Modelism - RHC Forum: Manevre acrobatice - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Manevre acrobatice Descriere pre vademecum

#61 Useril este offline   smarius36 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 106
  • Inregistrat: 08-June 09
  • Gender:Male
  • Location:Gilau-Cluj

Postat 22 October 2010 - 08:02 PM

Eu nu reusesc un hover sau un harrier fara directie(in masura in care pot sa le fac). Cind se lasa pe o aripa trebuie neaparat corectat din directie.Parerea mea...
Marius
0

#62 Useril este offline   Flightaddicted 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 147
  • Inregistrat: 12-May 04

Postat 24 December 2010 - 09:48 AM

Un lucru care s-a omis , cel putin in subiectu asta ca in rest nu am mai cautat, sunt setarile comenzilor. Nu mereu comenzile maxime iti ofera ceea ce-ti doresti.
Primu lucru pe care-l fac cand ma dau cu un avion nou, si in simulator si pe camp, imi setez comenzile in functie de ce vreau sa fac. Am 3 setari pentru 3 tipuri de zboruri:
1. Comenzi pentru acro standard: decolare, tonou lent, tonou din bucati, cutit, immelman, combinatii intre astea si aterizare
2. Comenzi pentru 3D: hover, harrier (fata-spate), rolling harrier, snap, glisade si altele care nu-mi mai trec acum prin cap
3. Comenzi mayhem: snap-to-hover, torq din eleroane, vrie plata, cateaodata hover in functie de vant

Toate astea le-am facut treptat. Am macinat la ele pana mi-au iesit asa cum am vrut (si inca mai fac mici corectii). De exemplu la comenzile pentru acro am comenzi ceva mai mici care imi ofere finete maxima dar care pot sa ma scoata si dintr-o chesti mai nasoala (nu pot sa fac loping in cutit dar unu frumos la razmut merge :lol: )
La 3D , mai exact pentru harrier, am setat comanda pentru profundorul astfel incat la maxim sa stea fara probleme atat pe spate cat si pe fata fara sa fiu nevoit sa fac ajustari in timpul zborului (o grija mai putin). La fel si la expo...l-am reglat in asa fel incat totul sa fie controlabil si sa nu sara pe toate partile la cea mai mica atingere atat in harrier cat si in hover dar totusi sa fie prompte.

Conteaza enorm sa ai comezile setate corect. Te ajuta foarte mult si iti usureaza unele manevre.

PS. Daca vrea cineva sa faca un topic separata ar fi ok
0

#63 Useril este offline   CamilBM 

  • ex BIGfoot
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1013
  • Inregistrat: 02-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:UAV/F3A/JET/3D/1:1

Postat 16 February 2011 - 03:29 PM

Aseara mi-am comandat un laptop si maine ajunge, asa ca incepand de vineri voi face video-uri cu manevrele acrobatice pe care le stiu. Voi incepe de la cele mai simple si voi merge pana la cele mai grele . Sper sa reusesc sa fac cate un video la 2 zile. Acum sa vedem daca le pun subtitrare(romana/engleza) sau daca voi vorbi.
Fly to live
Live to fly

Futaba 8FGS, HK 6CH, EM Yak 54 2.2m TGY50, Miss Wind S 50E, Swallow 90 RCGF20, Sukhoi S29 50E V2, TG L-39 EDF90, FG L-39 EDF70, Click, Click C, Sultimate, Elipsia, Bicut V1, Quad 50cm, Radina DLG Stignas, , Heli 450 V2, Funjet.
0

#64 Useril este offline   oachidori 

  • F22 Raptor Fan
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2375
  • Inregistrat: 05-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti-parc IOR
  • Interests:Aeromodele, Modelare 3D

Postat 16 February 2011 - 04:53 PM

Vezi postareaBIGfoot, la 16 February 2011 - 03:29 PM, a spus:

Aseara mi-am comandat un laptop si maine ajunge, asa ca incepand de vineri voi face video-uri cu manevrele acrobatice pe care le stiu. Voi incepe de la cele mai simple si voi merge pana la cele mai grele . Sper sa reusesc sa fac cate un video la 2 zile. Acum sa vedem daca le pun subtitrare(romana/engleza) sau daca voi vorbi.

Camil,abia astept.Poate ne spui si cum zicea antevorbitorul despre setarile comenzilor in functie de tipul de zbor dorit. :good:
Olivian Diaconescu

Radio:
Multiplex Royal Pro 16 2.4GHz
Aero:
BADAN Kit - Yak55M 2.8m; MVVS116NP; Rezo RE2 MTW
EXTREME FLIGHT - Extra 300 2.3m; MVVS58 Prosport; Rezo -MVVS
MULTIPLEX - Funcub;Parkmaster;Funjet Ultra2
FREEWING - F22 Xicoy X45 Jet
ROBBE - Mistral 2.0m
F22 depron
AERONAUT - Triple RES 2.0m
Auto:
TRAXXAS - E Revo 1/16
ARRMA - Typhon 6S
0

#65 Useril este offline   CamilBM 

  • ex BIGfoot
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1013
  • Inregistrat: 02-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:UAV/F3A/JET/3D/1:1

Postat 18 February 2011 - 12:56 PM


Testul nr.6 de modificare a formatului normal pe care il inregistreaza fraps. Video ul trebuie neapart modificat ca inregistreaza 4GB/4minute.
Vreo idee in privinta modificarii ca sa iasa cu o calitate mai buna si sa pot urca pe tub 10 minute fara sa depasesc limita de 2GB ?
N-am mai apucat sa instalez g4.5 m-am dat direct pe g4 care putin mai ciudatel. Primul zbor:D.
Fly to live
Live to fly

Futaba 8FGS, HK 6CH, EM Yak 54 2.2m TGY50, Miss Wind S 50E, Swallow 90 RCGF20, Sukhoi S29 50E V2, TG L-39 EDF90, FG L-39 EDF70, Click, Click C, Sultimate, Elipsia, Bicut V1, Quad 50cm, Radina DLG Stignas, , Heli 450 V2, Funjet.
0

#66 Useril este offline   oachidori 

  • F22 Raptor Fan
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2375
  • Inregistrat: 05-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti-parc IOR
  • Interests:Aeromodele, Modelare 3D

Postat 18 February 2011 - 02:10 PM

Vezi postareaBIGfoot, la 18 February 2011 - 12:56 PM, a spus:


Testul nr.6 de modificare a formatului normal pe care il inregistreaza fraps. Video ul trebuie neapart modificat ca inregistreaza 4GB/4minute.
Vreo idee in privinta modificarii ca sa iasa cu o calitate mai buna si sa pot urca pe tub 10 minute fara sa depasesc limita de 2GB ?
N-am mai apucat sa instalez g4.5 m-am dat direct pe g4 care putin mai ciudatel. Primul zbor:D.

Camil e excelent.Personal pe mine ma intereseaza sa aud mai degraba motorul,mai ales la figurile de aproape,nu muzica.Ca ma intereseaza sa invat,ca muzica pot asculta oriunde.Parerea mea,zic si eu.Adica ar fi bine muzica de fundal data mai incet.
Olivian Diaconescu

Radio:
Multiplex Royal Pro 16 2.4GHz
Aero:
BADAN Kit - Yak55M 2.8m; MVVS116NP; Rezo RE2 MTW
EXTREME FLIGHT - Extra 300 2.3m; MVVS58 Prosport; Rezo -MVVS
MULTIPLEX - Funcub;Parkmaster;Funjet Ultra2
FREEWING - F22 Xicoy X45 Jet
ROBBE - Mistral 2.0m
F22 depron
AERONAUT - Triple RES 2.0m
Auto:
TRAXXAS - E Revo 1/16
ARRMA - Typhon 6S
0

#67 Useril este offline   Bogdan B 

  • ex ad525
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 948
  • Inregistrat: 25-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti/Botosani

Postat 18 February 2011 - 02:59 PM

Inca o chestie care zic eu ca e folositoare e sa fie imaginea aia cu telecomanda care arata pozitia stickuri. Astfel iti poti da seama mai usor cum se face o figura. Succes..
0

#68 Useril este offline   CamilBM 

  • ex BIGfoot
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1013
  • Inregistrat: 02-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:UAV/F3A/JET/3D/1:1

Postat 18 February 2011 - 04:42 PM

oachidori@muzica mergea si eu doar am testat sistemul... pe timpul vidourilor nu va merge.
Bogdan@din nou, a fost un test. Am vrut sa fiu sigur ca merge sistemul de inregistrare cum as vrea eu sa mearga mai intai.

Aceasta postare a fost editata de BIGfoot: 18 February 2011 - 04:44 PM

Fly to live
Live to fly

Futaba 8FGS, HK 6CH, EM Yak 54 2.2m TGY50, Miss Wind S 50E, Swallow 90 RCGF20, Sukhoi S29 50E V2, TG L-39 EDF90, FG L-39 EDF70, Click, Click C, Sultimate, Elipsia, Bicut V1, Quad 50cm, Radina DLG Stignas, , Heli 450 V2, Funjet.
0

#69 Useril este offline   CamilBM 

  • ex BIGfoot
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1013
  • Inregistrat: 02-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:UAV/F3A/JET/3D/1:1

Postat 19 February 2011 - 12:31 AM

Am renuntat rapid la vorbit dupa ce mi-am dat seama cat de greu mi-ar fi sa vobresc...
In primul episod aveti : virajele, linia dreapta, viraje inversat, zbor inersat in linie dreapta si cutitul.
Ce trebuie urmarit:
la viraj - altitudine, viteza di rata de rotatie cat mai constante
linia dreapta - altitudine si directie constante
cutit - unghi de 90* intre aripi si sol
TIPS:
Un pic mai mult de gaz la inceputul virajului va mentine altitudinea constanta.
Cel mai putin se forteaza avionul daca se zboara in blana la cutit(acest mod e si cel mai usor).
Am scris totul la 12 jumate. Mai mult ca sigur ca am gresit pe undeva.
Urmeaza: loop, loop inversat, tonou, tonou incet, ranversare, vrie, vrie inversata.



Daca pe undeva ceva e gresit sa ma corectati...

P.S. avionul e luat din real flight(Yak 54 3D), nemodificat cu nimic. In statie la fel nu am nimic activat. Zbor cu dual rates activ in real flight

Aceasta postare a fost editata de BIGfoot: 19 February 2011 - 12:34 AM

Fly to live
Live to fly

Futaba 8FGS, HK 6CH, EM Yak 54 2.2m TGY50, Miss Wind S 50E, Swallow 90 RCGF20, Sukhoi S29 50E V2, TG L-39 EDF90, FG L-39 EDF70, Click, Click C, Sultimate, Elipsia, Bicut V1, Quad 50cm, Radina DLG Stignas, , Heli 450 V2, Funjet.
0

#70 Useril este offline   hash84 

  • DreamTeam member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2183
  • Inregistrat: 28-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2011 - 11:37 PM

Vezi postareaBIGfoot, la 19 February 2011 - 12:31 AM, a spus:

Daca pe undeva ceva e gresit sa ma corectati...

mah pisi, tu nu prea folosesti directia in afara de cutit, cel putin asa se vede in film...
    /------------------------\              |~~\_____/~~\__  |
    |        Hash84          |______________ \______====== )-+
    |                        |                      ~~~|/~~  |
    \------------------------/                         ()
0

#71 Useril este offline   CamilBM 

  • ex BIGfoot
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1013
  • Inregistrat: 02-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:UAV/F3A/JET/3D/1:1

Postat 26 February 2011 - 07:04 PM

Am intarziat din diferite motive.
hash@ avionul are comenzi maricele si de aia nu se vede vrea bine, dar iti garantez ca am folosit-o.
Ce trebuie urmarit:
loop, loop inversat - avionul sa ramana pe aceeasi axa, si viteza cat mai constanta
roll - aceeasi axa si altitudine constanta
ranversare - axa vericala sa fie aceeasi si la urcare si la coborare, avionul sa se invarta in jurul centrului de greutate
vrie - sa se foloseasca cat mai putin deflectii pe eleroane si directie
Tips:
loop - la sfarsitul loop ului, avioanele care au o incarcare aleara mai mare pot stala(gen CM PRO) si intra in vrie. Recomand putin gaz pentru a mentine fileurile de aer pe aripi, ca o masura de precautie.
roll - se executa cel mai usor in blana
vrie - La fel ca la loop, la revenirea in zbor orizontal recomand putin gaz.

Va spun din nou. Daca pe undeva ceva e gresit sa ma corectati...
Urmeaza tot azi: harrier, blender, snap, snap roll, powerd KE spin

Aceasta postare a fost editata de BIGfoot: 26 February 2011 - 07:06 PM

Fly to live
Live to fly

Futaba 8FGS, HK 6CH, EM Yak 54 2.2m TGY50, Miss Wind S 50E, Swallow 90 RCGF20, Sukhoi S29 50E V2, TG L-39 EDF90, FG L-39 EDF70, Click, Click C, Sultimate, Elipsia, Bicut V1, Quad 50cm, Radina DLG Stignas, , Heli 450 V2, Funjet.
0

#72 Useril este offline   CamilBM 

  • ex BIGfoot
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1013
  • Inregistrat: 02-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:UAV/F3A/JET/3D/1:1

Postat 26 February 2011 - 09:20 PM

De aici in colo nu ma mai pricep sa spun ce e bine si ce nu e bine. Eu le fac cum mi se pare ca arata mai bine.

Urmeaza rolling harrier, hover, torq roll, snake.
Fly to live
Live to fly

Futaba 8FGS, HK 6CH, EM Yak 54 2.2m TGY50, Miss Wind S 50E, Swallow 90 RCGF20, Sukhoi S29 50E V2, TG L-39 EDF90, FG L-39 EDF70, Click, Click C, Sultimate, Elipsia, Bicut V1, Quad 50cm, Radina DLG Stignas, , Heli 450 V2, Funjet.
0

#73 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 27 February 2011 - 10:00 AM

Fain ! Mie nu imi iese vria in cutit.

Aceasta postare a fost editata de REAL DESIGN: 27 February 2011 - 10:03 AM

Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#74 Useril este offline   CamilBM 

  • ex BIGfoot
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1013
  • Inregistrat: 02-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:UAV/F3A/JET/3D/1:1

Postat 27 February 2011 - 07:35 PM


Pentru manevre acrobatice sau 3D, care nu le intelegeti sau cu care nu va descurcati, nu ezitati sa apelati si in limita timpului liber va voi ajuta cu cea mai mare placere, postand un video cu descrierea manevrei respective.
Aterizari reusite!

gigi@urmeaza pentru tine un video cu vria in cutit mai detailata!

Aceasta postare a fost editata de BIGfoot: 27 February 2011 - 07:37 PM

Fly to live
Live to fly

Futaba 8FGS, HK 6CH, EM Yak 54 2.2m TGY50, Miss Wind S 50E, Swallow 90 RCGF20, Sukhoi S29 50E V2, TG L-39 EDF90, FG L-39 EDF70, Click, Click C, Sultimate, Elipsia, Bicut V1, Quad 50cm, Radina DLG Stignas, , Heli 450 V2, Funjet.
0

#75 Useril este offline   CamilBM 

  • ex BIGfoot
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1013
  • Inregistrat: 02-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:UAV/F3A/JET/3D/1:1

Postat 06 May 2011 - 11:05 AM



Cu dedicatie pentru EZ

Aceasta postare a fost editata de BIGfoot: 06 May 2011 - 11:06 AM

Fly to live
Live to fly

Futaba 8FGS, HK 6CH, EM Yak 54 2.2m TGY50, Miss Wind S 50E, Swallow 90 RCGF20, Sukhoi S29 50E V2, TG L-39 EDF90, FG L-39 EDF70, Click, Click C, Sultimate, Elipsia, Bicut V1, Quad 50cm, Radina DLG Stignas, , Heli 450 V2, Funjet.
0

#76 Useril este offline   EZ* 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1695
  • Inregistrat: 10-November 04
  • Gender:Male
  • Interests:aero&auto r/c

Postat 12 May 2011 - 09:19 PM

multumesc... :clapping:
0

#77 Useril este offline   oachidori 

  • F22 Raptor Fan
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2375
  • Inregistrat: 05-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti-parc IOR
  • Interests:Aeromodele, Modelare 3D

Postat 01 April 2015 - 08:57 PM

Ca sa mai invioram acest topic vreau si eu sa imi explice cineva cum se face :manevra lomcevak si knife edge spin. M am uitat pe net dar am găsit ceva contradictoriu si imi da cu virgula pentru ambele manevre. Mai exista o posibilitate si anume ca avioanele folosite in simulator sa nu poată face corect figurile. Deci! !
Olivian Diaconescu

Radio:
Multiplex Royal Pro 16 2.4GHz
Aero:
BADAN Kit - Yak55M 2.8m; MVVS116NP; Rezo RE2 MTW
EXTREME FLIGHT - Extra 300 2.3m; MVVS58 Prosport; Rezo -MVVS
MULTIPLEX - Funcub;Parkmaster;Funjet Ultra2
FREEWING - F22 Xicoy X45 Jet
ROBBE - Mistral 2.0m
F22 depron
AERONAUT - Triple RES 2.0m
Auto:
TRAXXAS - E Revo 1/16
ARRMA - Typhon 6S
0

#78 Useril este offline   Adi-GVA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 739
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Unde zboara avioanele

Postat 01 April 2015 - 09:24 PM

Cred ca cea mai buna explicatie o ai aici:
https://www.youtube....h?v=b6EoU0zLeRA
and
https://www.youtube....h?v=kCfNCdzsgJk

Aceasta postare a fost editata de Adi-GVA: 01 April 2015 - 09:25 PM

Fly Extreme! __EXTREME FLIGHT
0

#79 Useril este offline   Adi-GVA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 739
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Unde zboara avioanele

Postat 01 April 2015 - 09:30 PM

Mie in simulator knife -edge spin nu-mi prea iese, dar la camp iasa de fiecare data si foarte frumos.
Atentie mare ca manevra este foarte stresanta pentru model!
Fly Extreme! __EXTREME FLIGHT
0

#80 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 01 April 2015 - 10:50 PM

Vezi postareaoachidori, la 01 April 2015 - 08:57 PM, a spus:

Ca sa mai invioram acest topic vreau si eu sa imi explice cineva cum se face :manevra lomcevak si knife edge spin. M am uitat pe net dar am găsit ceva contradictoriu si imi da cu virgula pentru ambele manevre. Mai exista o posibilitate si anume ca avioanele folosite in simulator sa nu poată face corect figurile. Deci! !

Pai conteaza foarte mult cursele pentru Knife Edge Spin - mie cel putin pe simulator imi iese doar cu high rates, incearca sa le maresti foarte mult daca nu sunt deja si filmulete date de Adi explica cel mai bine. Mi se pare ca, conteaza si din ce pozitie intri - eu am invatat si fac fix cum zice Bonedoc. Oricum fiecare avion il poate face mi se pare si intr-un fel un pic diferit dar va arata mai mult sau mai putin la fel la toate. Eu pe simulator reusesc in principiu sa le cam fac pe aproape toate mai putin rolling harier care ma depaseste momentan :(.
Am observat o diferenta absolut socanta in radiocomanda pe USB si cea reala de la zbor, de putin timp am inceput sa o folosesc pe cea de la zbor si m-am speriat ca si diferenta, aia pe USB nu te ajuta deloc, e doar jucarie.
PS> la zborul real am inceput sa bag cu CG-ul pentru 3D si mi se pare ca se cam schimba destul de mult datele problemei mai ales pentur mine ca si incepator de 3D. La Hover cu CG-ul pe coada sta relativ usor, problema pe care o intampin insa ca din cauza centrajului daca las motorul mai jos nu imi pica frumos si ma chinui sa il aduc aproape de sol ( aici inca lucrez, vine si firul ierbii :p :) ).
Poate maestrii in 3D incep sa scrie iar aici sa ne mai zica noua celor mici ce sa mai studiem la capitolul 3D.

Aceasta postare a fost editata de bogdan.motrici: 01 April 2015 - 10:54 PM

0

#81 Useril este offline   oachidori 

  • F22 Raptor Fan
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2375
  • Inregistrat: 05-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti-parc IOR
  • Interests:Aeromodele, Modelare 3D

Postat 02 April 2015 - 07:03 AM

Vezi postareabogdan.motrici, la 01 April 2015 - 10:50 PM, a spus:

Pai conteaza foarte mult cursele pentru Knife Edge Spin - mie cel putin pe simulator imi iese doar cu high rates, incearca sa le maresti foarte mult daca nu sunt deja si filmulete date de Adi explica cel mai bine. Mi se pare ca, conteaza si din ce pozitie intri - eu am invatat si fac fix cum zice Bonedoc. Oricum fiecare avion il poate face mi se pare si intr-un fel un pic diferit dar va arata mai mult sau mai putin la fel la toate. Eu pe simulator reusesc in principiu sa le cam fac pe aproape toate mai putin rolling harier care ma depaseste momentan :(.
Am observat o diferenta absolut socanta in radiocomanda pe USB si cea reala de la zbor, de putin timp am inceput sa o folosesc pe cea de la zbor si m-am speriat ca si diferenta, aia pe USB nu te ajuta deloc, e doar jucarie.
PS> la zborul real am inceput sa bag cu CG-ul pentru 3D si mi se pare ca se cam schimba destul de mult datele problemei mai ales pentur mine ca si incepator de 3D. La Hover cu CG-ul pe coada sta relativ usor, problema pe care o intampin insa ca din cauza centrajului daca las motorul mai jos nu imi pica frumos si ma chinui sa il aduc aproape de sol ( aici inca lucrez, vine si firul ierbii :p :) ).
Poate maestrii in 3D incep sa scrie iar aici sa ne mai zica noua celor mici ce sa mai studiem la capitolul 3D.

La faza cu rc ai dreptate. E diferit cum e pe simulator vs real. Pe simulator nu cu toate avioanele pot face toate figurile.
Olivian Diaconescu

Radio:
Multiplex Royal Pro 16 2.4GHz
Aero:
BADAN Kit - Yak55M 2.8m; MVVS116NP; Rezo RE2 MTW
EXTREME FLIGHT - Extra 300 2.3m; MVVS58 Prosport; Rezo -MVVS
MULTIPLEX - Funcub;Parkmaster;Funjet Ultra2
FREEWING - F22 Xicoy X45 Jet
ROBBE - Mistral 2.0m
F22 depron
AERONAUT - Triple RES 2.0m
Auto:
TRAXXAS - E Revo 1/16
ARRMA - Typhon 6S
0

#82 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 20 August 2015 - 09:44 PM

Intrebare, a inceput sa imi iasa cat de cat rolling harrier ( :) evident pe simulator ) dar nu inteleg o chestier, imi iese mai bine pe comenzi mici si nu pe comenzi high rates. Voi in general il faceti pe high rates? Sau e posibil sa il fi invatat de fapt gresit si de aceea :(. E greu ce-i drept, am mainile blocate dupa 20 de secunde.
0

#83 Useril este offline   ANDUNG 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 493
  • Inregistrat: 11-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 August 2015 - 10:21 AM

Eu il fac pe high rate, pe low nu am suficienta cursa pe profundor si directie ca sa-l pot tine intr-un unghi rezonabil ( 30-40 grade).

Poti sa incerci cu setari low pe eleron ( sa ai roll rate mai mic, e mai usor), dar cu profundor si directie pe high.













0

#84 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 21 August 2015 - 12:07 PM

Vezi postareaANDUNG, la 21 August 2015 - 10:21 AM, a spus:

Eu il fac pe high rate, pe low nu am suficienta cursa pe profundor si directie ca sa-l pot tine intr-un unghi rezonabil ( 30-40 grade).

Poti sa incerci cu setari low pe eleron ( sa ai roll rate mai mic, e mai usor), dar cu profundor si directie pe high.

Mersi Andu, o sa incerc asa, intr-adevar, aici era problema ca roll rate-ul e foarte mare pe high rate si nu reuseam foarte bine sa le coordonez.
0

#85 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 02 September 2015 - 10:42 PM

Intrebare, din punct de vedere dificultate, hover-ul este peste harrier? Cred ca eu am pornit pe calea inversa, am invatat intai hover si acum invat harrier. Faza ciudata ca mi se pare un pic dificil harrier-ul in special in viraje, trebuie o super sincronizare cu gaz-ul, de fapt precizie cu kilogramul. Si am mai patit o chestie ciudata, m-am bagat sa fac harrier-ul pe spate ca stiu ca e mai simplu si asa si este doar ca la un moment dat m-am blocat mintal si nu stiam cum sa ies din el dar am reusit cu succes. Voi in general cum iesiti din harrier-ul pe spate? Hover-ul il cam fac fara probleme, nu am ajuns ce-i drept la altitudine mica pentru ca consider ca cel mai bine sa intra din harrier in hover la altitudine mica deci tre' sa stapanesc harrier-ul perfect intai.

Aceasta postare a fost editata de bogdan.motrici: 02 September 2015 - 10:44 PM

0

#86 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 14 December 2015 - 11:23 PM

Fiindca am invatat hover prima data acum intampin o mica greutate in a invata harrier cat mai repede :(. Pentru cei cu Aerofly mai jos un filmulet facut acum cateva minute. Nu stiu cum sa il convertesc in AVI, mai caut, daca stiti deja spuneti :D. Pentru cine are rabdare sa priveasca 5 minute aruncati o privire si mai dati un sfat. La final am facut hover care imi iese relativ usor, chiar si in realitate. Harrier inca mai am de munca dar nu inteleg frate :(, aplica acelasi principiu ca si la hover, eleroane+directie+eleroane+profundor pentru a mentine avionul la 45 de grade constant? Mi se pare un pic greu combinatia dintre profundor si gaz, dau prea mult gaz hopa nu reduc suficient din profundor si se duce peste cap ori prea mult profundor si invers :(. Mai muncesc dar parca vreau sa imi iasa mai repede. Rog sfaturi :) unui disperat de 3D.
Sesizez faptul ca la hover plaja in care mestec din bete este mult mai mare si de aceea mi se pare mai usor, in schimb la harrier mi se pare ca tre' miscate mult mai putin si probabil de aceea nu vrea sa imi iasa cum trebuie. Pe moment merg pe linii drepte :) incerc, si dupa in cerc, etc. etc.
http://we.tl/5uGHkvg2Qf

Aceasta postare a fost editata de bogdan.motrici: 14 December 2015 - 11:24 PM

0

#87 Useril este offline   oachidori 

  • F22 Raptor Fan
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2375
  • Inregistrat: 05-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti-parc IOR
  • Interests:Aeromodele, Modelare 3D

Postat 15 December 2015 - 08:33 AM

Vezi postareabogdan.motrici, la 14 December 2015 - 11:23 PM, a spus:

Fiindca am invatat hover prima data acum intampin o mica greutate in a invata harrier cat mai repede :(. Pentru cei cu Aerofly mai jos un filmulet facut acum cateva minute. Nu stiu cum sa il convertesc in AVI, mai caut, daca stiti deja spuneti :D. Pentru cine are rabdare sa priveasca 5 minute aruncati o privire si mai dati un sfat. La final am facut hover care imi iese relativ usor, chiar si in realitate. Harrier inca mai am de munca dar nu inteleg frate :(, aplica acelasi principiu ca si la hover, eleroane+directie+eleroane+profundor pentru a mentine avionul la 45 de grade constant? Mi se pare un pic greu combinatia dintre profundor si gaz, dau prea mult gaz hopa nu reduc suficient din profundor si se duce peste cap ori prea mult profundor si invers :(. Mai muncesc dar parca vreau sa imi iasa mai repede. Rog sfaturi :) unui disperat de 3D.
Sesizez faptul ca la hover plaja in care mestec din bete este mult mai mare si de aceea mi se pare mai usor, in schimb la harrier mi se pare ca tre' miscate mult mai putin si probabil de aceea nu vrea sa imi iasa cum trebuie. Pe moment merg pe linii drepte :) incerc, si dupa in cerc, etc. etc.
http://we.tl/5uGHkvg2Qf

ce fisier e asta?
Olivian Diaconescu

Radio:
Multiplex Royal Pro 16 2.4GHz
Aero:
BADAN Kit - Yak55M 2.8m; MVVS116NP; Rezo RE2 MTW
EXTREME FLIGHT - Extra 300 2.3m; MVVS58 Prosport; Rezo -MVVS
MULTIPLEX - Funcub;Parkmaster;Funjet Ultra2
FREEWING - F22 Xicoy X45 Jet
ROBBE - Mistral 2.0m
F22 depron
AERONAUT - Triple RES 2.0m
Auto:
TRAXXAS - E Revo 1/16
ARRMA - Typhon 6S
0

#88 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 15 December 2015 - 10:18 AM

Vezi postareaoachidori, la 15 December 2015 - 08:33 AM, a spus:

ce fisier e asta?

ti-am raspuns pe fb, il pui in folder-ul de recordings la aerofly 7 si ii dai play din simulator. Nu stiu cum sa convertesc.
0

#89 Useril este offline   oachidori 

  • F22 Raptor Fan
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2375
  • Inregistrat: 05-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti-parc IOR
  • Interests:Aeromodele, Modelare 3D

Postat 15 December 2015 - 07:19 PM

Vezi postareabogdan.motrici, la 15 December 2015 - 10:18 AM, a spus:

ti-am raspuns pe fb, il pui in folder-ul de recordings la aerofly 7 si ii dai play din simulator. Nu stiu cum sa convertesc.

E ok.L-am vazut.Daca poti mai fa un film si cu vizualizarea statiei in stanga.Ca sa iti spun parerea mea.
Olivian Diaconescu

Radio:
Multiplex Royal Pro 16 2.4GHz
Aero:
BADAN Kit - Yak55M 2.8m; MVVS116NP; Rezo RE2 MTW
EXTREME FLIGHT - Extra 300 2.3m; MVVS58 Prosport; Rezo -MVVS
MULTIPLEX - Funcub;Parkmaster;Funjet Ultra2
FREEWING - F22 Xicoy X45 Jet
ROBBE - Mistral 2.0m
F22 depron
AERONAUT - Triple RES 2.0m
Auto:
TRAXXAS - E Revo 1/16
ARRMA - Typhon 6S
0

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro