Modelism - RHC Forum: sfat incarcator - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

sfat incarcator pareri pro si contra

#1 Useril este offline   RAPTOR 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 277
  • Inregistrat: 05-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:heli,aero......

Postat 17 January 2010 - 08:59 PM

De curand prin rubricile de anunturi modelistice am gasit cateva incarcatoare second hand cu date tehnice" asemanatoare" ,care au insa un mare defect....sunt de 2-3 ori mai scumpe decat cele noi

http://www.hobbyking.com/hobbycity/store/u...alancer/Charger

ca sa nu mai zic de acesta

http://www.hobbyking.com/hobbycity/store/u...alancer/Charger ............

Spunetimi din experienta sau din cunostinta daca se merita achizitia celui de 50w tinand cont si de pretul acestuia dar si de datele tehnice.
Undeva trebuie sa fie o diferenta,nu degeaba se cere pe unul second hand de 2-3 ori mai mult
0

#2 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 17 January 2010 - 10:42 PM

Pe hartie toate sunt nemaipomenite. In practica se poate vedea adevarul. Daca imi permiti o figura de stil, as spune, ca ceea ce iei de la chinezi este similar cu a cumpara pepeni. Nu stii ce este inauntru. Daca ai sansa sa fie ok, atunci este ieftin. Daca nu si ai mai stricat si o baterie, deja, este mai ieftin un charger de firma. Bineinteles ca este doar parea mea.
0

#3 Useril este offline   casper20 

  • Lifetime Beginner
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3598
  • Inregistrat: 09-June 07
  • Gender:Male
  • Location:TG-MURES

Postat 17 January 2010 - 10:45 PM

Eu folosesc un Turnigy Accucell6 de mai bine de un an si sunt foarte multumit, isi face treaba excelent desi am dat pe el dublu si jumate fata de cat este pe HC, atuncea nu stiam de el.
Eu zic ca merita luat daca nu ai pretentii, dar totusi as bate catre un Accucell 8.

PS. De fapt cam tot ce se gaseste pe piata sunt cu acelasi procesor.
Prabusirea este o aterizare necontrolata..................sau nu?

FPV is not a crime!

Hitec Optic 6 Spectra 35MHz sinteza
FrSky 2.4GHz modul
Easy Glider BL
FW 190 A8
P 51D Mustang
IAR 80
ME 163

Tel: 0741-931.767
0

#4 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 18 January 2010 - 12:11 AM

Pe de o parte se cheama progres.
Unii au scos un charger reusit si usor de copiat, si chinezii au sarit buluc...
Nu ai spus nimic de acele second. Posibil ca si ce numesti dumneata second hand sa fie niste antichitati la care proprietarii lor tin pentru ca acum cativa ani au dat pe ele ca si casper.
Sau nu stiu care este de fapt valoarea de piata, cum este cineva acum la vanzari care insista sa ceara 43 de lei pe un maruntis, cand el se vinde cu 29 lei nou la magazinele de modelism.
Pe de alta parte, are si Dan putina dreptate, local numai asa ceva avem, si din 6-7, unul s-a cam dus. Nu din start, a avut o viata, dar probabil ca te astepti sa iti tina mai mult de 2-3 ani.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 18 January 2010 - 12:12 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#5 Useril este offline   RAPTOR 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 277
  • Inregistrat: 05-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:heli,aero......

Postat 18 January 2010 - 01:17 PM

RENATOA poate esti dragut sa imi arati un incarcator de la vanzari care sa fie comparat cu cel de pe HK si sa fie mai ieftin..........macar 1 de pe orice site de la noi (pune aici sau pe privat) .....eu sincer nu am gasit dar nici nu am inteles de ce sunt asa scumpe,este adevarat ca cele consacrate sunt testate si fiabilitatea lor este recunoscuta insa cei care le vand au un produs second hand si ar trebui sa raporteze asta la pretul pietei.
Va dau si exemplu,eu am avut un incarcator power pack care nu stia decat lipo si un egalizator de la robbe(estimate cam 70lei) + un pack de 3s 2000(estimat cam 130lei)......pe toate am luat 200lei,toate avand cam 1 an vechime si cu toate astea eu pot sa imi iau un pack de 3s 2250 + incarcatorul de 50W +transport la 200 lei....toate noi logic,nu vreau sa spun ca am facut afacere sau cumparatorul sa pacalit,pur si simplu astea sunt preturile de la noi si nu mi se pare corect sa vad un pack sau un incarcator second mai scump ca in magazin.

Referitor la cele doua incarcatoare,pe care ma sfatuiti sa il iau si eventual sa imi spuna si mie cineva care are un pack de 5C la incarcare,daca a avut probleme cu el sau daca se poate face o incarcare 5C pe respectivele packuri.
Practic cred ca aici ar fi diferenta intre cele 2 incarcatoare
0

#6 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 18 January 2010 - 01:40 PM

Poate ar trebui sa-ti completezi locatia, si apoi sa-ti schimbi nic-name-ul, ca doar nu vrei sa inspiri groaza, ce sa te ia lumea in serios (sa-ti si raspunda).
Apoi util ne-ar fi sa ne scrii la ce-ti trebuie tie astea. Amindoua incarcatoarele sunt bune, dar pentru scopuri diferite.
0

#7 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 18 January 2010 - 01:50 PM

Imi pare rau, dar nu am timp sa scanez vanzarile, da dumneata pe privat 2-3 modele si o sa imi dau cu parerea.

Referitor la incarcare 5C, e putin mai complicat, poti citi aici de ce ar trebui sa te orientezi catre al doilea musai:
http://www.rhc.ro/fo...showtopic=26676
... cu picioarele pe pamant ...
0

#8 Useril este offline   RAPTOR 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 277
  • Inregistrat: 05-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:heli,aero......

Postat 18 January 2010 - 03:57 PM

Vezi postareavlad1, la Jan 18 2010, 01:40 PM, a spus:

Poate ar trebui sa-ti completezi locatia, si apoi sa-ti schimbi nic-name-ul, ca doar nu vrei sa inspiri groaza, ce sa te ia lumea in serios (sa-ti si raspunda).
Apoi util ne-ar fi sa ne scrii la ce-ti trebuie tie astea. Amindoua incarcatoarele sunt bune, dar pentru scopuri diferite.


Am completat locatia(Bucuresti) insa la nic nu pot sa umblu,un RAPTORul este heli-ul meu de suflet si ...da ar trebui sa iti fie teama dar nu mai mult decat de un 600 si mai rau 700..... :unsure: pt dumneata sa zicem ca sunt t-rex........e bine?

referitor la intrebuintarea incarcatorului,pentru pack-uri de 6S 3000 care am inteles ca merg la 2C charge.Insa nu sunt sigur daca e cea mai buna idee sa le incarc cu 6A,foarte multi recomanda 1C,acuma ar mai fi si acele packuri de 5C la incarcare si ma gandesc pe viitor mi-ar fi de folos un incarcator de putere mai mare cu conditia sa fie fiabil si ieftin ....cine stie ce tehnologie o sa mai iasa peste cativa ani si o sa patim ca si cu TX

ps.La heli in general folosesc packurile

Aceasta postare a fost editata de RAPTOR: 18 January 2010 - 03:58 PM

0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro