Modelism - RHC Forum: atomizor - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

atomizor are idee cineva cine l-a inventat ?

#1 Useril este offline   etaju 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 29
  • Inregistrat: 18-July 04

Postat 18 August 2004 - 03:04 PM

[]

Aceasta postare a fost editata de etaju: 21 August 2004 - 11:46 PM

Acest mesaj apartine RHC, cf. art. 5
0

#2 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 19 August 2004 - 11:25 PM

Din pacate nu mi-a placut istoria de nici o culoare, asa ca mare lucru nu pot face la capitolul asta.
Nici la calcule nu-s mai breaz de cand folosesc computeru'. Abia daca mai stiu cat e un cosinus de 15 grade.
Daca tot esti din Bucuresti, cred ca gasesti o pompa de vid functionala pe undeva (sa zicem la fostul IOR?) sau un compresor mai bunisor montat pe invers. Faci la strung semisferele, scoti aerul dintre ele apoi cauti aia 16 cai sa le desparta... Nu vad la ce foloseste.
Io zic ca-i mai fain la zmee. Parca m-am obisnuit deja cu "eclator" si alte alea... Deja gemul de Magdeburg imi sta in gat. Nu mai vorbesc ca un corp de forma si dimensiunile unei aerodine poate fi aruncata pe verticala si prin simpla desprindere a furtunului de teava de alimentare. Se stie daca aerodina a ajuns la tavan cu furtunul legat de ea sau a fost doar un incident neplacut fara legatura cu experimentele facute? E ca si cum ai sufla aer cu presiune sub o mica umbrela. Cred si eu ca sparge tavanul. In fond cam asa functioneaza mai toate armele clasice. Apropo, din ce era facut tavanul? Si din ce era facuta aerodina?
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#3 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 20 August 2004 - 09:06 PM

Sigur nu-i de la caldura? Cu cine te certi? Ce ti-am facut? Iarta-ma! Plizzzz!

Unde gasesc ceva despre teoria asta a "nano-zmeelor"? Se poate construi un nano-zmeu? Cred ca mi-as face si eu unul ca-i usor de transportat, banuiesc. Presupun ca daca ridic brusc zmeul ala mare si fain al lui Alexella precis gasesc pe jos, scuturate din el, mai multe nano-zmee dar uniforme la culoare. Sanse mici sa se separe unul de la lipitura, adica o molecula de o culoare si una de o culoare. Problema care este, este: de unde gasesc eu o nano-sfoara de 400m? Sau folosesc doua molecule lipite cu praf de super-electroni si inalt zmeul in asimetria fluxului de fotoni geometrico-logici? Raportat la curbura scoartei terestre cred ca mai degraba imping nano-zmeul cu capatul sforii in sus decat sa-l trag dupa sfoara. Consumul de energie e de doar 0,2 nanowatti. N-ar merge filtrati si separati electronii dupa viteza cu... am uitat cum se numeste scula aia. Stiu ca a fost inventata cu mult timp inainte dar am uitat si de cine. Maxwell?

PS. N-am sa pot dormi linistit daca nu facem atomizorul asta sa-mi vopsesc nano-zmeele cu putina nano-vopsea. Stau noaptea asta si rezolv problema.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 20 August 2004 - 09:07 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#4 Useril este offline   Valteras 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3077
  • Inregistrat: 29-May 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 August 2004 - 07:48 AM

Ca bine le mai zicetzi!

Parca-parca incep si io sa mai intzeleg cate ceva!

Datzi-i inainte! Traiasca Mezozmeele si toate alea-alea!
Orice pas inainte e un shut in fund!
0

#5 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 23 August 2004 - 12:24 PM

Vad ca Etaju a sters mesajul, asa ca raspunsul meu poate fi oftopic, dar sa nu ma acuzati, incerc sa extrapolez subiectul in lipsa!
Examen picat la programare in anul I de facultate...conditia impusa era ca elementele de pe diagonala principala a matricei sa fie atomice!!!...adica dupa ce mi-am stors creierii trei ore, am picat pentru ca nu stiam ca in greaca (nici o legatura cu olimpiada de azi) "atomos" inseamna indivizibil...adica "atomizor" este "indivizor"?!!

Aceasta postare a fost editata de Marinaru: 23 August 2004 - 12:27 PM

Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#6 Useril este offline   ctotth 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 985
  • Inregistrat: 22-April 04

Postat 26 August 2004 - 11:06 AM

Mi se pare ca am vazut undeva (carte sau tv) un desen din antichitate cu o cocheta cu atomizoru in mana, dar nu mai tzin minte unde...
Cred ca a fost inventat in antichitate, n-au avut rabdare sa le explice venturi (sau bernuli?) cum se foloseste.

cezar
0

#7 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 26 August 2004 - 02:21 PM

Eu zic ca era un desen din Evul Mediu.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#8 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 26 August 2004 - 03:23 PM

O fi fost clei de magdalene?
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro