pretul e competitiv mergem in tari straine ) . Nu uitati ca LME e in jur de 2300 usd ( LME +3 e cu 50 de euro mai mult ) .

2. Nu stiu la ce va referiti cu remarca tendentioasa " china cumperi - china primesti (mai mult de atat nu am de spus)"

Ati fost in China sa vedeti ce este acolo sau v-ati facut o parere dupa slapii si tricourile de calitate proasta care se vind prin bazare ? Va contrazic referitor la calitate : gasesti de la calitate premium pana la cel mai jos nivel .... Eu marfa care intentionez sa o cumpar are certificat SGS daca stiti ce inseamna asta
si va asigur ca ce cumpar este exact ce caut ca nivel calitativ . Evident ca in China sunt si multi escroci dar nu e cazul sa imi fac probleme pt ca am agenti care verifica materialul si am si mostre gratis . Pacat ca e scumpa posta ( 10 usd pe kilogram ) , ca as aduce vreo 20 de kile de extrudat .

Toate cele bune ,

Cristian .




Buna ziua,

Daca doriti cantitati industriale de profile, va putem executa si noi, chiar si profilele dvs. personalizate. bineinteles pretul va fi corespunzator, este una sa produci pe stoc profile si sa vinzi la bucata ulterior si alta sa vinzi o tona sau mai mult, noi extrudam minim 1500 kg/tip. Atentie, este o mare diferenta intre profile simple extrudate (care pot fi strambe, rasucite, etc.) si profilele pentru masini unelte (isel, item, bosch etc) care sunt masurate fiecare in parte si anumite profile sunt si frezate/rectificate plan (de ex. modelul PT25 si 50 si RE40, RE60). Daca doriti un container de profile, va stam la dispozitie cu placere, profilele se extrudeaza in ungaria sau olanda in functie de dimensiuni si le obtineti si mult mai rapid. Pentru volum mai mare de 5 tone va putem executa profile personalizate fara costuri suplimentare pentru matrita de extrudare.

china cumperi - china primesti (mai mult de atat nu am de spus)

numai bine,
alex floca
[/quote]
0

#9 Useril este offline   iselro 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 04-April 08
  • Gender:Male

Postat 19 May 2010 - 07:25 AM

Buna ziua,

pentru oferta, am nevoie de desene si cerere oficiala incl. datele firmei care solicita profilele, a.floca@drkocher.ro

ca sa intelegeti mai bine expresia China cumperi - China primesti, aveti dreptate, si in China se produc componente de calitate dar costurile sunt doar ca. 20-30% mai mici decat in Europa la aceasi calitate iar daca volumul nu este foarte mare, 1-2 tone este nimiic, costurile sunt prea mari (transport, deplasari pentru omologare, etc.). Deci ceea ce vine din China ieftin la de ex. 50% din pretul pietei sau preturi asemanatoare sunt bune de aruncat la gunoi din start. Exemplu concret: un client de al nostru a cumparat din China la un pret "extraordinar" o masina de debitare cu plasma, pretul cu 30% mai mic decat la nostru. Problemele masinii chinezesti sunt urmatoarele: 1. are motoare pas cu pas cu reductor 1:25 pe cremaliera deci avans maxim ca. 1000 mm/min - la plasma, mai ales la table subtiri e nevoie de avans de lucru ca. 2-3000 mm si mai mult daca e puternic generatorul, de avans rapid nu discutam - timp de prelucrare cel putin dublu + calitate mai proasta a taieturii. Controllerul are USB dar nu functioneaza prin urmare fiecare program trebuie introdus manual in cod G!!! in plus daca cade tensiunea operatorul poate sa se relaxeze si sa inceapa din nou tastarea programului.
Cine rezolva problema cu USB-ul nefunctional? nimeni! Reprezentare grafica a pieselor sau procesului = mare pauza. Concluzia: pentru 30% diferenta de pret clientul are un morman de fier care se programeaza ca in anii 80 si merge si foarte incet. Acelasi exemplu e valabil in toate domeniile, pentru hobby ar fi ok si masina aia, dar nu pt productie industriala unde timp = bani. De altfel, masina arata bine in poze :).

cu stima,
Alex Floca



Vezi postareaNoPainNoGame, la May 16 2010, 04:49 PM, a spus:

Buna ziua Dle Floca ,

Desi este off topic am sa continui dialogul cu dvs :

1. Dati-mi un pret la profile : pret LME + pret extrudare ( profile anodizate , rectificate ) pe tona de profil . Cantitate de test 300 kg ( am si doi furnizori in Romania care fac extrudare la cerere deci nu e neaparat sa merg in Ungaria sau Olanda- dar daca pretul e competitiv mergem in tari straine ) . Nu uitati ca LME e in jur de 2300 usd ( LME +3 e cu 50 de euro mai mult ) .

2. Nu stiu la ce va referiti cu remarca tendentioasa " china cumperi - china primesti (mai mult de atat nu am de spus)"

Ati fost in China sa vedeti ce este acolo sau v-ati facut o parere dupa slapii si tricourile de calitate proasta care se vind prin bazare ? Va contrazic referitor la calitate : gasesti de la calitate premium pana la cel mai jos nivel .... Eu marfa care intentionez sa o cumpar are certificat SGS daca stiti ce inseamna asta
si va asigur ca ce cumpar este exact ce caut ca nivel calitativ . Evident ca in China sunt si multi escroci dar nu e cazul sa imi fac probleme pt ca am agenti care verifica materialul si am si mostre gratis . Pacat ca e scumpa posta ( 10 usd pe kilogram ) , ca as aduce vreo 20 de kile de extrudat .

Toate cele bune ,

Cristian .




Buna ziua,

Daca doriti cantitati industriale de profile, va putem executa si noi, chiar si profilele dvs. personalizate. bineinteles pretul va fi corespunzator, este una sa produci pe stoc profile si sa vinzi la bucata ulterior si alta sa vinzi o tona sau mai mult, noi extrudam minim 1500 kg/tip. Atentie, este o mare diferenta intre profile simple extrudate (care pot fi strambe, rasucite, etc.) si profilele pentru masini unelte (isel, item, bosch etc) care sunt masurate fiecare in parte si anumite profile sunt si frezate/rectificate plan (de ex. modelul PT25 si 50 si RE40, RE60). Daca doriti un container de profile, va stam la dispozitie cu placere, profilele se extrudeaza in ungaria sau olanda in functie de dimensiuni si le obtineti si mult mai rapid. Pentru volum mai mare de 5 tone va putem executa profile personalizate fara costuri suplimentare pentru matrita de extrudare.

china cumperi - china primesti (mai mult de atat nu am de spus)

numai bine,
alex floca

0

#10 Useril este offline   RONIC 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 16
  • Inregistrat: 01-March 04

Postat 27 May 2010 - 02:16 AM

Buna ziua

Am urmarit topicul de aici si nu pot sa nu remarc mica "disputa " referitor la calitatea produselor Chinezesti.
Personal folosesc motoare pas cu pas , drivere, suruburi cu bile + piulitele aferente si ceva ghidare liniara toate made in China chiar daca sunt importate din
Anglia. Doua cuvinte despre pret si calitate: Pret final mai jos decat ce poti cumpara de aici din RO iar calitatea nu lasa deloc de dorit in special motoarele si driverele . Cautand pe site-ul Dl. Foca nu pot sa nu remarc preturile prohibitive la multe articole chiar si pt un producator mic de astfel de echipamente ca sa nu mai vorbim de hobbisti, cum sunt marea majoritate pe acest forum. Tot respectul pt, ISEL dar sa ceri peste 1000 euro pe o interfata pe paralel cu 4 drivere de 4,2 A mi se pare exagerat oricum ai privi problema. E doar o parere personala bazata pe ceva experienta si zic eu un oarecare bun simt.
Cu stima
0

#11 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 27 May 2010 - 08:51 AM

Nu sprijin nici una din partile implicate in discutie. N-am verificat pe site prea multe preturi, dar le stiu pe cele de acum cativa ani si desi se putea si mai bine, n-am ezitat sa cumpar cand a fost cazul. Posibil ca nici cu preturile actuale n-o sa fiu complet multumit, dar vorbesc fara sa stiu ceva concret, de aceeas poate mai bine n-as comenta inutil.
Pagina cu produse ISEL tare mi-ar placea sa cred ca este ideea domnului Floca, cu care am colaborat frumos cand a fost vorba de niste achizitii de materiale sau de cate ori a aparut ocazia. Banuiesc ca scopul magazinului este de a fi o oferta in plus pentru cei interesati. Sunt aproape sigur ca preturile produselor de acolo nu sunt stabilite de el sau faptul ca unele sunt mari nu inseamna ca e vina lui. Parca a si afirmat undeva mai devreme ca sunt situatii cand si el foloseste controlere cumparate de la alta firma, probabil din acelasi motiv, legat de pret.
Pe masura ce cererea devine mai serioasa (macar cantitativ), posibil ca si preturile vor fi mai atractive. Cam asa a fost la majoritatea magazinelor, posibil sa nu faca nici el exceptie.
Scuze de interventie, poate nu era cazul.

PS. Produse chinezesti se gasesc de toate felurile, multi le folosesc, nu e vorba ca ei nu fac si produse bune. Cred ca cele foarte bune calitativ ar putea avea si preturi mai mari, ca asa e moda. Au ei motivele lor de pot vinde la preturi mici.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 27 May 2010 - 08:54 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#12 Useril este offline   iselro 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 04-April 08
  • Gender:Male

Postat 27 May 2010 - 05:12 PM

Salut,

Nu a spus nimeni ca toate produsele isel sunt la preturi bune. Exista si un controller cu interfata paralela la 618 euro cu TVA cu 35V - 3.5 A. Si ceva important, daca la isel ai 35V 3.5A aia chiar asa sunt. plus ca ai micropasire 1/8 (1600 pasi/rotatie) nu 1/2 (400 pasi/rotatie) ca in cazul tuturor driverelor ieftine. Pt hobby-isti avem si discounturi dar pana acuma am primit un singur mail prin care cineva solicita sa il incadram in clasa hobby, deci poti considera cam 15% discount pt hobby deci ajungi la 525 euro. E in continuare mult dar trebuie sa privesti si din alt unghi problema, cu ca. 100 euro poti achizitiona modulul de CNC si atunci ai comunicatie seria cu PC-ul prin care transmiti programele la masina si masina executa in regim CNC. Alt aspect este ca ai totul complet, surse, tot ce ai nevoie, intr-o carcasa metalica, cu mufe, butoane etc. pe care nu trebuie decat sa o bagi in priza, daca iei drivere separate, surse, etc, pierzi 1 saptamana pana iti faci carcasa si cablezi si pui mufe si nu se potrivesc si te enervezi, etc. In plus toate produsele ISEL au certificare CE, asta inseamna ca daca vrei sa construiesti un echipament si megi sa il certifici (cum zice legea) ca sa il poti vinde, cu un controller facut de tine o sa iei mult mai greu certificarea, daca o sa o iei. Dar fiecare e liber sa aleaga ce vrea pot sa iti dau si exemplu de produse ISEL pe care mai ieftin nu le gasesti nicaieri.

numai bine si succes!


Vezi postareaRONIC, la May 27 2010, 03:16 AM, a spus:

Buna ziua

Am urmarit topicul de aici si nu pot sa nu remarc mica "disputa " referitor la calitatea produselor Chinezesti.
Personal folosesc motoare pas cu pas , drivere, suruburi cu bile + piulitele aferente si ceva ghidare liniara toate made in China chiar daca sunt importate din
Anglia. Doua cuvinte despre pret si calitate: Pret final mai jos decat ce poti cumpara de aici din RO iar calitatea nu lasa deloc de dorit in special motoarele si driverele . Cautand pe site-ul Dl. Foca nu pot sa nu remarc preturile prohibitive la multe articole chiar si pt un producator mic de astfel de echipamente ca sa nu mai vorbim de hobbisti, cum sunt marea majoritate pe acest forum. Tot respectul pt, ISEL dar sa ceri peste 1000 euro pe o interfata pe paralel cu 4 drivere de 4,2 A mi se pare exagerat oricum ai privi problema. E doar o parere personala bazata pe ceva experienta si zic eu un oarecare bun simt.
Cu stima

0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro