Modelism - RHC Forum: statistica RHC - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

statistica RHC evolutia numarului de inregistrari pe forum

#1 Useril este offline   Zen 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1185
  • Inregistrat: 14-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 11 April 2010 - 06:06 PM

Am facut niste observatii si m-am gandit ca ar fi interesante(din instinct de matematician :D ) Este vorba de un grafic care arata numarul de utilizatori care s-au inregistrat pana la o data respectiva.
Informatiile desigur le-am luat de pe forum studiid lista utilizatorilor si sunt cat se poate de precise.

Dupa cum puteti vedea intre 2008 si 2009 are loc o "explozie" neobisnuita de inregistrari,iar daca e sa judecam dupa grafic,in aprilie 2011 se vor fi inregistrat cca. 55000 utilizatori :D

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: statistica_RHC.jpg

It's difficult to make things simple!
0

#2 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 11 April 2010 - 06:41 PM

Si HobbyKing isi va muta sediul in Ro, lol :D
... cu picioarele pe pamant ...
0

#3 Useril este offline   Zen 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1185
  • Inregistrat: 14-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 11 April 2010 - 06:44 PM

Vezi postarearenatoa, la Apr 11 2010, 07:41 PM, a spus:

Si HobbyKing isi va muta sediul in Ro, lol :D


Ei bine,majoritatea utilizatorilor nu sunt "activi" ,isi fac cont de dragul...de a face.Dar asta inseamna cel putin ca RHC devine foarte popular.

Aceasta postare a fost editata de Zen: 11 April 2010 - 06:45 PM

It's difficult to make things simple!
0

#4 Useril este offline   Al3xandru239 

  • Membru somnambul
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1877
  • Inregistrat: 11-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Mioveni

Postat 12 April 2010 - 12:57 AM

Vezi postareaZen, la Apr 11 2010, 07:44 PM, a spus:

Ei bine,majoritatea utilizatorilor nu sunt "activi" ,isi fac cont de dragul...de a face.Dar asta inseamna cel putin ca RHC devine foarte popular.

Unele sunt si facuta ca al2lea id in caz ca se intampla ceva pe primu.
Si inca ceva legat de graficul tau ,toti sunt cu varste de la 13-16 ani(din ce am observat eu) mai sunt si uni mai mari.

Aceasta postare a fost editata de Al3xandru239: 12 April 2010 - 12:59 AM

Associated SC8E on 4S
Hpi E-firestorm Novak on 2s MaxAmps
Membru retras!
0

#5 Useril este offline   Maverick 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 719
  • Inregistrat: 10-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 April 2010 - 02:07 PM

Eu nu stiu de unde ai gasit tu 35000 la sfarsitul lui 2010 daca astazi forumul arata asa pe prima pagina:

Statisticile Forumului
Membrii nostrii au trimis un total de 292,397 mesaje.
Avem 10,238 membrii inregistrati.
Cel mai nou membru este cristi77
Both optimists and pessimists contribute to our society. The optimist invented the airplane and the pessimist the parachute. ~Gil Stern

If you can't fix it with a hammer you have an electrical problem.
0

#6 Useril este offline   Zen 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1185
  • Inregistrat: 14-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 12 April 2010 - 04:11 PM

Vezi postareaMaverick, la Apr 12 2010, 03:07 PM, a spus:

Statisticile Forumului
Membrii nostrii au trimis un total de 292,397 mesaje.
Avem 10,238 membrii inregistrati.
Cel mai nou membru este cristi77


Am vazut si eu asta dar cred totusi ca este o diferenta intre cati utilizatori s-au inregistrat pana astazi si cati utilizatori avem astazi


Uite jos 34230. Alt mod de a face statistica nu am gasit.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: membrul_34230.jpg

Aceasta postare a fost editata de Zen: 12 April 2010 - 04:15 PM

It's difficult to make things simple!
0

#7 Useril este offline   Maverick 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 719
  • Inregistrat: 10-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 April 2010 - 04:53 PM

Acel numar banuiesc eu ca este doar un numar de ordine generat automat, care ti se asigneaza in momentul in care faci cererea de inregistrare. Asta nu insemna ca se si aproba inregistrarea in toate cazurile sau ca parte din userii inregistrati candva nu si-au inchis conturile.
Cred ca din acei 35k doar cei 10k sunt conturi active, prin activ intelegandu-se valid, activi (care isi aduc aportul adica) oricum cred ca sunt maxim 1000.

Oricum, sunt sigur ca scriptul de forum care duce in spate RHC-ul are si modul de statistici si adminii le pot genera daca este cazul. Restul, ce facem noi acum sunt supozitii si nici nu pot sa zic ca le vad rostul sincer sa fiu..
Both optimists and pessimists contribute to our society. The optimist invented the airplane and the pessimist the parachute. ~Gil Stern

If you can't fix it with a hammer you have an electrical problem.
0

#8 Useril este offline   Calin 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 11-June 07

Postat 12 April 2010 - 05:04 PM

Salutare, statistica ta nu e tocmai corecta deoarece de bazezi pe un ID incrementat automat pentru asigurarea unicitatii campului din baza de date. Trebuie sa iei in calcul cum zicea si Maverick, doar userii inregistrati nu acele id-uri. Zilnic se inregistreaza 10-20 de boti de spam caruia i se aloca cate un id dinala. Acesti boti bineinteles ca sunt filtrati de admini si banati dar id-ul nu scade, creste tot timpul.


0

#9 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 12 April 2010 - 05:23 PM

Vezi postareaCalin, la Apr 12 2010, 06:04 PM, a spus:

Zilnic se inregistreaza 10-20 de boti de spam caruia i se aloca cate un id dinala. Acesti boti bineinteles ca sunt filtrati de admini si banati dar id-ul nu scade, creste tot timpul.

In zilele "bune" se inregistreaza intre 80-160 de boti/max 10 useri reali.
In zilele "rele" 40-50 de boti/max 2-4 useri reali.
Asta e statistica reala generata de mine,nu ma uit pe graficele/statisticile pe care le genereaza softul....
flying is my life...
0

#10 Useril este offline   Zen 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1185
  • Inregistrat: 14-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 12 April 2010 - 05:31 PM

Am spus de la inceput ca nu reprezinta numarul de utilizatori ci numarul de inregistrari,dar alta metoda nu am avut la dispozitie.

Ce nu puteti pune la indoiala este ca graficul,desi arata aparent mai multi useri decat sunt,este oarecum proportional cu graficul cresterii reale de utilizatori,deci ideea de fond nu e gresita,eu am pus accentul pe curba iar nu pe numarul propriu-zis.

Indraznesc sa spun ca daca acum graficul arata 35000 si sunt 10000, in 2011 daca graficul arata 55000 cred ca vor fi aprox.15000. Ramane de vazut :D
It's difficult to make things simple!
0

#11 Useril este offline   TUROK 

  • BAGA VITEZA
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3708
  • Inregistrat: 03-February 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:AEROMODELISM

Postat 12 April 2010 - 05:45 PM

Ma gandesc cum va arata in 2012 :D
ADOR VITEZA!!!
0

#12 Useril este offline   Maverick 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 719
  • Inregistrat: 10-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 April 2010 - 08:04 PM

Dar in 2013? Cine stie.. poate reuseste curba sa depaseasca unghiul de 90 grade :rolleyes:. Ceva in genul:
		\
		 |
		/
	   /
____--

Aceasta postare a fost editata de Maverick: 12 April 2010 - 08:05 PM

Both optimists and pessimists contribute to our society. The optimist invented the airplane and the pessimist the parachute. ~Gil Stern

If you can't fix it with a hammer you have an electrical problem.
0

#13 Useril este offline   Zen 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1185
  • Inregistrat: 14-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 13 April 2010 - 08:27 PM

Vezi postareaMaverick, la Apr 12 2010, 09:04 PM, a spus:

Dar in 2013? Cine stie.. poate reuseste curba sa depaseasca unghiul de 90 grade ;). Ceva in genul:
		\
		 |
		/
	   /
____--


Da' poate face un looping dupa care aterizeaza fortat :D
It's difficult to make things simple!
0

#14 Useril este offline   CamilBM 

  • ex BIGfoot
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1013
  • Inregistrat: 02-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:UAV/F3A/JET/3D/1:1

Postat 16 April 2010 - 09:25 PM

Vezi postareaAl3xandru239, la Apr 12 2010, 01:57 AM, a spus:

Si inca ceva legat de graficul tau ,toti sunt cu varste de la 13-16 ani(din ce am observat eu) mai sunt si uni mai mari.

Ciudat e ca, chiar cei intre 13-16 ani cred ca stiu tot ce se poate sti despre modelism la 2 saptamani de citit forumul, si ca pot zbura ca un meserias dupa tot 2 saptamani de simulator...
Eu dupa 2 ani de citit pe fomulul, un an jumate de simulator mai zilnic, si pilotat mai in fiecare weekend, tot pot spune ca mai am FOARTE MUUULTE de invatat...
Pana se va ajunge sa se stie despre modelism la nivelul la care se stie in US sau prin alte tari mai rasarite mai sunt vreo 5 ani...
Fly to live
Live to fly

Futaba 8FGS, HK 6CH, EM Yak 54 2.2m TGY50, Miss Wind S 50E, Swallow 90 RCGF20, Sukhoi S29 50E V2, TG L-39 EDF90, FG L-39 EDF70, Click, Click C, Sultimate, Elipsia, Bicut V1, Quad 50cm, Radina DLG Stignas, , Heli 450 V2, Funjet.
0

#15 Useril este offline   aantikk 

  • ex aantik
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 11-June 07
  • Gender:Male
  • Location:Buzau\Kalamata

Postat 17 April 2010 - 12:24 AM

Vezi postareaBIGfoot, la Apr 16 2010, 10:25 PM, a spus:

Ciudat e ca, chiar cei intre 13-16 ani cred ca stiu tot ce se poate sti despre modelism la 2 saptamani de citit forumul, si ca pot zbura ca un meserias dupa tot 2 saptamani de simulator...
Eu dupa 2 ani de citit pe fomulul, un an jumate de simulator mai zilnic, si pilotat mai in fiecare weekend, tot pot spune ca mai am FOARTE MUUULTE de invatat...
Pana se va ajunge sa se stie despre modelism la nivelul la care se stie in US sau prin alte tari mai rasarite mai sunt vreo 5 ani...



Ca bine graiesti.

Iaca am si eu vreo 3 ani juma',am pierdut un avion,am rupt altul,easy gliderul saracul are km dat peste cap(ies saptamanal cu el 2-3 ore)de 3 ani de cand il am si tot sunt muci.
Forumul l-am citit pe tot de la un capat la altul si iaca ca nici de postat nu prea am avut timp.Norocul meu a fost pe la vanzari-cumparari,am mai dat un up ceva si am mai facut stelute de modelist meserias.
Pustii astia din ziua de azi sunt activi pe toate forumurile,"phoate gajejte ji ei ceva interesant"
Vorbeam acu fo doua zile cu o nepoata de a mea(am sarit pe langa subiect dar nu ma pot abtine)stiu ca eu am probleme cu gramatica dar astia sunt de pe bancile scolii veniti.Mia rupt nasul cu ceea ce a scris pe messenger(mijto,ejti,sw(in loc de "se")io,eo(eu),aiki,(o mica urare de ziua fiicei mele:la multi ani pt andreea.. q intarziere..ieri nu miai zis ji u nik " si inca una unde incerca sa o invete pe fetita mea sa faca nu stiu ce:deci tii apasat q mauso pe poza din folder shi mausu q tiot q poza " si exemplele continua.

Pai ce modelism sa mai invete frate astia cand ei au alta preocupare acum si anume sa schimbe limba romana cu totul.Cat de mult ma bucur ca nu sunt chiar asa de analfabet.

Revenind la numarul de useri,probabil ca sunt destui dar activi sunt putini.Pote 3-4 sute? dintre care zilnic sau saptamanal 100 se cearta din diverse motive(ala e mai smecher,ala mai avut,ala mai cu mot etc) pe la navo iar sunt vreo 20 care se scuipa intre ei cand au timp,pe la vanzari activeaza vreo suta care numai asta fac toata ziua(poate iese ceva material cu o combinatie ceva)si mai raman vreo 20 care ne explica ce este defapt modelismul.

Dintre toti iese in fata @renatoa care de departe este cel mai activ membru :rolleyes:
Restul care or mai fi ...se ocupa de cu off-line-ul asa ca mine acum.Un fel de telenovela modelistica.

S fiti iubiti.
0

#16 Useril este offline   aantikk 

  • ex aantik
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 11-June 07
  • Gender:Male
  • Location:Buzau\Kalamata

Postat 17 April 2010 - 12:28 AM

Vezi postareaTUROK, la Apr 12 2010, 06:45 PM, a spus:

Ma gandesc cum va arata in 2012 :)



Cu siguranta UD!

:rolleyes:

Intelegi tu,maiasii aia nu sau gandit si la cati om fi pe forumul asta:P


Pana una alta ceea ce am vrut sa spun in cele doua posturi,este neinteresant ce si cati suntem pe forum daca de la o vreme nu prea mai facem modelism(criza bato vina).

L.E.
Inca o postare la plesneala din partea mea,asa face omul cand nu are somn ca si tot topicul asta defapt.

Aceasta postare a fost editata de aantikk: 17 April 2010 - 12:29 AM

0

#17 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 17 April 2010 - 06:39 PM

Vezi postareaaantikk, la Apr 17 2010, 01:24 AM, a spus:

Vorbeam acu fo doua zile cu o nepoata de a mea(am sarit pe langa subiect dar nu ma pot abtine)stiu ca eu am probleme cu gramatica dar astia sunt de pe bancile scolii veniti.Mia rupt nasul cu ceea ce a scris pe messenger(mijto,ejti,sw(in loc de "se")io,eo(eu),aiki,(o mica urare de ziua fiicei mele:la multi ani pt andreea.. q intarziere..ieri nu miai zis ji u nik " si inca una unde incerca sa o invete pe fetita mea sa faca nu stiu ce:deci tii apasat q mauso pe poza din folder shi mausu q tiot q poza " si exemplele continua.

Ai ramas in urma mon cher. Am scos zeci de moace si am lasat doar textul, sa te lamuresti ca tare ciudati am ajuns, daca ne punem problema de virgule si puncte...
Am si eu o verisoara, inca vorbeste dar nu garantez ca mai stie sa scrie... :
"nb... gagiki ne vdm maine la scXsi baieti in sp... {M} amine am puso cu diriga normal ca de fiecare data{M} bex la ele
go la mather:X>:D< [ m'u ] pop la voi si bex la comy...si fetele mel 8->.:X>:F<
bk de afara vai vai maria mamiiii mamyy vai de capu meu mam kkt pe mn{M}
mai mult ca sigur ii asa)dute wa si scutestemaazi eu ies cu pr meisi cu bita mea:Xla mn in bar nu vreau sa te mai vad am zis o data:)){M}
bk de la baut smaio bag pl ce mi rau maria buzz cand intri ca vai se'nvarte casa cu mine se invarte casa mel aia{M}
nb sper sa ne mai vdmakm is dep{M}maine pff o zis grea ma asteapta"

Iti dai seama ca 2-3 litere sarite in mesajele de pe forum nu ma mai sperie. Daca inteleg ideea e suficient.
Multa bafta!
Scuze de offtopic!
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#18 Useril este offline   Maverick 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 719
  • Inregistrat: 10-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 April 2010 - 07:03 PM

bitex, ai si traducere? Pe onoarea mea daca am inteles ceva..
Scurtaturile pe chat aparusera inca de pe vremea mea (ca si eu sunt tinerel) dar nu in halul asta.. au devenit indescifrabile
Both optimists and pessimists contribute to our society. The optimist invented the airplane and the pessimist the parachute. ~Gil Stern

If you can't fix it with a hammer you have an electrical problem.
0

#19 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 17 April 2010 - 07:15 PM

Pe onoarea mea ca astea sunt fragmente 100% inteligibile, spre deosebire de altele, pe care mi-a fost jena sa le postez aici. Si daca era fereastra de messenger si lasam toate iconitele care apareau acolo, imaginea era de-a dreptul impresionanta.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#20 Useril este offline   aantikk 

  • ex aantik
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 11-June 07
  • Gender:Male
  • Location:Buzau\Kalamata

Postat 18 April 2010 - 01:01 AM

Vezi postareabitex, la Apr 17 2010, 07:39 PM, a spus:

Ai ramas in urma mon cher. Am scos zeci de moace si am lasat doar textul, sa te lamuresti ca tare ciudati am ajuns, daca ne punem problema de virgule si puncte...
Am si eu o verisoara, inca vorbeste dar nu garantez ca mai stie sa scrie... :
"nb... gagiki ne vdm maine la scXsi baieti in sp... {M} amine am puso cu diriga normal ca de fiecare data{M} bex la ele
go la mather:X>:D< [ m'u ] pop la voi si bex la comy...si fetele mel 8->.:X>:F<
bk de afara vai vai maria mamiiii mamyy vai de capu meu mam kkt pe mn{M}
mai mult ca sigur ii asa)dute wa si scutestemaazi eu ies cu pr meisi cu bita mea:Xla mn in bar nu vreau sa te mai vad am zis o data:)){M}
bk de la baut smaio bag pl ce mi rau maria buzz cand intri ca vai se'nvarte casa cu mine se invarte casa mel aia{M}
nb sper sa ne mai vdmakm is dep{M}maine pff o zis grea ma asteapta"

Iti dai seama ca 2-3 litere sarite in mesajele de pe forum nu ma mai sperie. Daca inteleg ideea e suficient.
Multa bafta!
Scuze de offtopic!



:rolleyes: :blink: :blink:


Ma perfectionez cand vin in vara acasa.Inca lucrez la descifrarea mesajului :blink: :blink: :blink:
0

#21 Useril este offline   Zen 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1185
  • Inregistrat: 14-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 14 April 2011 - 06:02 PM

Vezi postareaZen, la 12 April 2010 - 05:31 PM, a spus:

daca acum graficul arata 35000 si sunt 10000, in 2011 daca graficul arata 55000 cred ca vor fi aprox.15000.

Se pare ca astazi, dupa un an, avem 13156 utilizatori, mai putin decat am preconizat, dar totusi...

Acum am observat ca de cand cu schimbarea versiunii forumului, nu mai apare in dreptul fiecarui membru a cata incercare de inregistrare este(poate doar la admini/moderatori apare) deci nu pot sa mai verific daca avem 55000 de incercari desi banuiesc ca sunt chiar mai multe, insa adminii au filtrat la greu.

O intrebare pt admini: introducerea obligatorie a locatiei(de ex.) pentru inregistrarea contului nu ar filtra toti botii ?

Aceasta postare a fost editata de Zen: 14 April 2011 - 06:04 PM

It's difficult to make things simple!
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro