Modelism - RHC Forum: Cum aflu si eu valoarea de piata a unor modele? - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Cum aflu si eu valoarea de piata a unor modele?

#1 Useril este offline   sorin450 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 21-March 10

Postat 22 March 2010 - 03:14 PM

As vrea sa stiu si eu cam care ar fi valoarea pe piata pentru modelele pe care le am. Ma poate ajuta cineva? Nu-mi trebuie exact macar aproximativ.
http://picasaweb.goo...barnea/Diverse#

Multumesc,
0

#2 Useril este offline   zola 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 377
  • Inregistrat: 21-July 07

Postat 23 March 2010 - 10:51 AM

E 11 valoreaza intre 200-300lei depinde cum se comporta pe sina :) si nu nu este in stare buna , eu vad asa lpsa geam misloc , lipsa ceva conectori pe acoperis
E69 intre 100 si 170lei , la fel depinde cum merge ...
Vagoane piko verzi cu doua osii de calatori si posta ... cam 30lei bucata daca ai noroc caci sunt '''start-kit'' , vagonul de marfa cam la fel ...
Vagoanlele piko de calatori pe boghiuri intre 70-100lei depinde daca sunt complete ( pe margini au niste robinete , scarite si leviere ) ...
Sina este pe profil U nu prea se mai foloseste cam 1 -2 pe segment si cateva zeci de lei pe macaz .
Poduri bttb , cca 50-70lei .
Trafuri FZ1 80-100lei bucata

Cam astea ar fi media preturilor .... sunt modele vechi si comune :D

Bafta !
Oto si crevetii lui..
0

#3 Useril este offline   ctc 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 15-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti sector 1
  • Interests:camioane 1 / 16 si 1/14

Postat 25 March 2010 - 05:43 PM

Salut , cred ca momentul ales pentru o evaluare nu este favorabil vanzarii ; mai degraba achizitiei !

In 2009 a zacut un E 11 la vanzare cu 150 roni si nu a plecat timp de mai multe luni; inca mai poate fi vazut si pe acest forum pe dioarama proprietarului in Ialomita.Vagoane de marfa vinde cineva modele Roco noi cu sub 20 roni , anuntul l-am vazut in martie 2010 .
Bafta !
camioane 1/16 - 1/14
0

#4 Useril este offline   zola 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 377
  • Inregistrat: 21-July 07

Postat 25 March 2010 - 07:12 PM

Corect ctc , dar astea daca ''noi'' si vad ca au si cutie , eu cam la atat le-as aprecia .
Posibil sa nu mai fiu la curentr cu preturile actuale la sh , nu am mai intrat pe u forum feroviar de ceva vreme .
Dar de exemplu , acum cativa ani am fost la nemti sa imi caltesc ochii la ''oras in minatura'' si am dat peste un magazin cu articole SH si cu 200e am plecat cu un geamanat de bagam trei chinezi in el plin cu vagoane piko si loco ffleischmann la cutie , cei drept nu toate in stare extaordinara , dar cu un pic de ulei , shimbat carbnui si curatat osiile chimic sunt excelente :D ca sa nu mai zic de ce oferte si tombole erau in targ :)
Oto si crevetii lui..
0

#5 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 March 2010 - 08:39 PM

Zola, noi nu sunt saracele ca au cam 30 de ani. Pe langa faptul ca plasticul o fi cum o mai fi dupa atatia ani, piese de schimb nu prea gasesti la ele (carbuni la motor, roti dintate). La finisare se compara cu materialul rulant tip hobby a lui Mehano, deci foarte ieftin (asta doar daca sunt nedeteriorate si nu au "detalii" lipsa). Sinele Piko tip U nu prea au nici o valoare, practic sunt gunoi. Vorbesc in cunostinta de cauza, am avut si eu exact aceste obiecte plus multe altele, pe care le-am facut cadou unui coleg pe timpul cand nu aveam inca de gand sa am copii. Altfel le-as fi pastrat pentru acestia.


0

#6 Useril este offline   zola 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 377
  • Inregistrat: 21-July 07

Postat 13 April 2010 - 08:38 AM

Nu am spus ca sunt extraordinare modele piko , mai ales cele vechi dar totusi se cumpara , eu cel putin am cumparat modele piko vechi , chiar si linii , nu pentru calitate , ci pentru ca pur si simplu imi adiuceau aminte de modelele pe care le-am avut cand eram copil .
Prima mea activitate modelistica asa a fost , modelismul ferioviar , desii am renuntat de cateva ori la el asta incluzand vanzarea unor diorame aproape terminate si a cca 60-70% din modele , tot acolo m-am intors , pentru mine este cel mai relaxant , prefer sa stau sa piculesc un copac si sa ma jocu cu turnanta decat sa ''zbor'' cu un avion ... mai ales cand le mai infig in pamant :D
Oto si crevetii lui..
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro