Modelism - RHC Forum: Campionatul national R/C Deva 2004 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

Campionatul national R/C Deva 2004

#31 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 20 September 2004 - 12:37 PM

Cum am promis, voi pune cateva fotografii, dupa cum urmeaza:
Proba de machete, zbor RC, locul I si titlul de campion revine lui Mandru Ionel, Clubul Sportiv Sportul Studentesc, cu un avion cu motor cu benzina de 60 (saizeci) de centimetri cubi...ghici ciuperca ce avion estem?

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-23-1095676645.jpg

Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#32 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 20 September 2004 - 12:40 PM

Locul II, Mugurel...

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-23-1095676852.jpg

Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#33 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 20 September 2004 - 12:43 PM

Locul trei...Aira Cobra...din pacate, la zbor a avut un necaz si s-a cam avariat! Sa speram ca se repara!

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-23-1095676981.jpg

Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#34 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 20 September 2004 - 12:45 PM

Locul patru...nu a vrut sa decoleze...mi-ar fi trebuit o elice cu diametrul de 300 mm si un pas de 150mm...si suprapres pe motor...altfel, cred ca a fost modelul cu cel mai frumos rulaj! :D

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-23-1095677123.jpg

Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#35 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 20 September 2004 - 12:46 PM

Soferul!!!!...ca sa nu se plictiseasca, i-am dat atributiuni serioase! Nici politistul nu a stat cu mainile in san...l-a facut sa "scuipe" un mil, pentru depasire periculoasa!!! Deasemenea se poate observa clar din poza ce efect fulminant a avut asupra admiratoarelor.

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-23-1095677198.jpg

Aceasta postare a fost editata de Marinaru: 23 September 2004 - 01:49 PM

Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#36 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 20 September 2004 - 12:47 PM

...el si cu mine!!!

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-23-1095677255.jpg

Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#37 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 20 September 2004 - 12:48 PM

...doua echipe intr-o singura poza!

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-23-1095677300.jpg

Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#38 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 20 September 2004 - 12:50 PM

Arbitrul nu are voie sa atinga modelul!...poza proba pentru procesul etapei!
Domnul Razvan Bujor, un arbitru de nota zece!

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-23-1095677455.jpg

Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#39 Useril este offline   MrSpace 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1079
  • Inregistrat: 16-May 02

Postat 20 September 2004 - 01:37 PM

frumoase poze marinare
da' acum sincer care a fost buba la tine? ca nu prea imi vine sa cred ca nu a decolat aeromodelul cu pricina!
0

#40 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 20 September 2004 - 01:46 PM

Aeromodelul cu pricina are 800 grame de plumb in cioc si echipat de zbor, cu motor Moki M7 cantareste 5.5 kg. A zburat captiv, dar la zbor RC nu prindea destula viteza pe iarba, cum o facea pe beton...si bashca trebuia sa-i mai scot din plumb. SUnt destui martori ca nu a vrut sa decoleze :D!

Aceasta postare a fost editata de Marinaru: 20 September 2004 - 01:47 PM

Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#41 Useril este offline   leo 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 312
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 21 September 2004 - 06:50 AM

Minciuni, domnilor! !!!!

Cred ca frica de inaltime.
:) :) http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/laugh.gif B)
Oricum felicitari.
Nu lasa pe maine ce poti strica astazi!
0

#42 Useril este offline   Flying Kettle 

  • Adevaratul ceaun zburator!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2498
  • Inregistrat: 17-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 September 2004 - 11:41 PM

Domnule Pitts aka Marius Conu,
poate ca ar trebui sa stau in banca mea, dar nu ma pot abtine si va spun doar atat:daca e atat de greu, retrageti-va, poate se vor gasi oameni mai energici si cu siguranta mai tineri.

Aceasta postare a fost editata de BogdanStancu: 23 September 2004 - 04:55 AM

Nu mancati de pe jos! Dauneaza grav sanatatii !

Dragi bikeri, ingrijiti-va sanatatea! Cineva are nevoie de organele voastre.
0

#43 Useril este offline   pitts 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1966
  • Inregistrat: 08-May 02

Postat 23 September 2004 - 09:25 AM

BogdanStancu, la 22 Sep 2004, 23:41, a spus:

Domnule Pitts aka Marius Conu,
poate ca ar trebui sa stau in banca mea, dar nu ma pot abtine si va spun doar atat:daca e atat de greu, retrageti-va, poate se vor gasi oameni mai energici si cu siguranta mai tineri.

Asta si fac!
La Adunarea Generala din martie anul viitor, veniti cu propunere, votati, iar eu vou lasa scaunul liber!
Propunerile se pot face de pe acum, pe forum. Mai democratic decat asa, nu vad cum!
Ce zici, candidezi?
No brain, no headache.....
0

#44 Useril este offline   mizzone 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2180
  • Inregistrat: 07-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 September 2004 - 07:03 AM

eu cred ca o parte din problemele federale deriva si din faptul ca, probabil, au salarii mici. stim cu totii ca la salarii mici, n-ai cum sa ai oameni buni, cine e bun si e in stare de ceva mai acatarii, merge la o conditie financiara pe masura. deci, cita vreme or sa fie posturile alea cu salarii mici, p-astia o sa-i avem, ca oamenii buni sint in alte locuri.
de unde nu e, ce sa ceri?
bafta si minuni!

"...NU TREBUIE CONFUNDAT ADEVARUL CU PAREREA MAJORITATII..."-Jean Cocteau
"...DACA VEI AVEA SUFICIENTA INTELEPCIUNE SI RABDARE SI VEI STA ATENT PE MALUL RIULUI, VEI PUTEA OBSERVA, LA UN MOMENT DAT, PLUTIND LA VALE, CADAVRELE DUSMANILOR TAI" -citat : -Sun Tzu -ARTA RAZBOIULUI

"...cine nu are timp, nu invinge niciodata"-Antoine de Saint d'Exupery

"Cuvintele sincere nu sunt niciodata placute, cuvintele placute nu sunt niciodata sincere" -Lao Tze

"...esential in existenta unui om ca mine este ceea "ce" GINDESTE si "cum" GINDESTE, si NU ceea ce FACE si ce SIMTE."-Albert Einstein-BUCURIA GINDIRII

NOTA: daca, intimplator sau nu, unele cuvinte sau elemente de sintaxa din postarile mele comporta dificultati de compilare pentru unii cititori, sint disponibile scurte seminarii de dezvoltare a perceptiei si comunicarii interpersonale.
de asemenea, RECOMANDAM IMPERATIV celor care se cred indreptatiti sa corecteze modul de redactare al textelor un scurt curs de ISTORIE LINGVISTICA, precum si consultarea unui Indreptar ortografic, ortoepic si de punctuatie.
0

#45 Useril este offline   Flying Kettle 

  • Adevaratul ceaun zburator!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2498
  • Inregistrat: 17-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 September 2004 - 09:11 AM

pitts, la 23 Sep 2004, 10:25, a spus:

Ce zici, candidezi?

imi pare rau, nu sunt disponibil, am ce manca;
...si nici nu mai sunt tanar, decat in modelism.
Nu mancati de pe jos! Dauneaza grav sanatatii !

Dragi bikeri, ingrijiti-va sanatatea! Cineva are nevoie de organele voastre.
0

#46 Useril este offline   pitts 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1966
  • Inregistrat: 08-May 02

Postat 24 September 2004 - 12:51 PM

BogdanStancu, la 24 Sep 2004, 09:11, a spus:

pitts, la 23 Sep 2004, 10:25, a spus:

Ce zici, candidezi?

imi pare rau, nu sunt disponibil, am ce manca;
...si nici nu mai sunt tanar, decat in modelism.

Iar daca sunt aici, asta este in mare parte si pentru ca, iata, la subiectele deschise de mine si de BIg pe forum, sunt numai spectatori.....
Pentru mine este relevant, si consider subiectul inchis!
Multumesc pentru complimentele subintelese! Desi sunt mai batran ca tine si AM CE MANCA, totusi fac treaba asta. Salut!

Aceasta postare a fost editata de Marinaru: 24 September 2004 - 01:19 PM

No brain, no headache.....
0

#47 Useril este offline   Valteras 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3077
  • Inregistrat: 29-May 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 September 2004 - 03:16 PM

mizzone, la 24 Sep 2004, 07:03, a spus:

eu cred ca o parte din problemele federale deriva si din faptul ca, probabil, au salarii mici. stim cu totii ca la salarii mici, n-ai cum sa ai oameni buni, cine e bun si e in stare de ceva mai acatarii, merge la o conditie financiara pe masura.

Mizzone, io ashi mai nuantza putin: la salarii mici stau numai incapabilii si pasionatzii.
Io cel putin, am facut parte din ultima categorie, ceva timp...

De fapt, starea de fapt este si mai nuantzata decat black and white.

Personal, intzeleg mare parte din nemultumirile ambelor "tabere". Dar continui sa cred ca ar trebui sa fim de aceeasi parte a "baricadei"...

Haideti sa nu ne mai ciondranim si sa ingropam securea razboiului si sa dezgropam ... lopata reconstructiei!
Orice pas inainte e un shut in fund!
0

#48 Useril este offline   Flying Kettle 

  • Adevaratul ceaun zburator!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2498
  • Inregistrat: 17-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 September 2004 - 11:45 AM

Revin pentru clarificari:
in mesajul din 17.09 Domnul Conu scria despre locul Dumisale la FRM: "Luati-l voi astia care stati pe margine, si faceti in urmatorii 14 ani cat a facut federatia in ultimii 14...cu leafa care este, cu suturi de peste tot, si fara concediu. Sa va vad, ca de gura sunteti buni!"
Las la o parte comentariul la ce se intelege, adica: noua ne e greu, nici nu stiti voi..., imi vine sa repet: daca e asa greu, lasati-i si pe altii sa mai gafaie, daca nu va place ce faceti.
Pe de alta parte, cu tot respectul pe care il datorez unui modelist, Domnule Conu, ori am reusit sa fiu eu ambiguu, ori nu ati inteles ce voiam: sunt tanar in "modelism" (ghilimelele sunt pentru ca eu de fapt numai zbor ceea ce construiesc altii; cu sinceritate recunosc ca ceea ce fac eu nu e modelism) nu insemna contrariul a ceea ce sunteti dv, deja de niste ani buni la lipit surcele, alea-alea. Fara nici o urma de rautate acest "lipit surcele"!
Dar asa se intampla mereu, un profesionist in ale lui poate da chix daca se apuca de chestii organizatorice. ...Sau nu. Unde mai pui si mediul putred politic al Palatelor Pionierilor, unde -din principiul sovietic- oamenii vechi stau la caldurica; or fi buni, n-or fi buni?.... Nu sustin ca e cazul dumneavoastra, dar daca te bagi in laturi, risti sa te manance porcii.
Daca e sa fiu iarasi sincer, nu stiu ce se petrece la FRM (ca tot romanashu' care se respecta nici nu-midau silinta sa aflu de la sursa), dar am avut pina ceva timp o legatura cu alta federatie care nu aduce venituri ca fotbalul sau alte oligofreniii de astea. Am vazut ca oameni de calitate au reusit sa stea inauntrul unui sistem care -prin definitie si LEGE- e impotriva oamenilor! Exact sovietic! Pai daca asta e legea... Dar legea aia de-abia s-o fi votat si comitiile de la Camera si Senat chiar n-or fi intrebat pe nimeni?
In acelasi timp, in federatia aia de care vorbeam (tot nebuni sunt considerati si aia de practica sportul!) am vazut si mosi basinosi care stateau acolo doar ca erau prieteni cu nu-stiu-cine si mai rau incurcau, da' le placea al dracului...Ce sa mai intelegi?

Si vin si mai lansez o alta aberatie: pe cand o federatie privata? care n-are de-aface cu bugetul de stat, care plateste oameni sau servicii din cotizatii oferite de oameni si nu luate cu japca?
Aici sa ma contraziceti si am sa va multumesc!

Ce mi-a placut teribil a fost:"FR Modelism este o federatie sportiva, nu o organizatie de hobbisti" zau ca nu stiu daca e de bine sau de rau.
Zau ca mi-ar place sa va vad zburand pe la campuri, Domnule Conu, in loc sa va mancati ficatii p-acolo; sigur unii ar mai invata cate ceva; aproape ca am senzatia ca si Dumneavoastra v-ar face bine asta, cu statul la aer, in loc de hartoage si nervi prost platiti. Asta daca sunteti un hobbist adevarat.
Nu mancati de pe jos! Dauneaza grav sanatatii !

Dragi bikeri, ingrijiti-va sanatatea! Cineva are nevoie de organele voastre.
0

#49 Useril este offline   pitts 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1966
  • Inregistrat: 08-May 02

Postat 27 September 2004 - 12:15 PM

@BogdanStancu: :D

Am inteles mesajul, totul e OK!
Chestia cu hobby-ul eu o vad cam asa: hobbystii sunt o masa mare de aero-,auto-, navo- si rachetomodelisti, care fact treaba asta ABSOLUT din placere, dupa pofta si (mai ales!!) buzunar, exact dupa cum le spune inima. Regulamentul si-l fac singuri si sunt fericiti atunci cand ajung cu "obiectul muncii " intreg acasa. Din aceasta masa, se gasesc unii care adera la niste regulamente mai stricte si la o disciplina.....disciplina! Atunci, deja accepta sa devina membri legitimati ai unui club sportiv si participa la competitiile sportive ale federatiei de specialitate, in calitate de sportivi.
In opinia mea, intre hobbysti si sportivi nu poate exista decat o perfecta relatie de camaraderie atunci cand se intalnesc, acolo unde se intalnesc. In fond, este chestie de optiune personala...
Federatie privata zici?? :D Pai, citeste ce am scris cateva pagini mai devreme.......

De surcele, este adevarat, mai tai si eu, mai zbor...ma rog, cam ceea ce am incercat sa fac si ieri la Calugareni :D ...Daca vrei sa ma vezi "pe campuri", ori ne vedem vreodata pe camp, ori intri pe arhiva foto a forumului si ma vezi la "arhiva Marius Conu"..(da' acolo eram mai tanar cu....mai multe mii de beri :D )
In rest, federatia este la Sala Polivalenta, etaj 2, camera 210, usile deschise...cu un telefon inainte: 330.01.03. Simplu.
No brain, no headache.....
0

#50 Useril este offline   pitts 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1966
  • Inregistrat: 08-May 02

Postat 27 September 2004 - 12:18 PM

@BogdanStancu:
Revin: ce am scris "cateva pagini mai devreme" vezi subiectil Federatia Romana de Modelism, capitolul Generalitati, pe forum.
No brain, no headache.....
0

#51 Useril este offline   mizzone 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2180
  • Inregistrat: 07-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 September 2004 - 06:51 AM

pai atunci, cum se face, oameni buni, ca dupa ani de experienta organizatorica in ale modelismului, sintem in 2004 si asistam la flagrante si crase erori, voite sau nu, in concursuri, atit la nivel organizatoric, cit si la nivel de arbitraj!?!???
asta ce-o mai fi?
bafta si minuni!

"...NU TREBUIE CONFUNDAT ADEVARUL CU PAREREA MAJORITATII..."-Jean Cocteau
"...DACA VEI AVEA SUFICIENTA INTELEPCIUNE SI RABDARE SI VEI STA ATENT PE MALUL RIULUI, VEI PUTEA OBSERVA, LA UN MOMENT DAT, PLUTIND LA VALE, CADAVRELE DUSMANILOR TAI" -citat : -Sun Tzu -ARTA RAZBOIULUI

"...cine nu are timp, nu invinge niciodata"-Antoine de Saint d'Exupery

"Cuvintele sincere nu sunt niciodata placute, cuvintele placute nu sunt niciodata sincere" -Lao Tze

"...esential in existenta unui om ca mine este ceea "ce" GINDESTE si "cum" GINDESTE, si NU ceea ce FACE si ce SIMTE."-Albert Einstein-BUCURIA GINDIRII

NOTA: daca, intimplator sau nu, unele cuvinte sau elemente de sintaxa din postarile mele comporta dificultati de compilare pentru unii cititori, sint disponibile scurte seminarii de dezvoltare a perceptiei si comunicarii interpersonale.
de asemenea, RECOMANDAM IMPERATIV celor care se cred indreptatiti sa corecteze modul de redactare al textelor un scurt curs de ISTORIE LINGVISTICA, precum si consultarea unui Indreptar ortografic, ortoepic si de punctuatie.
0

#52 Useril este offline   MUGUREL. 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 744
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 29 September 2004 - 04:21 PM

SALUTARE!
Pentru cei multi: mai incercati sa deveniti si sportivi din hobisti si o sa vedeti ce se intampla la un concurs!
De pe margine e usor sa criticati. Cei care venim acum la concursuri avem o speranta, ca in viitor campurile sa
fie pline de modelisti si de sportivi ,caci in prezent nu castigam nimic dar poate viitorul va fi altul. E poate mai complicat dar numai asa vom deveni cu adevarat modelisti . Oricum viitorul e unul cert (2007 sau 2008),nimeni nu va mai daca nu e legitimat si cu asigurarea la zi.
Cu speranta unei depline armonii intre noi!
MUGUREL.
0

#53 Useril este offline   MUGUREL. 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 744
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 04 October 2004 - 06:38 PM

SALUTARE!
Ce ma bucur , cand scriu si eu ceva se gata cu subiectul!!!!!!!!!!!!
Cu stima !
MUGUREL.
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro