Modelism - RHC Forum: SebArt Look@Me - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

SebArt Look@Me Biplan Acro 3D, in-outdoor

#31 Useril este offline   Maverick 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 719
  • Inregistrat: 10-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 February 2010 - 11:21 PM

.. ca era sa uit, unde nu se potrivea aripa de jos un pic de smirghel si s-a rezolvat.

Cam asta ar fi. Asteptam vremea buna sa zic si eu cat si modelul "Look-at-Me!!"
Both optimists and pessimists contribute to our society. The optimist invented the airplane and the pessimist the parachute. ~Gil Stern

If you can't fix it with a hammer you have an electrical problem.
0

#32 Useril este offline   florin100% 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2685
  • Inregistrat: 20-June 06

Postat 13 February 2010 - 11:49 PM

super tare! Pune elicea aia slow fly 10x6 Galbena fosforescent... Garantez io ca o sa mearga cel mai bine !
"Odata ce ai gustat din mirajul zborului, nu vei mai putea merge pe pamant decat cu ochii ridicati spre cer"


Team Aeropower

0

#33 Useril este offline   Maverick 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 719
  • Inregistrat: 10-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 February 2010 - 12:09 PM

Intrebare:
In manualul producatorului se recomanda EXPO 80% pe toate suprafetele pentru comenzi 3D. Nu e cam mult?
Both optimists and pessimists contribute to our society. The optimist invented the airplane and the pessimist the parachute. ~Gil Stern

If you can't fix it with a hammer you have an electrical problem.
0

#34 Useril este offline   MLGore 

  • Dream Team Forever
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2332
  • Inregistrat: 08-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 February 2010 - 01:59 PM

Vezi postareaMaverick, la Feb 14 2010, 12:09 PM, a spus:

Intrebare:
In manualul producatorului se recomanda EXPO 80% pe toate suprafetele pentru comenzi 3D. Nu e cam mult?



Eu zic sa setezi expo ca la manual iar apoi sa modifici daca nu-ti place.
Modelism = 10% zbor + 90% lipici
Cand o zbura A.R.C.A.! © 2010 All rights reserved.
0

#35 Useril este offline   florin100% 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2685
  • Inregistrat: 20-June 06

Postat 14 February 2010 - 05:51 PM

expo pui cat iti trebuie tie nu ca asa zice manualu
"Odata ce ai gustat din mirajul zborului, nu vei mai putea merge pe pamant decat cu ochii ridicati spre cer"


Team Aeropower

0

#36 Useril este offline   Maverick 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 719
  • Inregistrat: 10-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 February 2010 - 07:31 PM

Deocamdata am pus EXPO la 80% ca in manual. Vad la primul zbor cum reactioneaza la comenzi. In functie de asta ajustez la locul faptei in functie de cum il simt.

Am testat astazi si toate elicile. Rezultate:

APC E 9x4.5: hover stabil la 75% din mansa; motorul se incinge usor motorul
GWS DD 10x6: hover stabil la 70% din mansa; se incinge binisor motorul
SlowFly 10x4.7: hover stabil la 66% din mansa; se incinge binisor motorul

Ar trebui sa mai verific si consumul cu fiecare dintre ele.. deocamdata nu m-a convins niciuna sa zic clar "Asta e!" . Bateria si ESC-ul s-au incalzit putin doar cu elicea SlowFly, in rest au stat reci.
Both optimists and pessimists contribute to our society. The optimist invented the airplane and the pessimist the parachute. ~Gil Stern

If you can't fix it with a hammer you have an electrical problem.
0

#37 Useril este offline   Maverick 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 719
  • Inregistrat: 10-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 March 2010 - 10:59 AM

In weekend, desi vant, nu am rezistat sa nu ii fac o proba.
Concluzii:
- CG-ul este un pic mai in fata decat se specifica in manual
- cu pack 3s 1500 in zbor acrobat a stat in aer 13 min in configuratia actuala (vine in dead-stick ca un fulg)
- motorul un pic cald, ESC rece, pack rece
- eu l-am supramotorizat, trage de nu-i adevarat
- voi mai reduce din EXPO-ul recomandat la manual.. parca e prea mult
- este super-mega-fun :)

Astept o zi fara vant sa vedem de ce in stare
Both optimists and pessimists contribute to our society. The optimist invented the airplane and the pessimist the parachute. ~Gil Stern

If you can't fix it with a hammer you have an electrical problem.
0

#38 Useril este offline   Ice9 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1361
  • Inregistrat: 06-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC Helicopters

Postat 16 February 2011 - 10:41 PM

Hop si eu (la aproape un an de la ultimul reply al topicului) cu "ala rosu".
L-am echipat cu:
Servo Futaba S3114
Motor Axi 2217/16
Regulator Turnigy plush 25A
Elice 10x4,8 carbon
Baterie 1100 mAh Ray.
Fara con :)
O sa-i schimb tijele de comanda ca sunt prea elastice si flambeaza...de abia astept sa-l dau in aer, nu mai vreau sa-l tin in maini ca poate il fac praf la cat este de fragil :rolleyes: Il tin ca pe fiu-meu la nastere. :rolleyes:
Ceva tips & tricks, care nu s-au discutat pana acum vis a vis de zbor (outdoor)? La un an? Tine trenul ala amarat la o aterizare pe ceva vant?

Fisiere atasate


0

#39 Useril este offline   Maverick 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 719
  • Inregistrat: 10-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 February 2011 - 01:02 AM

tips and tricks:

1. intareste botul pe interior cu depron de 3 (de ala alb din mr brico), la cel mai mic soc iese packul prin bot sau mai are obiceiul sa se opreasca cu papucii in iarba la aterizare si sa culce botul, moment in care se mai crapa depronul. Greutatea adaugata este oricum neglijabila. Eu de cand l-am dublat, n-am mai avut probleme.
2. tijele (si cele dintre aripi si cele de comanda fa-le din carbonul cu care vine in pachet ca e suficient (faci tija din carbon, la capete pui sarma de aia subtire cu care vine el in pachet numai cat sa treaca prin echii si intre sarma si carbon o picatura de CA (Picatura) si termocontractil pe amandoua (vezi in pozele mele de mai sus), sunt f usoare si nu flexeaza deloc
3. vezi cum fixezi pack-ul in model, sa nu se desprinda in aer, recomand colier velcro

Rotile tin, oricum pt decolari pleaca din mana si la aterizat daca nu in mana din hover, in maxim 20 cm pe iarba, practic se aseaza, nu aterizeaza :)

Stiu ca zbori in Berceni, eu tocmai m-am mutat in cartierul din Aurel Persu (langa serele Berceni) si chiar am ruginit de cand nu am mai iesit si eu la zbor, poate asa reusesc si eu sa imi mut un pic popoul pe camp :rolleyes:

2 cuvinte: Sebart rulz. Pana si spumele sunt geniale :rolleyes:
Both optimists and pessimists contribute to our society. The optimist invented the airplane and the pessimist the parachute. ~Gil Stern

If you can't fix it with a hammer you have an electrical problem.
0

#40 Useril este offline   Ice9 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1361
  • Inregistrat: 06-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC Helicopters

Postat 17 February 2011 - 10:22 AM

Vezi postareaMaverick, la 17 February 2011 - 01:02 AM, a spus:

tips and tricks:

1. intareste botul pe interior cu depron de 3 (de ala alb din mr brico), la cel mai mic soc iese packul prin bot sau mai are obiceiul sa se opreasca cu papucii in iarba la aterizare si sa culce botul, moment in care se mai crapa depronul. Greutatea adaugata este oricum neglijabila. Eu de cand l-am dublat, n-am mai avut probleme.
2. tijele (si cele dintre aripi si cele de comanda fa-le din carbonul cu care vine in pachet ca e suficient (faci tija din carbon, la capete pui sarma de aia subtire cu care vine el in pachet numai cat sa treaca prin echii si intre sarma si carbon o picatura de CA (Picatura) si termocontractil pe amandoua (vezi in pozele mele de mai sus), sunt f usoare si nu flexeaza deloc
3. vezi cum fixezi pack-ul in model, sa nu se desprinda in aer, recomand colier velcro

Rotile tin, oricum pt decolari pleaca din mana si la aterizat daca nu in mana din hover, in maxim 20 cm pe iarba, practic se aseaza, nu aterizeaza :angry:

Stiu ca zbori in Berceni, eu tocmai m-am mutat in cartierul din Aurel Persu (langa serele Berceni) si chiar am ruginit de cand nu am mai iesit si eu la zbor, poate asa reusesc si eu sa imi mut un pic popoul pe camp :D

2 cuvinte: Sebart rulz. Pana si spumele sunt geniale :)


Multam mult pentru sfaturi.
Referitor la zburatul in Berceni, chiar ma intrebam pe unde ai disparut...primul Look@Me l-am vazut la tine, si mi-a ramas gandul la el... :ph34r:
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro