Modelism - RHC Forum: Parkzone SUKHOI SU-26 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Parkzone SUKHOI SU-26 Opinii, detalii, crash resistance etc

#1 Useril este offline   Gerula 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 381
  • Inregistrat: 09-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 March 2010 - 05:00 PM

Ce parerea aveti de acest avionas bind and fly? Merge tot pe Spektrum, ca si Blade Msr, dar include un AR6400. Are 4 canale, servo pe eleroane, ma rog, o jucarie un pic mai serioasa :).

http://www.rcgroups....d.php?t=1010609

(scuze daca s-a mai discutat, mie search-ul nu mi-a produs nici un rezultat)
Align T-rex 450 SE V2, Gaui Hurricane 200 V2 FES, Blade MSR,
Starmax He-162, V-Mar Do-335, Parkzone P-51D ultra-micro
Spektrum Dx7
0

#2 Useril este offline   Gerula 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 381
  • Inregistrat: 09-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 March 2010 - 07:57 PM

N-are nimeni jucaria asta?
Align T-rex 450 SE V2, Gaui Hurricane 200 V2 FES, Blade MSR,
Starmax He-162, V-Mar Do-335, Parkzone P-51D ultra-micro
Spektrum Dx7
0

#3 Useril este offline   rares marco 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 234
  • Inregistrat: 28-July 09
  • Gender:Male

  Postat 10 March 2010 - 08:03 PM

in primul rind nu este o jucarie ^_^
0

#4 Useril este offline   Gerula 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 381
  • Inregistrat: 09-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 March 2010 - 08:46 PM

Era doar un fel de-a spune ca-i mai mititel ^_^
Align T-rex 450 SE V2, Gaui Hurricane 200 V2 FES, Blade MSR,
Starmax He-162, V-Mar Do-335, Parkzone P-51D ultra-micro
Spektrum Dx7
0

#5 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 11 March 2010 - 11:42 AM

Are cineva, l-am vazut pe Chitila si zboara bine . Arata mai bine decat zboara.
Are insa Florin 100 % alt model, nu stiu exact cum se cheama care este bestial ca zbor, faci ce vrei cu el !
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#6 Useril este offline   Gerula 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 381
  • Inregistrat: 09-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 March 2010 - 12:19 PM

Am inteles ca si SU-26 s-a ieftinit acum din cauza ca Horizon scoate SU-26 XP, varianta care practic rezolva toate problemele ridicate de comunitate vizavi de modelul initial. Zice-se ca o sa poata face si hoover.

Cum eu sunt incepator, nu cred ca are sens sa astept si l-as inhata pe asta.
Align T-rex 450 SE V2, Gaui Hurricane 200 V2 FES, Blade MSR,
Starmax He-162, V-Mar Do-335, Parkzone P-51D ultra-micro
Spektrum Dx7
0

#7 Useril este offline   florin100% 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2685
  • Inregistrat: 20-June 06

Postat 11 March 2010 - 01:10 PM

nu prea te-as sfatui sa il cumperi. E mult submotorizat, e foarte instabil, zboara in viteza si e greu de controlat. Plus ca daca ai stranutat langa el intra in vrie sau mai stiu io ce. Daca esti icepator iti acord 10% sanse sa il zbori mai mult de 1 minut

Cu cat mai mic cu atat mai instabil si mai greu de controlat!! tine minte asta ;)

Aceasta postare a fost editata de florin100%: 11 March 2010 - 01:10 PM

"Odata ce ai gustat din mirajul zborului, nu vei mai putea merge pe pamant decat cu ochii ridicati spre cer"


Team Aeropower

0

#8 Useril este offline   Gerula 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 381
  • Inregistrat: 09-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 March 2010 - 01:44 PM

Mersi de sfat ;)

Eu mizam pe faptul ca, avand o masa foarte mica, are sanse sa scape nevatamat la crash-urile luate pe o iarba ceva mai inalta. Cu alte cuvinte, chiar daca as avea initial zboruri foarte scurte, ar putea fi si foarte numeroase ;). Gresesc?

La ce model de-al tau se referea Real Design mai sus?
Align T-rex 450 SE V2, Gaui Hurricane 200 V2 FES, Blade MSR,
Starmax He-162, V-Mar Do-335, Parkzone P-51D ultra-micro
Spektrum Dx7
0

#9 Useril este offline   Rontaila 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 324
  • Inregistrat: 29-May 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI /BERCENI
  • Interests:Tot ce zboara cu motor sau se scufunda in mare

Postat 12 March 2010 - 08:56 AM

Salut,
daca esti incepator ia un Minimag de la MULTIPLEX ,rezista foarte bine la prabusiri si zboara bine .
Bafta ,
Primul sosit ,ultimul plecat..
0

#10 Useril este offline   Gerula 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 381
  • Inregistrat: 09-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 March 2010 - 01:41 PM

Acum serios, cum se poate compara la crash resistance un model cu anvergula de 1m si greutate de peste 600g complet echipat, cu un sub-mini de 28 de grame, care n-are ce pati daca pica pe o iarba ceva mai rasarita?

Zau asa...
Align T-rex 450 SE V2, Gaui Hurricane 200 V2 FES, Blade MSR,
Starmax He-162, V-Mar Do-335, Parkzone P-51D ultra-micro
Spektrum Dx7
0

#11 Useril este offline   Abburo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1317
  • Inregistrat: 02-June 07

Postat 12 March 2010 - 01:48 PM

Pai, esti sigur ca vei da cu el in iarba si nu printre firele de iarba... sau o "pietricica" lasata accidental in firele de iarba.
Singura varianta este sa incerci si se ne spui si noua cum a fost!
URGENT !!! schimb Caiet A4 cu Audi acelashi model….rog seriozitate!!!
0

#12 Useril este offline   zgr_44 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1324
  • Inregistrat: 02-February 07
  • Gender:Male
  • Location:Birmingham UK

Postat 12 March 2010 - 02:30 PM

Vezi postareaGerula, la Mar 12 2010, 01:41 PM, a spus:

Acum serios, cum se poate compara la crash resistance un model cu anvergula de 1m si greutate de peste 600g complet echipat, cu un sub-mini de 28 de grame, care n-are ce pati daca pica pe o iarba ceva mai rasarita?

Zau asa...

...foarte simplu, diferenta de elasticitate a materialului din care construit fiecare si mai ales, la Minimag in caz de crash, mai ai ce repara.....la ala mic un crash, cu siguranta va fi si ultimul, materialul fiind mai casant la cel mic...datorita masei mici pe care o are, slabe sanse sa prinzi multe zile cu adieri de vant ZERO...ca sa poti spune ca l-ai zburat, nu ca l-ai fi tinut in aer haotic...si oricum e prea scump pt. ceea ce poti face cu el...ca sa nu mai spunem de MINUSUL ca, poate fi utilizat numai cu anumite statii RC Spektrum in 2.4ghz...pe Minimag poti pune ce ORICE statie...si...din ce am auzit de la detinator....la aterizare, cea mai mica atingere a elicei duce la ruperea ei...deci...e haios...si de zburat in sala...

Aceasta postare a fost editata de zgr_44: 12 March 2010 - 02:32 PM

Lucrurile sunt simple.......noi le complicam...
0

#13 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 March 2010 - 02:52 PM

Eu am Cessna Minium de la Kyosho. Multi au vazut-o la Chitila. Este aproape indestructibila. Poate sa ia oricate lovituri si crashuri, nu se strica. Am reusit sa o ciufulesc nitel numai intr-un gard de plasa.

Si in briza normala se tine foarte bine.

Daci, da, masa conteaza foarte mult. Dar conteaza si cum zboara dihania. Cessna zboara bine, se pare ca SU-26 nu. Am toate motivele sa-l cred pe Florin. Stefan
0

#14 Useril este offline   Gerula 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 381
  • Inregistrat: 09-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 March 2010 - 06:17 PM

Vezi postareazgr_44, la Mar 12 2010, 02:30 PM, a spus:

...foarte simplu, diferenta de elasticitate a materialului din care construit fiecare si mai ales, la Minimag in caz de crash, mai ai ce repara.....la ala mic un crash, cu siguranta va fi si ultimul, materialul fiind mai casant la cel mic...


Aici clar n-ai dreptate, vezi ce spune si Stefan, si ce zice lumea pe RC groups de spe Su-26 asta, unii au facut picaje-n bot cu el de la 10m inaltime si n-a avut nimic. La 28 de grame un avion suporta multe, daca materialul nu este extrem de prost.

Vezi postareazgr_44, la Mar 12 2010, 02:30 PM, a spus:

datorita masei mici pe care o are, slabe sanse sa prinzi multe zile cu adieri de vant ZERO...ca sa poti spune ca l-ai zburat, nu ca l-ai fi tinut in aer haotic...


Nu e chiar asa, dar oricum, pe fond n-am cum sa nu-ti dau dreptate, un avion asa de mic si usor te limiteaza clar dpdv meteorologic http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/biggrin.gif

Vezi postareazgr_44, la Mar 12 2010, 02:30 PM, a spus:

si oricum e prea scump pt. ceea ce poti face cu el...ca sa nu mai spunem de MINUSUL ca, poate fi utilizat numai cu anumite statii RC Spektrum in 2.4ghz...pe Minimag poti pune ce ORICE statie...si...din ce am auzit de la detinator....la aterizare, cea mai mica atingere a elicei duce la ruperea ei...deci...e haios...si de zburat in sala...


Zice-se ca se rupe doar elicea cu care vine montat, din cauza ca e picurata cu adeziv la montaj. Cica aia spare duce la nesfarsit :angry:.

Cu statia ai dreptate daca gandesti lucrurile din perspectiva eventualei revanzari. Dpdv al achizitiei insa, cum eu am DX7, nu e o problema.


Oricum, achizitia nu se mai profileaza prea curand la orizont, ca azi am luat T-rexul 450SE al lui Stefan http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/biggrin.gif.
Align T-rex 450 SE V2, Gaui Hurricane 200 V2 FES, Blade MSR,
Starmax He-162, V-Mar Do-335, Parkzone P-51D ultra-micro
Spektrum Dx7
0

#15 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 12 March 2010 - 07:36 PM

Vezi postareaGerula, la Mar 12 2010, 06:17 PM, a spus:

..................
Oricum, achizitia nu se mai profileaza prea curand la orizont, ca azi am luat T-rexul 450SE al lui Stefan http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/biggrin.gif.


Aaaaa ! Super tare ! Fi atent putin :
Am un amic care la un moment dat si-a luat un pittbul ( in necunostinta de cauza ) si dupa ce a crescut si omora toti cainii si pisicile ce ii ieseau in cale a chemat un f. bun dresor care ia spus ca nu se poate dresa mai ales la varsta la care era acum si ca nu si-a luat caine ci pe scaraotchi !
La dus la tara unde a reusit sa termine o oaie, si multe alte oratanii : - sfarsitul il banuiti - taranii cruzi la suflet !
Dupa un an mergand la o expozitie canina a luat ( ca era f. dragalas ) o chestie aparent extraordinar de blanda ! Se numea Mastiff , si acum prevazator a rechemat dresorul care mai sa cada jos cand la vazut - replica dresorului l-ai dat pe : "dracu " si l-ai luat pe " tac'su "

P.S.

Cam asa si cu T-REX-ul in locul Sukhoi-ului !
Are un avantal insa : se repara extraordinar de repede indiferent de marimea crash-ului ! Totul e sa ai "cascaval" neafumat !

P.S. BIS

Sa il stapanesti sanatos si sa il zbori cu placere ! Este un heli super !

Aceasta postare a fost editata de REAL DESIGN: 12 March 2010 - 07:38 PM

Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#16 Useril este offline   Gerula 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 381
  • Inregistrat: 09-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 March 2010 - 10:51 PM

Mersi de urare, dar nu inteleg de unde asta cu "in locul Suhoiului" :rolleyes:.

Pur si simplu, nefiind dornic sa aloc un buget nelimitat acestui hobby, si bagand azi cate ceva in T-rex, am pus achizitia pe hold, mai ales ca la orizont se profileaza Su-26 XP .
Align T-rex 450 SE V2, Gaui Hurricane 200 V2 FES, Blade MSR,
Starmax He-162, V-Mar Do-335, Parkzone P-51D ultra-micro
Spektrum Dx7
0

#17 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 13 March 2010 - 05:53 AM

Vezi postareaGerula, la Mar 12 2010, 10:51 PM, a spus:

Mersi de urare, dar nu inteleg de unde asta cu "in locul Suhoiului" :rolleyes:.

Pur si simplu, nefiind dornic sa aloc un buget nelimitat acestui hobby, si bagand azi cate ceva in T-rex, am pus achizitia pe hold, mai ales ca la orizont se profileaza Su-26 XP .

Pai simplu : Su-26 XP era "ala mic cu coarne " - ( cum spunea si Florin 100 % - greu de pilotat ) dar tu l-ai luat pe "ala MARE cu coarne" adica pe Tacsu
care va fi si mai greu de pilotat ( T-REX'u ) !
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#18 Useril este offline   Gerula 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 381
  • Inregistrat: 09-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 March 2010 - 10:24 PM

Faza e ca T-rexul e luat pentru a-l zbura inainte de Gaui 200 FES ala, nu in loc de Su-26 :)

Su-26 varianta Xp inca n-a aparut la vanzare, e doar prezentat pe site-ul Horizon Germania. Sunt destui care zic pe RC groups ca va fi un avion net superior lui Su-26 simplu, asta e unul din motivele pentru care am decis sa mai astept.
Align T-rex 450 SE V2, Gaui Hurricane 200 V2 FES, Blade MSR,
Starmax He-162, V-Mar Do-335, Parkzone P-51D ultra-micro
Spektrum Dx7
0

#19 Useril este offline   zgr_44 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1324
  • Inregistrat: 02-February 07
  • Gender:Male
  • Location:Birmingham UK

Postat 15 March 2010 - 03:44 AM

Vezi postareaGerula, la Mar 12 2010, 06:17 PM, a spus:

Aici clar n-ai dreptate, vezi ce spune si Stefan, si ce zice lumea pe RC groups de spe Su-26 asta, unii au facut picaje-n bot cu el de la 10m inaltime si n-a avut nimic. La 28 de grame un avion suporta multe, daca materialul nu este extrem de prost.

...eu ti-am raspuns dpdv tehnic nu din scrisurile de pe nush ce review care sunt de obicei 80-90% scrise de A-tehnici, daca vrei facem proba babeste, dam un bobarnac unui Su-26 care e polistiren chior (foarte asemenator cu materialul de tavite pentru ambalat carnea de pui) si un bobarnac unui Minimag care e construit din elapor si sa vedem care e materialul mai de calitate....am vazut si pipait su-26 la...materialul fiind usor are o structura mai casanta si mai putin elastica pt. a nu se torsiona in zbor...elaporul CLAR rezista de 1000 de ori mai bine la socuri decat materialul sukhoi-ului...e haios si atat....iar de zburat...sa te tii...

P.S. vb. lui real design......l-ai dat pe dreaq si ai luat talpa iadului.... http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/biggrin.gif :) :)

PS.-PS... la Cessna lui Stefan difera putin materialul...si parca e ceva si mai usor...l-am zburat si eu odata ...si inca ceva, paraca retin ca detinatorul acelui Su-26 modificase nu stiu ce pe la parghiile de comanda ca avea o hiba...nu mai retin ce anume si de ce anume.....lungimea tijelor sau gaura de la echie ca erau prea mari comenzile...nu mai retin exact.....

Aceasta postare a fost editata de zgr_44: 15 March 2010 - 03:52 AM

Lucrurile sunt simple.......noi le complicam...
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro