Modelism - RHC Forum: trisectiunea unghiului - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

trisectiunea unghiului cum se face ?

#1 Useril este offline   etaju 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 29
  • Inregistrat: 18-July 04

Postat 26 August 2004 - 08:02 PM

[]

Aceasta postare a fost editata de etaju: 26 August 2004 - 08:18 PM

Acest mesaj apartine RHC, cf. art. 5
0

#2 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 26 August 2004 - 08:10 PM

etaju, la 26 Aug 2004, 20:02, a spus:

da pe asta cu trisectiunea unghiului o stiti ? cu rigla, compasul si paharul ?

nu
lumineaza-ne!
flying is my life...
0

#3 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 26 August 2004 - 08:25 PM

etaju, la 26 Aug 2004, 20:19, a spus:

hummm,
vazusem eu undeva intr-un mesaj cum avea cineva probleme cu un unghi de 15°

bine ca am apucat sa te citez ca a stat mesaju fo 5 minute acolo.
maine ziceau astia ca vorbesc singur p'aci
flying is my life...
0

#4 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 26 August 2004 - 11:18 PM

Nu etajule, am vrut sa spun ca in tinerete stiam toate valorile functiilor trigonometrice pentru unghiuri din 15 in 15 grade.
Acum ma lasa memoria si le stiu doar pe cele din 30 in 30 daca asta era problema.

Doua lucruri mi-au placut in scoala generala: geometria si profa de chimie. Asa ca m-as mira sa am ceva de invatat de la tine legat de geometria elementara.

Daca nu stii si vrei sa afli cum se face, vezi ca-i plin netul cu trisectiunea unghiului in toate variantele posibile. Introdu si tu searci cu gogle "angle trisection".
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#5 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 27 August 2004 - 12:15 AM

Ai aici lista cu linkurile:

[]

PS. Nici nu-i nevoie de pahar, merge numai cu rigla si cu compasul. Poti folosi paharul ca sa bei putina apa dupa marea descoperire, prezentata chiar si de Arhimede cu ceva timp inainte...
Apropo, daca te intereseaza pentru zmee, la constructie, iti spun cu cea mai mare placere, altfel te las sa te distrezi singur. Sau: textele sunt in engleza.

PS2 Tot acolo gasesti cum se imparte un unghi in cate unghiuri egale doresti, fara instrumente deosebite, adica cu instrumentele de acum 2434 ani.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 27 August 2004 - 12:45 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#6 Useril este offline   etaju 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 29
  • Inregistrat: 18-July 04

Postat 27 August 2004 - 08:44 AM

bitex, la 27 Aug 2004, 00:15, a spus:

PS

hummmm... adica Post Script ?

pe vremurile de aur ale listelor PC-net, descoperisem ca la editarea electronica nu mai este nevoie de PS. PS functiona pe vremea scrisorilor, unde autorul, dupa ce scria si stampila, daca isi aducea aminte, neavand posibilitatea de a modifica textul, scria dedesubt, sub semnatura.

Intre timp s-a inventat editarea electronica, si nu mai e nevoie de PS. Te deplasezi cu sagetele inserezi lucrul uitat la locul lui si gata.

ESU (Erea Sa Uit) : de ce folosesti PS, moderator Bitex ? care e semnificatia ?
Acest mesaj apartine RHC, cf. art. 5
0

#7 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 27 August 2004 - 09:01 AM

etaju, la 27 Aug 2004, 09:44, a spus:

bitex, la 27 Aug 2004, 00:15, a spus:

PS

hummmm... adica Post Script ?

pe vremurile de aur ale listelor PC-net, descoperisem ca la editarea electronica nu mai este nevoie de PS. PS functiona pe vremea scrisorilor, unde autorul, dupa ce scria si stampila, daca isi aducea aminte, neavand posibilitatea de a modifica textul, scria dedesubt, sub semnatura.

Intre timp s-a inventat editarea electronica, si nu mai e nevoie de PS. Te deplasezi cu sagetele inserezi lucrul uitat la locul lui si gata.

ESU (Erea Sa Uit) : de ce folosesti PS, moderator Bitex ? care e semnificatia ?

...pai ai scris chiar tu!!!
Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#8 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 27 August 2004 - 11:50 AM

Ca sa stii la ce varianta de mesaj am raspuns, in cazul in care faci modificare in text fara nici o atentionare, fara nici un "PS" sau altceva:

"hummmm... adica Post Script ?

pe vremurile de aur ale listelor PC-net, descoperisem ca la editarea electronica nu mai este nevoie de PS. PS functiona pe vremea scrisorilor, unde autorul, dupa ce scria si stampila, daca isi aducea aminte, neavand posibilitatea de a modifica textul, scria dedesubt, sub semnatura.

Intre timp s-a inventat editarea electronica, si nu mai e nevoie de PS. Te deplasezi cu sagetele inserezi lucrul uitat la locul lui si gata.

ESU (Erea Sa Uit) : de ce folosesti PS, moderator Bitex ? care e semnificatia ?
"
Logic, asa este cum zici tu. E valabil si ai dreptate. Poti face orice modificare, insera textul oriunde si tot ce vrei, DAR INAINTE de a trimite mesajul. Cel care citeste, citeste varianta modificata dar FINALA. El n-a vazut altceva.

Parerea mea:
Daca apare mesajul pe forum si fac o modificare ulterioara (in cazul in care nu a mai postat nimeni mesaj dupa mine pana in momentul in care scriu dar asta nu inseamna ca cineva nu scrie un mesaj) o fac in "PS" desi nu-i cea mai potrivita metoda. Asta ca sa nu incep un nou mesaj. E un fel de atentionare ca am mai adaugat ceva la mesaj. Nu ca n-as fi putut face asta chiar in text. In acest fel cine citeste a doua oara mesajul (poti fi bucuros daca citeste macar o singura data...) sa stie ca e modificat si unde, adica vede TOT mesajul, inclusiv ce am scris initial si ce am adaugat ulterior. E exact cum ai scrie pe hartie.
Uneori doar faptul ca apare jos atentionarea ca "mesajul a fost modificat..." nu e suficient ca deseori mai corectez cate o litera. Gaseste tu o varianta mai simpla ca astea doua litere "PS" si sunt bucuros sa o aplic. Uneori sunt tentat sa merg cu PS, PS2, PS3 etc. dar parca n-as merge asa departe, desi intr-un fel ar fi corect.

CONCLUZIE:
Niciodata nu stergi text din mesaj sau schimbi sensul celor spuse dupa postarea lui fara sa anunti ca ai facut-o si fara sa anunti care este modificarea.
Nu-i normal sa faci modificari fara sa anunti care sunt alea. Posibil ca raspunsurile sa vina pentru varianta initiala si apar probleme daca cel care scrie raspunsul nu a copiat mesajul original sau nu stie ca e modificat.
Tu cum te-ai simti daca ai citi ca cineva vinde un produs cu X lei, raspunzi ca vrei sa-l cumperi si accepti pretul dat in mesajul citit si intre timp a modificat pretul in dublu, tot in acelasi mesaj? Apare raspunsul tau dupa al lui si nu-i acelasi lucru. O sa-ti spuna pe romaneste: "Bai gogule tu nu vezi mesajul?" Din momentul in care ai scris un mesaj si pana primesti raspuns poate multi scriu si pe ecranul lor ramane varianta initiala.
Daca pentru tine a te juca cu vorbele si cu intelesul lor e un lucru normal, e problema ta . Eu cand scriu ceva imi asum raspunderea, imi cer scuze daca e cazul si am gresit, corectez sau invat daca e cazul.
Spor la treaba!
Apropo, sa stii ca acolo unde apare "[]" sa stii ca nu a fost scris niciodata nimic. Exact ca si in mesajul lui Valteras, cu pozele si spatiul liber. Pricepi ce spun. Si ca sa mai pricepi ceva, nu-s moderator cand scriu mesaje. Sunt un simplu bitex si atat. Exact cum si tu esti un simplu etaj si nimic mai mult.
Bafta!

PS. N-am stiut ca a primit ban, ca am luat la citit mesajele in ordine si abia acum am ajuns la cel cu informatia... Totusi las mesajul ca poate intra cu alt nick si apuca sa citeasca. Nu stiu daca se mai putea face ceva cu el. Daca avea doar 15 ani se mai putea corecta cate ceva, dar la varsta lui nu cred. Imi pare rau de ce am scris, dar as scrie asta de fiecare data. Hai pa!

PS. Ca sa nu se creada ca faceam misto cu cei 2434 (atunci s-a nascut nu atunci a descoperit asta): http://www.ms.uky.edu/~carl/ma330/hippias/.../hippias21.html

Aceasta postare a fost editata de bitex: 27 August 2004 - 12:34 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#9 Useril este offline   AsphirRhina 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 27-August 04

Postat 27 August 2004 - 02:22 PM

Domnu' bitex, eu sunt nou venit pe aici, dar totusi trebuie sa va atrag atentia ca site-ul propun de dvs. e un site de hipioti si prostituate, dupa cum e si in titlu si subtitluri: "Hippias", "Definition of the curve ".
Imi cer scuze dar se vedea si cu ochelari lenticulari de cal.
0

#10 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 27 August 2004 - 04:26 PM

AsphirRhino, mancate-as de fiecare data cand simt nevoia, n-am cetit atata mecanica a fluidelor de cand ma stiu cat am cetit in noptile cand incercam sa vad de vrea proaspatul raposat. Si munci pe mine sa pricep ce n-am priceput niciodata. Am zis ca daca tot am okazia, sa n-o scap ca alta nu mai prind. Asa ca pune mana pe carti, pe puricat netul, poate-poate pricep ceva. Nici o sansa sa pot fi scos din prostia mea. Acum m-am mai linistit, mi-am revenit si am inceput sa adorm si eu ca omul normal, pe la 3 dimineata. Hai pa si sa mai auzim de sectiuni ale unghiului, ca tare importante sunt! Si ca tot veni vorba: sa nu-ti faci casa intre doua molecule cu electroni calzi ca te trage curentul rece de picatura si daca ai ocazia sa intalnesti cativa mezozomi liberi sa-i trimiti la magdeburg ca am vorbit cu primarul de acolo si le da ceva de lucru la spatii verzi! Haidi pa! vorba unui coleg de suferinta...

Aceasta postare a fost editata de bitex: 27 August 2004 - 04:34 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro