Modelism - RHC Forum: Cand vopsim? - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Cand vopsim?

#1 Useril este offline   Zeus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2455
  • Inregistrat: 15-January 09
  • Gender:Male
  • Location:iasi

Postat 11 January 2010 - 09:33 AM

Va salut, se pare ca am inceput si cu aceasta ramura din modelism, cu toate ca ea a fost prima mea ocupatie cand eram mai copil, dar sa revenim, as avea nevoie de cateva sfaturi legat de vopsele si anume, cred ca am sa le enumar:
Sa nu uit, sunt pasionat mai mult de scara 1:72,

1- cand vopsim machetele? inainte de a le decupa, dupa ce le decupam, slefuim pregatim piesa ptr lipit, sau dupa ce am lipit piesa, sa nu uitam ca totusi e mica scara 1:72 si nu e foarte usor de vopsit
2- care vopsele sunt mai bune, acrilice sau cele pe baza de email? Folosesc cateva culori pe baza de email de la Revell, si pot spune ca sunt bune, se intind binisor, dar presupun ca sunt altele si mai bune, dupa cum spunea cineva de pe aici, .. nu se merita sa stricam o macheta nu prea ieftina si te-ai mai chinuit si o saptamana doua la ea..., am incercat si 2 nuante pe baza de apa, cele acrilice, de la o firma AGAMA, ... prea proaste, abia se intind si nu uniform
3- nu detin un airbrush profesional deci nu pot vopsi ceva legat de camuflaj sa arate mai bine, cu ce anume pot inlocui? Vreau sa fac o diorama iar la modelele mele vreau sa le dau o nuanta de camuflaj vreau sa vopsesc niste pete pe un tanc, cum pot face asta fara un airbrush profi?
Imi poate spune cineva unde gasesc vopsele Master model , parca ceva de genul, sunt mai bune decat cele de la Revell? si vopseaua pe baza de email cu ce o pot subtia? Pare cam groasa, toate nuantele pe care le am sunt mate. As avea mai multe intrebari dar ma gandesc daca mai e cineva pe aici care sa ma poata baga in seama...
Why Drink and Drive,When you can Smoke and Fly?
0

#2 Useril este offline   U1326 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 136
  • Inregistrat: 15-June 08

Postat 11 January 2010 - 12:07 PM

Salut,

1 - Pe forumuri, am vazut ca se face in ambele feluri. Eu m-am obisnuit sa lipesc tot ce este la aceeasi culoare si apoi sa le vopsesc. De exemplu, un tanc 1/72, il fac aproape de final si dupa ce-l vopsesc ii pun rotile, senilele si restu accesoriilor.
2 - Vopsele acrilice sunt mult mai putin toxice, dar rezista mai putin in timp. Am folosit ambele feluri. Personal, acum am numai Testors de la Model Master pentru ca mi-au placut cel mai mult. Le iau din Bucuresti, de la hobbyx (sper sa nu se considere reclama).
3 - Aerograful e sfant. Am un BD chinezesc ieftin. Mana si conditiile de lucru sunt foarte importante. Trebuie sa lucrezi cat mai mult cu el, pana iti faci mana si inveti vopseaua. Mi-a luat ceva timp sa invat ca este foarte important sa dau cu minim 3 atm. Cand ajunge la 3, fac pauza, astept sa se incarce compresorul. Trebuie sa stai intr-un mediu cat mai lipsit de praf, etc. Vezi si pe youtube, ca sunt multe tutoriale legate de aerografe. Vopselele pe baza de email de diluez cu diluant D500. E mult mai ieftin decat cel de la Model Master si e ok. Culorile pe care le pastrez pentru pensula le tin mai tari, cele pentru aerograf le dau mai diluate.

Cel mai bine este sa-ti faci stilul tau la vopsit. Si nu strica tancurile cu pensula daca ai aerograf. Pensula o folosesc numai pentru figurine, si mici detalii.
Parerea mea...

U-1326
Pics
NON SERVIAM !!!
0

#3 Useril este offline   Crios 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 08-September 03

Postat 11 January 2010 - 06:39 PM

cartula.ro
Inainte de a intreba incepe prin a cauta atat pe forum cat si in sectiunea articole.
Vei gasi acolo, nu doar raspunsurile la aproape toate intrebarile toale, dar si comunitatea machetistilor din orasul tau, comunitate de oameni exceptionali si saritori.
Vei afla si ca cel mai mare importator de machete si unul dintre cei mai importanti producatori de machete locuieste in Iasi.
numai bine si ...

Bafta!
0

#4 Useril este offline   Zeus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2455
  • Inregistrat: 15-January 09
  • Gender:Male
  • Location:iasi

Postat 11 January 2010 - 10:53 PM

Multumim pt sfaturi chiar mi-au fost de folos, defapt imi sunt, si multumim si pt cartula, tocmai mi-am facut un cont, super... merci foarte mult.
Why Drink and Drive,When you can Smoke and Fly?
0

#5 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 12 January 2010 - 12:17 AM

...vezi AICI , poti descarca o cartulie interesanta si la obiect!!!
...tabula crasa, mortua est!
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro