Modelism - RHC Forum: Eveniment neplacut - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Eveniment neplacut

#1 Useril este offline   draude80 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 273
  • Inregistrat: 25-August 09
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:Aero, FPV

Postat 02 May 2010 - 08:39 AM

Salutare !

Ieri zi frumoasa cu soare si multi oameni sarbatorind 1Mai.

Toate bune si frumoase....am mers si eu cu un grup de prieteni in Drumul Sabareni si EZ-ul.

Zburat de cateva ori pentru incalzire, montat camera si hai sa facem un filmulet!

ATENTIE!!! este o unitate de transmisiuni speciale cu o gramada de antenutze in unde scurte. am pierdut Ez-ul la 350m de aceasta unitate si 250m fata de mine altitudinea 40-50 m. l-am gasit dar tre sa lucrez ceva la el sa il pun pe picioare... accu de 2200 mah acordeon, camera julita, o aripa sculptata si botu de indreptat. sa testez receptorul si motorul!

Grija mare daca vreti sa zburati peste campurile din zona respectiva si nu deranjati baietii de la ,, ochiul si timpanul ''

PS. Pot sa le cer ceva despagubiri??
0

#2 Useril este offline   ALLEN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3004
  • Inregistrat: 11-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti sector 1

Postat 02 May 2010 - 08:45 AM

nu, nu poti. mai ales ca e vb de o unitate militara, care isi desfasoara activitatea perfect legal.

sorry pt crash!
_______________________________________________________________________________________
Alaturi de hidrogen, prostia e cea care se gaseste in cea mai mare cantitate in univers. La fel si idiotii.
_______________________________________________________________________________________
0

#3 Useril este offline   draude80 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 273
  • Inregistrat: 25-August 09
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:Aero, FPV

Postat 02 May 2010 - 08:53 AM

Vezi postareaALLEN, la May 2 2010, 09:45 AM, a spus:

nu, nu poti. mai ales ca e vb de o unitate militara, care isi desfasoara activitatea perfect legal.

sorry pt crash!



Salut !

Am glumit in privinta despagubirilor! Gresala a fost din partea mea pt ca observasem o antena de mari dimensiuni pentru unde scurte!
Partea nasoala este ca mi-a sarit SD-ul din camera la impact si nu l-am mai gasit.....aveam si eu cutia neagra.

Si avionul a fost recuperat intr-o ora dupa ceva scotocire.
0

#4 Useril este offline   pistolaSHNIKOV 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 221
  • Inregistrat: 09-March 07
  • Gender:Male

Postat 02 May 2010 - 02:45 PM

Oarecum offtopic, o poveste si niste intrebari, daca tot s-a deschis subiectul:
Acum un an taica-miu reusea sa prabuseasca EZ-ul in curtea unei unitati militare din Buzau, foarte aproape de gard (era vant, si pierduse controlul). A ajuns langa gard si n-a vazut avionul. S-a dus la santinela de la poarta unitatii si i-a explicat ce si cum. I-a fost adus EZ-ul, care fusese ridicat inainte sa ajunga taica-miu la gard, si, dupa ce a demonstrat ca nu avea camere de luat vederile pe el, i-a fost returnat. Happy ending.


Sa filmezi unitati militare (sau alte obiective de importanta strategica: ambasade, aeroporturi, porturi, centrale nucleare, etc) clar este interzis.
(nu stiu care e pedeapsa, stie cineva care este riscul ?)
Oare care ar fi distanta minima de la care poti filma in siguranta un sau pe langa un asemenea obiectiv, ma refer la siguranta dpdv legal ?
(bine inteles, in ideea ca nu pierzi controlul si nu te prabusesti langa gard sau chiar in curtea lui)

Sau ideea e ca poti filma chiar de langa gardul obiectivului (sau ma rog, de pe domeniul public imediat invecinat), cata vreme nimic din obiectiv nu se vede pe film ?
"Misiunea mea este sa imi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine. Ne intelegem bine, ca intre asasini."
Emil Cioran

0

#5 Useril este offline   draude80 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 273
  • Inregistrat: 25-August 09
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:Aero, FPV

  Postat 02 May 2010 - 05:25 PM

Vezi postareapistolaSHNIKOV, la May 2 2010, 03:45 PM, a spus:

Oarecum offtopic, o poveste si niste intrebari, daca tot s-a deschis subiectul:
Acum un an taica-miu reusea sa prabuseasca EZ-ul in curtea unei unitati militare din Buzau, foarte aproape de gard (era vant, si pierduse controlul). A ajuns langa gard si n-a vazut avionul. S-a dus la santinela de la poarta unitatii si i-a explicat ce si cum. I-a fost adus EZ-ul, care fusese ridicat inainte sa ajunga taica-miu la gard, si, dupa ce a demonstrat ca nu avea camere de luat vederile pe el, i-a fost returnat. Happy ending.


Sa filmezi unitati militare (sau alte obiective de importanta strategica: ambasade, aeroporturi, porturi, centrale nucleare, etc) clar este interzis.
(nu stiu care e pedeapsa, stie cineva care este riscul ?)
Oare care ar fi distanta minima de la care poti filma in siguranta un sau pe langa un asemenea obiectiv, ma refer la siguranta dpdv legal ?
(bine inteles, in ideea ca nu pierzi controlul si nu te prabusesti langa gard sau chiar in curtea lui)

Sau ideea e ca poti filma chiar de langa gardul obiectivului (sau ma rog, de pe domeniul public imediat invecinat), cata vreme nimic din obiectiv nu se vede pe film ?


Nu am avut nici cea mai mica intentie sa fiu aerospion!

Prostia mea este ca am observat antena de unde scurte si faptul ca avea semnalizare.

Daca aterizam ( prabusam ) in curtea acelei institutii cu siguranta meritam toate suturile de rigoare.

Prostia se plateste ....bine ca a fost doar atat.


PS: Mami!! Promit sa nu mai fac trebsoare de acest gen!!!
0

#6 Useril este offline   adioperator 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1356
  • Inregistrat: 12-November 09
  • Gender:Male
  • Location:Tulcea
  • Interests:aeromodelism

Postat 04 May 2010 - 07:22 AM

Statia ta in ce frecventa lucreaza?
0

#7 Useril este offline   ERASER 

  • Vintage
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2229
  • Inregistrat: 23-March 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Drumul Taberei
  • Interests:F3A , veliere

Postat 04 May 2010 - 07:41 AM

Militarii nu emit in frecventele de modelism, dar emitatoarele lor de unde scurte sunt foarte puternice si semnalul trece de etajele de filtrare din receptor si activeaza AGC-ul (auto gain control) care atenueaza semnalul receptionat, deci si pe cel provenit de la radiocomanda. Receptoarele mici si usoare sunt si cel mai usor de "pacalit" deoarece pentru a le reduce greutatea producatorii au redus la minimum partea de filtrare si selectie a semnalului. Cele mai rezistente receptoare in aceasta situatie ar fi cele dubla conversie + PCM.

Pe viitor incearca sa nu te apropii prea mult de alte emitatoare sau relee de unde scurte, raportul distantelor nu ar trebui sa fie mai mic de 4:1 (modelul la 100m de tine si 400m de emitatorul militar, sau modelul la 250m de tine si 1000m de emitatorul militar).
Future is electric, but I belong to the past...
TEL. 0726.191.725
0

#8 Useril este offline   draude80 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 273
  • Inregistrat: 25-August 09
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:Aero, FPV

Postat 04 May 2010 - 09:53 AM

Vezi postareaadioperator, la May 4 2010, 08:22 AM, a spus:

Statia ta in ce frecventa lucreaza?


Statia este in 35 Mhz
0

#9 Useril este offline   draude80 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 273
  • Inregistrat: 25-August 09
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:Aero, FPV

Postat 04 May 2010 - 09:58 AM

Vezi postareaERASER, la May 4 2010, 08:41 AM, a spus:

Militarii nu emit in frecventele de modelism, dar emitatoarele lor de unde scurte sunt foarte puternice si semnalul trece de etajele de filtrare din receptor si activeaza AGC-ul (auto gain control) care atenueaza semnalul receptionat, deci si pe cel provenit de la radiocomanda. Receptoarele mici si usoare sunt si cel mai usor de "pacalit" deoarece pentru a le reduce greutatea producatorii au redus la minimum partea de filtrare si selectie a semnalului. Cele mai rezistente receptoare in aceasta situatie ar fi cele dubla conversie + PCM.

Pe viitor incearca sa nu te apropii prea mult de alte emitatoare sau relee de unde scurte, raportul distantelor nu ar trebui sa fie mai mic de 4:1 (modelul la 100m de tine si 400m de emitatorul militar, sau modelul la 250m de tine si 1000m de emitatorul militar).


Multumesc pentru sfat Eraser.
Receptorul este cel luat de la tine C17 Graupner!
Pana la acest incident l-am folosit pe EZ fara nici o problema. Am zburat si la Cheia prin raza antenelor de sat.
A fost testat si la distanta de 300-400m la 20 m deasupra solului....

Data viitoare observ imprejurimile sa nu fie poluare radio!
0

#10 Useril este offline   ARU 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1427
  • Inregistrat: 15-February 08
  • Gender:Male
  • Location:Buzau
  • Interests:aero

Postat 04 May 2010 - 10:13 AM

..daca un model are camera montata pe el si in prima faza nu gasiti intelegere de la santinela mai bine renuntati la acesta, ca ulterior apar probleme mult mai grave ,...declarati, amenda , posibil in unele cazuri (depinde de obiectiv) penal ...!
0

#11 Useril este offline   draude80 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 273
  • Inregistrat: 25-August 09
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:Aero, FPV

Postat 04 May 2010 - 10:17 AM

Vezi postareaARU, la May 4 2010, 11:13 AM, a spus:

..daca un model are camera montata pe el si in prima faza nu gasiti intelegere de la santinela mai bine renuntati la acesta, ca ulterior apar probleme mult mai grave ,...declarati, amenda , posibil in unele cazuri (depinde de obiectiv) penal ...!


Daca pica la ei in ograda nici nu mai vroiam nimic inapoi !
0

#12 Useril este offline   ERASER 

  • Vintage
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2229
  • Inregistrat: 23-March 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Drumul Taberei
  • Interests:F3A , veliere

Postat 04 May 2010 - 10:40 AM

Graupner C17 este un receptor standard, simpla conversie, care in conditii de liniste radio are o raza de actiune de 1000m daca este folosit cu un emitator Graupner.
Nu aveai ce sa faci, erai prea aproape de unitate. Puterea de emisie a statiei este limitata (de legile omologarii in UE) la 100mW, in timp ce emitatoarele militare au putere de 100 - 5.000 ori mai mare, asa ca daca ai trecut prin fata unei antene directionale chiar la 300m, receptorul a fost "orbit" pentru o perioada. Am patit asta de doua ori la Chitila in 2007 si 2008. In 2008 cu Piper-ul am scapat dupa ce s-au miscau eleroanele haotic vreo 5-6 secunde cu amplitudini foarte mari care mi-au smuls o balama dar totusi nu au distrus servomecanismele.
Future is electric, but I belong to the past...
TEL. 0726.191.725
0

#13 Useril este offline   draude80 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 273
  • Inregistrat: 25-August 09
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:Aero, FPV

Postat 05 May 2010 - 07:20 AM

Vezi postareaERASER, la May 4 2010, 11:40 AM, a spus:

Graupner C17 este un receptor standard, simpla conversie, care in conditii de liniste radio are o raza de actiune de 1000m daca este folosit cu un emitator Graupner.
Nu aveai ce sa faci, erai prea aproape de unitate. Puterea de emisie a statiei este limitata (de legile omologarii in UE) la 100mW, in timp ce emitatoarele militare au putere de 100 - 5.000 ori mai mare, asa ca daca ai trecut prin fata unei antene directionale chiar la 300m, receptorul a fost "orbit" pentru o perioada. Am patit asta de doua ori la Chitila in 2007 si 2008. In 2008 cu Piper-ul am scapat dupa ce s-au miscau eleroanele haotic vreo 5-6 secunde cu amplitudini foarte mari care mi-au smuls o balama dar totusi nu au distrus servomecanismele.


In 2.4Ghz care ar putea fi sursele perturbatoare cele mai intalnite?
0

#14 Useril este offline   Calin 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 11-June 07

Postat 05 May 2010 - 12:54 PM

Vezi postareadraude80, la May 5 2010, 08:20 AM, a spus:

In 2.4Ghz care ar putea fi sursele perturbatoare cele mai intalnite?



MANA. Niciodata sa nu-ti aranjezi antena cand esti in zbor :D


0

#15 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 05 May 2010 - 02:03 PM

Vezi postareaCalin, la May 5 2010, 01:54 PM, a spus:

MANA. Niciodata sa nu-ti aranjezi antena cand esti in zbor :D

Pe bune se intampla necazuri daca misti antena in 2,4 ? sau sa nu faci ceva cu mana eventual nici sa te scarpini in scafarlie !
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#16 Useril este offline   Calin 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 11-June 07

Postat 05 May 2010 - 02:39 PM

da, 2.4Ghz nu trece prin mediu cu densitate mare de apa. Mi s-a intamplat de doua ori intrarea in hold/failsafe cand am miscat antena statiei cu mana, in timp ce modelul era in aer. Practic am ecranat antena.


0

#17 Useril este offline   draude80 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 273
  • Inregistrat: 25-August 09
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:Aero, FPV

Postat 06 May 2010 - 06:04 AM

Vezi postareaERASER, la May 4 2010, 11:40 AM, a spus:

Graupner C17 este un receptor standard, simpla conversie, care in conditii de liniste radio are o raza de actiune de 1000m daca este folosit cu un emitator Graupner.
Nu aveai ce sa faci, erai prea aproape de unitate. Puterea de emisie a statiei este limitata (de legile omologarii in UE) la 100mW, in timp ce emitatoarele militare au putere de 100 - 5.000 ori mai mare, asa ca daca ai trecut prin fata unei antene directionale chiar la 300m, receptorul a fost "orbit" pentru o perioada. Am patit asta de doua ori la Chitila in 2007 si 2008. In 2008 cu Piper-ul am scapat dupa ce s-au miscau eleroanele haotic vreo 5-6 secunde cu amplitudini foarte mari care mi-au smuls o balama dar totusi nu au distrus servomecanismele.



Cred ca in fm puterea statiei este de 5-600mw !! in 2,4ghz puterea este de100mw.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro