Modelism - RHC Forum: mini mill si orizontal/vertical rotary table - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

mini mill si orizontal/vertical rotary table am nevoie de informatii

#1 Useril este offline   luckyluk 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 45
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 04 February 2010 - 02:17 PM

Salut.cineva dorea sa-si cumpere un mini strung ptr a putea sa faca piese precum front and rear hub wheels ptr o masina homemade etc.o alta persoana mai experimentata i-a spus ca mai bine ar lua o..nu stiu cum le spune in romana,h/v rotary table si mini mill (masina de gaurit,nu?)..si zicea k sunt mai bune k un mini strung care e limitat ptr k poti prelucra numai orizontal si ptr piese mt mai mici.ce parere aveti,unde se gasesc la noi asemenea scule?
0

#2 Useril este offline   zola 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 377
  • Inregistrat: 21-July 07

Postat 04 February 2010 - 05:48 PM

Ce te face sa crezi ca o borbazina de banc (verticala ) este mai ieftina decat un strung micut ?
On plus daca nu ai suport pentru cutit nu poti lucra nici un material , cu prceizie .
daca vrei neaparat un strung , se poate face unul decent in casa , din profile L de otel si ceva placi din aluminu , si o mana de rulmenti . Strungul il acitonezi de la o bormazina .
Oto si crevetii lui..
0

#3 Useril este offline   katalinhr 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 57
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 04 February 2010 - 05:54 PM

In ptimul rand ar fi bune niste schite sau poze cu piese pe care vrea sa le prelucreze (weel hub cel putin mie nu imi spune mare lucuru, conteaza diametru, dispunere gauri etc).

Rotary table in romana se numeste masa rotativa.
Iar mill este masina de frezat nu de gaurit(desigur pe masinile de frezat se pot executa operatii de gaurire si deasenea pe unele masini de gaurit care au masa mobila se pot face si operatii de frezare).

La strung e gresit spus prelucrat orizontal se pot face prelucari piese de revolutie exterior, interior si frontal. Deasemena se pot face operatii de gaurire pe axa de rotatie a piesei. Cu diverse dipozitive de pot face si alte operatii.
Daca trebuiesc date gauri pe un cerc la distanta egala atunci obligatoriu are nevoie de masa rotativa( de preferat si cu posibilitati de divizare.)
Pe o masina de frezat dotata cu masa rotativa se pot face pise de revolutie cat si piese prismatice. Intr-o orecare masura se poat face o buna parte din operatiile care se pot executa pe strung plus cele specifice procedeului de frezare.
Pe de alta parte daca are nevoie doar sa faca cateva piese costul unor asemena scule nu se justifica si cel mai bine ar fi sa caute un atelier.
0

#4 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 04 February 2010 - 09:31 PM

 luckyluk, la Feb 4 2010, 02:17 PM, a spus:

ce parere aveti,unde se gasesc la noi asemenea scule?

Am o parere buna in general. Scule e gasesc la toate magazinele de scule. Daca spuneai in profil de unde esti iti dadeam firme din apropiere... Ramane pe alta data.
Bafta!
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#5 Useril este offline   luckyluk 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 45
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 05 February 2010 - 10:06 AM

salut.imi cer scuze pt k nu am fost prea explicit si nu am pus nici o poza.am vazut dupa aceea k mini mill este de fapt o microfreza.ideea era k o microfreza in combinatie cu vertical/orizontal rotary table (am vazut k sunt mai mt tipuri,aici e vb de un tip cu motor si bak)se pot face aceleasi operatiuni k pe un ministrung plus altele.atasez poze sa va dati seama..

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: h7527.jpg

0

#6 Useril este offline   luckyluk 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 45
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 05 February 2010 - 10:26 AM

alte poze

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_02_2010/post-26788-1265358281.jpg

0

#7 Useril este offline   katalinhr 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 57
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 05 February 2010 - 09:23 PM

In mare se pot face cam aceleasi operatii dar depinde foarte mult de ce tipuri de piesa vrea sa prelucreze fara un desen nu se poate sti exact daca freza + masa rotativa sunt indeajuns .
Masa rotativa orizontala este indicata pentru piese de tipul flanse. Pentru peise de tipul arbori este mai buna masa rotativa verticala.
Trebuie insa tinut cont ca de costul meresi rotative + acesorii + diverse tipuri de scule pentru anumite operatii, s-ar putea cumpara un ministrung pe care sa se faca operatiile specifice.
Un lucru care nu poti sa in faci cu freza cu masa rotativa sunt filetele, prelucari conice in anumite cazuri.
0

#8 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 06 February 2010 - 04:35 AM

Ia in consideratie si viteza de aschiere. Sunt materiale care au nevoie de viteza da aschiere mare. Ce faci? Fiecare masina a fost dezvoltata in ultima suta de ani pentru a face operatiunile specifice. Pentru ce sa inventam apa calda si aceea de proasta calitate? Daca vrei sa faci ambele operatii pe aceeasi masina, atunci, ai o optiune:
http://www.harborfreight.com/cpi/ctaf/disp...temnumber=44142
Sau varianta iefina:
http://www.harborfreight.com/cpi/ctaf/Disp...itemnumber=5980

Baftaaaaaaaaaaaaaaaa.

Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 06 February 2010 - 04:38 AM

0

#9 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 06 February 2010 - 02:22 PM

sculele de acest gen se gasesc la ROCAST / OPTIMUM ... calitate rezonabila , preturi cam mari ... poti gasi pe ebay
destule , dar cu transport , pretul devine maricel ... Mai sunt si alte firme care vand asa ceva , e suficienta o cautare
pe net ...

Eu am luat de la " Shars " si masa rotativa h/v , si backplate , si universal ... ( masa de 6 toli , universal autocentrant de 5 toli , raport
demultiplicare 90/1 ...) Problema e ca sunt grele ... nu pot fi montate pe un BF20 Vario de exemplu , trebuie o freza mai serioasa / BF30-BF46 ) ...



Succes .
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro