Modelism - RHC Forum: Router CNC...de la capat ! - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3

Router CNC...de la capat !

#1 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 09 March 2010 - 08:49 PM

Avem treaba ! A venit primavara ( pe hartie , ca afara inca e zapada ) , asa ca incepem o constructie noua .

- router CNC , proiect clona K2 ( cu modificarile de rigoare ) , cadru profile extrudate 45/60 Bosch , sine THK HSR25 , suruburi cu bile , etc .
curse X_750 , Y_500 , Z_110 , gabarit 1000X650X650 , motoare Nema23 / 3,5Nm .

-am reusit sa ajung la atelier si sa incep sa " crosetez" ... nu mare lucru , n-am avut decat 6 ore la dispozitie . O sa incerc sa " documentez "
fiecare etapa de lucru cat pot de bine ( poze , scule , materiale , etc ) .

-teoretic , masina are deja client ... dar poate interveni orice ( Murphy nu doarme ...) , asa ca , in cazul absurd ca nu mai vrea s-o
cumpere , utilajul este la vanzare ... ( nu fac masina pentru mine , am deja vreo 3 ...) .

-Cam asta ar fi , in prima faza ...

-poze ..........




.................

..............

..............

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1.jpg
  • Imagine atasata: 3.jpg
  • Imagine atasata: 2.jpg
  • Imagine atasata: 4.jpg

0

#2 Useril este offline   vld 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 244
  • Inregistrat: 20-January 08
  • Gender:Not Telling

Postat 09 March 2010 - 09:07 PM

Ce avantaje ofera acele profile de aluminiu fata de un profil ordinar de otel? Cum prelucrezi capetele suruburilor la cota de rulmenti fara sa aiba bataie?
0

#3 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 09 March 2010 - 10:05 PM

Vezi postarealiviu_vladut, la Mar 9 2010, 09:07 PM, a spus:

Ce avantaje ofera acele profile de aluminiu fata de un profil ordinar de otel? Cum prelucrezi capetele suruburilor la cota de rulmenti fara sa aiba bataie?


Profilele extrudate sunt mai drepte decat orice profil de otel ( mai ales astea de la Bosch ) , se asambleaza usor ( coltare rectificate ) ,
unghiurile de 90 ( corecte ! ) sunt relativ usor de obtinut ... plus ca nu trebuie vopsite , si una peste alta , arata mai bine decat un frame
banal de otel ... chestie de gust si estetica a masinii in final ...

Capetele suruburilor le prelucrez pe strung ...( cand am nevoie , de obicei cumpar suruburile gata prelucrate ...trebuie doar sa gasesc
rulmentii potriviti ) ... Nu e chiar asa de greu , totul e sa centrezi corect surubul in universal ( cu scule normale ...comparator de 1/100 si
center finder / Co-Ax ) . Mai trebuie sa te ajute si strungul... daca e o jucarie , nu faci treaba ... Mai intai decalesti capatul de surub , apoi
incepi treaba ( suprafata e cementata , si nu intri in ea cu nici un cutit , fie el HSS sau carbura ... )
0

#4 Useril este offline   znecula 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 845
  • Inregistrat: 03-April 05
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 09 March 2010 - 10:59 PM

Vezi postareakatran, la Mar 9 2010, 10:05 PM, a spus:

Mai intai decalesti capatul de surub , apoi
incepi treaba ( suprafata e cementata , si nu intri in ea cu nici un cutit , fie el HSS sau carbura ... )



Merge si fara decalire.
Eu le prelucrez cu cutit cu placa de carbura.
E drept ca acel cutit iese cam sifonat dupa aceasta operatie, dar duritatea e numai la suprafata.
Dupa ce dau stratul dur jos, ascut din nou cutitul sau il schimb dupa caz si treaba merge brici.

Stima.
0

#5 Useril este offline   Mihai Stancu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 19-February 10
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 17 March 2010 - 10:41 AM

Vezi postareakatran, la Mar 9 2010, 08:49 PM, a spus:

-teoretic , masina are deja client ... dar poate interveni orice ( Murphy nu doarme ...) , asa ca , in cazul absurd ca nu mai vrea s-o
cumpere , utilajul este la vanzare ... ( nu fac masina pentru mine , am deja vreo 3 ...) .



'Neata si spor la treaba! Daca nu faci parte din exceptiile care confirma regula si vreuna din legile mai susnumitului individ iti creaza la un moment dat probleme, as indrazni sa deschid o dicutie pe tema achizitionarii. Fac o remarca : intrucat experienta mea in domeniu este subunitara (pozitiv totusi) as vrea, in cazul in care esti de acord, sa elaboram un pic subiectul, pe privat. In caz afirmativ rog da-mi de stire.
Altfel, numai succes.

Salutari,
Mihai
Bunul simt ar trebui sa fie de "common sense'.
0

#6 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 18 March 2010 - 08:06 AM

Discutam , sigur ... Da-mi mesaj pe privat ... Numai ca tre' sa ai rabdare , tre' sa termin ce
am inceput , fara sa ma grabesc , sa nu dau rasol ...

Oricum , am mai avansat putin , o sa postez mai tarziu ce si cum ...
0

#7 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 18 March 2010 - 09:18 AM

Am terminat bratele laterale ... placa aluminiu MIC-6 , 19mm grosime , dimensiuni 375x250mm... prelucrarea s-a facut pe router
cnc , cu freza 3/8 carbura helix 35 ...din proiect am scos vectorul ( cu toate dimensiunile ) , l-am adus in Artcam unde am
facut toolpath-urile ( profiling , drilling , etc ) .

Fixarea piesei am facut-o cu clampe ( am un kit de 3/8 , a trebuit sa fac ceva modificari ...) . Marginile le-am gasit cu un edge-finder ,
destul de precis , avand in vedere pretul de achizitie (http://littlemachine...=1959&category=)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMGA0404.JPG
  • Imagine atasata: IMGA0405.JPG
  • Imagine atasata: IMGA0394.JPG

0

#8 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 25 March 2010 - 07:24 PM

5 zile libere ... am fugit la atelier si uite cu ce m-am ocupat ... axa Z e gata , axa Y e pe terminate ( as mai avea de facut blocul de rulmenti ) ,
portcablul e montat ... axa X o sa mai astepte un pic ... daca ma prind sarbatorile , nu termin inainte de 15 aprilie ... si mai am de facut si
electronica ( am componentele , trebuie sa le inghesui intr-o cutie si sa le conectez ...) .



...

...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 2.JPG
  • Imagine atasata: 3.JPG
  • Imagine atasata: 4.JPG

0

#9 Useril este offline   katalinhr 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 57
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 25 March 2010 - 10:13 PM

Felicitari arata foarte bine si profesionist.

Am si eu o intrebare motorul de frezare cu care s-au facut piesele dim poze este acesta?
http://littlemachineshop.com/products/prod...gory=-269978449
Calitatea superafetei pare foarte buna mult peste ce se poate obtine cu orice router de lemn(care este comparabil ca pret).
0

#10 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 26 March 2010 - 08:02 AM

Vezi postareakatalinhr, la Mar 25 2010, 10:13 PM, a spus:

Felicitari arata foarte bine si profesionist.

Am si eu o intrebare motorul de frezare cu care s-au facut piesele dim poze este acesta?
http://littlemachineshop.com/products/prod...gory=-269978449
Calitatea superafetei pare foarte buna mult peste ce se poate obtine cu orice router de lemn(care este comparabil ca pret).


Ala e ...cu kitul de curea tot de la ei ... mareste un pic turatia ( ajunge la 4300 ) si scapi de zgomotul de cutie de viteze ...

La ce suprafete te referi ? Placile asa vin ... cu suprafetele protejate cu folie , nu ai nevoie sa le mai faci nimic ... dimensiunile ( grosimea )
placilor este strict controlata din fabrica , nu sunt erori acolo... e adevarat ca sunt dimensiuni imperiale , dar asta nu-i o problema ...
Eu am prelucrat marginile ( profilare ) , am dat gaurile , frezat locasurile de imbus , filetat ... nimic iesit din comun ... d-aia tot bat eu
campii cu placile de aluminiu MIC-6 ...

Daca te referi la calitatea suprafetelor prelucrate ( canturile ) , atunci sa stii ca nu e chiar asa ... tot nu e cum vreau eu ... din cauza TIR-ului
motorului , se simt oarece " valuri " ( la nivel de sutimi , desigur ...) ... mai contribuie si deflexia sculei ... d-aia nici nu intru mai mult de 2mm odata...

Masina ( mecanica ) tine ... un motor mai bun ar fi de dorit ... numai ca nu ar mai fi la fel de practic si de usor de utilizat ... am avut un
brushless racit cu apa de 2.2Kw ( 24.000 rot / 400Hz ) , dar am scapat de el ... ma limita la tooling ( ER20 ) , si era complicat de utilizat ( programare
inverter , sistem racire , etc ) , plus ca nu am nevoie de turatia aia ...

Oricum , pentru lucrari mai mici ( blocuri , cote rulment , etc) mi-am luat un BF30 Vario ...l-am convertit CNC , astept driverele ( ce am eu sunt
prea slabe , am nevoie de 8-9 A pe faza ) ca sa pot s-o pun la treaba ... Motor solid , cutie de viteze , spindle ISO30/BT30 , mult mai rigida si
mai precisa ...
0

#11 Useril este offline   katalinhr 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 57
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 26 March 2010 - 09:57 AM

Desugur ma referam la muchii si la gauri, genul de suprafata mic 6 se poate obtine numai cu o freza de dimaetru foarte mare.
La pretul acela nu se poate astepta o batatie radiala forte mica, dorece numai o pereche de rulmenti capabili de asa ceva depaseste pretul intregului motor.
Adancimea de aschiere de 2mm nu este deloc mica pentru un cnc de tip router! Pentru a micsora defexia sculei ar trebui crescuta turatia.
Un motor cu turatii mari nu cred ca nu ar fi bun pentru o astfel de masina singura problema este gasirea unuia adecvat si de calitate, de preferat fara recire cu apa.

Legat de prelucrat aluminiu la turatii mari si alimentrare la retea de 220 pe o masina usora acesta este idealul meu:
http://www.youtube.com/watch?v=kHTQG_7bdbg...feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=8qO0bv0mz24...feature=related

Deasemena constructia cestor masini este una desobita cu batiu din garanit sau compoztit de tipul epoxy-granite in functie de model.
0

#12 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 26 March 2010 - 10:40 AM

Vezi postareakatalinhr, la Mar 26 2010, 09:57 AM, a spus:

Desugur ma referam la muchii si la gauri, genul de suprafata mic 6 se poate obtine numai cu o freza de dimaetru foarte mare.
La pretul acela nu se poate astepta o batatie radiala forte mica, dorece numai o pereche de rulmenti capabili de asa ceva depaseste pretul intregului motor.
Adancimea de aschiere de 2mm nu este deloc mica pentru un cnc de tip router! Pentru a micsora defexia sculei ar trebui crescuta turatia.
Un motor cu turatii mari nu cred ca nu ar fi bun pentru o astfel de masina singura problema este gasirea unuia adecvat si de calitate, de preferat fara recire cu apa.

Legat de prelucrat aluminiu la turatii mari si alimentrare la retea de 220 pe o masina usora acesta este idealul meu:
http://www.youtube.com/watch?v=kHTQG_7bdbg...feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=8qO0bv0mz24...feature=related

Deasemena constructia cestor masini este una desobita cu batiu din garanit sau compoztit de tipul epoxy-granite in functie de model.



N-ai gusturi rele ... studiaza si Tormach ... au un cartridge BT30 destul de bun , la un pret rezonabil ... problema ramane antrenarea ( motorul in sine ).
Pentru reducerea deflexiei sculei , mai degraba maresti diametrul si ajustezi turatia ... am facut comparatia intre o freza de 6.35 si una de 3/8 ( 9,52) si
se vede clar ... mai contribuie si lungimea sculei ( cu cat e mai scurta , cu atat mai bine ...)

Batiul de granit este o idee buna , foarte buna ... am vazut asa ceva ( placa de granit ) pe ebay , cred ca poti aduce una de 36"/48" , inclusiv
frame-ul de sustinere , la vreo 1500-2000 USD ... dar , cum prinzi sinele de placa ? cu ce dai gaurile ? cum le aliniezi ?
0

#13 Useril este offline   katalinhr 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 57
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 26 March 2010 - 11:04 AM

Mootre de antrenare cat de cat ok am vazut la elte si la preturi rezonabile, insa un asemena sistem este desctul de scump si greu de pus la punct. Eu nu am bugetul necsar pentru o solutie profesionista ma voi rezulma probabil la ceva de genul motorul de pe littlemchineshop.
Legatat de batiul de granit lucruile sunt destul de complicate deorece trebuie comandat la secificatii cu suprafetele de asezare ale ghidajelor gata facute si gauri cu insertie metalica , nu se mai pot face ajustari in casa cum este in cazul aluminiului.
Am vazut dincolo de oceam fieme care fac acest lucru insa costurile finale sunt mari, probabil peste 2000usd si nu se justifica decat in cazul in care masina functioneaza in regim de productie si trebuie sa faca piese de precizie.
0

#14 Useril este offline   sabinescu2006 

  • Sabinescu
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 521
  • Inregistrat: 06-June 09
  • Gender:Male
  • Location:lupeni ,HD
  • Interests:cnc

Postat 02 April 2010 - 05:09 PM

Foarte frumosa si ingrijita este lucrarea,cred ca multe persoane va invidiaza pt ceea ce faceti!Mult succes si bafta in continuare,sper ca vreodata sa lucrez si eu asa! ;)
0

#15 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 02 April 2010 - 07:23 PM

Multumesc , dar nu e cazul sa ma invidieze nimeni ... oricine poate face treaba , e suficient sa vrea asta cu adevarat ...
0

#16 Useril este offline   sabinescu2006 

  • Sabinescu
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 521
  • Inregistrat: 06-June 09
  • Gender:Male
  • Location:lupeni ,HD
  • Interests:cnc

Postat 02 April 2010 - 07:44 PM

Vezi postareakatran, la Apr 2 2010, 08:23 PM, a spus:

Multumesc , dar nu e cazul sa ma invidieze nimeni ... oricine poate face treaba , e suficient sa vrea asta cu adevarat ...

eee pe langa treaba cu vointa mai trebuie si un strungulet o mica freza si alte citeva scule ....io ma chinui de ceva vreme(4 luni)sa termin un router dar din lipsa de fonduri si datorita faptului ca nu am un strug,freza trebuie sa apelez la alti "meseriasi"care isi bat joc de materialul si banii mei!asa ca pe linga vointa mai trebuie si buzunarul un pic mai mare si putin mai multa bafta in viata!!!...spor la construit :blush:
0

#17 Useril este offline   Motorel 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 39
  • Inregistrat: 09-April 05

Postat 04 April 2010 - 01:02 PM

Vezi postareakatran, la Mar 9 2010, 08:49 PM, a spus:

... cadru profile extrudate 45/60 Bosch ...


Cine vinde aceste profile si cam la ce pret? Coltarele sunt home made sau tot de la firma? Cat cantareste un metru de profil (banuiesc ca se vand la kilogram)?
Scuze, dar sunt date utile.
0

#18 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 04 April 2010 - 02:55 PM

Vezi postareaMotorel, la Apr 4 2010, 02:02 PM, a spus:

Cine vinde aceste profile si cam la ce pret? Coltarele sunt home made sau tot de la firma? Cat cantareste un metru de profil (banuiesc ca se vand la kilogram)?
Scuze, dar sunt date utile.



Sunt 2 firme ...Item si Bosch Rexroth . Preturile nu sunt afisate nicaieri , tre' sa vorbesti cu ei ... Coltarele sunt tot de la ei ...tre' sa se pupe cu
profilele ... Nu se vand la kil , se vand la metru' liniar ... Ex: 1 m/l 30/60 .....cam 15Eur . Preturile variaza mult , in functie de profil ( pleaca de la
6-7eur si poate ajunge la 60-70eur per metru ...)

Daca sapi nitel pe net , obtii numerele de telefon si poti afla mult mai multe ... inclusiv greutate , moment de torsiune , etc ...
0

#19 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 09 April 2010 - 07:26 PM

Am progresat ... axele Z si Y sunt gata ( cablate , aliniate ,testate ) . Urmeaza axa X ( surub , blocuri rulmenti , etc ) .
Pentru masa de lucru , m-am hotarat pentru MDF . Am fost la Compil Pipera si am cumparat o placa de 22mm ( au taiat-o baietii pe loc , no problem ).
Acu' trebuie sa vad ce motor pun ... functie de ce vrea sa faca clientul cu masina . Ori un Sherline ( prelucrari neferoase , lemn , plastic ) , ori un
router Bosch de 27.000 de ture ( placaje , balsa , lemn ) , ori , daca vrea sa cumpere , un Kress . In functie de motor , fac placa de montaj ( mount-ul de motor ) .

Saptamana viitoare am vreo 5-6 zile libere , cred ca o sa reusesc sa termin ( ar mai fi electronica de crosetat ... ).



........

.........

.........

..........

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1.jpg
  • Imagine atasata: 2.jpg
  • Imagine atasata: 4.jpg
  • Imagine atasata: 6.jpg
  • Imagine atasata: 5.jpg

0

#20 Useril este offline   cres 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 306
  • Inregistrat: 09-May 06

Postat 10 April 2010 - 10:05 AM

am cumparat un spindel din italia de 1,6kw,18000 rot care merge prin convertizor cu 210 eur iar un prieten care a fost cu mine a luat unul de 0.75 tot la 18000 cu 190 eur.am discutat cu tipul si expediaza si in romania.aceste preturi sint fara tva eu cumparind pe firma.daca o pers fizica cumpara de la el aplica si tva.linkul e www.mototecnica.it.daca te intereseaza pot lua eu pe factura si sa ti-l dau cu cit il iau+ transportul care e parca 15 eur.nu stiu sigur asta
toate cele bune
0

#21 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 11 April 2010 - 07:57 AM

Vezi postareacres, la Apr 10 2010, 11:05 AM, a spus:

am cumparat un spindel din italia de 1,6kw,18000 rot care merge prin convertizor cu 210 eur iar un prieten care a fost cu mine a luat unul de 0.75 tot la 18000 cu 190 eur.am discutat cu tipul si expediaza si in romania.aceste preturi sint fara tva eu cumparind pe firma.daca o pers fizica cumpara de la el aplica si tva.linkul e www.mototecnica.it.daca te intereseaza pot lua eu pe factura si sa ti-l dau cu cit il iau+ transportul care e parca 15 eur.nu stiu sigur asta
toate cele bune



Multumesc , dar nu ... Eu merg acum pe un motor de turatii mici ( 2000-4300 ) pe router ... Pentru ce am eu nevoie , e mai mult decat suficient ...
Am avut si un brushless de 24000 , dar nu l-am folosit ... ma limiteaza la scule ... Asa , cu un spindle MT sau BT , ai mult mai multe optiuni ...

Cel putin pe freza , nici nu se pune problema ...

Eu nu prelucrez lemn sau placaje sau balsa ... doar aluminiu . Pentru asta , esentiale sunt frezele ( material , helix , dinti ) , si tool-holder-ul ...
Sa nu bata axial mai mult de 6-7 microni ...holdere se gasesc pentru toate ER-urile , de la 11 la 40 ...ieftine si de buna calitate ....

Poate ...poate un HF cu BT/ISO30 in bot ... da' e complicat ... inverter , racire ... greutate mare ...

Oricum , mersi fain ...
0

#22 Useril este offline   iselro 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 04-April 08
  • Gender:Male

Postat 13 April 2010 - 02:26 PM

Vezi postareakatalinhr, la Mar 26 2010, 10:57 AM, a spus:

Desugur ma referam la muchii si la gauri, genul de suprafata mic 6 se poate obtine numai cu o freza de dimaetru foarte mare.
La pretul acela nu se poate astepta o batatie radiala forte mica, dorece numai o pereche de rulmenti capabili de asa ceva depaseste pretul intregului motor.
Adancimea de aschiere de 2mm nu este deloc mica pentru un cnc de tip router! Pentru a micsora defexia sculei ar trebui crescuta turatia.
Un motor cu turatii mari nu cred ca nu ar fi bun pentru o astfel de masina singura problema este gasirea unuia adecvat si de calitate, de preferat fara recire cu apa.

Legat de prelucrat aluminiu la turatii mari si alimentrare la retea de 220 pe o masina usora acesta este idealul meu:
http://www.youtube.com/watch?v=kHTQG_7bdbg...feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=8qO0bv0mz24...feature=related

Deasemena constructia cestor masini este una desobita cu batiu din garanit sau compoztit de tipul epoxy-granite in functie de model.



vezi si masinile de la i-mes foarte asemanatoare cu DATRON, iar la pret 1/2, la pret similar iei o masina i-mes cu motoare liniare masa de granit, etc.
http://www.imes-icore.de/produkte/produkt....IUM+4030+%C2%B5
0

#23 Useril este offline   iselro 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 04-April 08
  • Gender:Male

Postat 13 April 2010 - 02:31 PM

uite cateva link-uri youtube interesante:

http://www.youtube.c...h?v=MP43tKSMMHM

http://www.youtube.c...u/1/uuwzSo-qonw
http://www.youtube.c...u/8/iCf0d8S2HM0
0

#24 Useril este offline   katalinhr 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 57
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 13 April 2010 - 09:07 PM

Nu stiu preturile masinilor datron si porbabil nici nu am de unde sa le aflu ca sa pot face o comparatie intre cele doua barnduri insa cand se face comparatia extrem de importanata este si dotarea cu care vine masina in pretul respectiv.
Masinile i-mes mi se par deasemenea foarte interesant contruite, structura din granit inclusiv constructia portalului, am recunoscut motore liniare isel, ghidaje liniare care par a fi de la nsk, axe rotatie isel, spindelurile par a fi de la Alfred Jaeger sau ceva asemanator.
In orice caz ambele firme produc masini de inalata precizie si cu destinate speciala si care vor fri cumparate numai de cei care isi vor scoate banii de pe urma investitiei+. Interesanta ar fi implementarea anumitor caracteristici ale acestor masini si la proiectele homade.
Ideea cu batiul de granit( in sens de placa de baza) s-ar preta si la masinile hoby, am gasit placa de granit de 400*630*(70-100) in romania la preturi intre 200- si 350 eur care este comparabila ca pret cu o placa de aluminiu de aceleasi dinemsiuni desigur mai subtire sau cu o structura de profile exrudate. Avantajele aduse de o astfel de placa care cantareste in jur de 60 kg sunt evidente si in plus orefra si un plaan de referinta de la care se poate face alinierea masinii. Singura problema ramane gaurirea unei astfel de placi cat de cat precis cu un diametru de 10-20mm. In gauri se introduc insertii metalice de prefrat inox si se lipesc cu rasini epoxidice. Gaurirea si filetarea se face dupa ce se aseaza si aliniaza ghidajele.
Desigur de la firme mari producatore de placi de granit de precizie se poate comanda o structura completa cu tot cu insertii si suprafete de asezare pentru ghideaje, insa pretul si transportul cu sigranta sunt extrem de mari si depasesc bugetele constructorilor amatori chiar si din strainatate. In romania nu am gasit cel putin pe internet firme care sa prelucreze granit de precizie, majoritatea vand placi pentru pavare, blaturi de bucatatie si baie.

Am incercat sa vad ce s-a facut din acest punct de vedere si pe forumurile din strainate si pe cnczone am vazut decat cateva proiecte ( un strung, o masina de frezat in 5 axe) , acelas lucru si pentru compozitul epoxy-gannite.
Multe ideii par extrem de interesante in teorie insa cand se trece la partea practica mijolcele si posibilitatie constructorului amator sunt destul de limitate, deaceea si pe internet majoritatea proiectelor se incadreaza in anumite tipare.
0

#25 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 13 April 2010 - 09:19 PM

Ma baieti ...am o problema .... Am terminat cutia de control ( driver pe 3 axe , microstep 1/8 , 3Amp pe faza , sursa de alimentare din traf toroidal
plus cablaj de redresare / punte de diode si condensator , 24V / 9Amp ) , am legat un motor pentru teste ...de mers , merge ... se invarteste , se
angajeaza motorul , numai ca are un zgomot ... un fel de tiuit /fluierat /bazait ... enervant tare ... Cu driverele separate ( fiecare axa cu driverul ei )
respectiv cu cutia mea , de la masina mea , nu face asa ... Ce-o fi ? Ca ma streseaza tare ...

Mersi fain anticipat ...cine poate sa ma lumineze , il cinstesc ...
0

#26 Useril este offline   alexvid 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1494
  • Inregistrat: 30-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 April 2010 - 09:40 PM

In "cutia" ta functionala este setat tot microstep 1/8 ca si la controllerul nou ? stiu ca microstepii reduc zgomotele si rezonantele la motoare.
Ma gandesc ca poate acel 1/8 pe controllerul/driverul nou nu e chiar 1/8 cum zici ca e setat acum.

Aceasta postare a fost editata de alexvid: 13 April 2010 - 09:42 PM

0

#27 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 13 April 2010 - 09:51 PM

Setarile le-am facut corect , zic eu ... cutia mea merge la 1/8 , controlerul buclucas l-am setat tot la 1/8 ( duce 1/2 , 1/8 , 1/16 ) . Nu-mi vine sa cred
ca microstepul e naspa ... uite poze cu placa ...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1.jpg
  • Imagine atasata: 2.jpg
  • Imagine atasata: 3.jpg
  • Imagine atasata: 4.jpg

0

#28 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 13 April 2010 - 09:59 PM

Ete ...

Specification:

Electrical properties (ambient temperature Tj = 25 ℃ pm):
Input Power 12-36V DC power supply
Stepper motor drive current 1.5A - 3A/phase
Drive type Double-pole constant flow PWM actuation output
Compatible Stepper motors 2 or 4 phase, 4,6 or 8 lead stepper motors, 3A max.
Dimensions 18 * 14 * 4 cm (L*W*H)

Feature:

Toshiba TB6560AHQ chip - High power, maximum 3.5A drive current chipset !
For TB6560AHQ Datasheet, Please click here.
1-1/16 microstep setting - Higher accuracy and smoother operation than standard 1, 1/2 step!
Adjustable 1.5A-3A drive current settings for each axis - 25%,50%,75%,100% of full current can be set for different stepper motors
*Attention: This driver is the 1.5A-3A version, it's specially designed for stepper motors with rated current from 1.5A to 3A, it's NOT compatible with stepper motors with rated current below 1.5A or above 3A!
If the rated current your stepper motors is below 1.5A, you can choose the 0.5A-2.5A version!
Please let us know which version (1.5A-3A version is default) you need immediately after placing a bid!
Overload, over-current and over-temperature safety - Full protection for your computer and peripheral equipment !
On board current switching - Power output can be set according to specific user requirement !
Full closed-type optical isolation to protect the user's computer and equipment
Relay spindle interface - Outputs Max. 36V 7.5A for spindle motors or coolant pump (only one device can be powered by this output!)
4 channel inputs interface- Can be used for XYZ limit and emergency stop !
Professional design - Two stage signal processing with super anti-jamming !
Bipolar constant current chopper drive with non-resonant region - Controls motors smoothly through range without creep effect !
Four control inputs (divided into pairs of knives) - Allows setting of limit and emergency stop !
Universal architecture - Supports most parallel software MACH3,KCAM4 etc!
*For compatibility with other softwares, please feel free to contact us!
Dip settings:
Current Setting 1 2 Decay Mode Settings 3 4 MicroStep Settings 5 6
100% ON ON FAST ON ON 1 ON ON
75% ON OFF 25% ON OFF 1/2 ON OFF
50% OFF ON 50% OFF ON 1/8 OFF ON
25% OFF OFF SLOW OFF OFF 1/16 OFF OFF

Further Details:
Power supply DC 12-36V (not included, please feel free to contact us if you need !)
*This driver get its power from the same unit as the steppers, it doesn't require a separate power source.
*Voltage Selection:
12-16V DC power supply for Nema 17 stepper motors
16-24V DC power supply for Nema 23 stepper motors
24-36V DC power supply for Nema 34 stepper motors
(High voltage will burn up the chips or stepper motors!!!)
*Ampertage Selection:
Output current of the power supply can be calculated by the following expressions:
Output current = Rated current of your stepper motors * quantity + 2A
(For example, if you want to drive 3 * 3A Nema 23 stepper motors, theoretically 24V 11A DC power supply is recommended, but higher power such as 24V 15A also will be good.
If you are not sure about the selection of power supply, please feel free to contact us for help)
The power output of 12V shall be applied to the radiator fan of 12V
Driver output compatible with 2 or 4 phase, 4,6 or 8 lead stepper motors, 3A max.
Suitable for unipolar or bipolar stepper motors.
Voltage regulated spindle speed controlled by parallel interface as function of supply voltage.
0

#29 Useril este offline   alexvid 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1494
  • Inregistrat: 30-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 April 2010 - 10:16 PM

Am avut o problema similara cu un microswitch care pe pozitia 2 on, nu vroia sa cupleze.
Al meu se invartea tot in jurul circuitului TB6560AHQ si sunt 2 microswitchuri cu care faci setarea de micropasi.
La placa ta din cate am inteles, pentru 1/8 trebuie sa ai 5 OFF 6 ON pentru fiecare axa in parte.
Oricum ca sa fi sigur ca microswitchurile merg bine incearca macar sa pui motorul si pe o alta axa.
Daca si acolo face la fel, incearca alte pozitii pentru micropasi. full ar trebui sa fie cel mai zgomotos si 1/16 cel mai linistit.

Precizia e maxima la full si scade la minim pe pozitia 1/16. Aici nu e vorba de controllerul tau in particular ci in general teoria micropasilor pe care am gasit-o si eu pe internet.

Nu stiu exact ce face Decay Mode Settings poate ar trebui sa incerci si acolo mai multe variante. Acele switchuri (3 si 4) sunt particulare pentru placa ta sau este o fita a circuitului TB6560AHQ nefolosita pe alte placi. Eu nu o am :rolleyes:

Vreau si eu Decay :)
0

#30 Useril este offline   alexvid 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1494
  • Inregistrat: 30-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 April 2010 - 10:20 PM

am gasit in fisa tehnica a circuitului ( http://www.savebase.com/infobase/downloads...G_datasheet.pdf ) :

Decay Mode Settings
It takes approximately four OSC cycles for discharging a current in PWM mode. The 25% decay mode is
created by inducing decay during the last cycle in Fast Decay mode; the 50% Decay mode is created by
inducing decay during the last two cycles in Fast Decay mode; and the 100% Decay mode is created by
inducing decay during all four cycles in Fast Decay mode.
Since the DCY1 and DCY2 pins have internal pull-down resistors, the Normal mode is selected when DCY1
and DCY2 are undriven.

DCY2 DCY1 Current Decay Setting
L L Normal 0%
L H 25% Decay
H L 50% Decay
H H 100% Decay


Oricum inteleg ca din cauza "Since the DCY1 and DCY2 pins have internal pull-down resistors, the Normal mode is selected when DCY1
and DCY2 are undriven." se pune automat in mod normal.
Eu neavand jumperi pentru fita asta, probabil sunt pe normal.
Daca ai pe pinii 3 si 4 setat altceva decat off ambii, incearca sa ii pui pe OFF si vezi ce se intampla.
Din pozele trimise, vad ca placile vin din fabrica cu 3 si 4 pe on ambii. si microstep 1/2

Aceasta postare a fost editata de alexvid: 13 April 2010 - 10:30 PM

0

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro