Modelism - RHC Forum: Cessna 182 facut de la zero!! - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Cessna 182 facut de la zero!!

#1 Useril este offline   DreamFly 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 55
  • Inregistrat: 12-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aero

Postat 14 April 2010 - 06:55 PM

Salutare la toti zburatorii si nu numai, numele meu este Ionut, lucrez in aviatie ca mecanic de intretinere, si printre pasiuni se numara si aeromodelismul / aviatia. De vreo luna aproximativ lucrez la un avion indragit, Cessna 182, vazand chear si cateva reale ; am cumparat lemn de balsa , am tras planurile ( pe A3 ca mai mare nu am gasit :rolleyes: ) mi-am strans cele necesare prealucrarii , o masa si m-am apucat de treaba, am reusit abea sa fac jumatate din fuselaj, stabilizatorul + eleroane si deriva + directia. Vreau ca pe viitorul apropiat sa ma apuc de aripi, si a-si avea o intrebare, in planurile mele , din ce am masurat aripile nu sunt lafel, adica cea drepta este mai lunga decat cea stanga, in concluzie: este normal sa fie aripa asimetrica? eu nu am cunostinta despre asa ceva si astept sfaturi de la cunoscatori!
Avionul meu are aprox. 90 cm fuselaj cu aprox. 150 cm aripile, am sa atasez si cateva poze.
Va citesc topicurile cu placere si va admir, pentru cine vrea poze cu Cessna Stationair 206 astept sa ma contactati.

Toate cele bune...
0

#2 Useril este offline   yr-zbg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1128
  • Inregistrat: 25-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti
  • Interests:Aviatia

Postat 15 April 2010 - 07:24 AM

Salut.
In mod sigur aripile trebuie sa aiba aceiasi lungime. Este totusi posibil ca diferenta de lungime pe care o reclami sa nu fie reala. Pune si tu o poza cu planul.. Daca sistemul de imbinare intre aripi este ceva de genul "coada de randunica" e normal ca una sa fie mai lunga. Dar fata de axa de simetrie a avionului musai sa fie egale.
Daca ai diferente fata de axa de simetrie verifica sa nu fi aparut probleme la printare (nu au fost printate la aceiasi scara) sau erori la imbinarea planurilor. Iti poti lua ca puncte de reper nervurile din aripa.

Bafta si spor la construit.

ps. totusi cel mai bine ar fi sa pui o poza cu planul sa te putem indruma intre ce puncte sa faci masuratorile.
Pacat ca Slz nu zboara.
0

#3 Useril este offline   DreamFly 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 55
  • Inregistrat: 12-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aero

Postat 15 April 2010 - 05:39 PM

Am incercat sa pun poza si cu avionul, dar nu aqm reusit :( sper ca acum sa pot posta si niste poze!
Apropo, sunt incepator in ale modelismului.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: cessna.pic__2_.jpg

0

#4 Useril este offline   tetea 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 759
  • Inregistrat: 04-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 15 April 2010 - 07:20 PM

 Cunosc planul, l-am analizat si eu mai demult. La tine eroarea a aparut de la listare

Vezi ca ai o scara pe verticala si una pe orizontala....dupa listare trebuie sa fie identice

Aceasta postare a fost editata de tetea: 15 April 2010 - 07:21 PM

0

#5 Useril este offline   on_off road 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 526
  • Inregistrat: 30-October 08
  • Location:constanta

Postat 15 April 2010 - 07:26 PM

mda , si oricum nu iese la anvergura de 1,5m . nu stiu cun ti-a dat tie 1,5m aripile si 1m fuselajul , dar cert e ca am acelasi plan si a iesit la 96cm anvergura . undeva ai gresit cu printarea .oricum , mergea sa intri aici sa postezi : http://www.rhc.ro/forumrhc2/index.php?show...=27714&st=0

Aceasta postare a fost editata de on_off road: 15 April 2010 - 07:28 PM

daca voi nu ma vreti , io oricum nu va vreu
0

#6 Useril este offline   DreamFly 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 55
  • Inregistrat: 12-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aero

Postat 22 April 2010 - 10:26 PM

Eu am planurile pe A3 ca mai mare nu am gasit sa scot la xerox :rolleyes: , si am inmultit cu 3 fiecare dimensiune din plan sa imi scot avionul la dimensiunile dorite. Momentan m-am blocat la aripi, avand planurile mai mici imi este greu sa reproduc de 3 ori mai mare sectiunile de aripa, profilele acelea de portanta, si asi vrea sa va intreb unde reusesc si eu sa scot la xerox mare planurile? M-ar interesa daca stiti ceva ion zonele Baneasa-Militari.
Am mai realizat intretimp si trenul de aterizare, un prototip, facut din titan de 1 mm , care a iesit interesant dupa arerea mea, o sa mai incerc sa fac bratele si din diferite materiale. Ca idee m-ar interesa si ce dimensiune sa pun rotile ca nu imi dau seama, 4-5 cm?!! Reamintesc ca fuselajul are ~ 90 cm.
Daca este cineva din apropiere si are de vanzare mici piese gen roti, trenuri , elici, planuri, etc , rog sa posteze aici. ma gandesc ca nu pot da comanda la botosani numa pentru 2 roti.

Pe final incerc sa adaug si cateva poze dar nu cred ca o sa reusec, nu merege si nu stiu din ce cauza.
...Toate cele bune, Ionut!

http://img62.imagesh...i/img1286r.jpg/
http://img690.images...i/img1295h.jpg/
http://img694.images...i/img1287z.jpg/
http://img99.imagesh...i/img1290u.jpg/
http://img714.images...i/img1284m.jpg/
0

#7 Useril este offline   ARU 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1427
  • Inregistrat: 15-February 08
  • Gender:Male
  • Location:Buzau
  • Interests:aero

Postat 22 April 2010 - 11:33 PM

Vezi postareaDreamFly, la Apr 14 2010, 07:55 PM, a spus:

Salutare la toti zburatorii si nu numai, numele meu este Ionut, lucrez in aviatie ca mecanic de intretinere, si printre pasiuni se numara si aeromodelismul / aviatia. De vreo luna aproximativ lucrez la un avion indragit, Cessna 182, vazand chear si cateva reale ; am cumparat lemn de balsa , am tras planurile ( pe A3 ca mai mare nu am gasit :rolleyes: ) mi-am strans cele necesare prealucrarii , o masa si m-am apucat de treaba, am reusit abea sa fac jumatate din fuselaj, stabilizatorul + eleroane si deriva + directia. Vreau ca pe viitorul apropiat sa ma apuc de aripi, si a-si avea o intrebare, in planurile mele , din ce am masurat aripile nu sunt lafel, adica cea drepta este mai lunga decat cea stanga, in concluzie: este normal sa fie aripa asimetrica? eu nu am cunostinta despre asa ceva si astept sfaturi de la cunoscatori!
Avionul meu are aprox. 90 cm fuselaj cu aprox. 150 cm aripile, am sa atasez si cateva poze.
Va citesc topicurile cu placere si va admir, pentru cine vrea poze cu Cessna Stationair 206 astept sa ma contactati.

Toate cele bune...

....mai este o situatie , cand aripile nu sant simetrice , uneori constructorul prefera sa mareasca portanta , greutatea unei aripi ca sa-l echilibreze ,....fenomenul de rotire al modelului in sensul de mers al motorului !
0

#8 Useril este offline   tetea 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 759
  • Inregistrat: 04-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 23 April 2010 - 09:33 PM

 Salut @Aru,

Ai foarte mare dreptate, dar ceea ce spui este valabil la aeromdelele cu anvergura mica.....Cel mai simplu se poate verifica planul, lstind-ul pe un format A4. Luni cind ajung la serviciu, chiar am sa verific asta si, am sa va tin la curent cu informatiile pentru ca efectiv acest aspect ma intereseaza si pe mine.
0

#9 Useril este offline   DreamFly 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 55
  • Inregistrat: 12-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aero

Postat 28 April 2010 - 09:21 PM

Nea' tetea, ceva rezultate? eu pana la urma cum fac cu aripile? trebuie sa fie exact ca in planuri? am voie mici abateri? unde pot sa scot la xerox mai mare in bucuresti? Si nu vinde nimeni marunti suri din aeromodelism ? Va salut, Ionut!

Aceasta postare a fost editata de DreamFly: 28 April 2010 - 09:22 PM

0

#10 Useril este offline   nicolas 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 695
  • Inregistrat: 06-October 06
  • Gender:Male
  • Location:Popesti-Leordeni

Postat 28 April 2010 - 09:53 PM

Vezi postareaDreamFly, la Apr 28 2010, 10:21 PM, a spus:

Nea' tetea, ceva rezultate? eu pana la urma cum fac cu aripile? trebuie sa fie exact ca in planuri? am voie mici abateri? unde pot sa scot la xerox mai mare in bucuresti? Si nu vinde nimeni marunti suri din aeromodelism ? Va salut, Ionut!

Pe Stefan cel Mare mai sus de Lizeanu mergand spre Victoriei pe partea stanga.
Its nice to be important, but its more important to be nice ...
0

#11 Useril este offline   ARU 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1427
  • Inregistrat: 15-February 08
  • Gender:Male
  • Location:Buzau
  • Interests:aero

Postat 28 April 2010 - 10:39 PM

tot pe Stefan cel Mare , peste drum de Spitalul Colentina ,.... am aflat si eu de pe forum.
0

#12 Useril este offline   tetea 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 759
  • Inregistrat: 04-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 29 April 2010 - 08:18 PM

Am listat pe A4 si aripile sunt identice....o fi din setarea imprimantei mele........?
0

#13 Useril este offline   DreamFly 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 55
  • Inregistrat: 12-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aero

Postat 02 May 2010 - 10:12 PM

Salutare, inca mai lucrez la model, incet si sigur, am reusit sa realizez si complicatele segmente de aripa la care ma "impotmolisem" oarecum , urmeaza sa vad cum sta treaba cu lonjeroanlele iar apoi o sa ma ocup de tren fata si ce o mai ramnae de facut.
A-si vrea sa va intreb daca trenul din fata este comandat de acelasi servo care misca directia, ca nu imi dau seama cum pe video-uri , la sol aceste avioane se misca mai ceva ca masinutele, si am marea nedumerire cum de iau ele un viraj pe sol? Ma gandesc ca ori roata este msica de acelasi servo cu directia, ori roata este liberea si prim miscarea directiei se misca tot avionul. Astept raspunsurile voastre.Va salut, Ionut!
0

#14 Useril este offline   P I T 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 92
  • Inregistrat: 03-May 10

Postat 08 May 2010 - 03:06 PM

Vezi postareaDreamFly, la May 2 2010, 11:12 PM, a spus:

Salutare, inca mai lucrez la model, incet si sigur, am reusit sa realizez si complicatele segmente de aripa la care ma "impotmolisem" oarecum , urmeaza sa vad cum sta treaba cu lonjeroanlele iar apoi o sa ma ocup de tren fata si ce o mai ramnae de facut.
A-si vrea sa va intreb daca trenul din fata este comandat de acelasi servo care misca directia, ca nu imi dau seama cum pe video-uri , la sol aceste avioane se misca mai ceva ca masinutele, si am marea nedumerire cum de iau ele un viraj pe sol? Ma gandesc ca ori roata este msica de acelasi servo cu directia, ori roata este liberea si prim miscarea directiei se misca tot avionul. Astept raspunsurile voastre.Va salut, Ionut!



Salut , sunt posesorul unu wing tiger si pot sa iti spun ca la acest model roata din fata se misca o data cu directia spate deci, sunt conectate la acelasi servo.Atat pot sa iti spun . Noroc in continuare!
0

#15 Useril este offline   DreamFly 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 55
  • Inregistrat: 12-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aero

Postat 11 May 2010 - 07:44 PM

am facut progrese la avion, urmeaza sa ai imbrac aripa si fuselajul in lemn de balsa.

pozele:

http://img179.images...ografie0192.jpg

http://img243.images...ografie0196.jpg
0

#16 Useril este offline   ARU 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1427
  • Inregistrat: 15-February 08
  • Gender:Male
  • Location:Buzau
  • Interests:aero

Postat 12 May 2010 - 07:44 PM

te salut , ..eu merg pe aripa asamblata pe o planseta perfect de plana . Poti controla daca are torsiune , etc, folosind si un plan (desen) privind repartizarea nervurilor.Totodata pun intre lonjeroanele principale/ baghete ( intrados /extrados ) panoruri de balsa 2 mm , ca dupa uscarea adezivului sa nu se mai torsioneze. Ulterior cand imbrac aripa cu balsa , lipesc intre ele placile de balsa pe cant , le pun tot pe o suprafata planda sa se usuce si apoi imbrac aripa. O zi buna
0

#17 Useril este offline   DreamFly 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 55
  • Inregistrat: 12-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aero

Postat 30 May 2010 - 09:34 PM

Salutare, revin cu niste poze recente, nu am mai avut timp sa mai scriu dar am luctrat la model , nu am abandonat planul...inca :) , am terminat am penajele orizontal si vertical, am construit si aripa si am placato pe dedesubt, am placat si mare parte din fuselaj, mai am de facut: aripa si montat cele doua servo de pe ea, rotile la tren principal + tren fata, suport motor, capota motor , finisari la fuselaj, lacuire si vopsire, alb cu rosu.
Apropo de vopsire astept sfaturi cum si cu ce se poate vopsi , asta ca sa nu il ingreunez prea mult.


Astea-s pozele primise, astept pareri :

http://img205.images...grafie0230.jpg/

http://img63.imagesh...grafie0229.jpg/

http://img690.images...grafie0228.jpg/

asa cum arata in poze avionul cantareste pana in 600 grame si contine si 2 servo de 9 grame cu tije si camasa, receptor 6ch 35mhz si regulator brushless 30A.
0

#18 Useril este offline   DreamFly 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 55
  • Inregistrat: 12-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aero

Postat 08 June 2010 - 09:20 PM

constat ca nu a mai scris nimeni nimic, sincer asteptam parerile voastre deoarece sunt un incepator, in fine , are cineva idee ce dimensiune sa aibe rotile?? si cu vositul cum sa procede? e bine sa il lacuiesc primadata si apoi sa ai dau vopsea?! multam de raspunsuri;)
0

#19 Useril este offline   9unuunu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 802
  • Inregistrat: 07-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Suceava
  • Interests:flying, skydiving,snowboarding,paragliding

Postat 08 June 2010 - 10:08 PM

despre roti...e bine sa fie cat mai mari (50mm-60mm) sa te ajute cand decolezi de pe un teren mai denivelat
de ce nu vrei sa folosesti solarfilm ?
FLYING IS AN ART
0

#20 Useril este offline   DreamFly 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 55
  • Inregistrat: 12-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aero

Postat 09 June 2010 - 04:40 PM

sincer sa fiu nu stiu prea multe despre solar film, nustiu unde il gasesc, la ce bani si cum il folosesc...apoi pot sa aplic vopsea peste solarfilm-ul asta??!
0

#21 Useril este offline   Maverick 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 719
  • Inregistrat: 10-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 June 2010 - 05:30 PM

Ti s-a pus tie pata pe vopsea.. :D
Solarfilm este un tip de folie si o gasesti la Botosani, printre altele. Se aplica usor cu fierul de calcat (special pt asa ceva sau chiar ala de rufe, dar cu atentie). La sfarsit nu vopsesti nimic, este el deja colorat.
Both optimists and pessimists contribute to our society. The optimist invented the airplane and the pessimist the parachute. ~Gil Stern

If you can't fix it with a hammer you have an electrical problem.
0

#22 Useril este offline   alexandru0690 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 50
  • Inregistrat: 16-March 10
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 19 August 2010 - 12:09 AM

respect pt efortul depus e f frumos si sper ca e si asa de solid pe cum arata!bravo si spor la treaba in continuare...asteptam poze!bafta
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro