Modelism - RHC Forum: Guppy MK II - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 11 Pagini +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Guppy MK II Build Log

#151 Useril este offline   Motorrad 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 440
  • Inregistrat: 29-May 09
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 29 January 2012 - 05:39 PM

Arata frumos, dar parerea mea e ca ar mai trebui sa slefuiesti la fuselaj pana obtii un profil oval de la sectiunea B la F iar sectiunea F-G aproape rotunda. De asemenea trecerea de la con la fuselaj (sectiunea A) trebuie sa fie cat mai rotunda.
Spun asta pentru ca vei reduce mult din greutatea botului, CG apropiindu-se de pozitia din plan si vei pobtine si un profil mai aerodinamic si mai frumos in acelasi timp. Bucatile triunghiulare lipite in interiorul fuselajului sunt suficiente pentru a nu avea probleme daca slefuiesti cat trebe.
Incerca cu el inainte de acoperire, montat, cu toata electronica pe el si vezi unde pica CG-ul. E mai usor sa modifici acum decat dupa ce l-ai acoperit.

E faina schema de acoperire si e important sa fie difertita pe intrados si extrados pentru ca modelul e subtire si se vede greu la altitudine.

Bafta
Speed 3D
Guppy MKII
Spitfire IX
Me 109G
--------------------------------------
JIF 65
Springer Tug
Salupa vietnameza
--------------------------------------
1/10 Tamiya BMW Z4 M Coupe Racing - electric
1/10 Carson VW Scirocco - termic
--------------------------------------
Have fun - repeat as needed
0

#152 Useril este offline   Vucea Radu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 219
  • Inregistrat: 20-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Muzica, Grafica, Aeromodelism, Airsoft

Postat 29 January 2012 - 05:46 PM

@Motorrad - Ai dreptate insa imi este frica sa nu iau prea mult. Personal mi se pare enorm cat indica Mitja sa iei din fuselaj, si la mine triunghiurile alea de pe margini nu sunt perfecte.

O sa mai iau din el putin dar cred ca ii micsorez rau rezistenta ... in cazul unui crash se va face praf daca se tine doar in triunghiurile alea de balsa.
0

#153 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5147
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 29 January 2012 - 06:15 PM

Pai tocmai asta zicea si Mitja - nu conteaza forma fuselajului pentru zbor, imfluenta e nesemnificativa. Vizual insa e alta poveste. Daca ti-e frica de crash - la modelul asta...se va face chibrituri la primul crash. Zboara cu viteza. Al meu are 460 de grame gata de zbor, si cu flapsuri (eleroanele cobotare la 45 de grade) abia il prind in mana, si scade viteza foarte mult. O sa-l vezi - e un deliciu - mai ales pe o zi fara vant.
0

#154 Useril este offline   Motorrad 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 440
  • Inregistrat: 29-May 09
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 29 January 2012 - 07:09 PM

Vezi postareaMihai_supy, la 29 January 2012 - 06:15 PM, a spus:

Pai tocmai asta zicea si Mitja - nu conteaza forma fuselajului pentru zbor, imfluenta e nesemnificativa. Daca ti-e frica de crash - la modelul asta...se va face chibrituri la primul crash.


Tocmai ca nu se face chibrituri, eu l-am crashuit si mi-a cedat doar suportul aripilor (loc gandit sa cedeze mai usor) si suportul motorului mi s-a desprins (nu il lipisem foarte bine prima data) dar restul fuselajului a ramas intact.
Ma indoiesc ca forma fuselajului nu conteaza aerodinamic, insa consider ca slefuind cat mai mult spre forma fusiforma va avea cea mai mare influenta asupra CG-ului, si te scapa de a pune plumb in "balast compartiment" din coada.
Speed 3D
Guppy MKII
Spitfire IX
Me 109G
--------------------------------------
JIF 65
Springer Tug
Salupa vietnameza
--------------------------------------
1/10 Tamiya BMW Z4 M Coupe Racing - electric
1/10 Carson VW Scirocco - termic
--------------------------------------
Have fun - repeat as needed
0

#155 Useril este offline   Vucea Radu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 219
  • Inregistrat: 20-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Muzica, Grafica, Aeromodelism, Airsoft

Postat 29 January 2012 - 07:22 PM

La cererea publicului :wub: l-am mai luat la o runda de slefuit. M-am oprit cand am inceput sa dau de gaurile lasate de bolduri, folosite la constructie.

Mai mult de atat nu mai iau. Cam asa a ajuns ...

http://farm8.staticflickr.com/7021/6783245661_b199b74e7b.jpg

http://farm8.staticflickr.com/7151/6783245225_3bdcdcb523.jpg

http://farm8.staticflickr.com/7160/6783244867_a677a3884c.jpg

Aceasta postare a fost editata de Vucea Radu: 29 January 2012 - 07:22 PM

0

#156 Useril este offline   Motorrad 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 440
  • Inregistrat: 29-May 09
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 29 January 2012 - 07:33 PM

Arata mult mai bine :D
In rest folie si la camp cu el :wub:
Speed 3D
Guppy MKII
Spitfire IX
Me 109G
--------------------------------------
JIF 65
Springer Tug
Salupa vietnameza
--------------------------------------
1/10 Tamiya BMW Z4 M Coupe Racing - electric
1/10 Carson VW Scirocco - termic
--------------------------------------
Have fun - repeat as needed
0

#157 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5147
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 30 January 2012 - 10:54 AM

Vezi postareaMotorrad, la 29 January 2012 - 07:09 PM, a spus:

Ma indoiesc ca forma fuselajului nu conteaza aerodinamic...



Conteaza, doar ca nu suficient de mult. Totul e sa arate bine. Asta o zice proiectantul.

Ps - Eu inca nu l-am trantit si nici suportul nu a sarit de la locul lui. Doar l-am remotorizat sa zboare cu 2S. - gramele conteaza cel mai mult la modelul asta.

Eu as incerca sa fac coada cat mai usoara - in asa fel incat sa nu fie nevoie de plumb, si sa pot jongla cu acumulatorul. (asa fac eu)
0

#158 Useril este offline   Vucea Radu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 219
  • Inregistrat: 20-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Muzica, Grafica, Aeromodelism, Airsoft

Postat 30 January 2012 - 11:02 AM

Am facut un test cu el asa RTC si electronica pusa si CG-ul pica in plaja indicata pe planuri ... asa rapid l-am pus aseara pe la 2 cm de la bordul de fuga. Apropo de asta, am vazut ca Mitja indica o plaja mare a CG-ului ( aprox 4 cm ), unde este indicat sa fac CG-ul in asa fel incat sa fie mai usor de pilotat de mine ca incepator ? Daca am inteles bine cu cat este mai aproape de bordul de atac, cu atat este mai docil ?
0

#159 Useril este offline   Motorrad 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 440
  • Inregistrat: 29-May 09
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 30 January 2012 - 12:16 PM

Vezi postareaVucea Radu, la 30 January 2012 - 11:02 AM, a spus:

Am facut un test cu el asa RTC si electronica pusa si CG-ul pica in plaja indicata pe planuri ... asa rapid l-am pus aseara pe la 2 cm de la bordul de fuga. Apropo de asta, am vazut ca Mitja indica o plaja mare a CG-ului ( aprox 4 cm ), unde este indicat sa fac CG-ul in asa fel incat sa fie mai usor de pilotat de mine ca incepator ? Daca am inteles bine cu cat este mai aproape de bordul de atac, cu atat este mai docil ?


Din plan (04-Fuselage.pdf si 18-CG and controll throws.pdf) eu am dedus ca plaja CG-ului e doar de 8 mm, (CG range 40-48). Al meu e chiar la 40, din cate imi amintesc, dar o sa verific deseara acasa. GC-ul mai in fata iti da un comportament mai stabil, mai indicat pentru inceput.
Speed 3D
Guppy MKII
Spitfire IX
Me 109G
--------------------------------------
JIF 65
Springer Tug
Salupa vietnameza
--------------------------------------
1/10 Tamiya BMW Z4 M Coupe Racing - electric
1/10 Carson VW Scirocco - termic
--------------------------------------
Have fun - repeat as needed
0

#160 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5147
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 30 January 2012 - 12:57 PM

Al meu zboara excelent cu CG ecxact pe lonjeron. Revine singur din picaj, desi nu foarte rapid.
0

#161 Useril este offline   Vucea Radu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 219
  • Inregistrat: 20-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Muzica, Grafica, Aeromodelism, Airsoft

Postat 30 January 2012 - 01:30 PM

Vezi postareaMotorrad, la 30 January 2012 - 12:16 PM, a spus:

Din plan (04-Fuselage.pdf si 18-CG and controll throws.pdf) eu am dedus ca plaja CG-ului e doar de 8 mm, (CG range 40-48). Al meu e chiar la 40, din cate imi amintesc, dar o sa verific deseara acasa. GC-ul mai in fata iti da un comportament mai stabil, mai indicat pentru inceput.


Am inteles eu gresit atunci. Ai dreptate, 40-48 mm inseamna plaja de 8mm. Imi e frica ca in cazul asta e cam greu de bot ... vedem dupa acoperire, pus echiile de comanda si toate cele, cum vine :)

Aceasta postare a fost editata de Vucea Radu: 30 January 2012 - 01:32 PM

0

#162 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5147
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 30 January 2012 - 01:46 PM

E spatiu suficient pentru a jongla cu acumulatorul. Numai sa duci servourile din fuselaj cat mai in spate, iar acumulatorul sa fie suficient de mic sa incapa sub piesa verticala de la montantul aripii din fata. Eu am facut-o mai mica nitel in inaltime tocmai sa incapa un acumulator mai mare. Intre timp, i-am pus unul mult mai mic, nefiind nevoie de hiudume. Am remotorizat planorul cu unul de Cesna 182, si cu 2S 860mah - azi vedem si diferentele... (asa e mai usor cu 40 - 50 de grame, si motorul trage mai bine fata de cel initial.
0

#163 Useril este offline   Vucea Radu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 219
  • Inregistrat: 20-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Muzica, Grafica, Aeromodelism, Airsoft

Postat 30 January 2012 - 02:31 PM

Vezi postareaMihai_supy, la 30 January 2012 - 01:46 PM, a spus:

E spatiu suficient pentru a jongla cu acumulatorul. Numai sa duci servourile din fuselaj cat mai in spate, iar acumulatorul sa fie suficient de mic sa incapa sub piesa verticala de la montantul aripii din fata. Eu am facut-o mai mica nitel in inaltime tocmai sa incapa un acumulator mai mare. Intre timp, i-am pus unul mult mai mic, nefiind nevoie de hiudume. Am remotorizat planorul cu unul de Cesna 182, si cu 2S 860mah - azi vedem si diferentele... (asa e mai usor cu 40 - 50 de grame, si motorul trage mai bine fata de cel initial.


Pai servo-urile nu am cum sa le duc cat mai in spate ... au un loc fix in piesa aia centrala. Acumulatorul intra sub suportul aripilor din fata, deci am loc sa ma joc cu el.
0

#164 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5147
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 30 January 2012 - 05:47 PM

Corect - voi aveti varianta II.
0

#165 Useril este offline   Vucea Radu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 219
  • Inregistrat: 20-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Muzica, Grafica, Aeromodelism, Airsoft

Postat 01 February 2012 - 01:25 AM

URAAAA !!! :blink:

La aproape 2 ani de la initierea acestui thread am terminat si eu constructia Guppy-ului.

Ii multumesc lui Alex Sapoi pentru ajutor la infoliat, lui Ave pentru pisalogeala si ca m-a convins sa il termin si tuturor celor care m-au ajutat pe parcurs, m-au injurat, m-au incurajat si asa mai departe :D.

Trebuie sa ma mandresc si cu partea infoliata de mine si anume fuselajul :wacko:

Ca o concluze asa de final ... multi m-au sfatuit sa nu ma apuc de constructia unui aeromodel, incepator fiind. Eu am fost mai incapatanat :rofl: Am descoperit intradevar ca nu este foarte usor, ca ai nevoie de aproape aceeasi bani pe care ii dai pe un aeromodel din spuma, ca daca nu lucrezi un aeromodel bine documentat nu ai sanse sa il faci fara experienta, dar, am descoperit si placerea pe care o ai atunci cand ai facut ceva cu mana ta. Abia astept sa il scot si la aer :)

As recomanda unui incepator sa se apuce de Guppy, acum dupa ce l-am terminat ? DA ! Nu este cel mai simplu aeromodel de construit dar este un aeromodel frumos, placut la pilotat (din ce am auzit) si foarte bine documentat. Asta inseamna ca poti gasi foarte multe persoane care l-au mai facut si te pot ajuta atunci cand te blochezi.

Nu as recomanda unui incepator sa se apuce de Guppy daca nu are cel putin 500 lei in buzunar (presupunand ca nu are, cum nu aveam nici eu la inceput, nimic trebuincioase constructiei: adezivi, materiale, scule, etc.)

Mai jos poze cu aeromodelul infoliat. Ne vedem la camp :)

http://farm8.staticflickr.com/7006/6798224843_d00d25457f_b.jpg


http://farm8.staticflickr.com/7020/6798224701_5c371ab7fb_b.jpg


http://farm8.staticflickr.com/7159/6798224501_57a7919b12_b.jpg

Aceasta postare a fost editata de Vucea Radu: 01 February 2012 - 01:27 AM

0

#166 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5147
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 01 February 2012 - 06:58 AM

Vezi postareaVucea Radu, la 01 February 2012 - 01:25 AM, a spus:

......... ca ai nevoie de aproape aceeasi bani pe care ii dai pe un aeromodel din spuma....




ei bine cu asta nu pot fi de acord.

O sa scriu costurile mele, la al meu, aici, sa vedem
Motor - 37 lei
ESC - 40 lei
Srvouri - 50 de lei de la Navomarius
Elice - 16 lei (elice schimb Miniomoa)
balsa - 30 lei
Folie - 40 de lei (solar film)

Ei bine pana acuma - 173 de lei.
Concluzia - modelul nu are de ce sa coste mai mult de 250 de lei. Ma rog, daca vrei servouri digitale si motor Axi...nu e greu.

Doar daca esti incepator rau e tot, si nu ai nimica - iti mai iei si o statie - cam 300 de lei si doi acumulatori inca 100 de lei, si atunci - te nuesti aeromodelit!!!...(si daca te duci singur la zbor...in primii 5 metrii nu o sa mai fi....)
0

#167 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5147
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 01 February 2012 - 06:59 AM

...si mai era ceva legat de aeromodelel din spuma...

1. Pe alea nu poti sa le semnezi!!!
2. Satisfactia nu e aceeasi, la cele construite e mult mai mare.
0

#168 Useril este offline   Motorrad 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 440
  • Inregistrat: 29-May 09
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 01 February 2012 - 08:11 AM

Vezi postareaVucea Radu, la 01 February 2012 - 01:25 AM, a spus:

URAAAA !!! :blink:

La aproape 2 ani de la initierea acestui thread am terminat si eu constructia Guppy-ului.



Arata foarte frumos, sa il zbori cu placere :wacko:
Speed 3D
Guppy MKII
Spitfire IX
Me 109G
--------------------------------------
JIF 65
Springer Tug
Salupa vietnameza
--------------------------------------
1/10 Tamiya BMW Z4 M Coupe Racing - electric
1/10 Carson VW Scirocco - termic
--------------------------------------
Have fun - repeat as needed
0

#169 Useril este offline   SerjuRO 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 887
  • Inregistrat: 23-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:Familia, aero, navo...

Postat 01 February 2012 - 08:56 AM

Foarte frumos, elegant model !!!
Totusi, eu personal NU CRED ca as rezista 2 ani la contructie.Ultimul meu copil, un model dedicat FPV , mi-a luat aproape 2 luni..........in care mi-au iesit inca 100 fire albe...
Succes maxim la maiden...
0

#170 Useril este offline   Vucea Radu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 219
  • Inregistrat: 20-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Muzica, Grafica, Aeromodelism, Airsoft

Postat 01 February 2012 - 09:28 AM

@Mihai_supy

Mihai, nu stiu in ce tara traiesti tu cu preturile alea :blink:

Pe mine folia m-a costat spre exemplu 50 lei cu tot cu transport. Balsa ? Pai am gresit de doua ori o aripa ( ca incepatori iti iei si marje de eroare ) asa ca nu m-a costat chiar 30 lei. Elicea a fost 100 lei cu transport, ESC-ul, motorul, servo-urile si bateriile, toate luate de la HK, ceva mai mult, cam 400 lei cu transport.

Apoi taierea laser, 150 lei prima oara si inca de 2 ori vreo 50 lei pentru ca, asa cum ziceam, am mai gresit pe ici pe colo.

Cand am zis ca te duce la costul unui aeromodel din spuma ma refeream la incepatori care vor avea nevoie si de adezivi, scule s.a.m.d.

In total costul pentru a te apuca de Guppy ca incepator este maricel. Da, pentru cei care au facut inca 3-4 modele pana acum, au deja tot ce trebuie si nu vor gresi, mai au si ceva materiale prin casa, poti calcula materialele la fix.

Chiar si considerand pretul tau, la 250 lei gasesti o spuma la HK. Insa asa cum ziceai si tu, nu le poti semna si satisfactia nu e aceeasi, dimpotriva, nu mi-a placut deloc ASW-ul pe care l-am cumparat de la Sierra. Mi-a dat un sentiment de branza zburatoare, puneai asa mana pe el si era naspa :wacko:

@SerjuRO - Nu a durat 2 ani constructia Guppy-ului !! :rofl: Nu e aeromodel de 10 metri :) Au trecut 2 ani de cand m-am apucat de el insa o mare perioada a stat pe dulap. As zice cumulat ca am lucrat 4 saptamani la el, ca incepator ( considerand cele 2 semiaripi gresite )

Aceasta postare a fost editata de Vucea Radu: 01 February 2012 - 09:31 AM

0

#171 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 01 February 2012 - 02:18 PM

Timp, bani, fire albe, sunt nesemnificative. Important este ca ai terminat si ca ai o adevarata bijuterie, facuta de tine cu dragoste si cu sudoare. Ii cunosti fiecare coltisor si sunteti una, ca in Avatar.
Multa, multa bafta, fauritorule.

Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 01 February 2012 - 02:19 PM

0

#172 Useril este offline   Dragos Avramescu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 528
  • Inregistrat: 01-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Tineretului
  • Interests:Schi, aeromodelism

Postat 01 February 2012 - 08:35 PM

Va rog sa nu comparati un planor din balsa cu unul din spuma. E ca si cand ai compara un avion cu un tractor. Sunt bune la altceva, fiecare.
0

#173 Useril este offline   Vucea Radu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 219
  • Inregistrat: 20-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Muzica, Grafica, Aeromodelism, Airsoft

Postat 01 February 2012 - 08:39 PM

Vezi postareaDragos Avramescu, la 01 February 2012 - 08:35 PM, a spus:

Va rog sa nu comparati un planor din balsa cu unul din spuma. E ca si cand ai compara un avion cu un tractor. Sunt bune la altceva, fiecare.


Diferenta intre tractor si avion este mai mare decat diferenta planor balsa / spuma, dar, am inteles ce vrei sa zici :drinks:

Mie personal nu mi-a placut feeling-ul de fuselaj gumos, fosnaitor. Asta de balsa imi inspira mai multa incredere, rezistenta si dinamicitate ... in plus arata mult mai bine :D

Aceasta postare a fost editata de Vucea Radu: 01 February 2012 - 08:40 PM

0

#174 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5147
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 01 February 2012 - 10:52 PM

SAHILU!!!!!

parca asa-i zicea ----BOND!!!


Bine spus...o legatura...de data asta semnata.

Scuze cu pretul meu. Cred ca sunt destui pe acest forum care il pot construi fara sa cumpere nimica, cu ce au ramas prin cutii. Nici nu ma gandeam ca cineva se apuca de balsa, direct, fara sa aiba macar un acumulator.
Bravo. Respectele mele. Sa stii ca esti binevenit in lumea constructorilor din balsa. Si gandeste-te data viitoare...cei 250 de lei pe care i-ai dat la taiere...oare cata bere s-ar fi scurs? si ti le taiai singur. Tot iti ramneau bani pentru materialele pentru inca unui model.
PS - asa gandesc eu. Pana si prizele mi le schimb singur, si imi lipesc singur papucii...si daca toti ar fi ca mine..apoi cam toti meseriasii ar da faliment.
0

#175 Useril este offline   Vucea Radu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 219
  • Inregistrat: 20-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Muzica, Grafica, Aeromodelism, Airsoft

Postat 01 February 2012 - 10:58 PM

Mihai, ai dreptate, multi nu s-ar apuca de un aeromodel din balsa de la zero fara experienta, eu am facut-o pentru ca sunt mai incapatanat si consider ca aeromodelismul trebuie sa includa si constructie, nu doar pilotaj :pardon:

Cu taiatul la laser ai iar dreptate, puteam sa le tai singur, insa m-am gandit sa micsorez suma posibilelor greseli pentru a rezulta un aeromodel cat mai drept. Intrucat aveam experienta cu balsa doar din machetele de la facultate si deloc in constructia de aeromodele, am zis ca mai bine sa elimin din start toate ariile in care as putea gresi ... taierea fiind una.

In rest sunt in aceeasi barca cu tine legat de DIY ... si eu imi repar prizele si electronicele din casa, imi varuiesc peretii, imi fac instalatia la baie ... aici insa am considerat ca e o treaba mai fina si trebuie sa fie totul tzais :blush:

Aceasta postare a fost editata de Vucea Radu: 01 February 2012 - 11:02 PM

0

#176 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5147
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 01 February 2012 - 11:06 PM

oki...
eu am construit pana si o casa Amvic. de unul singur. Si acuma ma bucur de ea. Doar ce-mi pare rau e ca nu am conceput si un atelier. (dar am trei dormitoare nefinalizate la etaj unde pot lucra in tihna...).

Bine ai venit in lumea noastra...a constructorilor din balsa.
0

#177 Useril este offline   Vucea Radu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 219
  • Inregistrat: 20-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Muzica, Grafica, Aeromodelism, Airsoft

Postat 16 April 2012 - 02:47 PM

Hello,

Apelez si eu la cei care au construit Guppy MK II pana acum. Cine are o matrita pentru canopy si ma poate ajuta cu un canopy ? Dau o bere, doua, platesc transportul ... ne intelegem noi :angry:

Eu am facut una dar nu a iesit cum trebuie si decat sa mai arunc bani pe alt lemn, sa fac alta matrita, alte sticle de topit ... prefer sa iau una bine facuta :)

Multzam !
0

#178 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5147
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 02 May 2012 - 01:11 PM

...iei mataluta o sticla de apa minerala. are plasticul gata format. Numai sa decupezi partea aia buna. Eu asa am facut.

pozele aici, postul 96 se vede si sticla taiata.
0

#179 Useril este offline   Vucea Radu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 219
  • Inregistrat: 20-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Muzica, Grafica, Aeromodelism, Airsoft

Postat 02 May 2012 - 01:42 PM

Se pare ca pana la urma canopy-ul facut de mine a fost ok ... guppy a zburat, din ce am inteles nu excelent asa cum imi doream, dar vom mai face ajustari. Nu l-am pilotat eu ci Alex Ivanescu, pentru ca era vant, pentru ca sunt incepator si pentru ca probabil il faceam zob in secunda 2.
0

#180 Useril este offline   ZOD 

  • Flightaddicted member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2766
  • Inregistrat: 12-March 03

Postat 02 May 2012 - 02:41 PM

Vezi postareaVucea Radu, la 02 May 2012 - 01:42 PM, a spus:

Se pare ca pana la urma canopy-ul facut de mine a fost ok ... guppy a zburat, din ce am inteles nu excelent asa cum imi doream, dar vom mai face ajustari. Nu l-am pilotat eu ci Alex Ivanescu, pentru ca era vant, pentru ca sunt incepator si pentru ca probabil il faceam zob in secunda 2.



A zburat bine mai... doar ca tijele de comanda erau cam firave si nu miscau suprafetele de comanda.... Poti considera primul zbor un succes pe orice parte.
DT
0

Arata acest topic


  • 11 Pagini +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro