Modelism - RHC Forum: Walkera 4G3 prima generatie - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Walkera 4G3 prima generatie l-am primit putin busit, l-am aranjat si postez cateva impresii

#1 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8293
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 June 2009 - 05:23 PM

Am primit de la Alexvid un Walkera 4G3 imprumut. Mircea se cam saturase sa il tot repare si l-am luat eu cu entuziasm proaspat (impreuna cu o cutie plina cu piese).

Este prima generatie head plastic, motoare brushed, pale din lemn (cele originale din spuma s-au dus demult). Dupa ce l-am bibilit nitel a fost gata de zbor. Nu necesita mari reglaje. De pe RX poti regla cursa la servo, am pus-o la minim ca sa fie mai bland si proportia dintre main rotor si motorul din coada (proportional) ca la elicopterele Esky cu motor in coada si 4in1.

Zboara bine dar e mai rapid decat 4#3. Motoarele se incing puternic la fel si bateria, dupa un zbor complet miroase bine a incins. Nu le prevad o viata lunga.

Ce e suparator, coada isi schimba forta de-a lungul zborului. La inceput trage stanga de exemplu si pana la sfarsit trage dreapta. Undeva in mijlocul zborului e perfect. Statia are un sistem complex de reglat curbe, mixaje, sensibilitati din dip switch-uri si doua knoburi. Eu m-am jucat nitel dar nu am obtinut nimic si l-am lasat in pace caci zboara acceptabil si asa.

Se simte ca e CP, alt sunet, alta viteza de reactie fata de 4#3. Nu e bun pentru un incepator absolut. Cred ca varianta care tocmai a aparut (a patra cred) cu 2 motoare brushless e de cumparat, cand s-o mai ieftinii. A aparut si 4#3 double brushless si cred ca in viitor o sa o cumpar si eu. Pana atunci cateva poze cu d-nealui si un hover mic in casa. De emotie stind ca sunt filmat era sa il busesc la decolare.
http://www.youtube.c...h?v=e84XsbpliTQ

Stefan

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCF4815.jpg
  • Imagine atasata: DSCF4816.jpg
  • Imagine atasata: DSCF4817.jpg
  • Imagine atasata: DSCF4818.jpg

0

#2 Useril este offline   ady2dan 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 27-May 09

Postat 15 February 2010 - 05:55 PM

de unde ai facut rost de piese? imi trb si mie motorul de la coada cu angrenaj. angrenaju nu ar fi problema , dar nu gasesc motor..... ms anticipat
0

#3 Useril este offline   nen77 

  • --tadadam--
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1566
  • Inregistrat: 08-March 06

Postat 16 February 2010 - 07:27 PM

am eu cateva primite caut si iti pot da unul
West Hobby Team
Van kit conversie T-rex 250e in 700Nitro
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro