Modelism - RHC Forum: cum incep ? - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

cum incep ? navute spatiale

#1 Useril este offline   costobocus 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 64
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 29 July 2004 - 01:25 PM

deci dupa ce am vazut ce se intampla cu azotatul la tilvizor, am hotarat sa fac rachetute statice...; am gasit planuri pentru hartie, am o garla; singurul lucru care imi displace e ca poa sa vina unu gras sa se aseze pe munca mea de un an si le arunc in veceu.; am tot incercat sa caut detalii despre materialele astea mai solide .. cred ca ar merge , dar de unde se cumpara ?? si cu ce sa incep??

adica oare merge mai usor cu ceramica sau cu fibra de sticla?? ideea e ca vreau sa tina cat mai mult machetele ( cam 100 de ani ) ; daca o sa fie prea naspa ma limitez la hartie, dar nu prea vreau...

multam de sfaturi, in avans
0

#2 Useril este offline   Olaf The Viking 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1259
  • Inregistrat: 17-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete statice, Feteasca Neagra

Postat 30 July 2004 - 10:48 AM

Dar la lemn te-ai gandit? Ca mi se pare cel mai usor de prelucrat.
Intai da cu toporu' si pe urma intreaba-l ce-a vrut!
sau ia-ti ceva dragut de aici www.machete.ro.
0

#3 Useril este offline   costobocus 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 64
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 17 August 2004 - 03:47 PM

mersi ..da' cu lemn nu am chef sa stau sa cioplesc toata ziua (nici nu ma pricep intre noi fie vorba )

..altceva usoro nu mai e ?? ceramica pentru 600 de grade nu exista .. e una mai jmechera pentru 1000 de grade stiu ..dar aragazu pe care vreau sa-l iau duce doar 600 in cupteur

multzam
0

#4 Useril este offline   Dan Popa 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 34
  • Inregistrat: 18-July 04

Postat 17 August 2004 - 04:56 PM

Ce macheta vrei sa faci si la ce scara ?

Parerea mea e ca e mai greu cu ceramica ( nu ma pricep, dar daca se arde in cuptor, nu-si modifica dimensiunile ?...). Si oricum, nu stiu din ce ai putea sa faci o macheta care sa reziste prea mult timp fara interventii. ( vopseaua si adezivii se degradeaza destul de repede... )

Am facut machete din hartie, si ies bine dupa ce te obisnuiesti cu tehnica de lucru. Problema e ca pt. hartie ai nevoie de matrite si se degradeaza destul de usor in timp (sau la accidente :D ). In schimb e cea mai ieftina varianta pe care o stiu.

potzi sa incerci si cu fibra de sticla, dar cel mai indicat ar fi sa ai matrite "negativ" ( mai greu de facut ).
Din fibra ies rezistente ( mai ales in timp ) si daca lucrezi pe "negativ" itzi rezulta direct supraf. de vopsire.

Ma gandeam si eu sa fac o macheta de Space Shuttle cu ceva timp in urma, si, in lipsa de matrite, ma gandeam sa apelez la tehnica de lucru a aeromodelistilor si navomodelistilor ( cu traverse de placaj si acoperit cu balsa ), dar n-am gasit o documentatie completa. :) . Si oricum, dak ma gandesc mai bine, de ce sa nu fac una functionala ?! Oricum m-ar costa tot cam atat si macar as degrada-o io !... :)

Mai vorbim. Zi-mi si mie ce planuri ( documentatie ) ai. :) :D
0

#5 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 17 August 2004 - 06:51 PM

Costobocule ideea care ti-a dat-o Olafu e buna.Lemnul il folosesti numai la suprafetele conice care leaga
diametre diferite de corpuri de racheta sau trepte sa le zicem si in rest poti folosi tuburi de PVC de la instalatii electrice sau sanitare ca sint de toate dimensiunile.Ce trebuie sa improvizezi e un mic strung de
lemn dintr-o bormasina care o gasesti stii tu la pagina aia a noastra.
A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#6 Useril este offline   costobocus 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 64
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 23 August 2004 - 11:25 AM

helloo ! pai la scara machetei nici nu m-am mai gandit .. vreau s-o fac cum sunt astea de vanzare ..lungimea totala sa fie de max 30 de centimetri .. si in functie de asta vedeam io si scara ..ideea e ca vreau sa-mi fac un raft cu cateva modele care imi plac mie (vreo 10 :D si sa pot sa le expun ..in camera de la garsoniera ( io zic ca dau mai bine decat florile in vaza sau mai stiu io ce)

ai dreptate..cred ca din fibra e singura solutie ...la matrita aia negativa, m-am gandit sa fixez doua jumatati de tuburi de alea de pvc , de marimi apropiate, torn amestecu , si sper sa se poata scoate din matrita, fara sa o stric; daca nu mere, am mai intrebat pe cineva care a facut garla si pui doar peste o juma de tub , o fasie de fibra de aia ..o lasi sa se intareasca..mai pui una ..etc.. in final o sa ai tot o juma de fuselaj de racheta..)

asta merge doar la modele mai simple (Proton,soyuz,Delta,etc)..conu cred ca merge usor din lemn dupa metoda relevata de skyspyy..

acu nu prea stiu exact ce sa cumpar(materialele astea pt fibra si de unde..ca bucurestiu' asta-i mare )

planuri am garla dar sunt printr-un haos pe undeva..da-mi un mail pe costobocus@yahoo.com si iti zic ce gasesc..

spor la toti
0

#7 Useril este offline   Dan Popa 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 34
  • Inregistrat: 18-July 04

Postat 23 August 2004 - 01:25 PM

Daca vrei sa aiba doar vreo 30 cm inaltime, nu prea iti mai recomand fibra. E prea mare complicatia pentru o macheta prea mica. Nu stiu cum ai putea sa faci matritele pentru piese care nu sunt cilindri ( conuri, etc ). De asemenea, faptul ca faci machetele mici nu prea te ajuta, zic io.

Pentru dimensiuni de-astea de care zici, cel mai indicat mi s-ar parea un ministrung ( fie el si improvizat... ) care sa prelucreze plastic. Asa cred k ar fi cel mai simplu.

Cat despre modele "simple" ca SOYUZ, itzi zic doar ca la proba de machete ( S7 ) campion e nenea Levykh Alexander care are un Soyuz si ne bate pe toti fara punctele de la zbor.

Ar fi mai bine daca ai putea sa specifici cu ce model vrei sa incepi, ca sa fie si sfaturile noastre mai la obiect.

Mai pot sa-tzi mai zic ( sper sa nu te dezcurajez... ) ca iti trebuie planuri destul de detaliate si pe langa ele poze de detaliu. ( greu de gasit ).

Multa bafta !
0

#8 Useril este offline   Dan 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1065
  • Inregistrat: 02-May 03
  • Gender:Male
  • Location:galati
  • Interests:navomodelism ,airsoft ,etc.

Postat 23 August 2004 - 08:57 PM

salut.cu fibra de sticla e mai mult deranj la ce vrei tu sa faci.incearca din lemn de tei ca se prelucreaza f. usor.daca nu reusesti...mai incearca.multa bafta
Lucrurile nu sunt greu de facut. Greu este sa te pui in pozitia de a le face."- C.Brancusi
user vechi:stamy
0

#9 Useril este offline   costobocus 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 64
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 24 August 2004 - 10:29 AM

ok! multam de sfaturi ! deci, nu am pus intrebarile care trebuie.

1.deci cat de mari trebuie sa fie facute machetele ca sa folosesc fibra de sticla?
(asa si io ma gandisem ca pot sa fac doar corpul cilindric al rachetei din fibra..conul din lemn si dupa-aia vopsit )

2.plasticul ma atrage foarte mult. Orice tip de plastic poate fi prelucrat la strung ? De unde iau materia prima ?(ce tip, care-i mai bun,etc.)

3.da..pentru mine simplu are alt inteles..si anume: corpul central al rachetei sa fie cilindric (de aia am zis si soyuz acolo, ma gandeam la asta..sunt constient ca restul detaliilor sunt ff. naspa (corpurile auxiliare); spre exemplu, mi se pare complicat un V-2 , sa reusesti sa-l faci asa, putin bombat, cum era el..
aici nu este nici o intrebare

4.pentru inceput nu vreau planuri detaliate, can u vreau sa concurez, vreau doar sa nu arate mizerabil (de exemplu am vazut la cineva niste avioane si tanculete de la Revell, si aratau ca DRACU ! erau vopsite cu pensula si se vedeau buburuze de vopsea uscata pe macheta..beah..); deci ma gandesc la model ..tre sa aleg din 3 care imi plac. nici aici nu e vreo intrebare

5.Cat de tampita este ideea urmatoare ? (chiar daca ziceti ca e tampita, io tot o incerc)

Ideea e sa caut o folie de asta aluminiu,sau un fel de tabla de asta foarte subtire, nu stiu exact ce compozitie, si sa o tai cu foarfec de ala de tabla, si modelul sa-l fac dupa planurile celor de hartie ..

cam atat ..multam..
0

#10 Useril este offline   Dan Popa 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 34
  • Inregistrat: 18-July 04

Postat 24 August 2004 - 02:33 PM

In primul rand, zi-ne si noua care sunt alea 3 modele dintre care vrei sa alegi si cam ce ai pentru fiecare din ele.

Citeaza

modelul sa-l fac dupa planurile celor de hartie ..


Ce sunt planurile astea ? Mai exact ce itzi "arata" ? ( Cum sa folosesti hartia la machete sau sunt planuri cu cotele rachetei.. ? )

La intrebari:

1. Mari. Zic io ca s-ar merita de la diametre de 40 --> 50 mm in sus. Si daca maresti modelele ar fi interesat sa maresti gradul de detaliere, dar daca ai documentatie...

2. Eu am auzit de policarbonat ca s-ar strunji bine la viteze mici. Cat despre materie prima, nici eu n-am vazut prin tara. Ma confrunt si eu cu aceeasi problema. Potzi sa incerci sa lipesti foi groase de plexiglas pana ajungi la grosimea care trebuie...

Daca ai posibilitatea, poti sa incerci si cu lemn de tei. Daca lemnul e uscat si de calitate, s-ar putea sa te surprinda calitatea ! Treaba e ca pe urma trebuie grunduit bine.

4. Planurile detaliate nu srica. E bine sa ai planuri destul de detaliate, chiar daca faci macheta cu grad mai mic de detaliere. In felul asta potzi sa faci cat mai corect putzinele detalii pe care le redai. Dar sun f. greu de obtinut. De-asta ti-ash recomanda machete de rachete simple, pentru inceput, in loc de machete simple de rachete complicate. :)

5. Depinde de unde privesti. Daca pui o persoana care se ocupa toata ziua cu prelucrarea tablei sa itzi faca o macheta, probabil o sa incerce si din tabla... Dar nu cred ca e cazul tau.

In final, m-am gandit sa-tzi recomand nishte rachete pt care sa cautzi documentatie, poate gasesti mai usor pt astea :

A. SIMPLE: Nike Cajun, Nike Apache, Meteor ( nu prea-mi place... ), Ariane 5, etc
B. DETALIATE : Saturn V, Ariane 1
0

#11 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 24 August 2004 - 02:44 PM

Tare-mi pare rau ca nu pune nimeni niste poze cu machetele de la Pucioasa de anul asta...
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#12 Useril este offline   Dan Popa 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 34
  • Inregistrat: 18-July 04

Postat 24 August 2004 - 03:07 PM

N-am de la Pucioasa... Dar am gasit multe pe net de la Campionatul European 2003.

http://www.eurospace...cenje/index.htm

Spre exemplu 2 machete de Ariane 3 v10 din hartie:



cele cu dosar mov in fata...

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-7-1093352866.jpg

Aceasta postare a fost editata de Dan Popa: 24 August 2004 - 03:08 PM

0

#13 Useril este offline   costobocus 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 64
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 24 August 2004 - 04:11 PM

Pai ar fi asa .. Ariane 5, Titan 2., Redstone, si un Proton mai simplu..nu stiu exact care..

am o gramada de planuri..le-am gasit tot pe un post pe forum aci..sunt niste link-uri la site-uri straine.. iti arata cum decupezi, cum lipesti,detalii tot..

cred ca am gasit si cu cote, dar mai rar..

stiu ca aceeasi porblema o ai aia de la arhitectura, lipesc foile de plexiglas , si , intr-adevar, le iese; dar da-o dracu de treaba, parca suntem in Burkina Faso sa nu gasim materialele care ne trebuie, tre sa fie un importator tampit care sa le aduca ..si care nu are bani sa-si faca reclama ..poate il descopar..

NU VREAU LEMN...! cred ca am niste probleme de cand sunt mic, am incercat sa "sculptez" ceva si mi-a iesit ca dracu. :)..deci sa nu aud de lemn..

o sa incerc sa gasesc material de asta.. si daca nu gasesc , sa mor io ca ii zic lu Skyspy sa-mi aduca 100 de kile din Germania, si dupa-aia il si vand la modelistii romani si ma imbogatesc mai ceva ca Gigi Becali,Copos si Netoiu la un loc...

spor
0

#14 Useril este offline   costobocus 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 64
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 02 September 2004 - 12:02 PM

hello ! stiti ce am aflat ?

ca "iegzista" o solutie care topeste sticlele astea de plastic de 2 litri si cu chestia aia vascoasa faci ce vrei, cum vrei si pe urma se intaraste ..

SPER SA STIE CINEVA CUM SE NUMESTE SOLUTIA ASTA SI DE UNDE SE CUMPARA !!!

[SPER CA NU E O TZEAPA , TOTUSI ]

SPOR
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro