Modelism - RHC Forum: Materiale deficitare - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Materiale deficitare Cum si de unde?

#1 Useril este offline   Picatot 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 839
  • Inregistrat: 05-June 04

  Postat 06 September 2004 - 12:09 PM

Toti ne-am lovit de ceea ce se numesc " materiale deficitare". Daca nu ai prieteni care sa te ajute umbli de nebun. De multe ori solutiile sunt linga noi dar sub alte forme.
De exemplu:
Tabla de Cupru
Utilizare: Garnituri, barete ptr acumulatori

Se ia teava de Cu cam de 1", de la orice magazin de instalatii, se taie pe generatoare (lungime) dupa care se indreapta cu un ciocan de lemn. Simpu nu? Atentie la grosimea tevii!
PS: Daca e nevoie ptr garnituri teava se decaleste prin incalire la flacara, deoarece prin extrudare e puternic ecruisata (apoape de rosu) si introducere in apa (exact invers ca la oteluri!)

Aceasta postare a fost editata de Picatot: 06 September 2004 - 12:14 PM

Sa nu existe confuzii!
mesaj normal, off topic, inutil ; off topic dar util ; off topic, important .
0

#2 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 23 September 2004 - 08:15 PM

Exista o firma care vinde tot felul de materiale neferoase (aluminiu si aliaje, alama, bronz cupru) sub toate formele posibile si imposibile: tabla, placa, bara plina, teava rotunda, rectangulara, cornier, sârma etc. Preturile nu-s anormale. Se aduce orice la comanda.
Firma este la capatul liniei 20, statia LAROMET, sau chiar in dreptul statiei troleibuzului 97 si care o mai trece pe acolo si se numeste SC LARCON SA (o baraca de invidiat). Am vazut si placa de aluminiu de 15-20 mm grosime. Daca-i cazul revin cu detalii.
N-am ajuns chiar la LAROMET sa vad ce se vinde si acolo, dar cam aceleasi produse (mai putin ce-i aluminiu parca). Nu stiu preturi pentru LAROMET, dar au pagina de net.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 23 September 2004 - 08:17 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#3 Useril este offline   Rares 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 646
  • Inregistrat: 28-September 03
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu/Traunstein

Postat 30 September 2004 - 10:55 PM

pt acumulat se poate folosi folie pt ambalat ambalaje.am cumparat de ma un magazin ditamai tigaia care era invelita intr-o "punga". am taiat o bucatica si am pus-o la feon si incepea sa se stranga.
0

#4 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 01 October 2004 - 03:28 PM

Rares cred ca Picatot se referea la baretele de la acumulatori care fac legatura intre elementi.

Bitex poate imi spui mai exact unde rste magazinul. Esti o adevarata enciclopedie. :lol:
Chiar cautam un asemenea magazin.


PS: scuze pentru devierea de la subiect dar nu vreau sa deschid altul nou.
Are cineva o instalatie de lipit cum folosesc cei de la service GSM?
am o mini camera digitala si are un contact imperfect (nu stiu unde) si m-am gandit sa o suflu cu aer cald.
0

#5 Useril este offline   Rares 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 646
  • Inregistrat: 28-September 03
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu/Traunstein

Postat 01 October 2004 - 10:35 PM

stiu gigi..dar am zis ca nah...faci acumulatorii dar cu ce ii imbraci 8)
0

#6 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 October 2004 - 12:28 AM

am gasit placaj de tei de la 5 mm gros. in sus la un magazin de materiale de constructii, instalatii si alte fiare din Militari pe strada Dezrobirii (piata Gorjului) linga Deck Computers. Problema e ca nu vind decit foi de 1m x 2,25m (sau 2,5 nu mai stiu exact) si vinzatoarea a strimbat din nas cind am intrebat-o daca nu da 1/2 din foaie. problema nu era de bani (o foaie de 5 mm gros costa 300 000 lei) ci de cum sa cari ditamai aripa ca decoleaza masina cu ea legata deasupra. a raspuns ca poate ma-ntzeleg cu baietii din depozit sa mi-o taie (placa 8) ).

acum pentru mine, deficitar e un placaj (sau furnir) de vre-o 2 mm gros in bucati de 100cm x 11cm sau mai mari sa acopar si eu un schelet de corp in V (deci cu suprafete drepte)al unei vedete torpiloare. sau poate stiti voi baieti un alt material (si plastic sau textolit de 1.5mm) potrivit si unde se gaseste.
multzam pentru orice informatie.

GIGI, daca ajungi pe la magazinul de neferoase de linga Laromet poate te uiti la tevile de alama de pina la 10 mm fi. ext. daca sint faine, adica drepte si adecvate constructiei tuburilor ptr. axe port-elice la navomodele.
alea de la Practiker sint tzutz, dar nu au de multe dimensiuni. daca o sa-mi gasesc timp ma reped eu pe acolo.


0

#7 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 02 October 2004 - 09:22 AM

Tevile de aluminiu de la firma aia sunt faine, dar mai multe dimensiuni gasesti la Praktiker.
In privinta placajului, nu vad ce "intelegere" ai de facut (depinde cat costa intelegerea). Pui mana pe o panza de ceva si tai placajul cum vrei. E inca vara afara.
Daca ai posibilitatea, poti sa-ti faci singur placaj subtire din furnir subtire. Totusi la dimensiunile alea e cam greu, dar nu imposibil.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#8 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 02 October 2004 - 09:35 AM

Rares, la 1 Oct 2004, 22:35, a spus:

stiu gigi..dar am zis ca nah...faci acumulatorii dar cu ce ii imbraci 8)

ii imbraci cu varnish termoretractant!
se gaseste de cumparat
flying is my life...
0

#9 Useril este offline   Pletila 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 752
  • Inregistrat: 10-April 03

Postat 02 October 2004 - 09:47 AM

Furnir pot sa iti dau eu ca am ceva rezerva.Am de brad si de fag.Tevile din Practiker nu mai sunt ,cel putin alea de 4mm ca le-am luat eu pentru Vuia ,pe toate 8) 8) :D
Homo Nauticus
0

#10 Useril este offline   Silfax 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1450
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Gender:Male

Postat 02 October 2004 - 12:35 PM

Mai oameni buni, de fapt. moderatorii... oare n-ar fi bine de trecut in vademecum o rubrica cu materiale - magazine unde se pot gasi (asta pt. materialele ce nu fac concurenta rhc-ului 8) of course!) in diferite orase? Ce ziceti?
...audaces fortuna iuvat...
0

#11 Useril este offline   Picatot 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 839
  • Inregistrat: 05-June 04

Postat 02 October 2004 - 01:07 PM

@ Silfax
Si chitturile? 8) :D http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/ic_.gif 8)
Sa nu existe confuzii!
mesaj normal, off topic, inutil ; off topic dar util ; off topic, important .
0

#12 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 03 October 2004 - 04:08 PM

Scuze nu am fost atent dar nici tu nu ai specificat. :D
0

#13 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 03 October 2004 - 06:44 PM

GIGI, la 1 Oct 2004, 15:28, a spus:

Are cineva o instalatie de lipit cum folosesc cei de la service GSM?
am o mini camera digitala si are un contact imperfect (nu stiu unde) si m-am gandit sa o suflu cu aer cald.

Am pus si eu intrebarea asta mai devreme.
Chiar nu are nimeni? :D
Contra cost desigur. :D
0

#14 Useril este offline   degetzica 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 152
  • Inregistrat: 17-February 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, sector 3

Postat 04 October 2004 - 11:03 AM

navigator, la 2 Oct 2004, 00:28, a spus:

Problema e ca nu vind decit foi de 1m x 2,25m (sau 2,5 nu mai stiu exact) si vinzatoarea a strimbat din nas cind am intrebat-o daca nu da 1/2 din foaie.

La Bricostore, langa Cora, am gasit placaj de mesteacan, de 4-5 mm si a zis cel de acolo ca taie cat vrea clientul.
Ala Bala Portocala ...
0

#15 Useril este offline   charlie 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 765
  • Inregistrat: 31-May 04

Postat 04 October 2004 - 02:35 PM

Si la Brico langa Carefoure undeva in spate au placaj stratificat de diferite grosimi si diferite esente. Trebuie doar sa iei 1m parat minim dar iti taie cei de acolo foaia in bucati mai mici.

Folie termoretractanta gasiti si pe la Germanos prin oras...te rogi de nenea ala care lipeste acumulatori si-ti da 30-40 cm pentru 2-3 Pack-uri...sau la RHC folie transparenta tot retractanta.
0

#16 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 October 2004 - 04:06 PM

Mai intai i-mi cer scuze ca n-am raspuns pina acum dar mi-a murit internetu' de simbata pina azi la 13. Cica a avut Pc Net -ul probleme cu alimentarea undeva pe Grivita (parerea ISP-ului meu)

Multumesc lui Bitex (2 Oct 2004, 09:22) dar pe mine ma intereseaza in special alama ca e mai rezistenta si la o adica se cositoreste. In privinta: "Daca ai posibilitatea, poti sa-ti faci singur placaj subtire din furnir subtire. Totusi la dimensiunile alea e cam greu, dar nu imposibil." sint numai ochi si urechi. Cind eram mic fierbeam placajul de 500 x 250 x 5 mm in cazanul de rufe si deslipeam straturile. E drept ca ce rezulta nu mai era placaj dar cele 3 foi le foloseam cu succes.

Multumesc f mult lui Pletila (2 Oct 2004, 09:47) daca la mine se referea. O sa-mi fac socoteala (croiala) ca sa vad care e strictul necesar. Sper sa-ti fiu si eu de folos cu ceva (chiar daca-ti platesc contravaloarea). Eu sint si un bun electronist (parerea mea http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/rolleyes.gif ) si pe linga experienta am si muuulte piese si instrumente.
Cit priveste tevile, vorbesti despre alea de alama ? ca parca-mi mai trebuia una de 4mm. Poate nu te-ai dus la Practiker Militari :(

Multumes si lui degetzica desi Cora ptr. mine e cam departe (v-ati prins poate ca eu stau in Militari), dar m-as duce pina acolo ptr. niste mesteacan.

Multumesc in cele din urma lui charlie si il mai intreb : "e vorba de Brico de linga Carefour Militari si ai vazut de curind ? "


0

#17 Useril este offline   IlPadrino 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1437
  • Inregistrat: 17-January 04
  • Gender:Male

Postat 07 October 2004 - 08:10 PM

tocmai caut niste ghidaje tubulare din HDPE/ PP pentru tije de comanda mai lungi de 50 cm. Unde gasesc, sau ce alt ceva pot folosi?
Diametrul interior max 2 mm.
If You don't have enough time, than sleep faster
0728.26.93.19
0

#18 Useril este offline   Picatot 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 839
  • Inregistrat: 05-June 04

Postat 11 October 2004 - 10:03 AM

AU adus in METRO vopsele ptr macchete:
AERO
NAVO

250 k set de 4
Sa nu existe confuzii!
mesaj normal, off topic, inutil ; off topic dar util ; off topic, important .
0

#19 Useril este offline   Pletila 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 752
  • Inregistrat: 10-April 03

Postat 11 October 2004 - 11:14 AM

Iti dau furnir cu mare placere.Da un MI si se rezolva.

Tevile le-am luat de la Practiker Colentina.
Homo Nauticus
0

#20 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 October 2004 - 11:16 PM

Multumesc, am trimis un MI.
Referitor la subiect, din cititoarele vechi de CD-uri si flopy, defectate si scoase din PC-uri se pot recupera uneori rulmenti mici si lagare de bronz utile de exemplu la tuburile axelor portelice ale navomodelelor, sau pe la auto, cit si motorase mici cu perii si diverse rotite dintate cu care poti roti o turela de tun, un radar etc., sau chiar antrena machete mici. Si bine inteles nelipsitele motorase pas cu pas care, atentie insa : NU SINT EFICIENTE LA ANTRENAREA AVIONASELOR , cum intreba cineva odata pe forum.
Deci nu le aruncati pina nu va uitati prin ele, iar daca aveti un amic la o firma de calculatoare...

La Metro Mil. se gaseste cleiul "Bizon Montage Kit" la tub(doza) de 310 ml. la vreo 100 000 lei + bonus un pistol metalic ptr aceasta doza, sau o pereche de manusi de zidari (dar la tuburile cu manusile n-am gasit pretul).


0

#21 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 12 October 2004 - 02:20 PM

navigator, la 11 Oct 2004, 23:16, a spus:

La Metro Mil. se gaseste cleiul "Bizon Montage Kit" la tub(doza) de 310 ml. la vreo 100 000 lei + bonus un pistol metalic ptr aceasta doza, sau o pereche de manusi de zidari (dar la tuburile cu manusile n-am gasit pretul).

si la ce se foloseste? este pentru lipit???
0

#22 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 October 2004 - 09:12 AM

Da, si dupa cum arata un mic panou demonstrativ, lipeste al naibii de bine aproape orice (mai putin polistiren expandat). Am tras tare de mostrele de lemn, metal, plastic, inclusiv de tubul in care e ambalat de obicei si care era si el lipit acolo si n-am reusit sa le deslipesc.

Cind e uscat are aspectul unei rasini epoxidice bej, usor elastice. Merita vazuta macar mostra care e expusa in toate superstorurile Carefour, Bricostore, Practiker si Metro.

De fapt s-a mai discutat de un "Bison montage kit" pe forum dar cred ca era vorba de varianta scumpa ambalata in flacon mai mic. Eu am vrut sa semnalizez pretul.


0

#23 Useril este offline   Picatot 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 839
  • Inregistrat: 05-June 04

Postat 01 November 2004 - 03:17 PM

MULTUMIRI LUI NENEA VALTERAS (msg scris in liniste pe forum din: 28 Oct 2004, 08:22) ptr INFO:

Am structurat un pic MSG:

1. Fibra de carbon 190 gr/mp ...................20 Euro/mp
2. Carbon+kevlar tot cam 190 gr/mp ........20 Euro/mp
3. Fibra de sticla aluminizata, cam 160 gr/mp.......... 17 Eiro
4. Au si un epoxi (nush' cum ii zice, da' e 1+3) la fo 10 Oiro A-ul si fo 12 Oiro B-ul.
Preturi fara TVA

Fibra iti da cata vrei (ti-o taie pe loc) iar pt. rasina tre sa vii de acasa cu borcanele, ca nu au decat bidoane de fo 200l!

RomPolimer
str. Biharea nr 67-77
a 3-a cladire pe dreapta, scara 2, et 2
232 82 32
0742 107 876
rompolimer.buc@fx.ro

PS: L-am repostat fiindca la un "subect" asa stufos cum e "LINISTE ...." sigur se va pierde ca si informatie!

Aceasta postare a fost editata de Picatot: 01 November 2004 - 03:18 PM

Sa nu existe confuzii!
mesaj normal, off topic, inutil ; off topic dar util ; off topic, important .
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro