Modelism - RHC Forum: Logan electric - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

Logan electric

#31 Useril este offline   protheus 

  • 日本語
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1719
  • Inregistrat: 26-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Manage
  • Interests:Cate un pic din fiecare domeniu.

Postat 18 December 2010 - 06:13 PM

Ciudat e ca cererea era foarte mare, ei nu puteau produce cate se cereau, si totusi, au taiat productia la o masina care putea merge un maxim de 250 km dintr-o incarcare (cifre bune si pentru zilele noastre).

Stii cum e o masina electrica? Rar ai de schimbat piese la ea, si totusi producatorul e obligat cativa ani sa aiba piese de schimb disponibile pentru orice model produs. Stii ce insemna asta pentru GM?

Aceasta postare a fost editata de protheus: 18 December 2010 - 06:13 PM

 "Pai, impartim egal totul, o jumate tu, o jumate eu si o jumate Ion."  
0

#32 Useril este offline   RVlad 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 272
  • Inregistrat: 21-September 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 December 2010 - 07:03 PM

Rar ... rar schimbi si la masina normala ... numai ca un motor clasic are ceva mai multe componente , deci se pot strica mai multe ...
Ce insemna pentru GM ?
Un motor electric costa mai putin decat unul clasic , deci daca montau motoarele electrice pe celelalte modele scoteau profit frumos dar totusi nu au facut-o dece ? conspiratie sau nu asta nu o pot decide eu .

Totusi sunt multi amatori care au montat motoare electrice pe masini normale cu rezulate unori chiar mai bune decat masinile de serie [ Gwiz Tesla etc ] , totul este sa faci lucrul asta cu pasiune si cunostinte si ceva cash .
0

#33 Useril este offline   protheus 

  • 日本語
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1719
  • Inregistrat: 26-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Manage
  • Interests:Cate un pic din fiecare domeniu.

Postat 18 December 2010 - 07:43 PM

Cand se strica un motor electric ce schimbi? Motorul electric si atat.

Cand se strica un motor termic ce schimbi? Pai, pot foarte multe repere sa se strice, incepand de la pompa de injectie, turbina de la turbo, segmentii, pompa de apa, pompa de ulei, sistemul de aprindere etc etc.

O mica diferenta intre numarul de piese ce le-ar vinde dupa cumpararea initiala a unei masini.

Pentru GM ar fi insemnat un stoc mare, pentru atatea masini, tinut undeva, de pe urma caruia ar fi castigat minim.

Producatorii castiga cel mai mult din piese de schimb, nu din vanzarea initiala a masinii, unde marja e destul de mica.

In cei cativa ani in care au rulat masinile GM electrice pe strazi prin diferite orase, ghici ce au aflat, erau prea fiabile, nu aveau ce schimba, adica ce sa iti vanda eventual, daca ar fi trimis pe piata masinile (au fost date doar in "chirie", nici unul nu a fost vandut). Se vede clar ca a fost un studiu de piata de anvergura, din care concluzia cea mai vizibila e ca e mai rentabil pentru ei sa iti vanda masini termice.
 "Pai, impartim egal totul, o jumate tu, o jumate eu si o jumate Ion."  
0

#34 Useril este offline   vgeorge 

  • Membru Fondator MDT
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2700
  • Inregistrat: 31-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti/Pitesti

Postat 18 December 2010 - 08:16 PM

Eu raman la ideea ca se poate asa ceva dar sunt prea mult/ prea multi oameni care nu vor asta.
Motivele principale sunt expuse si in documentar.

Eu imi luam o astfel de masina.Se incarca in 18 ore...dar crezi ca din 1999 si pana in prezent nu aduceau astia modificari la ea?250km mi se pare mai mult decat de ajuns.
Racing
-Associated B7 - buggy 2wd electric
-Associated B74.2 - buggy 4wd electric
-Mugen MTC2 - stock/mod touring electric
-Associated SC6.2 - short course 2wd electric
-Losi SCTE 2.0 - short course 4wd electric
-Mugen MBX5T - truggy nitro
-Mugen MBX6 - buggy nitro
-Kyosho MR03 - 1/28 box stock
-GLR racing - 1/28 mod
-Garbage collection - Crawler performance scale



[center]Club
C.S.T.A. Bucuresti
0

#35 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 19 December 2010 - 05:06 AM

Imi place ca foarte multi isi doresc, dar, cand se iveste ocazia, nimeni nu cumpara. Daca nimeni nu cumpara, de ce sa produca? Zic si eu....
@vgeorge, a aparut Volt.

Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 19 December 2010 - 05:09 AM

0

#36 Useril este offline   RVlad 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 272
  • Inregistrat: 21-September 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 December 2010 - 06:13 AM

Dece nu se cumpara ? pentru ca lumea este inca reticenta , majoritatea automobilelor arata ceva mai ciudat ,datorita autonomiei sunt folositoare decat in oras [ luati in calcul ca in conditile reala , masina sta si la stopuri , incetineste , accelereaza , are si ceva " incarcatura " ] si dece nu chiar si pretul .

Chey volt sau opel ampera din cate stiu eu se invarte in jurului sumei de 50.000 USD ....
0

#37 Useril este offline   bogdan_minitehnicus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1275
  • Inregistrat: 20-April 07
  • Gender:Male

Postat 23 December 2010 - 12:35 AM

offf discutia asta am avut-o de nenumarate ori cu persoane mai in etate ca si mine, si sincer sa fiu o spun iar ca pana cand nu se termina petrolul nu va aparea o solutie viabila de uz larg pentru masinile electrice. Cei din documentarul cu ''Who killed the electric car'' erau foarte multumiti de masina respectiva si chiar si io as fi multumit, zilnic de acasa si pana la servici in Bucuresti as face cam 15 km ceea ce e mai mult decat ok cu niste costuri infirme. Deci problema e strict politica, la mijloc industria producatoare de combustibili are multe alte subindustrii adiacente pe care le hraneste, interesele economice incredibil de mari asa ca .... de ce sa abandoneze totul?
Pana una alta sa va dau o tema de gandire, urmariti cu atentie linkurile
http://www.youtube.com/watch?v=6_41btVawMc...feature=related
http://www.youtube.c...h?v=_q5ahV_SN-M
http://www.youtube.c...h?v=r8iKPj4IMiQ
Valoarea unui modelist adevarat nu se masoara in numarul de posturi ci in realizarile sale...
0

#38 Useril este offline   bogdan_minitehnicus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1275
  • Inregistrat: 20-April 07
  • Gender:Male

Postat 23 December 2010 - 12:47 AM

si site-uri specializate, chiar au facut si versiuni pt vanzare http://peswiki.com/e...y:Magnet_Motors.
Chiar ma gandesc sa ne punem mai multe minti la contributie si sa facem ceva teste in privinta asta, asa ca ar fi benefic deschiderea unui nou topic, asa ca astept raspunsuri :blink:
Valoarea unui modelist adevarat nu se masoara in numarul de posturi ci in realizarile sale...
0

#39 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 23 December 2010 - 07:13 AM

Este, deja, deschis:
http://www.rhcforum....showtopic=33323

Nu-i nici o conspiratie, doar ca este, inca, prea scump. 50 000$ o tartareata? Cine da atatia bani pentru ca sa mearga cu "costuri infime"?
0

#40 Useril este offline   Zen 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1185
  • Inregistrat: 14-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 23 December 2010 - 08:59 PM

Iar aici poti sa vezi si "secretul" motorului magnetic:
http://www.rhcforum.ro/index.php?showtopic...t=0&start=0
It's difficult to make things simple!
0

#41 Useril este offline   bogdan_minitehnicus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1275
  • Inregistrat: 20-April 07
  • Gender:Male

Postat 24 December 2010 - 12:51 AM

Vezi postareaZen, la Dec 23 2010, 08:59 PM, a spus:

Iar aici poti sa vezi si "secretul" motorului magnetic:
http://www.rhcforum.ro/index.php?showtopic...t=0&start=0


gata, gata am inteles ideea, morala dupa ce am citit fabulatiile din topicul cu pricina si cel in cauza cu loganul am ajuns la o concluzie: tot mai ieftin ies cu metroul :blink:
Valoarea unui modelist adevarat nu se masoara in numarul de posturi ci in realizarile sale...
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro