Modelism - RHC Forum: tehnici de calafatuire - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

tehnici de calafatuire

#1 Useril este offline   hms 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 29-December 09
  • Gender:Male
  • Location:deva

Postat 11 March 2010 - 07:14 PM

salutare tuturor,
deschid acest topic in speranta de a afla tehnicile de calafatuire a navomodelelor statice - si ni numai.
ma intereseaza in mod deosebit aceea cu banda de caseta magnetica audio.
multumesc
0

#2 Useril este offline   Radu_ 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1784
  • Inregistrat: 13-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 11 March 2010 - 09:17 PM

citat din DEX

calafát (-turi), s.n. – Cîlți îmbibați cu catran cu care se astupă crăpăturile navelor. Tc. kalafat „călăfătuire”, sau ngr. ϰαλαφίτης, ambele din it. calafatare (Roesler 594; Lokotsch 720; Ronzevalle 129); cf. fr. calfeutrer, sp. calafatear, și, pe de altă parte, bg. kalafat. Sec. XVII; a dat numele orașului Calafat. – Der. cal(a)fătui, vb. (a astupa cu calafat găurile).

Habar nu am avut de unde vine numele localitatii Calafat. Si nici nu am stiut de aceasta operatie ca se numeste asa.
Invata repede si aplica...tot repede!
0

#3 Useril este offline   hms 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 29-December 09
  • Gender:Male
  • Location:deva

Postat 12 March 2010 - 04:44 PM

nimeni, nimic??
0

#4 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 12 March 2010 - 07:06 PM

Vezi postareaRadu_, la Mar 11 2010, 09:17 PM, a spus:

Habar nu am avut de unde vine numele localitatii Calafat. Si nici nu am stiut de aceasta operatie ca se numeste asa.

Nu-i nici o problema, cel putin un sfert din numele noastre provin din ceva concret, legat de trecut.
Dohotaru Gabriela nu stiu cum suna dar provine din vechiul "dohotar" care insemna ceva pe vremuri si inseamna ceva si in ziua de azi. Adica o fosta colega de clasa, o blonda frumoasa foc. Haidi pa, ca e timpul trecut!

Cred ca in ziua de azi, in navomodelism nu se mai aplica mare lucru din calafatuirea clasica din trecut. Materialele sunt altele, tehnica veche nu se mai respecta. Pentru modelism a ramas doar "chituirea". Putin probabil sa se mai introduca unde e cazul alt material de umplutura, dar in orice caz, nu banda de care vorbesti. Ca sa revin la idee, termenu de calafatuire se aplica mai degraba barcilor mari, nu modelismului. Si banda de caseta magnetica nu se aplica barcilor mari. Sunt aplicati in care e potrivita frunza de papura, dar nu vorbim de asta aici.
Pana la urma poti folosi ce vrei ca material de umplutura, dar mai potrivit ar fi ceva natural.
Ca sa revin la subiect, exista alte tehnici de calafature, dar nu cu banda magnetica. Sper sa primesti si raspunsuri mult mai la obiect.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 12 March 2010 - 07:11 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#5 Useril este offline   hms 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 29-December 09
  • Gender:Male
  • Location:deva

Postat 15 March 2010 - 05:48 PM

Vezi postareabitex, la Mar 12 2010, 07:06 PM, a spus:

Nu-i nici o problema, cel putin un sfert din numele noastre provin din ceva concret, legat de trecut.
Dohotaru Gabriela nu stiu cum suna dar provine din vechiul "dohotar" care insemna ceva pe vremuri si inseamna ceva si in ziua de azi. Adica o fosta colega de clasa, o blonda frumoasa foc. Haidi pa, ca e timpul trecut!

Cred ca in ziua de azi, in navomodelism nu se mai aplica mare lucru din calafatuirea clasica din trecut. Materialele sunt altele, tehnica veche nu se mai respecta. Pentru modelism a ramas doar "chituirea". Putin probabil sa se mai introduca unde e cazul alt material de umplutura, dar in orice caz, nu banda de care vorbesti. Ca sa revin la idee, termenu de calafatuire se aplica mai degraba barcilor mari, nu modelismului. Si banda de caseta magnetica nu se aplica barcilor mari. Sunt aplicati in care e potrivita frunza de papura, dar nu vorbim de asta aici.
Pana la urma poti folosi ce vrei ca material de umplutura, dar mai potrivit ar fi ceva natural.
Ca sa revin la subiect, exista alte tehnici de calafature, dar nu cu banda magnetica. Sper sa primesti si raspunsuri mult mai la obiect.


OK
atunci domnilor, tehnici de ''imitare'' a calafatuirii puntilor si bordajelor, cred ca acum am fost destul de clar...
0

#6 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 15 March 2010 - 06:07 PM

Tot speram sa intervina un navomodelist sa te ajute. Vad ca merge mai greu.
Iti pun un link, poate iese ceva din discutia de acolo.
http://www.rhc.ro/forumrhc2/index.php?show...c=6861&st=0
Am mai gasit folosind butonul "Cauta" din dreapta sus, dar nu am rabdare sa stau sa citesc tot.
Nu te lua dupa ce zic eu, ca n-am facut in viata mea o nava adevarata. Am lucrat mult cu lemn dar nu la nave, asa ca asteapta un sfat competent.
Spor la treaba!
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#7 Useril este offline   zola 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 377
  • Inregistrat: 21-July 07

Postat 16 March 2010 - 11:32 AM

Am vazut o data intr-o veche revista ruseasca cum se indesau benzi audio prin crapaturi apoi se ''lipeau'' cu o solutie ce parea a fi cloroform si celuloid .
Insa am o intrebare , dece vrei sa te complici atat cand este de zeci de ori mai usor sa folosesti chit ....
Oto si crevetii lui..
0

#8 Useril este offline   U1326 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 136
  • Inregistrat: 15-June 08

Postat 16 March 2010 - 12:14 PM

Salut,

Procedeul de calafatuire cu banda de magnetofon, presupune sa lipesti banda de magnetofon pe marginea baghetei, apoi sa le lipesti intre ele si sa faci puntea. Astfel vei obtine o delimitare clara intre filele puntii, imitand catranul care se punea pe atunci. Mai simplu, poti sa vopsesti laturile respective cu negru (eventual sa dai un strat mai gros), si apoi sa le montezi. Slefuiesti bine puntea dupa imbinare. Ideal ar fi sa faci niste teste inainte, sa obtii exact efectul pe care-l doresti.

Parerea mea inconstienta,
U-1326
Pics
NON SERVIAM !!!
0

#9 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 16 March 2010 - 12:56 PM

...lipesti baghetele cu aracet colorat, negru sau brun inchis, dupa slefuire efectul este garantat !!!
...tabula crasa, mortua est!
0

#10 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 16 March 2010 - 12:59 PM

Sau pui furnir subtire, de culoare inchisa, intre baghete.
0

#11 Useril este offline   hms 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 29-December 09
  • Gender:Male
  • Location:deva

Postat 16 March 2010 - 06:52 PM

multam de sfaturi tuturora
evident ca am facut niscaiva probe
in ultima imagine am folosit baghete de tei de 4x0.5 mm, si am vrut sa vad cam cum ies buloanele si cepurile cu scobitori... calafatul in acest caz a fost un edding negru, pe canturile baghetelor.
in a doua am folosit aracet cu tus negru - nici o smecherie - poate trebuia sa ''insist'' cu adezivul...
iar in prima si a treia am folosit fasii de cca. 1mm de carton negru intre file, apoi am slefuit. dar... vedeti si voi rezultatul... al dreaq catran de carton, murdareste tot in jurul lui... desi asta ar fi ceva ceva mai aproape de realitate, in ideea in care machetele nu ar trebui sa arate ca ''scoase din cutie''
o sa incerc iar cu fasii de carton negru, iar dupa uscare o sa incerc sa tai surplusul ''la ras'', fara a mai slefui. om vedea ce iese...
si o sa mai fac o proba cu banda de caseta audio
va tin la curent...

P.S. - rog un moderator sa mute topicul la ''navomodele - machete statice''
cu scuzele de rigoare...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC00856.JPG
  • Imagine atasata: DSC00854.JPG
  • Imagine atasata: DSC00855.JPG
  • Imagine atasata: DSC00853.JPG

Aceasta postare a fost editata de hms: 16 March 2010 - 07:00 PM

0

#12 Useril este offline   hms 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 29-December 09
  • Gender:Male
  • Location:deva

Postat 17 March 2010 - 03:00 PM

am incercat metoda cu fasii de carton negru, cu taiere ulterioara a surplusului ''la ras''
rezultatul... acelasi :D , adica ''murdarirea filelor''
ar mai fi o varianta de ''chirurg'', aceea in care o sa indes intre file fasii din acelasi carton negru, dar taiate muuuult mai subtiri - deh, am cutter profi- si.. vedem
inca o idee ar fi cu ata neagra sau maro inchis, prin acelasi procedeu de ''chirurg-dus-cu-capul''
imagini inainte si dupa barberire
ultima e cu creion de 05 mina 2B... cel mai bun rezultat de pana acum
continuam :)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: creion.JPG
  • Imagine atasata: rezultat_1.JPG
  • Imagine atasata: brut_3.JPG
  • Imagine atasata: brut_1.JPG
  • Imagine atasata: brut_2.JPG

0

#13 Useril este offline   CornelP 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 538
  • Inregistrat: 13-June 09
  • Location:Bucuresti

Postat 17 March 2010 - 03:16 PM

Eu am mai incercat asa ceva cu o vopsea speciala pentru vitralii. Vine la tub cu un con lung si ascutit, ideal pentru dungi subtiri. Marele avantaj al acestei vopsele este ca nu-si modifica volumul prin uscare (sub 10%), deci poate ramane in "3d"... o gastesti la magazinele gen "fondu' plastic" sau brico. Si bineinteles au cam ce culori vrei.
0

#14 Useril este offline   sand man 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 167
  • Inregistrat: 18-January 10
  • Gender:Male
  • Location:Baia Mare

Postat 17 March 2010 - 03:33 PM

Stiam ca exista un chit special pentru parchet.
La caracteristici vad ca scrie , expansiune max 7% .
Nu stiu daca e o idee buna , dar daca vrei sa incerci il gasesti aici
Sper sa -ti fie de folos.

bafta!
“Keep the voltage high ”
0

#15 Useril este offline   hms 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 29-December 09
  • Gender:Male
  • Location:deva

Postat 18 March 2010 - 06:37 PM

Evrika!
sfanta ata de papiota!!!
si doza de rabdare aferenta!
revin cu imajini'!
0

#16 Useril este offline   ovidiusc23 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 64
  • Inregistrat: 09-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 06 April 2010 - 03:59 PM

Salut,

Modelele descrise de tine pentru imitarea calafatului sunt in regula din cate am aflat eu si se pot folosi in functie de cum ti se pare tie ca arata mai bine.

http://shipmodeling.net/vb_forum/articles5...ng-Mock-up.html

Eu am folosit aracet colorat cu tus si banda de caseta video care este neagra, ambele metode au functionat (cel putin asa zic eu :) ).

Spor sa ai.

Aceasta postare a fost editata de ovidiusc23: 06 April 2010 - 04:00 PM

Ovidiu
0

#17 Useril este offline   dapero 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 13-February 11

Postat 04 May 2011 - 08:01 PM

Subscriu si eu celor care au infiintat acest topic si vreau sa va spun ca eu am sa incerc cu silicon negru, pentru ca vad ca nu s-a pomenit nimic de el aici si dupa parereea mea ar trebui sa iasa fain!
numai bine si spor la treaba ! :good:
0

#18 Useril este offline   Arkan 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 18-May 11

Postat 23 May 2011 - 07:36 PM

Daca nu ma insel,pentru umplerea golurilor dintre sacnduri si o etanseizare mai buna se foloseau frunze de papura uscate,acestea in contact cu apa se umflau si etanseizau pefect...cel putin la butoaiele de lemn asa se face,ma gandesc k e valabil si la corabii.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro